Zbiory polecane w bieżącym miesiącu

POLECANE POZYCJE KSIĄŻKOWE NA MARZEC 2019

Adler-0lsen Jussi

„Kobieta w klatce”

Katowice: Sonia Draga 2017, 363 s.

 

Książka stanowi pierwszy tom serii „Departament Q”, opowiadającej właśnie o działaniach duńskiej policji pracującej w departamencie Q. Poznajemy okoliczności jego założenia i historię, która była bezpośrednią przyczyną do utworzenia jednostki. W 2002 roku nieoczekiwanie z promu kursującego między Rodby, a Puttgarden znika piękna i młoda parlamentarzystka, Merete Lynggaard. Nikt nic nie widział, nie ma świadków ani śladów, które mogłyby pomóc w poszukiwaniach. Wraz z kobietą płynął jej brat, jednak również i ON jest w szoku w związku z tym, co się wydarzyło. Przez brak wskazówek i ewentualnych sprawców śledztwo zostaje umorzone.
W 2007 roku powstaje Departament Q, czyli specjalny oddział policji zajmujący się sprawami sprzed lat, które nigdy nie zostały rozwiązane. Na czele staje Carl Morck z Wydziału Zabójstw i wraz ze swoim asystentem postanawiają dowiedzieć się, co tak naprawde przydażyło się Merete Lynggaard. Poruszając się w gąszczu zagadek i podejrzanym osób, odkrywają skrywany przez kobietę sekret. Dawno temu brała udział w wypadku samochodowym, w którym zginęli jej rodzice, a brat doznał trwałego uszczerbku na zdrowiu. Detektyw nie może uwierzyć, że pojedyncze zdarzenie mogło wywołać aż taką wielką falę nieszczęść. Czy oznacza to, że kobieta jednak żyje?

Źródło : https://www.taniaksiazka.pl/departament-q-tom-1-kobieta-w-klatce-jussi-adler-olsen-p-903306.html

 

„Aktywny senior: człowiek spełniony”

Red. nauk. Anna Skrzek 

Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie 2018, 148 s.: il.

 

Okres po 60. roku życia może być czasem doświadczania życia we wszystkich jego barwach poprzez nowe wyzwania, spełnianie swoich oczekiwań i marzeń, intelektualną przygodę oraz korzystanie z różnych form aktywności fizycznej.

Autorzy w bardzo przystępny sposób pokazują możliwości wspierania aktywnego starzenia się

w trzech sferach: psychicznej, fizycznej i społecznej, w tym również podpowiadają, jak aktywnie zadbać o dodatkowe dochody. Wszystko po to, aby prowadzić samodzielne, niezależne i satysfakcjonujące życie.

Komu zatem jest dedykowana ta książka? Na pewno wszystkim zainteresowanym problematyką pomyślnego starzenia się. Będzie też ciekawą lekturą dla praktykujących fizjoterapeutów, specjalistów wychowania fizycznego i rekreacji oraz lekarzy, a także dla pracowników opieki społecznej i decydentów administracyjnych, których zadaniem jest kreowanie polityki społecznej w odniesieniu do starszych osób. Powinni po nią sięgnąć również ci, którzy nie myślą jeszcze o starości, ale o swoich przyszłych pacjentach lub podopiecznych: studenci medycyny, fizjoterapii, wychowania fizycznego, psychologii, socjologii czy pielęgniarstwa.

Źródło: http://www.ksiazki-medyczne.eu/aktywny-senior-czlowiek-spelniony.html

 

Applegate Katherine

„Drzewo życzeń”

Warszawa: Dwie Siostry 2018, 171 s.

 

Zabawna, głęboka i ciepła historia o inności i tolerancji, opowiedziana z zaskakującej perspektywy.

Może drzewa nie umieją żartować, ale bez wątpienia potrafią opowiadać historie. Tę opowiada pewien dwustuletni dąb. Ma na imię Dąb i jest drzewem życzeń – co roku ludzie ozdabiają go skrawkami papieru, szmatkami, czasem nawet skarpetkami. Każda taka ozdoba to czyjeś marzenie. Razem ze swoją przyjaciółką wroną Bongo i innymi zwierzętami, które żyją w jego dziuplach i gałęziach, Dąb czuwa nad okolicą. Mogłoby się wydawać, że nic już go nie zaskoczy. Ale pewnego dnia do jednego z domów przy jego ulicy wprowadza się rodzina z zagranicy. Nie wszyscy życzliwie ją witają. Wkrótce wydarza się coś, co sprawi, że Dąb złamie najważniejszą zasadę wszystkich roślin i zwierząt i… przemówi do ludzi.

Źródło: http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/zapowiedzi/prod-drzewo_zyczen.html

 

Augustyniak Szymon

„Mimochodem o chodzeniu”

Gliwice: Helion 2018, 291 s.

 

Poruszanie się o własnych nogach większość z nas traktuje jako czynność tak oczywistą, że w zasadzie się nad nią nie zastanawiamy. Okolicznościowa przechadzka, spacer z psem, wyjście do sklepu czy do pracy nie wydają się niczym spektakularnym i nie stanowią takiego wyzwania jak zdobycie najwyższych szczytów Ziemi czy podróż dookoła świata. Jednak ta na pozór prozaiczna czynność okazuje się świetnym tematem do głębszych rozważań, a historia chodzenia może być fascynującą lekturą.

Zebrane w tej książce fakty oraz przemyślenia pozwalają spojrzeć na chodzenie z szerszej perspektywy niż codzienne życie czy wynikające z ruchu zdrowotne korzyści. Historia chodzenia to także historia butów oraz specyficzne spojrzenie na sztukę, religię, ewolucję czy wojskowość – we wszystkich tych dziedzinach chodzenie odegrało i odgrywa ważną rolę, choć kontekst, w jakim się pojawia, bywa różny.

Kiedy i jak staliśmy się dwunożni ze wszystkim zaletami i wadami takiego stanu rzeczy? Jaką funkcję spełnia maszerowanie w wojsku i religiach? Czym i jak od wieków chroniono i upiększano stopy? Dlaczego lenistwo nieustannie odciąga nas od chodzenia? Którego ze znanych artystów, myślicieli, pisarzy czy filozofów owładnęła mania wędrowania? I w końcu: co jest tak pociągającego w chodzeniu, że już w trakcie lektury tej książki będziesz chciał rzucić wszystko               i ruszyć w drogę?

„Niniejsza książka nie jest naukową rozprawą z jednej prostej przyczyny: nie jestem uczonym. Spiritus movens całości stały się nogi, nie głowa. Jako amator przechadzek starałem się zabrać jak największą liczbę faktów i ciekawostek. Nie wyczerpuję jednak tematu, bo nie jest to możliwe. Chcę, aby czytelnik w rozwijaniu wiedzy mógł iść (i iść i iść i iść…) własną drogą.”

Źródło: https://editio.pl/ksiazki/mimochodem-o-chodzeniu-szymon-augustyniak,mimoch.htm#format/d

 

Chmielarz Wojciech

„Żmijowisko”

Warszawa: Marginesy 2018, 476 s.

 

Mistrzowski thriller Wojciecha Chmielarza. Ostatnie wspólne wakacje… Tragedia, która niszczy. Czas, który nie przynosi pocieszenia. Koniec, od którego nie ma ucieczki.  Grupa trzydziestolatków, przyjaciół ze studiów, co roku wyjeżdża wspólnie ze swoimi rodzinami na wakacje. Tym razem trafiają do zagubionej wśród jezior i lasów agroturystyki w niewielkiej wsi Żmijowisko. Bawią się jak zwykle – odreagowując stres szybkiego wielkomiejskiego życia. Jest alkohol, są narkotyki. A także skrywane od lat urazy, dawne uczucia    i wzajemne pretensje. Podczas jednej z mocno zakrapianych imprez ktoś kogoś prawie topi. Wywiązuje się kłótnia, podczas której otwierają się dawne rany. Następnego dnia córka jednej z par, piętnastoletnia Ada, znika. Pomimo poszukiwań nikomu nie udaje się jej odnaleźć. Rozpływa się   w powietrzu. Rok później jej ojciec wraca do Żmijowiska, by podjąć ostatnią próbę odnalezienia córki. „Ada była ciągle najważniejsza. Każdego dnia o niej myślałem, każdego. O tym, co się stało. O tym, co moglibyśmy zrobić inaczej.” Przez te dwanaście miesięcy znienawidziła go cała Polska. Ale – jak się okazuje – nie wraca tam sam…  „Żmijowisko” to opowieść o tragedii, która niszczy.  O rodzinie, która musi stawić czoło próbie przekraczającej ludzkie wyobrażenia. Uczuciach, które trwają pomimo mijających lat i nie niosą pocieszenia. Zdradzie, bólu i miłości. Strachu, zbrodni i karze. O tym, ile jesteśmy w stanie zrobić dla naszych dzieci i jak wiele nas to kosztuje.

Źródło: https://www.empik.com/zmijowisko-chmielarz-wojciech,p1201161596,ebooki-i-mp3-p

 

Coyle Diane

”PKB: krótka, lecz emocjonująca historia” 

Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN 2018,  XXXIII, [1], 136, [3] s.

 

Produkt krajowy brutto jest najlepszym przykładem tego, jak statystka może wpływać na rzeczywistość. To obecnie jeden z najważniejszych wskaźników, jakim dysponują ekonomiści i politycy. PKB wykorzystywane jest do szacowania wzrostu gospodarczego, określania tego, jak bardzo się bogacimy oraz do uzasadniania bieżących decyzji politycznych. Pytanie tylko czy PKB faktycznie dostarcza nam wszystkich tych informacji?

W drugim wydaniu swojej bestsellerowej książki autorka, jedna z czołowych brytyjskich ekonomistek, wyjaśnia, czym tak naprawdę jest PKB. Kolejne pomysły i koncepcje określania wartości narodowych gospodarek układają się w fascynującą historię nowoczesnej ekonomii sięgającą XVIII wieku. W opowieści Coyle ścierają się ze sobą idee oraz ideologie, a kolejne wynalazki międzynarodowej rachunkowości opisują dynamicznie zmieniający się świat kryzysów, wojen i przemian gospodarczych.

Autorka rozkłada PKB na czynniki pierwsze, przygląda się jego przemianom i obecnemu funkcjonowaniu. Jako uczestniczka dyskusji na temat stanu ekonomii po ostatnim kryzysie finansowym, rozważając argumenty za i przeciw, stawia pytanie, czy PKB to wskaźnik, na którym możemy polegać, a jeśli tak – to w jakich obszarach. Okazuje się bowiem, że mimo wszystkich jego wad, możemy nie mieć innego wyjścia…

Żródło: https://ksiegarnia.pwn.pl/PKB,751866931,p.html

 

Dobroch Bartek

„Artur Hajzer: droga słonia”

Kraków: Znak 2018, 543 s.

 

Artur Hajzer, znany także jako Słoń. Niektórzy mówili, że Kukuczka zastąpił mu ojca. Był najmłodszy spośród tych, którzy odnosili wielkie sukcesy w złotej erze polskiego himalaizmu. Starsi koledzy cenili go za upór, determinację i za to, że umiał załatwić wszystko. By ratować kolegę odciętego od świata na przełęczy pod Everestem, poruszył nawet machiny międzynarodowej dyplomacji. Zginął w tajemniczych okolicznościach na stokach Gaszerbruma I, gdy Polska nie ochłonęła jeszcze po tragedii na Broad Peaku, a on sam dźwigał ciężar oskarżeń o ryzykowanie zdrowiem i życiem kolegów. Autor wyruszył śladem Słonia do Katmandu i doliny Rolwaling w Nepalu. To właśnie tam Hajzer przekroczył himalajski rubikon. Biografia powstała dzięki wielogodzinnym rozmowom z jego rodziną i przyjaciółmi, partnerami wspinaczkowymi i biznesowymi, podopiecznymi i krytykami programu Polski Himalaizm Zimowy, sławami himalaizmu i wspierającymi ich Szerpami.

GRAND PRIX konkursu Książka Górska Roku 2018

Książka Górska Roku 2018 w kategorii BIOGRAFIA GÓRSKA

NAGRODA PUBLICZNOŚCI i czytelników Magazynu Turystyki Górskiej „NPM” w konkursie Książka Górska Roku 2018

Pierwsza biografia Artura Hajzera, twórcy programu Polski Himalaizm Zimowy.

Źródło: https://www.empik.com/hajzer-droga-slonia-dobroch-bartek,p1190920631,ksiazka-p


Dutkiewicz Rafał
„Prezydent: Rafał Dutkiewicz (nie tylko) o Wrocławiu / rozm. Jacek Antczak.
[Siedliska]: Wydaw. Nieoczywiste – GAB Media copyright 2019, 264 s.: il.

Ta zadziwiająca książka jest o wszystkim, ale nie o niczym. „Zadziwiająca”, bo przedstawia myśli człowieka, którego wszechstronność budzi podziw, ale nie wpędza w kompleksy. Przeciwnie, zaraża posybilizmem, czyli przekonaniem, „że się da”. Taki też jest Wrocław, miasto, które zapracowało na swój sukces. Rozmowa z prezydentem Dutkiewiczem jest czasami jazdą po bandzie, ale nie odczułem w niej żadnego fałszywego tonu. Jest czasem zuchwała, ale szczera i dotyczy spraw, które muszą obchodzić nie tylko Wrocławian.” Krzysztof Zanussi.

Źródło: https://www.legolas.pl/9788363391720/Prezydent-Rafal-Dutkiewicz-nie-tylko-o-Wroclawiu.html


Grzybowski Przemysław Paweł

„Śmiech w edukacji: od szkolnej wspólnoty śmiechu po edukację międzykulturową” 

Kraków: Oficyna Wydawnicza Impuls 2015, 688 s.

To najobszerniejsza w Polsce monografia na temat śmiechu, uśmiechu, komizmu, humoru, wyśmiewania i poczucia humoru w edukacji. Zawiera charakterystykę tych zjawisk w perspektywie historycznej i porównawczej; rekonstrukcje polskich i zagranicznych badań oraz koncepcji naukowych na temat śmiechu w szkole; propozycje wykorzystania zabawnych lektur i innych materiałów na zajęciach, w domu, w grupach rówieśniczych itp.; liczne przykłady związanych ze szkołą dowcipów, kawałów, przezwisk, humoru z prac i zeszytów. Autor zwraca szczególną uwagę na śmiech jako czynnik poprawy atmosfery w klasie szkolnej i relacji nauczycieluczeń, środek służący do uzyskania wysokiej jakości życia w sferze publicznej oraz budowania wspólnot śmiechu na zasadzie edukacji międzypokoleniowej. Część analityczną uzupełnia obszerny przewodnik bibliograficzny na temat śmiechu zawierający źródła w kilku językach. Książka przeznaczona jest dla osób zainteresowanych śmiechem w różnych kontekstach oraz wykorzystujących śmiech w praktyce edukacyjnej i codziennych relacjach w szkole, rodzinie, pracy zawodowej itp. Z pewnością zainteresuje badaczy zjawisk społecznych; nauczycieli; rodziców; studentów pedagogiki, psychologii, medycyny i nauk o zdrowiu; animatorów świetlic i kół zainteresowań;

a także pracowników socjalnych; członków organizacji pozarządowych; wolontariuszy; lekarzy; pielęgniarki; terapeutów itp. To opracowanie niezbędne dla piszących prace dyplomowe na temat śmiechu oraz zajmujących się edukacją międzykulturową – nie tylko w szkole.

Źródło: https://www.ravelo.pl/smiech-w-edukacji-przemyslaw-pawel-grzybowski,p100287908.html

 

Hermanowski Marcin

„Radiofonia w Polsce: zarys dziejów”

Poznań: Zysk i S-ka 2018, 338 s.: il.

Jak powstało Polskie Radio? O czym rozmawiali Szczepko i Tońko? Czym był detefon i jak działa radio cyfrowe?
Radiofonia w Polsce jest książką dla pasjonatów i amatorów – każdy zainteresowany powstaniem, działaniem, rozpowszechnianiem i rozwojem radia znajdzie tu zarówno solidną syntezę naukową jak i moc radiowych ciekawostek.
„Do tej pory na polskim rynku wydawniczym nie było publikacji, która w syntetyczny sposób opowiada historię radia w Polsce. Wśród książek na temat radia mamy bowiem do czynienia z pozycjami dotyczącymi tylko jednej stacji radiowej, jednego zagadnienia związanego z radiofonią, omówieniem pewnego okresu rozwoju radiofonii w konkretnym regionie lub mieście czy historii jednego typu nadawców. Publikacja ta chce z jednej strony wypełnić lukę na polskim runku wydawniczym, z drugiej strony opowiedzieć o pasji tworzenia radia”.

Źródło: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,112274,Radiofonia-w-Polsce-Zarys-dziejow

 

Horst Jørn Lier

„Kod Kathariny”

Sopot: Smak Słowa 2019, 431 s.

To ta pora roku. Po raz dwudziesty czwarty z rzędu William Wisting sięga po akta sprawy zaginięcia Kathariny Haugen. Sprawy, której nigdy nie rozwiązano. Od tego czasu Wisting co roku odwiedza męża Kathariny, który ma niepodważalne alibi, ponieważ w dniu zaginięcia żony pracował daleko od domu. Z biegiem lat stały kontakt komisarza z Martinem Haugenem przeradza się w przyjaźń. Jednak tym razem dom Haugena jest zamknięty. W rocznicę zaginięcia żony Martin Haugen sam znika bez wieści.

Źródło: https://sklep.smakslowa.pl/kod-kathariny-jorn-lier-horst.html

 

Jodełka Joanna

„2 miliony za Grunwald”

Warszawa: W.A.B 2018, 381 s.

Hitlerowcy poszukiwali „Bitwy pod Grunwaldem” Jana Matejki przez cały okres II wojny światowej. Chcieli zniszczyć malowidło, które przypominało im klęskę sprzed pięciu stuleci. Jesienią 1939 r. po wkroczeniu na polskie ziemie hitlerowcy rozpoczynają działania, mające na celu zniszczenie śladów polskości. Na ich celowniku znajduje się obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem” przedstawiający klęskę Krzyżaków, a tym samym godzący w niemiecką dumę narodową. Władze III Rzeszy wyznaczają za wskazanie miejsca ukrycia płótna nagrodę w wysokości 2 milionów marek. W poszukiwania obrazu ze szczególnym zaangażowaniem włącza się młody oficer Gerhard von Lossow, którego ród od pokoleń związany był z Niemieckim Zakonem Rycerskim. Kiedy obrazowi zaczyna grozić realne niebezpieczeństwo, polscy muzealnicy podejmują dramatyczną walkę o jego ocalenie. W kraju ogarniętym wojną i opuszczonym przez rząd pozostają jednak osamotnieni w swoich działaniach i zdani na pomoc przypadkowych ludzi, wśród których znajduje się zwolniony właśnie z więzienia na mocy amnestii lubelski przestępca Dziurawiec.

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami pasjonująca opowieść o wojennych losach „Bitwy pod Grunwaldem” Jana Matejki i o ludziach, którzy gotowi byli bronić jej za wszelką cenę.

Źródło: https://www.empik.com/dwa-miliony-za-grunwald-jodelka-joanna,p1211425174,ksiazka-p?

 

Karpińska Anna

„Nie zabijaj tej miłości”

Warszawa: Prószyński Media 2018, 472 s.

Anna prowadzi ustabilizowane życie naukowca u boku swego męża Tomasza, który jest udziałowcem w rodzinnej kancelarii notarialnej.

Barbara zmaga się z trudami życia i wieczną nieobecnością w domu męża Marka – żołnierza realizującego się na afgańskich misjach wojskowych.
Oba na pozór dobre małżeństwa trapią problemy. W miarę upływu lat kobiety zdają sobie sprawę, że nie są szczęśliwe w związkach – i każda na swój sposób próbuje wyjść z impasu. Pomocną dłoń podaje im MIŁOŚĆ.
Ile warto dla niej poświęcić?
Jak skończy się batalia bohaterek o szczęście? Czy los okaże się dla nich łaskawy?

Źródło: https://ksiegarnia.proszynski.pl/product,75973

 

Kasperkiewicz Krzysztof

„Termomodernizacja budynków”

Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN  2018, 227 s.: il.

Oszczędzanie energii jest jednym z ważniejszych wyzwań XXI wieku. Polityka polegająca na stopniowym zaostrzaniu wymagań budowlanych, dotyczących przede wszystkim izolacyjności cieplnej przegród zewnętrznych wpływa głównie na poprawę efektywności energetycznej budynków nowo wznoszonych. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że nowe budynki, oddawane corocznie do użytkowania, stanowią około 2% ogółu budynków użytkowanych w Polsce, znacząca poprawa krajowego bilansu energetycznego oraz ograniczenie wydatków na eksploatację budynków możliwe jest tylko dzięki poprawie jakości energetycznej budynków wzniesionych przed i w pierwszych latach po transformacji ustrojowej, które charakteryzowały się większym zużyciem energii na ogrzewanie. Niniejsza publikacja traktuje zagadnienie termomodernizacji w sposób kompleksowy. Wskazuje, które działania i w jakiej kolejności należy wykonać oraz w jaki sposób ocenić uzyskiwane dzięki nim oszczędności energetyczne. Zaprezentowane sposoby obliczania efektów termomodernizacji podzielone zostały na dwie części – oszczędności gwarantowanych, których wielkość zależy tylko od warunków klimatycznych w danym sezonie ogrzewczym oraz oszczędności, których wielkość wynika ze sposobu użytkowania przestrzeni ogrzewanej budynku. Wykazano, że dostosowanie instalacji ogrzewczej do zmniejszonych strat ciepła budynku ma istotny wpływ na zwiększenie efektywności energetycznej termomodernizacji. Podane zostały wskazówki dotyczące kolejności przeprowadzania działań termomodernizacyjnych, metody oceny wentylacyjnych strat ciepła oraz słonecznych zysków ciepła, będące oryginalnym dorobkiem naukowym autora. Książka skierowana jest do osób zajmujących się oceną energetyczną budynków oraz wykonawców prac termomodernizacyjnych, a także właścicieli budynków jednorodzinnych                i zarządców nieruchomości.

Źródło: https://ksiegarnia.pwn.pl/Termomodernizacja-budynkow,745384502,p.html

 

Lunde Maja

„Błękit” 

Kraków: Wydawnictwo Literackie 2018, 428 s.

 

Autorka bestsellerowej Historii pszczół – sprzedanej w Polsce w nakładzie 65 tysięcy egzemplarzy – powraca z niezwykłą powieścią o… wodzie. Przyszłość bez niej jest bardziej przerażająca niż świat bez pszczół. Zachodnia Norwegia, rok 2017. Siedemdziesięcioletnia Signe przybywa w rodzinne strony. Powracają bolesne wspomnienia o Magnusie, niespełnionej miłości, straconym dziecku…

Źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4848292/blekit

 

Mirek Krystyna

„Szczęście za horyzontem”

Warszawa: Edipresse Książki 2018, 340 s.

Czasem spalone mosty to najlepszy początek. Justyna popełnia wielki błąd, po którym nie może już wrócić do dawnego życia: pracy w eleganckim biurowcu, wygodnego apartamentu i związku, który opiera się na przyjemności. Janek wszystko zrobił, jak należy, jednak na każdym polu ponosi klęskę. Ma kłopoty finansowe, beznadziejną pracę, której nie znosi, a jego dzieci są zaniedbane. Tych dwoje spotka się przypadkiem. Zderzenie dwóch światów sprawi, że życie Justyny i Janka na zawsze się odmieni. Czy starczy im odwagi, by poszukać szczęścia trochę dalej niż na wyciągnięcie dłoni? Ruszyć za horyzont, do miejsca, które wydaje się najmniej odpowiednie, a jednak kusi z wielką mocą? To historia niezwykła, pokazuje, jak bardzo można się pomylić, sądząc po pozorach.

Źródło: https://www.empik.com/za-horyzontem-mirek-krystyna,p1204373332,ksiazka-p

 

Moyes Jojo

„Srebrna zatoka”

Kraków: Między Słowami – Znak 2019, 509 s.

Lisa nie zamierza oglądać się za siebie. Czasem lepiej nie myśleć o przeszłości. Właśnie dlatego znalazła swój azyl nad malowniczą Srebrną Zatoką, w dzikiej części australijskiego wybrzeża, gdzie można obserwować delfiny, a coroczne pojawienie się humbaków jest dla miejscowych świętem…

Źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4869523/srebrna-zatoka

 

Spence Charles

„Gastrofizyka”

Warszawa: Wydawnictwo Świat Książki 2018, 453 s.

Dlaczego sok pomidorowy stanowi aż 27% napojów kupowanych na pokładach samolotów? Jaki wpływ na serwowane jedzenie ma to, czy talerz jest mały, czerwony, czy okrągły? Dlaczego jemy o 35% więcej w towarzystwie jednej osoby i o 75% więcej w towarzystwie trzech osób? Gastrofizyka to nowa dziedzina wiedzy zapoczątkowana przez profesora Charlesa Spence’a, łącząca psychologię, neuronaukę i projektowanie. Opierając się na dwóch dekadach badań poświęconych niezwykłym związkom łączącym nasze zmysły, Spence pokazuje, jak doświadczyć nowych doznań kulinarnych. Jak najpełniej wykorzystać każdy posiłek, skupiając się nie na tym, co jemy, ale przede wszystkim na tym, o czym wtedy myślimy. W swojej książce Spence opisuje każdy zmysł i posiłek, aby przedstawić dziesiątki czynników „spoza talerza” wpływających na doznania towarzyszące jedzeniu: ciężar sztućców, umieszczenie talerza, muzyka w tle i wiele innych. Pokazuje również, jak firmy spożywcze i najlepsze restauracje na świecie wykorzystują nowoczesne technologie i jak to prawdopodobnie wpłynie na nasze jedzenie w przyszłości.

Źródło: https://www.empik.com/gastrofizyka-nowa-wiedza-o-jedzeniu-spencer-charles,p1190316865,ksiazka-p

 

Stępczak Edyta

„Burka w Nepalu nazywa się sari”

Kraków: Znak Litera Nova 2018, 395 s.

„Urodzić się kobietą to przekleństwo, to oznaka złej karmy.”przysłowie nepalskie                                                                                       

Mówi się, że rozpacz jest czarna, a codzienność szara. W Nepalu nie widuje się często tych odcieni, tu życie jest kolorowe. W hipnotyzującym ulicznym tłumie uwagę przykuwają wielobarwne sari, jeden z tradycyjnych kobiecych strojów, jakże inny od noszonej przez Afganki bezkształtnej burki, która jest dla nas symbolem uciemiężenia kobiet. Tymczasem życie Nepalek niewiele różni się od życia muzułmanek. Pod grubszą warstwą pozorów i piękniejszą szatą kryje się bardzo podobna rzeczywistość. Reportaż Edyty Stępczak to przejmująca opowieść o współczesnych nepalskich kobietach, które nie chcą już żyć w tradycyjnym, patriarchalnym społeczeństwie i – stawiając na szali swoje bezpieczeństwo, zdrowie, a często nawet życie – próbują zmieniać zarówno nepalską mentalność, jak i opresyjny system. Rozdarte między tradycją, uwierającą jak sztywny gorset, a aspiracjami i dążeniami, które rozbudza w nich nowoczesny świat, walczą o podstawowe prawa człowieka. Edyta Stępczak to dziennikarka i działaczka humanitarna. W Nepalu mieszkała ponad pięć lat, dzięki czemu poznała ten kraj od zupełnie innej strony niż mają okazję widzieć go zachodni turyści czy wspinacze wysokogórscy. Nepal w jej opowieści to nie mityczna kraina himalajskich szczytów i ojczyzna dobrotliwie uśmiechniętych, gościnnych ludzi, ale kraj, w którym przemoc wobec kobiet jest silnie zakorzeniona w kulturze i religii.

Żródło: https://www.empik.com/burka-w-nepalu-nazywa-sie-sari-stepczak-edyta,p1206307704,ksiazka-p

 

Szamałek Jakub

„Cokolwiek wybierzesz”

Warszawa: W.A.B. – Grupa Wydawnicza Foksal 2019, 445 s.

 

Pierwsza część trylogii „Ukryta sieć” jednego z najbardziej obiecujących pisarzy młodego pokolenia. Na warszawskiej ulicy dochodzi do wypadku. Ginie Ryszard Buczek, aktor prowadzący popularny program dla dzieci. Wszystko wskazuje na to, że stracił kontrolę nad pojazdem. Jednak Julita Wójcicka, dziennikarka plotkarskiego portalu, ma podstawy sądzić, że ktoś pomógł celebrycie odejść z tego…

Źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4871283/cokolwiek-wybierzesz

 

Szczygieł Mariusz

„Nie ma”

Warszawa: Dowody na Istnienie 2018, 331 s.

Nie ma kogoś. Nie ma czegoś. Nie ma przeszłości. Nie ma pamięci. Nie ma widelców do sera. Nie ma miłości. Nie ma życia. Nie ma fikcji. Nie ma właściwego koloru. Nie ma komisji. Nie ma grobu. Nie ma siostry. Nie ma klamek. Nie ma niebieskich tulipanów. Nie ma nie ma. Rozmówcami Szczygła są ludzie z różnych światów: czeska poetka, ukraiński żołnierz, polska księgowa, izraelska pisarka…

Źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4860247/nie-ma

 

Wood Charlotte

„Naturalna kolej rzeczy”

Białystok: Wydawnictwo Kobiece 2018, 285 s.

Odurzona, przebrana w staroświeckie zniszczone ubrania i rozpaczliwie marząca o papierosie Yolanda budzi się w odizolowanym pokoju. Obok siedzi Verla, która wydaje jej się dziwnie znajoma. W oddali słychać echo tajemniczych głosów mężczyzn. Kobiety znajdują się w głębokiej australijskiej głuszy, a kolejne zniewolone towarzyszki są już w drodze.
Bite, głodzone i poniżane, muszą wykonywać ciężkie prace fizyczne bez zadawania zbędnych pytań. Nie są pewne niczego poza bolesnymi wspomnieniami z przeszłości, które je wszystkie łączą.
Jedynym źródłem ich siły są zwierzęce instynkty, którym muszą się poddać, aby przetrwać. Wkrótce kobiety zamienią się z ofiar w łowców zdeterminowane, aby wydostać się z najgorszego więzienia, jakie widziały.
Dystopijna, iluzoryczna i świetnie napisana opowieść, która przypomina o największych sprzecznościach targających ludźmi ? zdolności do nieokiełznanej dzikości, skrajnym egoizmie, niezwykłej odporności i możliwości odkupienia win.

Źródło: https://czytam.pl/k,ks_731916,Naturalna-kolej-rzeczy-Wood-Charlotte.html

 

Wrzesiński Szymon, Zasieczny Andrzej.
„Radary III Rzeszy: wojenne tajemnice Lubania: tajne zakłady Gema, podziemne kompleksy, niezwykłe budowle”
Warszawa: Ag. Wydaw. CB 2018, 149 s.: il.

Wśród wielu technologii militarnych, nad którymi pracowali naukowcy i inżynierowie w III Rzeszy, były urządzenia radiolokacyjne. W swojej najnowszej książce S. Wrzesiński opisał historię jednej z głównych niemieckich firm – obok zakładów Lorenz i Telefunken – projektujących i wytwarzających systemy radiolokacyjne – utworzonego w 1934 r. przedsiębiorstwa GEMA (Gesellschaft für elektroakustische und mechanische Apparaten, pol. Towarzystwo Urządzeń Elektroakustycznych i Mechanicznych). Początkowo siedzibą firmy był Berlin, ale gdy nasiliła się aliancka ofensywa bombowa na Niemcy, w 1943 r. główny zakład produkcyjny przeniesiono do Lubania i ulokowano w halach zakładów włókienniczych Winklera. Początkowo firma GEMA produkowała radary wstępnego wykrywania wrogich okrętów dla Kriegsmarine. W książce opisano także ewakuację zakładów GEMA w lutym 1945 r., przypomniano zacięte walki o Lubań na przełomie lutego i marca 1945 r., przytoczono wspomnienia o demontażu urządzeń z poniemieckich fabryk w Lubaniu i okolicy w latach 1945-1946. W aneksie opisano schroniska Hitler-Jugend w Lubaniu i okolicy, wykorzystanie lubańskiego więzienia w akcji „Noc i mgła” oraz powojenną eksplorację pozostałości zakładów GEMA. Tekst książki wzbogacają 62 zdjęcia oraz 14 map, schematów i rysunków.

Źródło: www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,132082,Radary-III-Rzeszy-Wojenne-tajemnice-Lubania

 

Yong Ed

„Mikrobiom: najmniejsze organizmy, które rządza światem”

Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego 2018, 366 s.

Oto zupełnie nowe spojrzenie na życie na Ziemi! Mikrobiom, najstarsze i najmniejsze organizmy na świecie, długo postrzegano tylko jako niebezpieczne bakterie. Gdy niedawno ukazał się naukowcom w całej swej złożonej istocie, natychmiast stał się jednym z najważniejszych tematów współczesnych badań. Ed Yong w pełen humoru i barwnych porównań sposób pozwala nam zajrzeć do niesamowitego świata mikrobiomu i udowadnia, jak wielkie jest jego znaczenie. Mikroorganizmy trawią nasze jedzenie, uczą nasze układy odpornościowe, jak walczyć z infekcjami, a nawet potrafią kierować naszym zachowaniem! Dzięki tej pasjonującej książce nie będziecie patrzeć na ludzi i zwierzęta jak na osobne organizmy, lecz jak na współzależne miliony mikroskopijnych bytów.

Źródło: https://www.empik.com/mikrobiom-najmniejsze-organizmy-ktore-rzadza swiatem,p1184275619,ksiazka-p

 

Żulczyk Jakub

„Ślepnąc od świateł”

 Warszawa: Świat Książki 2018, 518 s.

Zawsze chodzi wyłącznie o pieniądze. O nic innego. Ktoś może powiedzieć ci, że to niska pobudka. To nieprawda – oświadcza bohater powieści Jakuba Żulczyka. Ten młody człowiek przyjechał z Olsztyna do Warszawy, gdzie prawie skończył ASP. By uniknąć powielania egzystencjalnych schematów swoich rówieśników – przyszłych meneli, ludzi mogących w najlepszym razie otrzeć się o warstwy klasy średniej, niepoprawnych idealistów – dokonał życiowego wyboru według własnych upodobań.
Jakub Żulczyk w poruszający sposób ukazuje współczesną rzeczywistość, zdeformowaną do tego stopnia, że handlarz narkotyków staje się równie niezbędny jak strażak czy lekarz; jest nocnym dostawcą paliwa dla tych, którzy chcą – albo muszą – utrzymać się na powierzchni.

Źródło:http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4863015/slepnac-od-swiatel

 

Żulczyk Jakub

„Zmorojewo”

Warszawa: Agora 2019, 493 s.

Tytus to piętnastoletni nerd, fanatyk horrorów, gier komputerowych i nadprzyrodzonych zjawisk. Właśnie zanosi się na najnudniejsze wakacje jego życia u dziadków w Głuszycach, gdy w „zabitej dechami dziurze“ poznaje Ankę, odważną, zbuntowaną nastolatkę. Równocześnie w mazurskim lesie czai się Zło – legendy o nim od lat krążą po wsi. Gdy zaczynają ginąć ludzie i dzieją się dziwne rzeczy, niespodziewanie lato u nadpobudliwej babci zamienia się w mroczną przygodę. Narażając się na śmiertelne niebezpieczeństwo para przyjaciół próbuje rozwikłać tajemnicę miasta widma, którego zdjęcia pojawiają się w sieci. Tymczasem Strzępowaty i Gangrena, żołnierze Zła usiłują zdobyć Trzy Klucze, dzięki którym będą mogli zawładnąć światem. Wojnę z agentami ciemności, dowodzonymi przez ponurego Leszego, może wygrać jedynie tajemniczy potomek Strażnika Dobra. Jakub Żulczyk wykreował szereg przerażających postaci, które chcą wtargnąć w ludzki świat, których nikt z nas nie chciałby spotkać w realnym życiu.

Trochę straszna, trochę śmieszna, trochę romantyczna, pełna dziwnych pomysłów książka dla każdego.

Źródło : http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4872522/zmorojewo

 


Płyty CD:

 

Kortez

„Mini dom”

[Warszawa]: Jazzboy Records, p.2018, 1 CD

 

Tylko i aż 7 utworów,  pół godziny słuchania, a mimo to płyta urzeka i od strony tekstów, głosu Korteza i nastrojowo-nostalgicznej muzyki. Utwór Hej wy, czy Stare drzewa, jako bardziej lansowane w stacjach radiowych słyszał już pewnie każdy, ale pozostałe 5 utworów też warto.

Źródło: https://www.empik.com/mini-dom-kortez,p1212414379,muzyka-p

 

Knopfler Mark

„Down The Road Wherever”

[S.I.]: Will D Side 2018, 1 CD

Mark Knopfler to artysta, który zapisał się złotymi nutami w historii muzyki. Lider legendarnej grupy Dire Straits, obdarzony charakterystycznym, narracyjnym wokalem. Gitarzysta o niepodrabialnym brzmieniu, które wprowadziło go do grona najbardziej utytułowanych muzyków na świecie. Najnowsze dziecko Marka zatytułowane „Down The Road Wherever” to zbiór melodyjnych, spokojnych ballad, przeplatanych żywszymi kawałkami. Utrzymany w stylistyce bliskiej muzykowi, łączący blues, jazz, rocka i irlandzki folk, chwilami zabarwiony nawet przez countrowe brzmienia, ani nie rozczarowuje, ani nie zaskakuje. Jest dokładnie tym, czego można się było spodziewać.

Żródło: https://www.koncertomania.pl/newsy/106919-Mark-Knopfler-Down-The-Road-Wherever.html


Audiobooki

 

Strycker Noah K.

„Rzecz o ptakach”

Warszawa: Muza, copyright 2018, 1 CD-MP3, czyta Krystyna Czubówna

Ptaki od zawsze fascynują człowieka. Postrzegamy je przez pryzmat własnych uwarunkowań: umiejętności, ograniczeń i światopoglądu. W tej książce zostały wyeksponowane ich szczególne zdolności lub zachowania i to w taki sposób, że trudno nie nabrać przekonania, iż nawet najpospolitsze z nich: sroka, kura domowa, gołąb pocztowy czy szpak odznaczają się czymś, co jest w stanie zadziwić człowieka. Tańczą w rytm muzyki, rozpoznają własne odbicie w lustrze, rozróżniają ludzkie twarze, „opłakują” zmarłych pobratymców i tworzą istne dzieła sztuki.

Czy stwierdzenie, że ptaki wykazują zachowania analogiczne do ludzkich emocji, byłoby zbyt daleko idące? Inteligencja, altruizm, samoświadomość, miłość… Jak pisze autor: Badając ptaki, ostatecznie dowiadujemy się czegoś o nas samych.

Noah Strycker jest przyrodnikiem, podróżnikiem i współredaktorem poczytnego w Stanach Zjednoczonych magazynu „Birding”. Ma umiejętność pisania o świecie ludzi i ptaków bez upraszczania któregokolwiek z nich… Zna się zarówno na posługiwaniu słowem, jak i na ptakach.

Źródło: https://bonito.pl/k-1367398-rzecz-o-ptakach-audiobook

 

 

Wicha Marcin

„Rzeczy, których nie wyrzuciłem”

Warszawa: Biblioteka Akustyczna ; Kraków: we współpracy z Karakter, copyright 2018, 

1 CD-MP3, czyta Marcin Popczyński

Co zostaje po śmierci bliskiej osoby? Przedmioty, wspomnienia, urywki zdań? Narrator porządkuje książki i rzeczy pozostawione przez zmarłą matkę. Jednocześnie rekonstruuje jej obraz – mocnej kobiety, która w peerelowskiej, a potem kapitalistycznej rzeczywistości umiała żyć wedle własnych zasad. Wyczulona na słowa, nie pozwalała sobą manipulować, w codziennej walce o szacunek – nie poddawała się. Była trudna. Była odważna.

W tej książce nie ma sentymentalizmu – matka go nie znosiła – są za to czułość, uśmiech i próba zrozumienia losu najbliższej osoby. Jest też opowieść o tym, jak zaczyna odchodzić pierwsze powojenne pokolenie, któremu obiecywano piękne życie.

Źródło: https://audioteka.com/pl/audiobook/rzeczy-ktorych-nie-wyrzucilem

 

 

 

 


 

 

ARCHIWUM z 2019

http://biblioteka.legnica.eu/polecane-pozycje-ksiazkowe-archiwum-z-2019/”>

 

ARCHIWUM z 2018

http://biblioteka.legnica.eu/polecane-pozycje-ksiazkowe-archiwum-z-2018/”>

 

ARCHIWUM z 2017

http://biblioteka.legnica.eu/menu-2/zbiory-specjalne/polecane-pozycje-ksiazkowe-archiwum/