Zbiory polecane w bieżącym miesiącu

ZBIORY POLECANE NA SIERPIEŃ 2018

KSIĄŻKI

Aubyn Edward St.

Patrick Melrose”. [1]

Warszawa: W.A.B. – Grupa Wydawnicza Foksal 2017, 446 s.

Połączenie wykwintnej prozy, błyskotliwej satyry społecznej i opisów szokującego okrucieństwa. Oto świat angielskiej arystokracji, pełen zbytku i ogromnej pustki, olśniewającego piękna i niewypowiedzianej ohydy, ujmującego wdzięku i skrywanej nienawiści. Tocząca się w Londynie, Nowym Jorku i na Riwierze Francuskiej historia Patricka Melrose’a i jego relacji z despotycznym ojcem to bogata i świetnie skonstruowana przypowieść o bezbronności dzieci, ciężarze rodzicielstwa i koszmarze wspomnień, od których nie sposób się uwolnić.
Źródło:htpp://lubimyczytac.pl/ksiazka/4592038/nic-takiego-zle-wiesci-jakas-nadzieja

Aubyn Edward St.

Patrick Melrose”. [2]

Warszawa: W.A.B. – Grupa Wydawnicza Foksal 2017, 414 s.

Pięć powieści oryginalnego cyklu, który zapewnił brytyjskiemu arystokracie miano jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy w Anglii, w wydaniu polskim dostępna w dwóch tomach, ze wstępem Zadie Smith

Źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4740641/mleko-matki-w-koncu

Bąkiewicz Grażyna, Szymeczko Kazimierz, Wakuła Paweł.

Husarskie skrzydła – 10 opowiadań z czasów Rzeczpospolitej szlacheckiej”

Łódź: Literatura 2018, 208 s.

Husarskie skrzydła – 10 opowiadań z czasów Rzeczpospolitej szlacheckiej to trzecia książka z serii „Zdarzyło się w Polsce”. W pięciu tomach współcześni autorzy książek dla dzieci i młodzieży, pasjonaci historii, ukazali węzłowe punkty polskich dziejów, widziane oczami zwyczajnych ludzi: szlachciców, mieszczan i pańszczyźnianych chłopów – naszych przodków. Za ich sprawą czytelnik Husarskich Skrzydeł przeniesie się w czasy Stefana Batorego, Zygmunta III Wazy, Jana III Sobieskiego, będzie świadkiem pierwszej wolnej elekcji, bitwy pod Chocimiem i obrony Częstochowy. Dowie się o tragicznych losach Maryny Mniszchówny i Samuela Zborowskiego oraz… skąd w Europie wzięła się kawa!

Źródło:https://www.wyd-literatura.com.pl/ksiazki/dla-dzieci/husarskie-skrzydla-10-opowiadan-z-czasow-rzeczpospolitej-szlacheckiej

Blaise Misha Maynerick.

Zadziwiające życie”

Warszawa: Egmont Polska 2018, 144 s.

Czy wiecie, że podstawowym sposobem pozyskiwania energii przez ludzi jest spożywanie słońca? Czy przypuszczaliście, że w waszych ciałach aż roi się od mikroorganizmów? Dacie wiarę w to, że rośliny są świadome otoczenia i potrafią odczuwać oraz reagować na świat w sposób znany ludziom? To tylko trzy z wielu interesujących faktów o świecie, które możecie poznać dzięki tej szczególnej książce. Po lekturze tej niezwykłej opowieści o głębokiej wzajemnej więzi, łączącej ludzi z otaczającym ich wszechświatem będziecie w stanie zrozumieć cykl zadziwiającego życia. Jesteście na to gotowi? „Zadziwiające życie. Dlaczego każdy z nas jest wszechświatem?” to doskonała propozycja nie tylko dla młodych naukowców zafascynowanych tym, jak działa świat. To także świetny podręcznik dla rodziców, którzy chcieliby odpowiedzieć na wszystkie pytania swoich ciekawskich latorośli. Ta bogato ilustrowana książka w przystępny sposób pozwoli wam poszerzyć wiedzę i doskonale się bawić, wspólnie odkrywając tajemnice wszechświata.
Źródło:https://egmont.pl/ART.-Zadziwiajace-zycie.-Dlaczego-kazdy-z-nas-jest-wszechswiatem,6567979,p.html

Bogusławska Aleksandra.

Odetchnij od miasta: 62 wyjątkowe domy gościnne w Polsce”

Warszawa: Buchmann – Grupa Wydawnicza Foksal 2018, 271 s.

„Odetchnij” to nietypowy przewodnik po agroturystykach ukrytych w najdalszych zakątkach Polski. Aleksandra Bogusławska, autorka popularnego bloga „Duże podróże”, wybrała się w podróż w poszukiwaniu ludzi, którzy nie bali się zaryzykować. Rzucili wszystko i otworzyli domy gościnne. Razem z autorką zaglądamy do nich i poznajemy niesamowite historie ich gospodarzy.
Źródło: https://www.empik.com/odetchnij-od-miasta-62-wyjatkowe-domy-goscinne-w-polsce-boguslawska-aleksandra,p1201488633,ksiazka-p

Bonda Katarzyna.

Czerwony Pająk”

Warszawa: Muza S.A. 2018, 816 s.

Córka Saszy Załuskiej zostaje uprowadzona przez nieznanych sprawców i mimo wzmożonych wysiłków policji nie udaje się jej odnaleźć. Prywatne śledztwo Saszy wykazuje, że porwanie dziewczynki jest powiązane z zagadkowym samobójstwem byłego oficera wywiadu, pseudonim Dziadek, niegdyś przełożonego Załuskiej. To w jego posiadaniu znajdowało się archiwum kompromitujące najważniejszych polskich polityków. Teraz jednak dokumenty zniknęły. W ich poszukiwaniach biorą udział wszystkie zainteresowane strony – zarówno mafiosi, jak i politycy oraz służby specjalne – a komuś niezwykle zależy na tym, żeby to właśnie Sasza je odnalazła. Porywacze wiedzą, że aby ocalić życie córki, Załuska zgodzi się na wszystko.W starej torpedowni w Gdyni nurek znajduje zwłoki kobiety. Jeszcze zanim badanie DNA potwierdzi tożsamość ofiary, komendant Robert Duchnowski rozpoznaje ciało…
Źródło:https://muza.com.pl/sensacja-kryminal/2988-czerwony-pajak-

Burgis Stephanie.
„Smok z czekoladowym sercem”
Warszawa: Nasza Księgarnia 2018, 264 s.

Aventurine jest młodą smoczycą mieszkającą w górach ze swoją rodziną. Najbardziej na świecie chciałaby polować na ludzi, ale nie może jeszcze tego robić i bardzo się nudzi. Postanawia więc uciec, by zająć się wreszcie tym, o czym marzy. Coś jednak idzie nie tak… Za sprawą cudownie pachnącej zaczarowanej czekolady, którą warzy w kociołku tajemniczy mag, sama zamienia się w… człowieka. A to dopiero początek jej niesamowitych przygód!
„Zabawna, wzruszająca i smakowicie czekoladowa!”
Źródło:https://www.google.com/search?q=smok+z+czekoladowym+sercem&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b

Chase Loretta.
„Książęta wolą blondynki”
Warszawa: Bis 2018, 431 s.

Lady Clara Fairfax ma już serdecznie dość zalotników. Z uporem odrzuca oświadczyny dżentelmenów, którzy nie widzą w niej niczego poza urodą, w istocie zapierającą dech. Przekonana, że potrafi być kimś więcej niż jedynie ozdobą salonu, poświęca się pracy charytatywnej. Chcąc pomóc jednemu z podopiecznych, zwraca się o pomoc do ponurego, przystojnego i niezmiernie irytującego prawnika, Olivera Radforda.

W życiu Radforda nie wszystko biegnie według założonego planu. Niespodziewanie został następcą do tytułu księcia. Jasnowłosa, modnie ubrana piękność, mimo iż niepozbawiona rozumu, również do tego planu nie należy, jednak bez trudu udaje jej się opętać na wskroś logiczny umysł Olivera. A gdy w oddali zaczną bić weselne dzwony, nie pozostanie mu nic innego, jak próbować nie stracić resztek zdrowego rozsądku. Czy najmodniejsza, najbardziej pożądana panna i najbystrzejszy, najbardziej znienawidzony londyński prawnik odnajdą drogę do siebie?

Źródło:http://www.wydawnictwobis.com.pl/product.php?id=1174

Heather Morris.

Tatuażysta z Auschwitz”

Warszawa: Marginesy 2018, 331 s.

Prawdziwa historia Lalego Sokołowa, który tatuował numery seryjne na ramionach osadzonych w Auschwitz. Milczał przez ponad pół wieku, tuż przed śmiercią zdecydował się opowiedzieć swoje losy. Tatuażysta z Auschwitz to właśnie opowieść Sokołowa, którą usłyszała i spisała autorka.

Lale Sokołow trafił do obozu w Auschwitz w 1942 roku. Miał wówczas dwadzieścia sześć lat, znał kilka języków. Miał tatuować numery na przedramionach przybywających do obozu więźniów. Zadawać im ból i cierpienie, naznaczać na całe życie. Dzięki swoim obowiązkom cieszył się w obozie wyjątkową wolnością, mógł się po nim przemieszczać z większą swobodą niż reszta osadzonych. Wykorzystał to, by pomagać innym.

O Auschwitz powstało już setki książek. Wspomnienia Lalego wyróżnia niezwykła odwaga i hart ducha głównego bohatera. Oraz miłość. W kolejce do tatuażysty stanęła pewnego dnia młoda, przerażona dziewczyna – Gita – a młody Lale zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia. To właśnie w obozie po raz pierwszy rozmawiali, flirtowali, wymienili pocałunki. Ich uczucie przetrwało nazistowskie piekło, pobrali się i spędzili razem resztę życia.

Lale Sokołow zdecydował się opowiedzieć swoją historię dopiero po śmierci Gity. To łamiąca serce, a jednocześnie dodająca otuchy opowieść.
Żródło:https://www.empik.com/tatuazysta-z-auschwitz-morris-heather,p1187162051,ksiazka-p

Jasińska Kamila, Karczmarek Michał.

Wrocław Kulczyńskiego”

Wrocław: Oficyna Wydawnicza ATUT 2018, 86 s.

Ten przewodnik zaprasza na szczególny spacer po Wrocławiu – śladami prof. Stanisława Kulczyńskiego, organizatora życia naukowego w powojennym Wrocławiu i pierwszego rektora Uniwersytetu i Politechniki. W książce przedstawiono miejsca, które Kulczyńskiemu wiele zawdzięczają (to przede wszystkim wrocławskie uczelnie, Biblioteka Uniwersytecka, Zakład Narodowy im. Ossolińskich i wrocławskie zoo), a także miejsca, które  go upamiętniają (wśród nich znalazły się willa, w której mieszkał profesor, dwa bulwary im. Kulczyńskiego i Szkoła Podstawowa nr 105 we Wrocławiu).

Źródło: http://www.atut.ig.pl/?1364,wroclaw-kulczynskiego

Kearney Brendan.
„Gdzie się chowa śnieżna sowa?”
Warszawa: Nasza Księgarnia 2018, 63 s.

Kto dostrzeże nietoperze? Kto odszuka nieświszczuka? Wyrusz w podróż dookoła zwierzęcego świata – od niebosiężnych szczytów Himalajów po tajemnicze głębie Pacyfiku. Po drodze zabłądzisz na pustyni Gobi, popłyniesz na wyspy Galapagos, wypatrzysz jaguara w lasach deszczowych Amazonii, zanurzysz się w jeziorze Bajkał, zagłębisz w bezkresnej rosyjskiej tajdze, a nawet popluskasz w gorących źródłach Japonii ze stadkiem makaków. A także dowiesz się w końcu, kim są: moloch straszliwy, patelnica niebieskoplama, perewiaska marmurkowa, orłosęp brodaty, groźnica niema, lodofoka grenlandzka i kotek cętkowany. Ta książka oczaruje każdego małego przyrodnika!

Źródło:https://www.empik.com/gdzie-sie-chowa-sniezna-sowa-znajduj-zwierzeta-na-wszystkich-kontynentach-claybourne-anna,p1176021101,ksiazka-p


Kozioł Marcin.

Tajemnice przeklętej harfy”

Warszawa: Prószyński media 2017, 350 s.

Detektywi na kółkach to Julia, czternastoletnia specjalistka od zagadek, Tom, jej przyjaciel, biegły w łamaniu szyfrów, i nieustraszony labrador Spajk, przyciągający nie tylko nowych przyjaciół (w tej roli Dżager – przesympatyczny kocur z nadwagą), ale też przygody!
Tym razem lecą razem na wakacje do Egiptu. I od razu trafiają na ślad przemytu! W ręce wpada im stara mapa, która kryje więcej tajemnic, niż przypuszczają. Czy doprowadzi ich do skarbu? Młodzi detektywi znowu będą musieli łamać szyfry, dedukować i stawić czoła groźnym przeciwnikom, by przetrwać na pustyni i rozwiązać zagadkę!
Współczesna akcja nieoczekiwanie splata się z historią dziewczynki dorastającej w Londynie na początku XX wieku i egipskiej kapłanki, żyjącej ponad trzy tysiące lat wcześniej.

Źródło:https://ksiegarnia.proszynski.pl/product,74851

Sołtys Paweł.

Mikrotyki”

Wołowiec: Czarne 2017, 141 s.

W pewnym mieście po prawej stronie rzeki wciąż stoi bar Stokrotka, w którym profesor Kruk opowiada, jak nokautować tomem Iwaszkiewicza. Anka, uczennica szkoły fryzjerskiej, wciąż żartuje, starając się nie myśleć o swej twarzy. Nieopodal niedbale oparty o huśtawkę stoi wielki jak hala Marian, co bije swoje kobiety, ma nóż i kij bejsbolowy w bagażniku i wszyscy wiedzą, że lepiej go omijać. W tym mieście wciąż grają Modern Talking, Limahl, Shakin Stevens, Lionel Richie i cała reszta, a chłopaki ćmią sobieki.

Opowiadania Pawła Sołtysa Mikrotyki są raczej krótsze niż dłuższe, w większości realistyczne, sensacji w nich niewiele, trupów kilka, scen erotycznych nie ma prawie wcale. Są jak piosenki z naszej młodości – nie można ich zapomnieć.
Źródło:https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/mikrotyki

Stasiuk Andrzej.
„Kroniki beskidzkie i światowe”
Wołowiec: Czarne 2018, 333 s.

Wybór felietonów z „Tygodnika Powszechnego”.

Coś tam czasem się zatliło z jednej albo drugiej, ale znikomo, jak błędny ognik. O północy byliśmy na miejscu, na zielonym rynku. Jechało się w kółko, wśród drzew, jak duktem. W gęstwinie jakieś złote światełka pełgały. I było zupełnie cicho, bo wszyscy poszli spać pewni, że już nic się nie wydarzy. Bo co miałoby się wydarzyć o północy na końcu kraju?
Źródło : http:// lubimyczytac.pl/ksiazka/4821337/kroniki-beskidzkie-i-swiatowe

Webb Holly.

Zaopiekuj się mną. Dom dla Moli”

Warszawa: Zielona Sowa 2018, 126 s.

Poznaj kolejną książkę z bestsellerowej serii Zaopiekuj się mną!
Ania spędza wakacje z małą siostrzyczką i brakuje jej koleżanek do wspólnych zabaw. Pewnego dnia poznaje na plaży grupkę rówieśników i jest bardzo szczęśliwa, że może z nimi wspólnie spędzać czas. Niespodziewanie na plaży pojawia się też szczeniaczek. Widać, że jest bardzo samotny, zaniedbany i bardzo tęskni za prawdziwym domem i właścicielem. Ania wspaniale opiekuje się pieskiem. Mała Moli wreszcie jest szczęśliwa i czuje się kochana. Ale czy dziewczynka da jej nowy dom i będzie się nią już zawsze opiekować?

Źródło:https://www.empik.com/zaopiekuj-sie-mna-dom-dla-moli-webb-holly,p1183774876,ksiazka

Witkiewicz Magdalena

Czereśnie zawsze muszą być dwie”

Poznań: Filia 2017, 488 s.

Zosia Krasnopolska otrzymuje w spadku od pani Stefanii zrujnowaną willę w Rudzie Pabianickiej. Rudera okazuje się domem z duszą uwięzioną w dalekiej przeszłości. Stary dom otoczony sadem – niegdyś bardzo piękny – kryje sekrety swoich mieszkańców. Zosia powoli zgłębia jego tajemnice. Kiedy na jej drodze pojawi się Szymon, odkryje najważniejszy sekret: dowie się, czym są prawdziwa przyjaźń oraz miłość. Zrozumie, że tak jak drzewa czereśni muszą rosnąć obok siebie, by wydać owoce, tak ludzie muszą się kochać, by ich wspólna droga przez życie miała sens.
Powieść o przeszłości zaklętej w każdym dniu i o darach, które otrzymujemy od losu, jeśli patrzymy także sercem…

Źródło:http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4384203/czeresnie-zawsze-musza-byc-dwie

Zakrzewska Agnieszka.

Do jutra w Amsterdamie”

Warszawa: Edipresse Książki 2018, 400 s.

Bezrobotna dziennikarka Agnieszka pewnego wieczoru odbiera telefon z propozycją od swojej mieszkającej w Holandii siostry Julii. Ma ją zastąpić na parę miesięcy, pracując jako gospodyni domowa i podreperować swój nadwyrężony budżet. Agnieszka bez wahania wyrusza w podróż. Na miejscu okazuje się, że siostra zniknęła w tajemniczych okolicznościach, a rolę przewodnika po holenderskiej rzeczywistości przejmuje jej przyjaciel, czarnoskóry Prosper, emigrant z Senegalu. Agnieszka zaczyna pracę w rezydencjach zamożnych Holendrów. Powoli nawiązuje nowe znajomości, przyjaźnie wreszcie poznaje miłość swojego życia. Na jaw wychodzą też okoliczności zniknięcia Julii. Okazuje się, że wplątała się w międzynarodową aferę przemytniczą i musiała uciekać…

Źródło:http://hitsalonik.pl/produkt/do-jutra-w-amsterdamie

Zarawska Patrycja.

Świat zwierząt”

Warszawa: SBM 2018, 31 s.

Dlaczego ptaki odlatują na zimę? Po co zebrom paski? Dlaczego wąż zrzuca skórę? Dlaczego pszczoły robią miód? Książka Jak to działa? „Świat zwierząt” zawiera odpowiedzi na piętnaście pytań dotyczących wyglądu, zwyczajów i trybu życia zwierząt. W sposób jasny i prosty wyjaśni to, co z pozoru skomplikowane, a pomogą w tym zdjęcia i zabawne ilustracje.
Źródło:https://www.empik.com/jak-to-dziala-swiat-zwierzat-zarawska-patrycja,p1184737289,ksiazka-p

Żabińska Antonina.

Ludzie i zwierzęta”

Kraków: Wydawnictwo Literackie 2017, 380 s.

Antonina Żabińska była żoną dyrektora Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego. Jej mąż Jan Żabiński stworzył nowoczesne zoo. Żonę cenił za wyjątkowe umiejętności i intuicję w postępowaniu ze zwierzętami. Bez antybiotyków, testów i współczesnej wiedzy weterynaryjnej, Żabińska potrafiła wyleczyć nawet bardzo egzotycznych podopiecznych.
Śmierć zwierząt podczas pierwszych bombardowań Warszawy i likwidacja ogrodu nie załamały dyrektorostwa Żabińskich. Kiedy stracili zwierzęta zaczęli ratować ludzi, ukrywając ich na terenie domu i ogrodu.
Antonina miała niezwykły dar oswajania dzikich zwierząt, ten dar wielokrotnie ratował życie domowników, kiedy łagodną stanowczością potrafiła odwrócić uwagę faszystów od tego, co się dzieje w willi, którą zwano „Pod Zwariowaną Gwiazdą”. Zwierzęce pseudonimy, Offenbach grany jako sygnał ostrzegawczy, skrytki w szafach, piwnicy, bażanciarni, pieczyste z gawronów, a wszystko w towarzystwie mięsożernego królika i kotki, która matkowała lisiętom.
W czasie okupacji Żabińska wraz z mężem, ukrywali zbiegłych Żydów. On wyprowadził z getta dziesiątki uciekinierów, Antonina stworzyła dla nich dom, który dawał namiastkę normalności.
Źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4496758/ludzie-i-zwierzeta

Płyty muzyczne

Celińska Stanisława.

Malinowa”

[Warszawa]: Musicom: na licencji Kompania Wydarzeń Artystycznych Kolasa i Tchórzewska Spółka Jawna, p.2018, 1 CD.

Malinowa to trzeci album Stanisławy Celińskiej wydany 25 maja 2018 r. Artystka w polskiej kulturze zaistniała głównie jako aktorka. Płyta składa się z 14 piosenek. Autorką słów jest sama wokalistka. Stanisława Celińska mówi, że zainspirowały ją zwierzenia wiernych fanów, którzy po koncertach dzielili się z nią smutkiem, nostalgią i trudem życia.

Album stanowi kontynuację Atramentowej, ale można dostrzec subtelne różnice: nieco inny klimat i brzmienie.

Źródło: http://allaboutmusic.pl/stanislawa-celinska-malinowa-2018-recenzja-karoliny-karkowskiej/

Kowalska Kasia.

Aya!”

[S.I.]: Universal Music, 2018, 1 CD.

Aya jest dziewiątą płytą w dorobku Kasi Kowalskiej. Utrzymane w alt-folkowym klimacie utwory przynoszą wewnętrzne ukojenie, opowiadają o uzdrawiającej sile miłości, a także są próbą rozliczenia z przeszłością. Artystka zadedykowała swoją najnowszą płytę niedawno zmarłemu ojcu. Ale to nie jedyny aspekt, który sprawia, że podczas słuchania nowego albumu można przeżyć wiele wzruszeń.

Źródło: http://musiclovers.pl/kasia-kowalska-aya-2018-recenzja-michala-seremaka/

Audiooboki:

Mróz Remigiusz.

Inwigilacja”

Poznań: Czwarta Strona – Grupa Wydawnictwa Poznańskiego ; [Piaseczno]: Heraclon International – Storybox.pl ; [2018], 1 płyta CD-MP3, czyta Krzysztof Gosztyła.

  1. tom serii z Joanną Chyłką! Chłopak, który zaginął kilkanaście lat temu na wakacjach w Egipcie, odnajduje się na jednym z warszawskich osiedli. Posługuje się innym imieniem i nazwiskiem, i mimo że rodzice rozpoznają w nim syna, on sam utrzymuje, że nie ma z zaginionym nic wspólnego. Sytuację komplikuje fakt, że po przejściu na islam i powrocie do Polski mężczyzna znalazł się na celowniku służb. Gdy pojawiają się zarzuty, że przygotowuje zamach terrorystyczny, zwraca się o pomoc do prawniczki, która niegdyś zasłynęła obroną pewnego Roma.

Źródło: http://virtualo.pl/audiobook/inwigilacja-i204266/

Mielech Agnieszka.

Psy czy koty? Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Seria 2. Tom 1”

Warszawa: Biblioteka Akustyczna: we współpracy z Grupa Wydawnicza Foksal, copyright 2017, 1 płyta CD-MP3, czyta Joanna Pach Żbikowska.

Pierwszy tom nowej serii przygód Emi i Tajnego Klubu Superdziewczyn! Tajny Klub Superdziewczyn wraca nad morze! Na ekipę czekają same atrakcje – plaża, woda i mnóstwo swobody. Do tego odbywają się urodziny Emi i każdy przygotowuje dla niej niespodziankę! Ale Emi najbardziej marzy o własnym psie! Niestety, otrzymuje tylko wielką maskotkę, a do tego w Tajnym Klubie wybucha spór o to, jaki pupil jest lepszy – pies czy kot?

Źródło: http://www.audiobook.pl/dla-dzieci/13123-psy-czy-koty-emi-i-tajny-klub-superdziewczyn-seria-2-tom-1.html