Zbiory polecane w bieżącym miesiącu

Książki

 

Bradford Barbara Taylor
„Szczęście Cavendon Hall”
Warszawa: 2017, 445 s.

Wspaniała rezydencja Cavendon Hall od wieków stała pośród wrzosowisk Yorkshire, zamieszkana przez dwie rodziny: arystokratycznych Inghamów i lojalnie im służących Swannów. W obliczu wojny przetrwanie wspaniałego Cavendon zależy od Daphne, córki hrabiego i jej bratowej, Cecily Swann. Synowie, mężowie i bracia stają do walki; problemy i tragedie nie omijają ich domu. Pozostawione w nim kobiety, niezależnie od swojego pochodzenia, muszą stawić czoło straszliwemu zagrożeniu. Szczęście Cavendon trwało długo. Czy zdoła przetrwać wojenną zawieruchę i ocali następne pokolenie?
Źródło: http://live.swiatksiazki.evo.pl/katalog-produktow/szczegoly-produktu/product-4947717/

Dutkiewicz Anna
„Szeptane opowieści”
Poznań: 2017, 336 s.

Magda, miłośniczka rękodzieła, prowadzi nietypowy sklep pod nazwą „Szeptane Opowieści”. Razem z Piotrem, swoim pracownikiem, jeździ po kraju, wyszukując interesujących artystów. Tak poznaje niezwykłych ludzi, ich kłopoty i troski. Stara się pomóc każdemu, ale sama ma duży problem, by wprowadzić ład w swoim życiu.
„Szeptane Opowieści” tchną pogodą ducha i wiarą w lepsze jutro. Dodatkowym walorem książki są przepisy na potrawy, którymi raczą się jej bohaterowie.
Źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4251267/szeptane-opowiesci

Fabicka Joanna
„Rudolf Gąbczak i stan wyjątkowy”
Warszawa 2017, 269 s.

Nowa powieść z Rudolfem! Piąta część bestsellerowego cyklu powieściowego: perypetie dorosłego już Rudolfa i jego 10-letniej córki! Rudolf Gąbczak powraca! Samotny ojciec dziesięcioletniej Broni, bezrobotny aktor, zmuszony, by znów zamieszkać ze znienawidzoną matką – Rudolf inaczej wyobrażał sobie dorosłe życie. Jednak nie zamierza się poddawać! W końcu miłość i pasja zawsze zwyciężają. Prawda? Pełna wyrazistych postaci i nieoczekiwanych zwrotów akcji powieść Joanny Fabickiej bawi do łez. A jak udowadnia rodzina Gąbczaków, nic tak nie pomaga w walce z trudami życia i łysieniem plackowatym, jak poczucie humoru.
Źródło: http://www.empik.com/rudolf-gabczak-i-stan-wyjatkowy-fabicka-joanna,p1136608214,ksiazka-p

Kava Alex
„Epidemia”
Warszawa: 2017, 320 s.

W Chicago młody mężczyzna skacze z osiemnastego piętra luksusowego hotelu. W Alabamie młoda kobieta napełnia kieszenie kamieniami i wchodzi do rzeki. Dwa samobójstwa, dwie sprawy dla lokalnej policji. Jednak gdy okazuje się, że zmarli byli nosicielami zmutowanego wirusa, śledztwo przejmuje FBI i wywiad wojskowy. Przydzielona do sprawy agentka Maggie O Dell nawiązuje współpracę z Ryderem Creedem, wyspecjalizowanym ratownikiem. W toku śledztwa trafiają na ślad głęboko zakonspirowanego spisku, który może doprowadzić do zagłady. Zegar tyka, czasu jest coraz mniej, a przeciwnik wynalazł skuteczną metodę zarażenia ogromnej liczby ludzi. Jutro może być za późno.
Źródło: http://www.harpercollins.pl/ksiazka,3414,epidemia.html

Kowalczyk Krzysztof
„Podręcznik ekologicznego obozowania”
Warszawa: 2014, 134 s.

Wiele drużyn harcerskich określa się dziś jako „puszczańskie” lub „ekologiczne”, ale dbałość o przyrodę, czyli to, co stanowi sedno owego „puszczaństwa” i „ekologiczności”, powinna być normą dla każdej drużyny, na wszystkich biwakach i obozach. „Podręcznik ekologicznego obozowania” uczy, jak w codziennej biwakowej i obozowej praktyce godzić życiowe potrzeby z dbałością o to, by nie wyrządzać szkód przyrodzie, a przynajmniej szkody te minimalizować. Książka mówi też o tym, jak poznawać przyrodę wokół nas – z największym pożytkiem dla swej wiedzy i dla zdrowia. „Podręcznik ekologicznego obozowania” przyda się zastępowym, ale zaciekawi wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć czegoś o życiu w lesie `o mieszkających tam zwierzętach i biwakujących harcerzach. Uprzedzamy jednak wraz autorem: „Nie sądź, że dowiesz się tego wszystkiego czytając we własnym łóżku przed snem. Musisz się wybrać do lasu,
a ja pomogę ci spakować się i radzić sobie na biwaku”.
Źródło: http://www.gandalf.com.pl/b/podrecznik-ekologicznego-obozowania/

Kydryński Marcin
„Muzyka moich ulic. Lizbona”
Warszawa: 2017, 330 s.

„Minęło pięć lat odkąd napisałem tę książkę. Wiele się zmieniło. Na świecie, w Lizbonie. We mnie. Znacznie częściej w muzycznej palecie moich ulic słyszę język polski. Niewykluczone zatem, że moja historia wciąż może być Wam pomocna i zechcą się Państwo wybrać ze mną na kilka długich spacerów po starych dzielnicach miasta na krawędzi Europy. Posłuchać jego muzyki. Porozmawiać. Z pierwszej wersji sporo usunąłem. Sporo dopisałem. Lizbona splata w sobie te dwa tak bliskie mi światy. Skorodowaną tradycję Europy i na zawsze obcą, a przez to tak podniecającą nieprzenikalność Afryki. Mijane twarze są tu szczególnej urody, jak często bywa w portach Południa. Przypłynęli z Angoli i Mozambiku, z Gwinei Bissau i Wyspy Świętego Tomasza, z Wysp Zielonego Przylądka. Ale także z Brazylii, z Goa, Timoru i Makau. Mówią wieloma wersjami jednego języka. Przywieźli swoje odmienne tradycje i historie, marzenia, tęsknoty i muzykę. Zarazem pogodną i czułą, jakiej próżno szukać gdziekolwiek indziej. Są niepublikowane wcześniej zdjęcia. Powstało też osobliwe posłowie, portret współczesnej Lizbony, AD 2017, przy którym liczę na Państwa poczucie humoru. Zanim ponownie spotkamy się w Afryce, powędrujmy razem w Lizbonie. Wychylmy kieliszek vinho verde; posłuchajmy wspólnie fado, morny, bossy. To może być miłe zajęcie”.
Źródło: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,75794,Muz…(?)

Miszczuk Katarzyna Berenika
„Żerca”
Warszawa: 2017, 494 s.

Solidna dawka humoru, słowiańskich wierzeń i babskiej przyjaźni! Kolejny – i nie ostatni – tom bestsellerowego cyklu „Kwiat paproci”. Gosi udało się przeżyć Noc Kupały, ale kłopoty się nie skończyły. Młoda szeptucha zaciągnęła u Swarożyca dług, którego spłata z pewnością nie będzie przyjemna. W dodatku Mieszko przepadł bez śladu, a w wiosce pojawił się nowy, młody żerca, który chętnie pocieszyłby tęskniącą za ukochanym Gosię… Gdy wydaje się, że gorzej być nie może, w okolicy pojawia się tajemniczy myśliwy, który poluje na istoty nadprzyrodzone, a rusałka Sława, przyjaciółka Gosi, znajduje się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Tego już za wiele! Mimo że szeptucha zawiodła się na Sławie, żaden mężczyzna nie będzie mieszał się w babską przyjaźń! Gosława pokaże mu, gdzie raki zimują. Choćby miała zginąć (ale wolałaby jednak nie).
Źródło: http://www.empik.com/kwiat-paproci-tom-3-zerca-miszczuk-katarzyna-berenika,p1141178009,ksiazka-p

Rudnicka Olga
„Życie na wynos”
Warszawa: 2017, 367 s.

Emilia Przecinek, znana autorka powieści dla kobiet, w wieku czterdziestu lat zostaje rozwódką z dwójką nastoletnich dzieci, kredytem hipotecznym do spłacenia oraz matką i teściową na karku. Dzieci nalegają, żeby chodziła na randki, a obie starsze panie, no cóż, jak to one, włażą z butami, gdzie tylko się da. W takiej sytuacji można albo załamać się nerwowo, albo popełnić morderstwo. Mimo niesprzyjających okoliczności Emilia postanawia odmienić swoje życie. Nie jest to łatwe, gdyż mężczyźni, których spotyka, absolutnie nie przypominają wspaniałych bohaterów jej powieści. Pech chce, że teściowa pisarki łamie nogę. Unieruchomiona na wózku, zaczyna obserwować sąsiadów, co okazuje się zajęciem na pełen etat, a nawet dwa, gdyż nie wszystko można zobaczyć przez okno, niektóre rzeczy trzeba podsłuchać. Przed wścibskimi staruszkami nic się nie ukryje. Ani kochanka o czerwonych włosach, ani skłonna do awantur żona, ani leżący w piwnicy trup, którego znajduje Emilia.
Źródło: http://www.proszynski.pl/Zycie_na_wynos-p-34956-.html

Sawicka Wioletta
„Wyspy szczęśliwe”
Warszawa: 2017, 558 s.

Wrażliwa, ufna, trochę naiwna Joanna pragnęła od życia tylko jednego: chciała mieć rodzinę. Taką, w jakiej sama rosła, zanim rodzice zginęli w wypadku. Skończyła studia, ale nie myślała o pracy i robieniu kariery. Młodzieńcza miłość zaowocowała ślubem i dzieckiem. Joanna była szczęśliwa, spełniły się jej marzenia. Tomasz prowadził firmę, zarabiał na dobre życie, Joanna zajmowała się córeczką, domem, ogrodem – i to był jej bezpieczny świat. Pewnego dnia Joanna budzi się w zupełnie nowej rzeczywistości. Musi stawić czoło dramatycznej sytuacji i zmierzyć z własnymi słabościami, a jest do tego zupełnie nieprzygotowana.
Źródło: http://lubimyczytac.pl

Spingardi Marta
„Barcelona dla młodych podróżników”
Warszawa: 2015, 159 s.

Zapraszamy do słonecznej Barcelony. Wytrzeszczy na Ciebie ślepia smok z Casa Battló, a Ty wytrzeszczysz oczy na najdziwniejszy kościół świata, Sagrada Família. Po małej przekąsce tapas odwiedzisz słynnych malarzy, Picassa i Miró, a na koniec skoczysz na stadion FC Barcelony! Z tą książką można planować rodzinne zwiedzanie miasta. Jest ona świetnym dopełnieniem „dorosłych” przewodników. W formie dowcipnych opowiastek rzetelnie przybliża małym odkrywcom historię Barcelony i zjawiska w kulturze Europy. Z lekkim piórem Marty Spingardi doskonale współgrają urocze ilustracje Marianny Oklejak.
Źródło: http://www.empik.com/barcelona-dla-mlodych-podroznikow-spingardi-marta,p1119859130,ksiazka-p

Tadla Beata
„Czego oczy nie widzą”
Poznań: 2016, 253 s.

Opowieści z życia (poza)telewizyjnego. „Pani to ma fajną pracę. Przyjdzie sobie na godzinkę, coś tam przeczyta i do domu” – to zdanie Beata Tadla usłyszała setki razy. W końcu postanowiła opowiedzieć historie, które ułożyły się w album niezwykłych wspomnień z pracy w radiu i telewizji. Kulisy wpadek, reakcje na niespodziewane zdarzenia, najtrudniejsze momenty, niesforni goście, kłopotliwe prezenty, śmiech, łzy, nerwy, chwile zwątpienia i satysfakcji – to i jeszcze wiele innych opowieści z drugiej strony ekranu znaleźć można w „Czego oczy nie widzą”.
Źródło: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,30898,Czego-oczy-nie-widza

„To ja! Duży i odważny! : nowe historyjki, które dodają dzieciom pewności siebie”
Warszawa: 2017, 117 s.

Czytane wspólnie historie wydają się stworzone do inicjowania rozmów o wyzwaniach, jakie przynosi życie, towarzyszących im uczuciach i sposobach radzenia sobie z nimi. Na drugi tom cyklu „To ja!” składają się 3 części: – „Brawo! Udało ci się”, czyli krótkie opowiastki, które dodają dzieciom pewności siebie – „Pogódźmy się!”, czyli historyjki, które pomagają dzieciom pogodzić się z przyjaciółmi – „Kolorowych snów!”, czyli opowieści, przy których łatwiej dzieciom zasnąć.
Źródło: https://ksiegarnia.proszynski.pl

„To ja! : historyjki, które dodają dzieciom pewności siebie”
Warszawa: 2015, 119 s.

Pełne fantazji historyjki, które pocieszą, ukoją żal i wzmocnią siły naszych dzieci, podpowiedzą, jak być samodzielnym i odważnym. Kiedy dzieci zaczynają odkrywać otaczający je świat, zdarza się, że potrzebują pocieszenia, rady i wsparcia. Pełne fantazji historyjki to znakomity pretekst do rozmowy o uczuciach i przeżyciach.
O radości i wściekłości, o złości i strachu, o smutku, miłości i przyjaźni oraz o zazdrości.
Źródło: http://www.ambelucja.pl

 

Płyty muzyczne

Krall Diana
„Turn Up Quiet”
New York : 2017, 1 CD.

Najnowszy album Diany Krall to powrót do jazzu i wielkich amerykańskich standardów za sprawą współpracy z legendarnym producentem Tommym LiPumą. Diana Krall to jedyna jazzowa artystka, która zdołała ulokować aż osiem albumów na szczycie prestiżowej listy Billbord Jazz Albums. Znakomite albumy przyniosły Dianie pięć nagród Grammy Awards, osiem nagród Juno Awards oraz dziewięć złotych, trzy platynowe i siedem multi-platynowych płyt na całym świecie. Unikalny talent Diany Krall sprawia, że jest ona dziś jedną z najbardziej rozpoznawalnych gwiazd muzyki na świecie.
Źródło: http://www.empik.com/turn-up-the-quiet-krall-diana,p1143122730,muzyka-p

Patrycjusz Gruszecki Trio
„Something About”
[S.I.]: 2017, 1 CD.

Patrycjusz Gruszecki – trębacz, kompozytor, aranżer. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na kierunku jazz. Laureat wielu prestiżowych nagród indywidualnych oraz zespołowych. W 2006 roku zdobył statuetkę „Złotego Krokusa” na Międzynarodowym Festiwalu „Krokus Jazz Festival” w Jeleniej Górze oraz wyróżnienie w „Bielskiej Zadymce Jazzowej” w 2007 r.
Źródło: http://www.koncertomania.pl/koncert/1434597/kajetan-galas-patrycjusz-gruszecki-zbigniew-lewandowski-lubin-02-06-2017.html