Zbiory polecane w bieżącym miesiącu

ZBIORY POLECANE NA GRUDZIEŃ 2018

KSIĄŻKI

Bąkowska Beata. „Kunice dawno temu…: losy podlegnickiej wsi i jej mieszkańców w 1. poł XX w.”
Legnica: Edytor 2018, 223 s.

Publikacja „Kunice dawno temu…” została napisana przez mieszkankę podlegnickich Kunic i powstała jako wyraz wielkiego przywiązania do bliskiej sercu okolicy, podziwianej z uwagi na jej niepowtarzalny urok. Ten urok tkwi również w bogatej historii ziem wokół wód jedynego dolnośląskiego pojezierza. Dowiemy się z książki jak przebiegało wiejskie życie 100 lat temu, czy rozwój techniki był widoczny w codziennym funkcjonowaniu ludzi i przedsiębiorstw, czy nazwy miejscowości były podobne w brzmieniu lub znaczeniu, czy było więcej zabytkowych pałaców, jak żyli obok siebie w okresie powojennym Niemcy, Rosjanie i Polacy, czy naprawdę zbierano i spożywano mewie jaja z wyspy na Jeziorze Kunickim. Uzupełnieniem książki są relacje współczesnych jej mieszkańców i fotografie wsi Gminy Kunice współcześnie.

Źródło: http://www.edytor.legnica.pl/oferta/62/kunice-dawno-temu

Cabre J. „Podróż zimowa” Warszawa: Marginesy 2018, 304 s.

Płatny morderca na tropie płatnego mordercy, na którego życie także ktoś nastaje. Szemrany szlifierz diamentów z Amsterdamu, który próbuje wkraść się w łaski łódzkiego jubilera. Człowiek, którego kaszel niesie śmierć. Pianista, który podczas recitalu widzi w pierwszym rzędzie Franza Schuberta, choć ten nie żyje od 150 lat. Kataloński organmistrz surowo ukarany za zbrodnię, przy której nawet nie był obecny. To ledwie garstka bohaterów, których Jaume Cabré wyprawił w podróż. Kataloński mistrz zwodzi i bawi się z czytelnikiem – na poważnie, z przymrużeniem oka, rubasznie. Miesza plany czasowe i wątki. Prowokuje: na przykład, czy J.S. Bach był twórcą muzyki dodekafonicznej albo czy istnieje najbardziej przesłodzony kawałek? Prowadzi wyrafinowaną grę. Podsuwa fałszywe tropy, fałszywe cytaty, z nonszalancją powołuje się na nieistniejące autorytety, z premedytacją myli rzeczywistość z fikcją. „Każde opowiadanie jest zaskoczeniem. Każde w swej – jak pisze Cabré – „pozornej przeciętności” kryje prawdy najważniejsze. Miłośnicy katalońskiego pisarza pokochają Podróż zimową, podobnie ci, dla których będzie to pierwsze spotkanie z jego prozą”.

Źródło: https://www.empik.com/podroz-zimowa-cabre-jaume,p1187174533,ksiazka-p


Chmielewska Joanna Maria. „Złodziejka opowieści” Warszawa: M.G., copyright 2018, 263 s.

Jaki układ wiąże Tamar – żywiołową autorkę bestsellerów ze spokojną, obowiązkową Martą? Dlaczego Marta podporządkowuje się ustalonym przez Tamar zasadom, które komplikują jej relacje z ludźmi, rujnują związek z Filipem, a wreszcie zmuszają do zmierzenia się odpowiedzialnością za ludzkie życie? Co się stanie, gdy Marta zakwestionuje przyjęte wiele lat temu reguły?
„Złodziejka opowieści” to książka o zaborczej pasji, ukrytej sile tajemnicy, mocy opowieści i poszukiwaniu własnej tożsamości.

Źródło: https://www.empik.com/zlodziejka-opowiesci-chmielewska-joanna-m,p1200999743,ksiazka-p

Giffin Emily. „Wszystko czego pragnęliśmy”
Kraków: Wydawnictwo Otwarte 2018, 448 s.

Nina należy do elity i u boku bogatego męża prowadzi wygodne życie, jakiego zawsze pragnęła. Ich syn Finch właśnie dostał się na wymarzone studia w Princeton. Tom jest samotnym ojcem i pracuje od rana do nocy. Rozpiera go duma, gdy jego córka Lyla dzięki stypendium zaczyna naukę w prywatnym liceum. Dziewczyna usilnie stara się dopasować do obcego jej otoczenia, choć latynoska uroda odziedziczona po matce wcale jej w tym nie pomaga. Światy Niny i Toma zderzają się gwałtownie, gdy w szkole wybucha skandal obyczajowy z udziałem ich dzieci.Pośród piętrzących się kłamstw bohaterowie będą musieli przemyśleć relacje z najbliższymi i odpowiedzieć sobie na ważne pytanie: czego naprawdę pragną?

Źródło: https://www.empik.com/zlodziejka-opowiesci-chmielewska-joanna-m,p1200999743,ksiazka-p

Gmoch Jacek. „Najlepszy trener na świecie” Warszawa: W.A.B. Grupa Wydawnicza Foksal 2018, 345 s.

Trener Gmoch, który z taką swadą komentuje najważniejsze piłkarskie rozgrywki na antenie stacji telewizyjnych, to jedna z największych osobowości w środowisku piłkarskim, nie tylko w skali Polski. O piłce, zawodnikach i trenerach, dawnych i obecnych, politycznych i biznesowych relacjach w sporcie, pracy trenera w Europie i w Ameryce Jacek Gmoch potrafi mówić jak nikt inny: zajmująco, zawsze w punkt i bez ogródek. Z jego wspomnień wyłania się barwny, żywy obraz środowiska piłkarskiego, przede wszystkim polskiego i greckiego, oraz całej epoki tej dyscypliny sportu, kiedy to reprezentacja Polski należała do światowej czołówki. Ten wywiad rzeka może jednak zainteresować nie tylko miłośników piłki nożnej, bo Gmoch równie interesująco opowiada o swoim życiu poza sferą sportowej rywalizacji.

Źródło: https://www.empik.com/najlepszy-trener-na-swiecie-wywiad-rzeka-z-jackiem-gmochem-bartosiak-arkadiusz-klinke-lukasz,p1195725642,ksiazka-p

Grochola Katarzyna.

Pocieszki”

Kraków: Wydawnictwo Literackie 2018, 362 s.

Opowieści z życia wzięte i życiu poświęcone. Chcesz mieć lepszy dzień? A może miesiąc? A może wystarczy pocieszka na każdy tydzień? Oto pięćdziesiąt dwie historie, tyle, ile jest tygodni w roku. Z wdziękiem, lekkością i humorem Katarzyna Grochola wciągnie Cię w swój świat, który może okazać się także Twoim. Świat deszczowych poranków, kiedy nie chce się podnieść z łóżka i wieczorów przynoszących niespodzianki. Niezaplanowanych spotkań, nadziei, dobrych uczynków, ptaków za lodówką, próśb niekaralnych i miłości, za którą wszyscy tęsknimy. Choć niektóre z pocieszek autorka traktuje z przymrużeniem oka, a niektóre całkiem serio, zapewniamy – wszystkie zdarzyły się naprawdę.

Źródło: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4824/Pocieszki—Katarzyna-Grochola

 

Grzebałkowska Magdalena.

Komeda: osobiste życie jazzu”

Kraków: Znak 2018, 510 s.

Życie bohatera było krótkie, ale miejsc i kontaktów z ludźmi mnóstwo. Książek o wybitnym kompozytorze i pianiście też było niemało, ale z dominującym głosem żony Zofii Komedowej, która jego historię opowiadała ze swojej perspektywy. Grzebałkowska równoważy obraz, pokazując wyjazd Komedy do Ameryki jako – w pewnym stopniu – ucieczkę od żony. Spisuje inny scenariusz wydarzeń w Kalifornii, zakończonych tragicznym wypadkiem jazzmana, dorzuca mnóstwo szczegółów dotyczących lat młodzieńczych, cały czas świetnie opisując atmosferę czasów. Bo gdy kluczowym punktem odniesienia staje się kultura amerykańska, polskie władze próbują się od Zachodu izolować. To robi z jazzmanów buntowników, a z nieoczywistej, awangardowej muzyki czyni zjawisko społeczne.

Źródło: https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/ksiazki/1747534,1,recenzja-ksiazki-magdalena-grzebalkowska-komeda-osobiste-zycie-jazzu.read

Gzyra Dariusz.

Dziękuję za świńskie oczy”

Warszawa: Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2018, 426 s.

Ponieważ nie chcemy widzieć ich cierpienia, większość niezliczonych przypadków przemocy wobec zwierząt to działanie na zlecenie. Zaplanowane, metodyczne i standardowe. Zgadzamy się na delegowanie przemocy na innych, by móc cieszyć się smakiem mięsa i innych produktów pochodzących od zwierzęcych. Ale czy to zwalnia nas z poczucia winy i empatii? Dariusz Gzyra uważa, że w świecie, w którym zło jest tak wszechobecne, widać wyraźnie, ile jest możliwości czynienia dobra. Weganizm postrzega jako kontestację systemu, który manipuluje ludźmi, a rozwijanie krytycznego myślenia za podstawowy akt oporu. „Dziękuję za świńskie oczy” to mocny głos w debacie o naszym stosunku do innych zwierząt. Autor nie tylko pokazuje, że zwierzęta są niezastąpionym źródłem wiedzy o ludziach, ale również jak na całym świecie rodzi się prowegańska polityka rozwoju.

Źródło: https://www.empik.com/dziekuje-za-swinskie-oczy-gzyra-dariusz,p1187162431,ksiazka-p

Hannah Kristin.

Wielka samotność”

Warszawa: Świat Książki 2018, 509 s.

Alaska, 1974. Nieobliczalna. Bezlitosna. Dzika. Dla rodziny w kryzysie jest to ostateczny test na przetrwanie. Ernt Allbright, były jeniec wojenny, wraca do domu po wojnie w Wietnamie całkowicie. Kiedy traci kolejną pracę, podejmuje impulsywną decyzję: przeniosą się całą rodziną na północ, na Alaskę, gdzie będą żyli bez prądu i wody – w ostatniej dzikiej części Ameryki. Dorastająca trzynastoletnia Leni, dziewczynka w trudnym wieku, uwikłana w burzliwy związek rodziców, ma nadzieję, że w nowej krainie czeka lepsza przyszłość dla rodziny. Jej matka, Cora, zrobi wszystko i pójdzie wszędzie dla mężczyzny, którego kocha, nawet jeśli oznacza to pójście w nieznane. Na początku Alaska wydaje się być odpowiedzią na ich modlitwy. W dzikim, odległym zakątku kraju odnajdują się wśród niezależnej społeczności silnych mężczyzn i kobiet.
Ale wraz z nadejściem zimy i ciemnościami obejmującymi Alaskę, kruchy stan psychiczny Ernta pogarsza się. Wkrótce niebezpieczeństwa na zewnątrz bledną w porównaniu z zagrożeniami wewnątrz. W ich małej chacie, pokrytej śniegiem, przez osiemnaście godzin nocy, Leni i jej matka poznają straszliwą prawdę: są sami. Na zewnatrz nie ma nikogo, kto by mógł ich uratować. W tym niezapomnianym portrecie ludzkiej słabości i odporności Kristin Hannah ujawnia niezłomny charakter współczesnego amerykańskiego pioniera i ducha ginącej Alaski – miejsca o niezrównanym pięknie i niebezpieczeństwie. „Wielka samotność” to odważna, piękna, pełna życia opowieść o miłości, stracie i walce o przetrwanie

Źródło: https://www.swiatksiazki.pl/wielka-samotnosc-6379438-ksiazka.html

Kutryn Dawid.
„Ćwierć tysiąca fraszek o Legnicy”
Legnica: TML PRO LEGNICA 2018, 64 s.

Debiutancki tomik wierszy legniczanina Dawida Kutryna. „Ćwierć tysiąca fraszek o Legnicy”  to zbiór błyskotliwych, wierszowanych myśli na temat Legnicy i jej historii, postaci i osobistości legnickich, a także dzisiejszego obrazu życia w Legnicy – wydarzeń, rozrywek, lokali, edukacji. Źródło: http://pro.legnica.pl/wyd/dawid-kutryn-cwierc-tysiaca-fraszek-o-legnicy/

Mróz Remigiusz. „Kontratyp”
Poznań: Czwarta Strona 2018, 531 s.

W drodze na Annapurnę, jeden z najgroźniejszych szczytów na świecie, ginie troje polskich wspinaczy. Ekipy ratunkowe odnajdują jedynie przysypane śniegiem, poskręcane liny, ale nie trafiają na żaden inny ślad po grupie. Kilka tygodni później jedyna członkini wyprawy pojawia się na granicy nepalsko-tybetańskiej, po czym zostaje zatrzymana. Polscy śledczy przewożą ją do kraju, gdzie ma odpowiadać za zabójstwo – okazuje się bowiem, że aby przeżyć w górach, doprowadziła do śmierci swoich towarzyszy. Co wydarzyło się w drodze na Annapurnę? I skąd śledczy mają dowody obciążające kobietę? Oprócz znalezienia odpowiedzi na te pytania, Joanna Chyłka musi zmierzyć się z własnymi problemami i groźbami człowieka twierdzącego, że to on niegdyś zaatakował ją kwasem…

Źródło: https://www.empik.com/kontratyp-mroz-remigiusz,p1205734770,ksiazka-p

Musso Guillaume. „Apartament w Paryżu” Warszawa: Albatros 2018, 397 s.

Sztuka jest kłamstwem, które mówi prawdę. Paryż, pracownia malarska ukryta w pełnym zieleni zaułku. Madeline właśnie ją wynajęła, żeby odpocząć i cieszyć się samotnością. W wyniku nieporozumienia w to samo miejsce trafia Gaspard, młody pisarz ze Stanów Zjednoczonych, który chce w spokoju popracować nad nową książką. Los skazuje tych dwoje wrażliwych samotników na dzielenie jednej przestrzeni życiowej. Pracownia należała do słynnego artysty, Seana Lorenza; we wnętrzu wciąż widać jego fascynację kolorami i światłem. Pogrążony w smutku po śmierci syna malarz zmarł rok wcześniej, pozostawiając po sobie trzy obrazy, które wkrótce przepadły bez wieści. Madeline i Gaspard, zafascynowani geniuszem i zaintrygowani tragicznym losem poprzedniego lokatora, postanawiają połączyć siły, aby odzyskać te niezwykłe malowidła. Zanim odkryją sekret Seana Lorenza, będą musieli zmierzyć się z własnymi demonami, a prowadzone przez nich śledztwo na zawsze odmieni ich życie. Źródło: https://www.empik.com/apartament-w-paryzu-musso-guillaume,p1201638025,ksiazka-p

Onichimowska Anna. „Z punktu widzenia kota” Łódź: Literatura-Literatura Piętro Wyżej 2018, 294 s.

Jeśli lubicie romanse, ta książka jest na pewno dla Was! Jeśli gustujecie w kryminałach – to jest to! Jeśli potrzebujecie się pośmiać i nie macie z czego – przeczytajcie Kota. A jeśli jesteście zgorzkniałymi ponurakami, którzy nie znoszą słońca, pięknych kobiet i zwariowanych historii – zawsze macie szansę na zmianę, bo podobno nigdy nie jest za późno!

Lato w Toskanii. Piękna posiadłość staje się na kilka tygodni wspólną siedzibą atrakcyjnej malarki i małżeństwa z Florencji. Mimo różnicy charakterów i upodobań, wszystko miałoby szansę ułożyć się nieźle, gdyby nie kot Albert, uważający się – i nie bez racji – za prawowitego właściciela willi z basenem. „Najeźdźcy”, którzy próbują podporządkować sobie kota, są na straconej pozycji.

Źródło: https://www.empik.com/z-punktu-widzenia-kota-onichimowska-anna,p1198945089,ksiazka-p

Pabis Krzysztof.

Dlaczego motyl zjada muchę”

Stare Groszki; Warszawa: Wydawnictwo CIS 2018, 286 s.

Autor, profesor Krzysztof Pabis z Katedry Biologii Uniwersytetu Łódzkiego jest entomologiem i od wielu lat zajmuje się ewolucją motyli. Książka to zbiór opowieści o najbardziej egzotycznych (na przykład krwiopijnych), najważniejszych (jedwabnik) i najpospolitszych (mól) motylach i ćmach, o ich ewolucyjnej, liczącej już kilkadziesiąt milionów lat historii i o ich przygodach w naszych czasach. W książce czytelnik znajdzie też opis cykli życiowych łuskoskrzydłych, ich biologii oraz specyficznych przystosowań. Publikacja zawiera też ośmiostronicową wkładkę z kolorowymi zdjęciami motyli oraz obszerny aneks poświęcony motylom występującym w Polsce oraz temu, gdzie można je obserwować.

Źródło: https://www.empik.com/dlaczego-motyl-zjada-muche-ewolucyjne-opowiesci-o-motylach-i-cmach-pabis-krzysztof,p1184652818,ksiazka-p


Płyty CD:

„Best Of Italy”

Warszawa: Magic, 2017, 2 CD.

Bardzo dobra propozycja dla wielbicieli muzyki włoskiej. To muzyka wprowadzająca w radosny nastrój. Sprawdza się w podróży i w domu – solo i w towarzystwie.

Źródło: https://www.empik.com/the-best-of-italy-various-artists,p1163235306,muzyka-p?gclid=EAIaIQobChMI36K22b


Audiooboki:

Mabey Richard.

Roślinny kabaret: botanika i wyobraźnia”

Warszawa: Prószyński Media : we współpracy z Biblioteka Akustyczna, 2018, 1 płyta CD-MP3.

W swojej urzekającej książce Richard Mabey przedstawia różne gatunki roślin, które przez wieki rozbudzały wyobraźnię człowieka i wprawiały go w autentyczny zachwyt. Wiele stron poświęca roślinom, które przyczyniły się do przemian w nauce, estetyce i rozwoju społecznym ludzkości.

Opisuje rozmaite rośliny, począwszy od chwastów, przez rośliny uprawne i lecznicze, kończąc na takich, wokół których gromadzą się uczestnicy praktyk religijnych. Przedstawia je wszystkie z jednakową pasją, niezależnie od tego, czy chodzi o niepozorne kwiaty czy mierzące 100 metrów sekwoje. „Roślinny kabaret” to opis nadzwyczajnych związków świata roślin ze światem ludzi.

Richard Mabey jest przyrodnikiem, wielokrotnie nagradzanym pisarzem, dziennikarzem i autorem programów telewizyjnych. Zasłynął jako autor książki „Food for Free”, która pozostaje w ciągłej sprzedaży od 1972 roku. Jest aktywnym członkiem ogólnokrajowych i lokalnych grup walczących o ochronę przyrody. Mieszka w Norfolk.

Źródło: https://www.legimi.pl/ebook-roslinny-kabaret-botanika-i-wyobraznia-richard-mabey,b225058.html

Pustelnik Piotr.

Ja pustelnik: autobiografia”

Kraków: Wydawnictwo Literackie, copyright 2018 , 1 płyta CD-MP3, czyta Ireneusz Czop.

Szczera i przejmująca opowieść o pasji i przyjaźni, o zwierzęcym strachu i śmierci, o najjaśniejszych i najciemniejszych stronach ludzkiej natury, które objawiają się w ekstremalnych sytuacjach.

Kiedy Piotr Pustelnik stanął na szczycie pierwszego ośmiotysięcznika, miał 39 lat. Nikt wówczas, łącznie z nim samym, który od dziecka zmagał się z poważną chorobą serca, nie przypuszczał, że zdobędzie upragnioną przez tak wielu – młodszych, zdrowszych, bardziej przebojowych – Koronę Himalajów i Karakorum. To osiągnięcie zajęło mu dwadzieścia lat. W tym czasie wspinał się z Wandą Rutkiewicz, Krzysztofem Wielickim i innymi polskimi i zagranicznymi himalaistami.

„Jak podsumować tę górską przygodę? Które demony gnały mnie do przodu, a które zatrzymywały? Kto lub co sprawiło, że wszedłem na te wszystkie ośmiotysięczniki? Zastanawiałem się i zrozumiałem, że za odpowiedź wystarczą trzy słowa: Przypadek, Strach (Paniczny) i Partnerstwo”.

Źródło: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4736/Ja-pustelnik-Autobiografia—audiobook—Piotr-Pustelnik

Bąkiewicz Grażyna.

Jadwiga kontra Jagiełło”

[Piaseczno] : Heraclon International – Storybox.pl ; [Warszawa] : Nasza Księgarnia, [2018], 1 płyta CD-MP3, czyta Maciej Więckowski.

Grupa nastolatków przenosi się do czasów, kiedy Polską rządziło jednocześnie dwóch królów. Mają sprawdzić, kto – królowa Jadwiga czy Władysław Jagiełło – zrobił więcej dla Polski. Dziwne? Wcale nie! W niedalekiej przyszłości nauka historii wygląda zupełnie inaczej… Szczególnie gdy nauczycielem jest pan Cebula.

Seria „Ale historia…”z humorem przekazuje fakty historyczne i ciekawostki. Z trzeciej części dowiecie się między innymi, dlaczego słodycze były kiedyś strasznie drogie, jak zbudować most w kilka godzin, co można kupić za królewskie korale i dlaczego Jagiełło jadał zawsze z tego samego drewnianego talerza.

Źródło: https://audioteka.com/pl/audiobook/ale-historia-jadwiga-kontra-jagiello

Higgins Chris.

Kłopoty w szkole”

[Warszawa]: Grupa Wydawnicza Foksal : we współpracy z Biblioteka Akustyczna, copyright 2018, 1 płyta CD-MP3, czyta Wojciech Chorąży.

Bella zaczyna naukę w nowej szkole, co – jak wiadomo – nie jest łatwe. Na szczęście dla Belli, w tej samej klasie uczy się jej nowa przyjaciółka, Magda! Belli zależy na dobrym pierwszym wrażeniu wśród nowych znajomych. Jednak po raz kolejny okazuje się, że z Magdą u boku sprawy nieco się komplikują.

Czy zdobędzie sympatię uczniów i nauczycieli?

Źródło: http://www.audiobook.pl/dla-dzieci/13761-klopoty-w-szkole.html

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

ARCHIWUM z 2017

http://biblioteka.legnica.eu/menu-2/zbiory-specjalne/polecane-pozycje-ksiazkowe-archiwum/

 

ARCHIWUM z 2018

http://biblioteka.legnica.eu/polecane-pozycje-ksiazkowe-archiwum-z-2018/”>