Zbiory polecane w bieżącym miesiącu

ZBIORY POLECANE NA PAŹDZIERNIK 2018

Ambroziak Konrad, Kołakowski Artur, Siwek Klaudia

„Depresja nastolatków: jak ją rozpoznać, zrozumieć i pokonać ”

Sopot: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne 2018, 277 s.

 

Depresja to choroba XXI wieku. Wiele się o niej mówi, pisze, czyta. Teoretycznie dużo o niej wiemy, a faktycznie… niestety nadal zdecydowanie za mało. Dla przykładu niewielu z nas ma świadomość, że stanowi ona poważny problem również wśród nastolatków. Dorastanie jest okresem pełnym napięć i konfliktów, dlatego tak łatwo jest przypisać objawy depresyjne młodzieńczej burzy hormonów. Nic bardziej mylnego – depresja to poważna choroba, a nie przejaw złego zachowania czy buntu. Autorzy, wybitni specjaliści na co dzień pracujący z cierpiącymi na depresję nastolatkami i ich rodzinami, przygotowali tę książkę, aby pomóc zrozumieć i zaakceptować depresję młodego człowieka oraz właściwie na nią zareagować. Odwołując się do badań i teorii naukowych, wyjaśniają nie tylko, czym jest ta choroba, ale również jak ją szybko rozpoznać, jakie pociąga za sobą skutki oraz kiedy i gdzie szukać pomocy. W zrozumiały sposób, z empatią i bazując na rzetelnej wiedzy, tłumaczą, że pokonanie depresji i powrót do zdrowia są możliwe, ale wymagają dużego zaangażowania rodziny osoby chorej. Zawarte w książce materiały dla nastolatka i dla rodziców, komiksy, ćwiczenia oparte na technikach uważności i ACT oraz liczne opisy przypadków ułatwiają zrozumienie treści i stanowią ciekawą inspirację do codziennej pracy.

Źródło: https://bonito.pl/k-90662390-depresja-nastolatkow

 

 

Andrews June

„Demencja: kompleksowy przewodnik po chorobie”

Gdańsk: Harmonia Universalis 2017, 307 s.

 

Tematem niniejszej książki jest demencja oraz związane z nią problemy. Słowo „demencja” jest używane do określenia wielu sygnałów ostrzegawczych pojawiających się wtedy, gdy mózg przestaje poprawnie funkcjonować. Demencję stwierdza się tylko wówczas, gdy objawy te się nasilają, a z czasem powodują stałą degradację.

Źródło: https://www.medicon.pl/demencja-kompleksowy-przewodnik-po-chorobie/28180

 

 

Berlin Lucia

„Instrukcja dla pań sprzątających: opowiadania”

Warszawa: W.A.B. – Grupa Wydawnicza Foksal 2017, 475 s.

 

Zbiór wybranych opowiadań amerykańskiej pisarki, słynącej z krótkich form literackich. Opowiadania Berlin zawarte w tym zbiorze są najbardziej znanymi utworami urodzonej w 1936 roku autorki. Ich cechą charakterystyczną jest skupienie na najbardziej ulotnych momentach życia, wydarzeniach pozornie nieistotnych lub takich, których w codziennej rutynie już nie zauważamy.

Historie te rozgrywają się w miejscach, które Berlin znała najlepiej: w Chile, w Meksyku, na Zachodzie Stanów Zjednoczonych oraz w Kalifornii, mają swobodny, bezpośredni, łatwo przyswajalny styl, który wyróżnia tę twórczość. Opowiadane są niewymuszonym konwersacyjnym tonem i z ujmującą, często liryczną oszczędnością. Opowiadania, w których Berlin opisywała chwile codziennych objawień, rzucają na ludzkie życie piękne, miękkie, niesłabnące światło.

Źródło: https://www.empik.com/instrukcja-dla-pan-sprzatajacych-ameryka-jakiej-nie-znacie-berlin-lucia,p1158157332,ksiazka-p

 

 

Fogelman Lejb

„Warto żyć”

Warszawa: Czerwone i Czarne 2018, 311 s.

 

To najbardziej kolorowa opowieść o życiu, jaka ukazała się w Polsce. Bo też Lejb Fogelman to najbardziej kolorowy człowiek, który mieszka w Polsce. Urodził się w Legnicy w żydowskiej rodzinie, po antysemickiej nagonce w 1968 r. wyjechał do USA, tam skończył m. in. Harvard, został wziętym prawnikiem i w latach 90. wrócił do Warszawy. A po drodze zdarzyło się wiele, bardzo wiele…

 

Źródło: https://www.empik.com/warto-zyc-rozmawia-michal-komar-fogelman-lejb,p1192543782,ksiazka-p?gclid=EAIaIQobChMIxduwhI2X3QIVhLHtCh3hoAebEAAYBCAAEgJs0fD_BwE&gclsrc=aw.ds

 

 

Hanks Tom

„Kolekcja nietypowych zdarzeń”

Warszawa: Wielka Litera 2017, 397 s.

 

Debiut literacki wybitnego i uwielbianego aktora to arcyciekawy zbiór opowiadań – eleganckich, poruszających, zabawnych, niekiedy figlarnych, czasami melancholijnych i zawsze zaskakujących.

Pisząc o weteranie drugiej wojny światowej i jego rodzinie, czy o rozwódce szukającej nowego miejsca w życiu, albo o skomplikowanej relacji nastoletniego surfera z ojcem i o niespodziewanej podróży na Księżyc Tom Hanks dowodzi, że potrafi wniknąć w istotę przyjaźni, rodziny, miłości i zwykłego codziennego życia. Szlachetność i wrażliwość, którymi zasłynął jako aktor, w równej mierze biją z jego prozy.

Źródło: https://www.empik.com/nietypowy-typ-hanks-tom,p1157798983,ksiazka-p

 

 

Jany Curt

„Armia Fryderyka Wielkiego: wojna siedmioletnia”

Oświęcim: Wydawnictwo Napoleon V 2018, 361 s.

 

Publikacja ta przedstawia czasy bliskie sercu każdego Prusaka, okres szczytowej chwały armii pruskiej. Kiedy 22 czerwca 1740 r. grenadierzy salwami pożegnali swego dowódcę, króla Fryderyka Wilhelma I, sądzono, że dla Prus nadchodzi nowa epoka. Powszechnie znana była bowiem wolnomyślicielska postawa następcy trony, uważano więc, że następca uwolniony od wpływów surowego ojca, da jej pełen wyraz. Przede wszystkim oczekiwano zerwania z dyktatem w pruskiej armii, jednak jak się okazało, król po początkowym okresie złagodzenia rygoru, powrócił do klimatu surowości panującej w niej
w czasach ojca. Pod przewodnictwem Fryderyka II (1740-1786) wielka armia pruska, przepojona duchem bohaterstwa, nie mająca dotąd okazji do realizacji militarnych zadań, ruszyła ku wielkim wyzwaniom. Ten niezależny polityk i dowódca wojskowy, otrzymał w spadku armię, której organizację dopracowano w najdrobniejszych szczegółach. Od pierwszych chwil władca czuwał nad tym, aby w armii panował duch wierności państwu, poczucie obowiązku, godności, a nade wszystko, by sumiennie wykonywano rozkazy. Po okresie młodzieńczego buntu i forsowania własnych koncepcji państwa oraz dowodzenia armią, następca tronu przyjął linię polityczną ojca, kontynuując jego dziedzictwo. Fryderyk Wilhelm zasłynął z talentu organizacyjnego, który umożliwił mu zrestrukturyzowanie państwa i armii. Natomiast Fryderyk II swój przydomek „Wielki” uzyskał w trakcie długiego panowania wypełnionego odpowiedzialnym sterowaniem państwem pruskim i dowodzeniem jego armią.

Źródło: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,65072,Armia-Fryderyka-Wielkiego-Od-wstapienia-Fryderyka

 

 

Kasperkiewicz Krzysztof

„Termomodernizacja budynków”

Warszawa: PWN 2018, 227 s.

 

Publikacja traktuje zagadnienie termomodernizacji w sposób kompleksowy. Wskazuje, które działania i w jakiej kolejności należy wykonać oraz w jaki sposób ocenić uzyskiwane dzięki nim oszczędności energetyczne. Wykazano, że dostosowanie instalacji ogrzewczej do zmniejszonych strat ciepła budynku ma istotny wpływ na zwiększenie efektywności energetycznej termomodernizacji. Podane zostały wskazówki dotyczące kolejności przeprowadzania działań termomodernizacyjnych, metody oceny wentylacyjnych strat ciepła oraz słonecznych zysków ciepła, będące oryginalnym dorobkiem naukowym autora. Książka skierowana jest do osób zajmujących się oceną energetyczną budynków oraz wykonawców prac termomodernizacyjnych, a także właścicieli budynków jednorodzinnych i  zarządców nieruchomości.

Źródło: https://ksiegarnia.pwn.pl/Termomodernizacja-budynkow.-Ocena-efektow-energetycznych,730819598,p.html

 

 

Kortko Dariusz, Watoła Judyta

„Słodziutki: biografia cukru”

Warszawa: Agora 2018, 382 s.

 

Przygoda ludzi z cukrem przypomina toksyczny związek pary kochanków. Faza ślepego zakochania to epoka wielkich odkryć geograficznych, kolonialnych podbojów i zachłyśnięcia się słodyczą na europejskich dworach. Dla tej miłości człowiek gotów jest zabić i zabija bez opamiętania. Czerwona lampka zapala mu się wraz z pierwszymi odkryciami naukowymi związanymi z chorobami wywoływanymi przez cukier. Zaczyna się czas podejrzeń i oskarżeń. Adwokatem kochanka staje się przemysł spożywczy, przekupuje go tysiącami słodkich wynalazków, colą, „zdrowymi” sokami, a nawet lepszym keczupem. Zrzuca winę na tego trzeciego: tłuszcz!

Teraz, gdy o cukrze wprost mówi się „biała śmierć” i najwyższa pora na rozwód z orzeczeniem o winie… okazuje się, że jesteśmy tak uzależnieni, że już nie umiemy bez naszego „słodziutkiego” żyć.

Źródło: https://www.empik.com/slodziutki-biografia-cukru-kortko-dariusz-watola-judyta,p1172275209,ksiazka-p?gclid=EAIaIQobChMIts7ktP2o3QIVTsayCh2oNQXTEAAYASAAEgKJO_D_BwE&gclsrc=aw.ds

 

 

Lester Jem

„Cisza”

Poznań: Zysk i S-ka 2017, 343 s.

 

W równym stopniu zabawna, co chwytająca za serce, pełna żarliwych uczuć opowieść o ojcach, synach i autyzmie.

Ben Jewell opisał przełomowy moment swojego życia. Jego dziesięcioletni syn, Jonah, nigdy nie zaczął mówić. Gdy Ben i Jonah zostają zmuszeni do wprowadzenia się do starszego i zrzędliwego ojca Bena, trzy pokolenia mężczyzn – jeden, który nie umie mówić i dwóch, którzy nie chcą – zostają zamknięte razem w małym domku w północnym Londynie. Gdy Ben musi zacząć się mierzyć z samotnym ojcostwem, łańcuchem pełnym dobrych chęci pracowników socjalnych i urzędników oraz własnymi demonami, poznaje kilka trudnych domowych prawd. Jonah, zażywający wiecznej szczęśliwości w swej niewinności, staje się katalizatorem, dzięki któremu wreszcie dochodzi do przerwania „emocjonalnej ciszy” i rozwikłania plątaniny wątków związanych z tożsamością, historią rodziny i wzajemnymi nieporozumieniami.

„Cisza” to opowieść o rodzinie, stracie, odkrywaniu siebie i wybaczaniu, która poruszy czytelnika w każdym wieku.

Źródło: https://www.empik.com/cisza,p1145317767,ksiazka-p

 

 

Łazarewicz Cezary

„Koronkowa robota: sprawa Gorgonowej”

Wołowiec: Czarne 2018, 236 s.

 

Ta kobieta nigdy nie miała imienia. Gorgonowa – tak mówiła o niej cała Polska, która z zapartym tchem śledziła przebieg najgłośniejszego procesu dwudziestolecia międzywojennego i jednego z najgłośniejszych w historii polskiego sądownictwa. Oskarżonej zarzucano brutalny mord na siedemnastoletniej Lusi, którego miała dokonać ostatniej grudniowej nocy 1931 roku. Od tego momentu Gorgonowa stała się najczarniejszym z czarnych charakterów II Rzeczpospolitej.

O matkę upomniała się córka Ewa. Była dzieckiem wyczekiwanym. Jej przyjścia na świat z niecierpliwością wyglądali najwięksi wydawcy gazet w całym kraju. Urodziła się 20 września 1932 roku. Z jej narodzin cieszyło się całe więzienie przy Kazimierzowskiej. Tylko matka powtarzała: „Dziecko urodzone za kratami będzie napiętnowane na całe życie”.

Po latach życia jako „córka morderczyni” osiemdziesięciopięcioletnia Ewa podjęła walkę o uniewinnienie matki. O nocy z 30 na 31 grudnia 1931 roku i zamordowaniu Lusi Zarembianki opowiadała tak, jakby widziała wszystko na własne oczy. Wierzyła w niewinność matki, ale nie potrafiła jej dowieść. Podrzucała nowe tropy i teorie, a w mediach kolejny raz pojawiło się pytanie, czy to Gorgonowa zabiła Lusię.

Cezary Łazarewicz, autor Żeby nie było śladów, znów prowadzi śledztwo. Tym razem próbuje rozwiązać dwie zagadki. Nie tylko ustalić, czy Gorgonowa była winna, ale także co się z nią stało po zwolnieniu z więzienia 3 września 1939 roku.

Źródło: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/koronkowa-robota

 

 

Mieville China

„Ostatni dni Nowego Paryża”

Poznań: Zysk i S-ka 2018, 201 s.

 

Surrealistyczny thriller o wojnie, której nigdy nie było i o próbie przetrwania w mieście po niewyobrażalnym kataklizmie.

Rok 1941. W ogarniętej wojennym chaosem Marsylii zjawia się Jack Parsons, amerykański inżynier i adept sztuk tajemnych. W kryjówce antynazistowskiej organizacji spotyka członków ruchu oporu, w tym André Bretona, czołowego teoretyka surrealizmu. Podczas dziwnych gier towarzyskich rozgrywanych przez niepokornych dyplomatów, wygnanych rewolucjonistów i awangardowych twórców Parsons za pomocą swego wynalazku odnajduje i  gromadzi nadzieję. A jednak wbrew intencjom doprowadza do uwolnienia mocy zrodzonej ze snów i koszmarów, zmieniając losy wojny i świata na zawsze.

Rok 1950. Thibaut, samotny bojownik surrealistów idzie ulicami nawiedzonego Paryża, gdzie naziści i członkowie ruchu oporu zmagają się w ciągłym konflikcie, a po ulicach przechadzają się żywe obrazy i manifestacje tekstów literackich, a także istoty z głębi piekieł. Aby wydostać się z miasta, musi połączyć siły z Sam, amerykańską fotografką, próbującą utrwalić obraz zrujnowanego Paryża, a oboje znajdą sprzymierzeńca w postaci enigmatycznego symbolu łączącego w sobie przypadek i bunt: wyrafinowanego trupa…

Źródło: https://www.empik.com/ostatnie-dni-nowego-paryza-mieville-china,p1172631195,ksiazka-p

 

 

Nowicka Bronka

„Nakarmić kamień”

Wrocław: Biuro Literackie 2016, 53 s.

 

Nakarmić kamień to nieustanne dociekanie istoty rzeczy. Przedstawiony przez Nowicką świat nie obrósł jeszcze we wtórne znaczenia, w sposób szczególny działa więc na wyobraźnię, wytwarzając własne ciągi przyczynowo – skutkowe, własną logikę. Autorka penetruje relacje łączące ludzi i rzeczy, kwestionuje i podważa zastałe hierarchie, balansuje na granicy ciała i świata zewnętrznego. Związek człowiek-rzecz to dla poetki również podstawa do uobecniania zmarłych, zapamiętanych, „zatrzymanych” w przedmiotach. To mocny, świeży debiut w literaturze polskiej.

Źródło: https://merlin.pl/nakarmic-kamien-bronka-nowicka/3865897/?gclid=EAIaIQobChMI14PhgOWU3QIVxuF3Ch2iGwzaEAAYASAAEgJCJfD_BwE&gclsrc=aw.ds

 

 

Opara Józef

„Neurorehabilitacja”

Katowice: Elamed Media Group 2017, 439 s.

 

Jeśli interesujesz się zagadnieniami związanymi z dysfunkcjami układu nerwowego i szukasz kompendium wiedzy, które w sposób szczegółowy i rzetelny prezentuje zagadnienia związane z neurorehabilitacją, koniecznie zapoznaj się z najnowszą propozycją wydawniczą. Wydanie drugie (uzupełnione) monografii zatytułowanej „Neurorehabilitacja” to aktualny zasób wiedzy na temat rehabilitacji w schorzeniach układu nerwowego, a także kompleksowo opracowane zagadnienia z zakresu diagnostyki i rehabilitacji, uzupełnione o bogaty zbiór piśmiennictwa naukowego polskich i zagranicznych autorów.

Źródło: https://www.empik.com/neurorehabilitacja-opara-jozef,p1185960015,ksiazka-p?gclid=EAIaIQobChMIkZuvpZSX3QIVQqMYCh2ImgrPEAAYASAAEgLPf_D_BwE&gclsrc=aw.ds

 

 

Pękala Piotr

„Fajne rzeczy z niefajnych śmieci”

Bielsko-Biała: Dragon 2018, 63 s.

 

Czy wiesz, ile śmieci rocznie produkują mieszkańcy Europy? Średnia ilość przypadająca na jednego mieszkańca to ok. 500 ton. Sporo, prawda? Plastikowe butelki, nakrętki, papierowe kubeczki czy wytłoczki, korki, puszki, a nawet rolki po papierze toaletowym – to produkty, z których można wykonać jeszcze wiele wspaniałych rzeczy.

Niniejsza książka to pozycja, która nie tylko rozwija wyobraźnię i kreatywność, ale także uczy dbania o środowisko.

 

Źródło: www.empik.com/fajne-rzeczy-z-niefajnych-smieci-jak-zrobic-cos-z-niczego-pekala-piotr,p1127066267,ksiazka-p

 

 

Rankov Pavol

„Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)”

Warszawa: Agora 2016, 512 s.

 

Pierwszy września 1938 roku. Basen w Levicach gdzieś w centrum Europy. Trzech nastolatków – Węgier, Czech i Żyd – organizuje prywatne zawody pływackie. Nagrodą dla zwycięzcy będzie prawo do ubiegania się o względy pięknej rówieśniczki Márii. Peter, Jan i Gabriel nie wiedzą jednak, że ich wyścig będzie trwał przez kolejne 30 lat.

Młodzieńcza miłość zmieni życie całej czwórki. Fascynacji jedną kobietą nie przerwą ani wojna, ani pierwsze dwie dekady komunistycznych rządów w Czechosłowacji, choć historia i polityka wystawią ich przyjaźń na ciężką próbę.

Losy głównych bohaterów przeplatają humorystyczne epizody, w których gościnnie pojawiają się autentyczne postaci historyczne takie jak Miklós Horthy, Jozef Tiso, Klement Gottwald czy Iwan Koniew.

Źródło: https://www.empik.com/zdarzylo-sie-pierwszego-wrzesnia-albo-kiedy-indziej-rankov-pavol,p1077915697,ksiazka-p

 

 

Winczewski Piotr

„Profilaktyka i korygowanie płaskostopia : zabawy i gry ruchowe aktywizujące mięśnie stóp”

Gdańsk: Harmonia Universalis – Grupa Wydawnicza Harmonia 2018, 267 s.

 

Czytelnicy odnajdą w tej publikacji fabularyzowane zabawy ruchowe, które można wykorzystać w profilaktyce oraz korygowaniu płaskostopia przedszkolaków i uczniów kilku pierwszych klas szkół podstawowych. Książka adresowana jest do studentów fizjoterapii, wychowania fizycznego oraz pedagogiki wczesnoszkolnej i przedszkolnej, którzy zamierzają w przyszłości prowadzić zajęcia korekcyjne dla kilkulatków. Nauczyciele wykonujący ten zawód znajdą w niej przypomnienie znakomicie znanych sobie kanonów metodyki. Zaproponowane zabawy mogą wykorzystać także rodzice ćwiczący w domu z kilkulatkami.

Źródło: https://www.empik.com/profilaktyka-i-korygowanie-plaskostopia-zabawy-i-gry-ruchowe-aktywizujace-miesnie-stop-winczewski-piotr,p1187316759,ksiazka-p

 

 

Wiśniewski Bogdan

„Kwalifikowana pierwsza pomoc: vademecum ratownika”

Katowice: Elamed Media Group 2017, 216 s.

 

Autorzy „Vademecum” w sposób przejrzysty przedstawili podstawy udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. Podręcznik ten dostosowano do treści nauczania zawartych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 19 marca 2007 r. w sprawie kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz aktualnych wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji. Standardy postępowania ratowników przedstawiono na podstawie procedur i algorytmów zawartych w „Zasadach organizacji ratownictwa medycznego w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym”. Publikacja ta może stanowić kompendium wiedzy zarówno dla słuchaczy i instruktorów przedmiotowego szkolenia, jak i osób, które uzyskały już tytuł ratownika. Książka wzbogacona została o liczne, samodzielnie opracowane schematy i algorytmy. Osobną część tej publikacji stanowi aktualna baza pytań egzaminacyjnych wraz z zaznaczonymi prawidłowymi odpowiedziami, dzięki której kandydaci na ratowników będą mogli utrwalić przyswojony wcześniej materiał.

Źródło: https://ksiegarnia.pwn.pl/Kwalifikowana-pierwsza-pomoc-Vademecum-ratownika,726449478,p.html

 


 

Audiobooki

 

Cielesz Ewa

„Słonce umiera i tańczy”

Piaseczno: Heraclon International – Storybox.pl ; Warszawa : Axis Mundi, [2017], 1 płyta CD-MP3, czyta Joanna Gajór.

 

Młoda artystka z Krakowa spotyka na swojej drodze niezwykłego człowieka o egzotycznej urodzie, ulicznego muzyka, który wniesie w jej poplątane życie uczucie i tajemnicę. Jak zwykle w powieściach Ewy Cielesz splata się tu wiele wątków, pojawiają się barwne postaci,a los stawia przed bohaterami trudne dylematy. „Los, cyniczny szuler. Tasuje dni, patrząc nam w oczy tak, że przestajemy być sobą. Uzurpuje sobie prawo do naszych myśli, decyzji, uczuć. Stajemy się nieracjonalni, odarci ze zdrowego rozsądku. Wystarczy, że kogoś pokochamy.”

Źródło: http://www.storybox.pl/literatura-kobieca/998-slonce-umiera-i-tanczy.html

 

 

Miłoszewski Wojtek

„Farba”

[Warszawa]: Biblioteka Akustyczna – Virtualo : we współpracy z Grupa Wydawnicza Foksal, copyright 2018 , 1 płyta CD-MP3, czyta Jakub Wieczorek.

 

Kontynuacja Inwazji, bestsellerowej powieści sensacyjnej Wojtka Miłoszewskiego. Polska przegrywa wojnę, a Rosjanie reaktywują dawną potęgę, przywracając Imperium Rosyjskie. Nowe władze rozpoczynają powszechną rusyfikację, wprowadzając swoją administrację oraz walutę, starają się również kontrolować każdy obszar życia polskich obywateli. Kolejny raz Polacy rozpoczynają walkę z okupantem. Administracja rosyjska kontratakuje, coraz bardziej zacieśniając wszechobecne kontrole i dokręca śrubę terroru, aresztując nocami rzesze polskich mieszkańców. Wojna z Putinem wciąż trwa. Czy Farba zdoła ocalić Polskę?

Żródło: https://bibliotekaakustyczna.pl/farba-cd,3,1991,4935

 

 

Piątkowska Barbara

„A może będzie właśnie tak”

Warszawa: Bis, [2017], 2 płyty CD, czyta Artur Barciś.

 

Dzieci często marzą o tym, co będą robić kiedy dorosną. Niejeden chłopiec chciałby zostać strażakiem, a niejedna dziewczyna gwiazdą filmową. Niektórym już w dzieciństwie zdarza się ugasić prawdziwy pożar, namalować prawdziwy obraz lub choćby wyleczyć chore lalki i misie. O takich planach, marzeniach i przygodach napisała Renata Piątkowska, a przeczytał, doskonale jak zawsze, Artur Barciś.

Żródło: https://www.storytel.pl/books/577706-A-moze-bedzie-wlasnie-tak


Płyty CD

 

Cyra Adam
„Rotmistrz Pilecki: ochotnik do Auschwitz”

Piaseczno: Heraclon International. Storybox.pl, [2016] , 1 płyta CD-MP3, czyta Sławomir Holland.

W latach 1944-1956 stracono w Polsce kilka tysięcy osób należących do antykomunistycznych organizacji niepodległościowych. Ofiarami tych zbrodni byli także dawni więźniowie KL Auschwitz, w tym rotmistrz Witold Pilecki, zaliczany przez historyków do sześciu najodważniejszych ludzi europejskiego ruchu oporu. Książka skupia się przede wszystkim na działalności Witolda Pileckiego w organizowaniu konspiracji wojskowej w Auschwitz, zawiera również słynny raport z 1945 roku napisany po ucieczce z obozu.

Źródło: http://www.matras.pl/rotmistrz-pilecki-ochotnik-do-auschwitz,p,198977

 

 

Olejnik Agnieszka
„Dziewczyna z porcelany”

PPiaseczno: Heraclon International – Storybox.pl ; Poznań : Czwarta Strona – Grupa Wydawnictwa Poznańskiego ; [2017] , 1 płyta CD-MP3, czyta Maciej Kowalik.

 

Jest przystojny, błyskotliwy, młody, dowcipny… dlaczego to za mało, by oczarować Zuzannę

Audiobook zaprasza na kilkugodzinną opowieść obyczajową w ciekawej interpretacji Macieja Kowalika. Michał chwali sobie studenckie życie. Jako rozchwytywany fotograf nieźle zarabia, jako przebojowy student informatyki i model ma powodzenie wśród kobiet. Jeden telefon, jedna wiadomość zmieniają całkowicie jego życie. Michał musi natychmiast wyprowadzić się z dużego miasta i przenieść w rodzinne strony, by zaopiekować się młodszym bratem. Zuzanna, nauczycielka języka rosyjskiego i rozwódka, jest sąsiadką Michała i opiekunką jego młodszego brata. Kompletnie nie pasuje do jego wyobrażenia atrakcyjnej kobiety. Z czasem jednak chłopak zaczyna dostrzegać jej niezwykłe włosy oraz porcelanową cerę. Zuzanna zaczyna go fascynować. Okazuje się jednak, że samo uczucie nie wystarczy, aby zbudować trwałą relację.

Źródło: http://www.storybox.pl/literatura-kobieca/877-agnieszka-olejnik-dziewczyna-z-porcelany-audiobook.html

 

 


 

 

ARCHIWUM z 2017

http://biblioteka.legnica.eu/menu-2/zbiory-specjalne/polecane-pozycje-ksiazkowe-archiwum/

 

ARCHIWUM z 2018

http://biblioteka.legnica.eu/polecane-pozycje-ksiazkowe-archiwum-z-2018/”>