Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Legnicka Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Gumińskiego w Legnicy - Pomysł 32 – „Domowy, papierowy teatrzyk”

Pomysł 32 – „Domowy, papierowy teatrzyk”

Czym jest teatr? Nie istnieje jedna, właściwa odpowiedź na to pytanie, ale nie wątpliwie to świetna zabawa, trening dla wyobraźni i spotkanie: widzów z aktorami, ale też różnych form wyrazu artystycznego.
Jak zacząć teatralną zabawę? Na początku przygotujmy małą papierową scenę. Potem poszukajmy inspiracji do pięknej opowieści, warto zajrzeć do ciekawych książek, przypomnieć sobie ulubione piosenki i wiersze, które mogą okazać się doskonałym wstępem do tej teatralnej przygody.
Czas na aktorów – w naszym papierowy teatrzyku, pojawią się papierowe pacynki. Narysuj wszystkie postacie, pokoloruj, wytnij i przyklej do papierowych pierścionków, które z łatwością założysz na rękę. Wymyśl ich imiona, zastanów się, czy są wesołe, czy smutne, a może złośliwe i złe, czy Twoja opowieść będzie miała szczęśliwe zakończenie? Wszyscy się zaprzyjaźnią, czy cała historia skończy się kosmiczną awanturą? W teatrze sprawdzi się każdy scenariusz. Spróbuj poruszać paluszkami szybko i powoli – tak będziesz animować, czyli ożywiać, swoje pacynki.
Nadszedł czas na próbę głosu! Najpierw kilka ćwiczeń oddechowych.
Udawaj, że pompujesz wielki balon, a potem spuszczasz z niego powietrze, nie zapomnij  o dźwiękach – głoska sssss przyda się nam w tym zadaniu, połóż swoją rękę na brzuszku, czujesz jak pracują Twoje mięśnie? Czas na zabawę w pieska, wyciągnij mocno język i udawaj, że szybko sapiesz, jak mały pies, to doskonałe ćwiczenie oddechowe, które pomoże doskonalić aktorskie umiejętności.
A co z głosem? Czy bohaterowie Twojej opowieści będą mówili grubym, ciężkim głosem, donośnie, czy cichutko, szeptem, a może ktoś się zezłości i krzyknie, albo głośno się roześmieje?
 Przećwicz koniecznie różne wersje, aby troszkę potrenować powiedz, jak masz na imię: głosem wielkiego niedźwiedzia, potem zamień się w malutką myszkę, może w tej zabawie staniesz się groźnym wężem, albo pszczołą, która cały dzień latała nad łąką?
Wraz z domownikami napiszcie najważniejsze momenty Waszej opowieści, a może będzie to wspólna improwizacja? Zdecydujcie, kto będzie aktorem, a kto widzem, zawsze możecie zamienić się rolami, by stworzyć zupełnie inną historię. Do dzieła, pacynki czekają, by wprawić je w ruch!


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Banery/Logo