Zbiory polecane w bieżącym miesiącu

Książki

 

Borowik Arkadiusz
„Z góry widać tylko nic”
Słupsk: Dobra Literatura 2017, 399 s.

Pełna pasji, błyskotliwego humoru, kipiąca od emocji – mocna rzecz o namiętnościach!
Często pytają mnie, dla kogo jest ta książka. Zawsze odpowiadam: „Mam nadzieję, że dla wszystkich”. Patrzą na mnie wtedy jak na wariata. „To niemożliwe – słyszę. – Tak się nie robi”. „Dobrze – mówię. – W takim razie zastanówmy się, dla kogo ta książka nie jest”. To zwykle kończy rozmowę.
Strawiński (człowiek zwany koszmarem prezesów korporacji)
„Z góry widać tylko nic” to barwne opowieści, w których na pierwszy plan wysuwają się ludzkie namiętności. Dla kobiet i dla mężczyzn. O kobietach i o mężczyznach.
Niebanalne, ponadczasowe, inspirowane znanymi baśniami, dotykające uniwersalnych prawd na temat życia i ludzkich słabości.

Źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4535735/z-gory-widac-tylko-nic


Chamberlain Diane
„Chcę Cię usłyszeć”

Warszawa: Prószyński i S-ka 2017, 521 s.

Diane Chamberlain cieszy się szerokim uznaniem dzięki skomplikowanym, wzruszającym
i często trudnym związkom, które przedstawia w swoich powieściach. Złożone postaci bohaterów i świetna narracja autorki obwołanej „południową Jodi Picoult” nieodmiennie trafiają do serc czytelników, nie pozostawiając ich obojętnymi.

Obietnica złożona przez Laurę Brandon umierającemu ojcu była prosta: odwiedziny u starszej kobiety, o której wcześniej nie słyszała, a która nie pamięta nic poza odległą przeszłością. Wizyta u Sarah Tolley wydawała się niewielkim poświęceniem. Rzecz jednak w tym, że obietnica Laury skutkuje kolejną śmiercią. Jej męża. Świadkiem samobójstwa była ich pięcioletnia córka Emma, która nie chce o tym mówić… nie chce wcale mówić. Zdruzgotana, gnębiona poczuciem winy Laura kontaktuje się z jedyną osobą, która może być w stanie jej pomóc. Mężczyzną, którego spotkała tylko raz przed sześciu laty. Który nie wie, że jest prawdziwym ojcem Emmy. Próbując spełnić obietnicę daną ojcu i pomóc własnej córce Laura odkrywa opowieść o miłości i rozpaczy, o odwadze i niewypowiedzianym złu, opowieść okrytą całunem milczenia…

Źródło:
http://www.proszynski.pl/Chce_Cie_uslyszec-p-33554-.html


Czajkowska Jadwiga
„Ufać zbyt mocno”
Warszawa: Prószyński i S-ka 2017, 658 s.

Blanka ciężko pracowała na sukces, o którym inni mogą tylko pomarzyć. Na fotelu dyrektora banku czuje się jednak jak w pułapce, bo musi wymagać od pracowników realizowania kosmicznych planów sprzedażowych, co jest możliwe tylko wtedy, gdy oszukują klientów.
W dodatku na gruncie osobistym ponosi same klęski − przyciąga wyłącznie facetów, którzy chcą pasożytować na niej finansowo. Z każdym dniem Blanka utwierdza się w przekonaniu, że inne kobiety mają szczęście − złapały zaradnych finansowo mężów, nie muszą pracować
i walczyć o przetrwanie w dżungli życia.
Pewnego dnia jednak pojawia się Marcel − i marzenia Blanki się spełniają. W końcu i ona może rzucić pracę i wieść życie krezuski. Ale czy warto bezgranicznie zaufać mężczyźnie
i oprzeć się na nim jak na filarze, który nigdy nie skruszeje?
Wciągająca opowieść o kobiecie, której przyjdzie się zmierzyć z życiem po przebudzeniu
z letargu zwanego szczęściem.

Źródło:
https://ksiegarnia.proszynski.pl/product,74375


Fugiel-Kuźmińska Małgorzata, Michał Kuźmiński
„Kamień”
Poznań ; Wrocław: Wydawnictwo Dolnośląskie – Oddział Publicat cop. 2017, 447 s.

Trzeci etnokryminał Małgorzaty i Michała Kuźmińskich.
W romskiej osadzie na Sądecczyźnie znaleziono martwego chłopczyka o jasnej karnacji i włosach koloru pszenicy. Wkrótce policja odkrywa, że mieszka tam blondwłosa dziewczynka… Między Romami a ich sąsiadami od lat zbiera się na burzę. Teraz napięcie sięga zenitu.
Anka Serafin na prośbę policji próbuje nawiązać kontakt z Romami. Mierzy się z murem milczenia i własnymi wyobrażeniami o roli antropologa. Tymczasem dziennikarz śledczy Sebastian Strzygoń jednym kamieniem porusza medialną lawinę. Narasta lęk, niezrozumienie i wrogość.
Jakie jeszcze tajemnice kryje społeczność tej z pozoru sielskiej krainy? Co jest faktem, a co uprzedzeniem? I czy kogoś obchodzi jeszcze prawda, gdy rozkręca się spirala nienawiści?

Źródło:
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4544020/kamien


Korczak Janusz.
„Momenty wychowawcze”
Warszawa: Dragon 2017, 94 s.

Książka „Momenty wychowawcze” autorstwa Janusza Korczaka wydana nakładem Rzecznika Praw Dziecka. Jest to praca w szczególny sposób adresowana do młodych nauczycieli, którzy uczą się obserwować, rozumieć dziecko i rozmawiać z nim. Dzisiejsi badacze Korczaka nazywają ten wzorzec metodyczny „uczeniem się dziecka” i „uczeniem się od dziecka”. Momenty wychowawcze można potraktować jako specjalny rodzaj nauczycielskiego podręcznika czy przewodnika, pokazującego nauczycielowi, jak poznawać dziecko i jak kształtować siebie w kontakcie z nim. Takie zadania stawia przed swoimi adeptami współczesna pedagogika.

Źródło:
https://brpd.gov.pl/ksiazki-informatory-poradniki/momenty-wychowawcze-janusz-korczak


Krajewski Marek
„Mock ludzkie zoo”
Kraków: Znak 2017, 394 s.

Wrocław 1914. Maria – „narzeczona” Eberharda Mocka – co noc w swoim mieszkaniu słyszy potępieńcze jęki i płacz dzieci. Ebi myśli, że kobieta traci rozum, ale niebawem odkrywa szokującą prawdę, którą kryją piwnice nieczynnego dworca. Wkracza w sam środek piekła, choć nie wie jeszcze, że jego przeciwnik – Gad – ma potężnych mocodawców, którzy nie cofną się przed niczym.
Mock staje przed dramatycznym wyborem: ocalić matkę Marii czy niewinne dziecko? By ukarać bezlitosnych zbrodniarzy, narazi się na śmierć w męczarniach, a pogoń za złoczyńcą zaprowadzi go na granicę człowieczeństwa. Przekona się, że natura ludzka jest bardziej okrutna niż bezlitosna afrykańska dżungla.

Źródło:
https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,91020,MOCK-Ludzkie-zoo


Lennox Judith
„Żona jubilera”
Warszawa: Prószyński Media 2017, 635 s.

Rok 1938. W Anglii narasta atmosfera zagrożenia wojną. Juliet Winterton podróżuje z Bliskiego Wschodu do hrabstwa Essex, by tam w wiejskiej posiadłości rozpocząć życie w roli pięknej młodej żony londyńskiego jubilera.
Jej inteligentny i ambitny mąż jest także człowiekiem okrutnym i bezwzględnym. Kiedy więc przystojny polityk Gillis Sinclair odwiedza Marsh Court, Juliet daje się zauroczyć jego nieodpartemu wdziękowi.
Tak oto rozpoczyna się namiętny romans, który przyniesie konsekwencje wykraczające daleko poza wszelkie przewidywania Juliet. Gillis Sinclair kryje bowiem mroczny sekret, a ponieważ dzieci Wintertonów dorastają, Juliet boi się, że na nie też przeszłość wywrze negatywny wpływ…
Epicka opowieść o miłości i stracie, namiętności i zdradzie, której akcja toczy się od burzliwych lat wojny po lata sześćdziesiąte.

Źródło:
https://ksiegarnia.proszynski.pl/product,74149


Marsh Katie
„Wszystko, co mam”
Warszawa: Prószyński Media 2016, 528 s.

Pięć i pół roku po ślubie Hanna zamierza wreszcie oświadczyć mężowi, że odchodzi. Tymczasem zastaje go leżącego na podłodze w sypialni, sparaliżowanego. Przeszedł udar. To dla niej szok. Tom ma przecież zaledwie 32 lata. Teraz Hanna musi odłożyć wszystkie plany, by zająć się mężem. Tom nie może chodzić, samodzielnie przygotować sobie posiłku ani pracować. Długa rehabilitacja oznacza jednak, że ma mnóstwo czasu, by na nowo przyjrzeć się swojemu życiu. To zaś prowadzi go do jednego wniosku: będzie próbował ocalić swoje małżeństwo. Hanna jest miłością jego życia.
Czy Tom jednak zdoła stać się tym samym mężczyzną, który niegdyś zauroczył Hannę? Czy Hanna zdoła zrezygnować ze swoich planów i nowego życia, by na nowo zakochać się w Tomie?

Źródło:
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/3832346/wszystko-co-mam


Michalak Katarzyna
„Błękitne sny”
Kraków: Znak Litera Nova 2017, 318 s.

Trzy przyjaciółki, trzej bracia, trzy historie, jedno zakończenie.
Czy będzie ono szczęśliwe? Los zdecyduje.
Leśna Polana to więcej niż dom, to bezpieczna przystań. Tutaj wszystko się zaczęło i tu wszystko się skończy. Jednak droga do ostoi spokoju nie jest prosta. Los nadal doświadcza tych, których kochamy.
Majka i Marcin trafiają do szpitala w stanie krytycznym. Z nim jest lepiej, on przeżyje, ale ona…
Julia i Patryk zostają obdarowani najcenniejszym skarbem. Jednak ona nie jest gotowa na takie szczęście, zaś on sam przyjąć go nie może…
Gabriela i Wiktor mają szansę na stworzenie kochającej się rodziny. Lecz ona potrzebuje czasu, on zaś czekał wystarczająco długo…
Błękitne Sny to ostatni tom bestselerowej „Leśnej Trylogii”, opowieści o uczuciach silniejszych niż miłość i przyjaźniach trwalszych niż więzy krwi.

Źródło:
https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,91124,Blekitne-sny


Młynarski Wojciech
„Od oddechu do oddechu”
Warszawa: Prószyński i S-ka 2017, 543 s.

Twórczość Wojciecha Młynarskiego jest nie do podrobienia. Trudną, czasami pozbawioną sensu rzeczywistość opisywał lekko i dowcipnie. Mistrz puenty, pisał dla największych. Jego teksty nuciła cała Polska, od „Jesteśmy na wczasach”, „W Polskę idziemy” aż po „Kocham Cię życie!”. Nic co wyszło spod pióra Wojciecha Młynarskiego nie traci ze swojej aktualności, to wiersze poza czasem, zawsze w punkt. Każdy z nas choć raz w życiu odniósł się do słów „Róbmy swoje”. Jeremi Przybora zaliczył go do „trójcy wieszczów polskiej piosenki” obok Agnieszki Osieckiej i Jonasza Kofty. Najpełniejsze wydanie wierszy i piosenek Wojciecha Młynarskiego, które właśnie trafia w ręce czytelników, jest hołdem oddanym twórczości genialnego poety.

Źródło:
https://ksiegarnia.proszynski.pl/product,74672


Schneider Robyn
„Początek wszystkiego”
Kraków: Otwarte 2017, 317 s.

Kiedy wydaje ci się, że to już koniec, właśnie wtedy możesz być… na początku wszystkiego.
Ezra Faulkner jest gwiazdą swojej szkoły: popularny, przystojny i dobrze zbudowany. Miał nawet zostać królem balu maturalnego. Ale to było zanim… Zanim dziewczyna go zdradziła, auto roztrzaskało mu kolano, jego dobrze zapowiadająca się kariera sportowa legła w gruzach, a przyjaciele zdobyli się jedynie na to, aby wysłać mu do szpitala kartkę z życzeniami szybkiego powrotu do zdrowia.
Cassidy Thorpe to dziewczyna inna niż wszystkie. Zjeździła kawał świata, nocą wykrada się z gitarą na dach internatu, tańczy tak, jakby krótka chwila miała trwać wiecznie, i zna naprawdę dziwne słowa.
Spotkanie tej dwójki jest przypadkowe, ale zmieni ich życie na zawsze. Cassidy wciąga Ezrę do swojego niesamowitego świata, w którym nie ma końców – są tylko nowe początki.

Źródło:
https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,86400,Poczatek-wszystkiego


Wojtucki Daniel, Zobniów Stanisław
„Kamienne krzyże na Śląsku, Górnych Łużycach i ziemi kłodzkiej”
Wrocław: Atut 2017, 711 s.: il.

Autorzy przedstawiają w książce oryginalne ustalenia, których dokonali na podstawie szczegółowo udokumentowanej ogromnej kwerendy archiwalnej i bibliotecznej, uwzględniają także prace swoich poprzedników. Dla wielu czytelników szczególnie ważny może okazać się katalog krzyży, który w monografii zajmuje ponad czterysta stron.
Dużą wartością książki jest zawarte w niej społeczne przesłanie o potrzebie uświadamiania wartości tkwiących w nawet niepozornych reliktach materialnego dziedzictwa kulturowego. Opracowanie może stać się pozycją klasyczną dla ciągle raczkującej polskiej archeologii prawnej.

Źródło:
http://www.atut.ig.pl/?1317,kamienne-krzyze-na-slasku-gornych-luzycach-i-ziemi-klodzkiej


Wrzesiński Szymon, Urban Krzysztof
Zamek Czocha w Polsce Ludowej: tajemnice, odkrycia i wspomnienia z lat 1945-1989. Warszawa: CB, 2017, 201 s.: il.

Ponad siedem dekad upłynęło od zakończenia II wojny światowej, a nikt do tej pory nie był w stanie wyjaśnić najbardziej tajemniczego okresu w dziejach zamku Czocha, czyli tego, co się tam działo w okresie II wojny światowej. Dopiero nam udało się dotrzeć do prawdy i odnaleźć materiały, które mówią wprost: do czego służyła rezydencja Ernsta Gutschowa, czym się tu zajmowano, co wytwarzano i jaki to miało wpływ na powojenne losy tego obiektu. Jako pierwsi przedstawiliśmy funkcjonowanie Czochy w latach 1945-1989, bazując zarówno na nieznanych dokumentach oraz na wspomnieniach osób związanych z zamkiem.

Źródło:
http://www.ksiegarnia.naszesudety.pl/zamek-czocha-w-polsce-ludowej.html


„Wstaje świt: dziennik młodych z pierwszych lat powojennych 1945 –1948”
Wybór i opracowanie Aleksandra Janiszewska
Warszawa: Ośrodek KARTA 2017, 317 s.

Koniec wojny. Nowy świat, nowe otwarcie. Siedem dzienników ludzi wkraczających właśnie w życie – osób z różnych środowisk, o różnych aspiracjach i wrażliwościach. W zestawieniu teksty tworzą dopełniający się, „zatrzymany w kadrze” obraz tamtych lat – wyjątkowy, bo widziany oczami wyłącznie młodych ludzi.
Książka „Wstaje świt” jest antologią siedmiu dzienników z czasu „nieoznaczoności” – lat 1945–1948 – kiedy to Polska otrząsała się z wojny, ale nie wiedziała jeszcze, że czekają ją lata stalinizmu. Autorzy zapisów to ludzie z różnych środowisk, ale wszyscy oni są młodzi, wkraczają w życie. Antologia pozwala choćby na moment wniknąć w ich świat. Autorzy dzienników to: Mieczysław Ptaśnik, syn lwowskiego profesora, rozpoczynający swoje dorosłe życie w Krakowie; Felicja Szuster-Blicharska, poznanianka od pierwszych tygodni 1945 roku biorąca czynny udział w odradzaniu się życia literackiego miasta; Irena Ćwiertnia-Sitowska, studentka medycyny w Warszawie; Maria Świercz, dziewczyna z Żyrardowa, chcąca zostać nauczycielką, by „być użyteczną”; Barbara Klusek, uczennica spod Starachowic, obserwująca dramatyczne wydarzenia z udziałem „chłopców z lasu”; Krystyna Kisielewska, uczennica liceum w Warszawie i Bronisław Sałuda, prowadzący z matką gospodarstwo rolne pod Łowiczem, pragnący bronić interesów wsi w nowych strukturach organizacyjnych.

 


Audiobooki

Zevaco Michel
„Buridan”
[Warszawa]: Lissner Studio [2016], 1 płyta CD-MP3, czyta Joanna Lissner.

BURIDAN to pierwsza z cyklu czterech powieści pokazująca okres panowania Ludwika X i Małgorzaty Burgundzkiej, znanej jako „krwawa królowa”. Los jej licznych kochanków jest zawsze przesądzony – giną od sztyletu lub trucizny. Taka śmierć czeka też Buridana. Wierny swojej wybrance nie ulega jednak czarom pięknej królowej i podejmuje walkę w obronie sowjego życia i wielkiej miłości.

Źródło:
http://dadada.pl/buridan–audiobook-zevaco-michel,p350661?gclid=EAIaIQobChMI242e2rL81gIVxBXTCh3CdQdrEAYYASABEgKYF_D_BwE


Olejnik Agnieszka
„Simona: opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak”
Kraków: Wydawnictwo Literackie cop. 2017, 1 płyta CD-MP3, czyta Kinga Preiss.

Bestseller o Simonie Kossak – buntowniczce z Białowieży w interpretacji Kingi Preis.
Miała być czwartym Kossakiem i przejąć paletę po pradziadku Juliuszu, dziadku Wojciechu oraz ojcu Jerzym. Wybrała własną niezależną drogę. Nieakceptowana przez najbliższych, świadoma swej odrębności – krakowską Kossakówkę zamieniła na leśniczówkę w środku Puszczy Białowieskiej. Mówili o niej „czarownica” – bo gadała ze zwierzętami, miała kruka terrorystę, który kradł złoto i atakował rowerzystów, mieszkała z oswojonym dzikiem, przyjaźniła się z sarnami.
Simona Kossak (1943-2007) – profesor nauk leśnych, biolog, zapisała nową, rewolucyjną kartę nie tylko w dziejach swojej rodziny, ale przede wszystkim w rozwoju zoopsychologii. Naukowiec pasjonat. Kobieta, która wśród zwierząt znalazła to, czego nigdy nie otrzymała od ludzi. Oto porywająca historia jej życia.

Źródło:
https://bonito.pl/k-1025013-simona-opowiesc-o-niezwyczajnym-zyciu-simony-kossak-audiobook


Indriðason Arnaldur
„Ciemna rzeka”
Warszawa: Biblioteka Akustyczna: we współpracy Foksal Grupa Wydawnicza 2017, 1 płyta CD-MP3, czyta Andrzej Ferenc.

Każdy ma mroczne sekrety. Niektórzy ukrywają je lepiej od innych.
Młody mężczyzna zostaje znaleziony martwy w kałuży krwi we własnym mieszaniu. Brak śladów włamania. Ofiara jest ubrana w kobiecą koszulkę, zaś na stoliku obok leży fiolka po rohypnolu, inaczej nazywanym pigułką gwałtu. Sprawa trafia do detektyw Elinborg, która w toku śledztwa odkrywa, że zamordowany mógł być seryjnym gwałcicielem. Czy zdolna policjantka zdoła odkryć sekrety tajemniczego życia ofiary i rozwiązać zagadkę brutalnego morderstwa mimo bardzo nikłych poszlak?

Źródło:
https://bonito.pl/k-1296799-ciemna-rzeka-audiobook


Płyty CD

Bukartyk Piotr
„O zgubnym wpływie wyższych uczuć”
Skała: Mystic Production 2017, 1 CD.

Płyta Bukartyka wciąga. Głównie za sprawą snutych niespiesznie opowieści o facetach, którym nie do końca się udało, ale nad rozlanym mlekiem płakać nie będą. Bez egzaltacji, ze spokojem, ale również potężnym ładunkiem emocjonalnym, jaki ma w głosie Piotr Bukartyk. A jeśli wszystko to ubrane jest w szaty skrojone na miarę bluesa, to nie dziwota, że to tak smakowite i w tak dobrym guście.

Źródło:
http://www.magazyngitarzysta.pl/muzyka/recenzje/22723-piotr-bukartyk-o-zgubnym-wplywie-wyzszych-uczuc.html


Nocny Kochanek
„Zdrajcy metalu”
[S.I.]: Nocny Kochanek: dystr. Sonic p2017, 1 CD.

Od jakiegoś czasu krajową sceną metalową trzęsie pewne zjawisko, zespół, początkowo założony niemal wyłącznie ”dla polewki”, a który dziś wyprzedaje większość koncertów i jest na szczycie listy bestsellerów Empiku. Grupa, której nowy krążek w ciągu kilku zaledwie dni przekroczył ilość 100 tysięcy odtworzeń na YouTubie, która porwała publiczność na zeszłorocznym Woodstocku i która nieustannie objeżdża całą Polskę wzdłuż i wszerz. Większość kawałków na płycie „Zdrajcy Metalu”, to najprawdziwsze heavy metalowe killery.

Źródło:
https://www.metalnews.pl/recenzje/nocny-kochanek-zdrajcy-metalu/


ARCHIWUM z 2017 r.

ARCHIWUM z 2016 r.