Zbiory polecane w bieżącym miesiącu

POLECANE NA MAJ

Bałuk Kamil.
„Wszystkie dzieci Louisa”
Warszawa: Dowody Na Istnienie 2017, 303 s.

Bałuk jest laureatem stypendium Fundacji Herodot im. Ryszarda Kapuścińskiego z 2016 roku, możemy więc spodziewać się za jakiś czas kolejnego reportażu o Holandii.„Wszystkie dzieci Louisa” to książka, w której autor stara się wytłumaczyć, jak doszło do tego, że jeden z dawców nasienia w Holandii został ojcem ponad dwusetki dzieci. Historia Louisa i jego dzieci rozsianych po całym kraju, a nawet Europie, jest trzonem reportażu. Bałuk dodatkowo rozwija kilka pobocznych wątków, które świetnie uzupełniają całą historię i pomagają lepiej zrozumieć główną opowieść.To naprawdę bardzo dobrze napisany i przemyślany reportaż. I właśnie sposób w jaki pisze Bałuk zasługuje na chwilę uwagi.
Źródło: https://czytamrecenzuje.pl/recenzja/960/wszystkie-dzieci-louisa

 

Biernat Marta.
„Rekin i baran: życie w cieniu islandzkich wulkanów”
Poznań: Wydawnictwo Poznańskie 2017, 318 s.

Czy chcecie dowiedzieć się, dlaczego dawniej islandzcy rybacy wkładali do butów pazury czapli, do drzwi nie należało pukać więcej niż trzy razy, a własnej kołdry trzeba było pilnować jak oka w głowie? I czemu brzemienne kobiety nie powinny zerkać na zorzę oraz co sprawia, że islandzkie łąki kuszą aromatem ginu? Ta książka to wyjątkowy przewodnik po „islandzkiej duszy” i zarazem porywająca opowieść o życiu na pięknej i niebywale wietrznej wyspie w cieniu stu trzydziestu wulkanów. Jedyna rzecz, której się z niej nie dowiecie, to dlaczego owce uwielbiają stać na środku drogi – to jedna z niezgłębionych, irracjonalnych owczych tajemnic.
Źródło: http://www.empik.com/rekin-i-baran-zycie-w-cieniu-islandzkich-wulkanow-marta-biernat-adam-biernat,p1139154802,ksiazka-p

 

Dębicki Edward.
„Zagubiona droga: cygańskie bajki po polsku i romsku”
Gorzów Wielkopolski: Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej 2016, 202 s.

Znany cygański artysta z Gorzowa tym razem postawił na bajki, które są napisane w języku polskim i romskim. Warto jednak zaznaczyć, że w większości nie są to typowe opowieści dla dzieci, bo jak mówi Edward Dębicki, cygańskie bajki w dużym stopniu odnoszą się do metafizyczności.

Źródło: http://www.gorzow.com/informacje/64760/

 

Fastnacht-Stupnicka Anna.
„Saga wrocławska: 74 opowieści rodzinne”. Wyd. 2 popr. i uzup.
Wrocław: Sator Media Tomasz Miarecki 2015, 547 s.

Opowiedziane tu ludzkie losy przybliżają historię naszego kraju, dawną i najnowszą,
a także uświadamiają, ile jako naród zawdzięczamy polskiej szlachcie i ziemiaństwu – takie pochodzenie ma zdecydowana większość bohaterów „Sagi”. Wykształcone warstwy od pokoleń pielęgnowały szlachetne postawy, kulturę bycia, poczucie godności i honoru, traktowały funkcje polityczne i społeczne jako służbę narodowi, broniły wolności i ponosiły najwyższe ofiary w obronie ojczyzny.

Źródło: http://www.sagawroclawska.pl/

 

Filipowicz Ryszard.
„Z rozstrzelanego miasta”
Wrocław: Via Nova 2017, 447 s.

Wspomnienia żołnierza AK, z urodzenia wilnianina, rozpoczynają się w listopadzie w 1945 roku, kiedy rodzina Filipowiczów przybyła z Kresów do zrujnowanego Wrocławia i rozpoczęła trudny proces organizowania sobie nowego życia. Relacja Autora, naocznego świadka pierwszych, pionierskich dni polskiego miasta, potem jego odbudowy i budowy, jest bezcennym dokumentem.

Źródło: http://vianova.com.pl/content/view/1128/18/

 

Jeromin-Gałuszka Grażyna.
„Zmowa byłych żon”
Warszawa: Prószyński Media 2018, 406 s.

Mikołaj K. zawsze musiał mieć wszystko, czego zapragnął: pieniądze, władzę i piękne, interesujące kobiety. Dorobił się w ten sposób trzech byłych żon i kolejnej narzeczonej, której ojciec miał mu pomóc w szybkiej karierze politycznej. Mikołaj zostawiał swoje małżonki bez skrupułów, po prostu z dnia na dzień wyrzucał każdą na bruk, by wziąć sobie następną.
Pewnego dnia Wiktoria, Izabela i Monika spotykają się w salonie ich wspólnego fryzjera i powiernika, Feliksa. Od tego momentu wzajemna wrogość trzech eks zmienia się w przyjaźń. Postanawiają solidarnie odpłacić wiarołomnemu mężowi za krzywdy, których od niego doznały…

Źródło : https://ksiegarnia.proszynski.pl/product,74961

 

Jędrusiak Szymon.
„Zawisza Czarny: droga do króla”
Wrocław: Bukowy Las cop. 2017, 461 s.

Intryga polityczna i polsko-krzyżacka wojna wywiadów, sięgająca daleko poza granice obu państw.
Zawisza Czarny to nasz największy bohater z czasów średniowiecza. Nie był człowiekiem bez skazy. A jednak z jakichś powodów stał się symbolem wszelkich cnót i bohaterem narodowym.
Druga połowa XIV wieku, Polska znajduje się w żelaznym uścisku wrogich sąsiadów. Unia z Litwą otwiera przed Polakami nieograniczone możliwości ekspansji i rozwoju: militarnego, gospodarczego i kulturowego.

Źródło: http://www.empik.com/zawisza-czarny-droga-do-krola-jedrusiak-szymon,p1135932071,ksiazka-p

 

Kuleba Mirosław, Kobiela Mirosław.
„Ametysty z Sokołowca na Dolnym Śląsku: przewodnik kolekcjonera minerałów”
Zielona Góra: Fundacja Gloria Monte Vedre 2015, 172 s.

Obszerne, oparte na unikalnych źródłach studium obecności ametystu w historii, kulturze, sztuce i literaturze, zwłaszcza w sztuce sakralnej. Lokalizacje występowania ametystów na Dolnym Śląsku, ze szczególnym uwzględnieniem gminy Świerzawa i okolic Sokołowca, zilustrowane dokładnymi mapami topograficznymi i geologicznymi. Praktyczne sposoby amatorskiego poszukiwania i obróbki ametystów. Bogata ikonografia, w tym fotografie odmian sokołowskich ametystów.

Źródło: http://ksiegarnia-podroznika.pl/product-pol-48932-Ametysty-z-Sokolowca-na-Dolnym-Slasku.html

 

Pardela, Łukasz, Kolouszek Stanisław.
„Twierdza Wrocław 1890-1918: monografia”
Wrocław: Via Nova 2017, 175 s.

Zabytkowe fortyfikacje z początku XX w. są jednym z elementów historycznego i wielokulturowego dziedzictwa miasta. Autorzy przedstawiają zagadnienia związane z ich planowaniem, budową i funkcjonowaniem. Omówione jest też tło historyczne prowadzące do ich powstania, budowa poszczególnych obiektów wraz z opisem wyposażenia oraz położenie i funkcja we współczesnym kształcie miasta. Praca łączy wiedzę z zakresu wielu dziedzin; historii architektury, sztuki, techniki, wojskowości, archeologii, konserwacji zabytków, hydrotechniki aż po botanikę. Publikacja jest bogato ilustrowana, nieraz unikalnymi materiałami archiwalnymi ze zbiorów europejskich. Bardzo cenny dla „badaczy” nietypowych zabytków Wrocławia jest katalog obiektów z informacjami o lokalizacji, fotografiami, rzutami i opisem.

Źródło: http://vianova.com.pl/content/view/1138/18/

 

Sem-Sandberg Steve.
„Burza: opowieść”
Kraków: Wydawnictwo Literackie 2018, 316 s.

Stary dom, tajemnica sprzed lat i mgła, w której trudno oddzielić prawdę od przywidzenia. To nie jest thriller ani kryminał. To coś znacznie mocniejszego. To siła znakomitej literatury. Mogłoby się wydawać, że chodzi o zwykłą sąsiedzką przysługę. Frank musi zawieźć żonę do szpitala. Prosi więc właściciela pobliskiego domu, aby ten przez kilka godzin zaopiekował się jego dziećmi. Minna i Andreas zostają pod opieką Johannesa, a państwo Lehmanowie odjeżdżają. I na zawsze znikają bez śladu.Wiele lat później, po śmierci Johannesa, jego wychowanek ponownie zjawia się na wyspie. Wraz z trzaskiem starego zamka we frontowych drzwiach Andreas powraca do wydarzeń, o których pamiętają już tylko nieliczni mieszkańcy. Także ci od lat obserwujący wszystko z okien posiadłości tajemniczych Kaufmannów, niegdysiejszych właścicieli wyspy, których wielu podejrzewa o kolaborację z nazistami…
Źródło: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4585/Burza—Steve-Sem-Sandberg

 

Sęczykowska Elżbieta.
„Randka z jeleniem, czyli pałac z widokiem na bagno”
Warszaw: Edipresse Polska cop. 2016, 350 s.

To osobista i autentyczna relacja związana z czasem zakładania pierwszej w Polsce prywatnej farmy jeleni na Mazurach. Jest to niekiedy zabawna, a niekiedy nieco dramatyczna historia człowieka, który mieszkał wiele lat w Anglii i wraca do Polski po to, by zmagać się z popegeerowską rzeczywistością. Dokonuje pionierskich wyczynów pośród fantastycznych, ale i często bardzo nieprzyjaznych ludzi. Istotną rolę w książce odgrywa odnoszenie się do historii ciekawych miejsc Warmii i Mazur, a przede wszystkim do głębokiej, odchodzącej już tradycji polskiej i tworzenia nowych jej form o zupełnie odmiennych standardach.
Źródło: http://www.empik.com/randka-z-jeleniem-seczykowska-elzbieta,p1127998489,ksiazka-p

 

Siembieda Maciej.
„444”
Warszawa: Wielka Litera cop. 2017, 557 s.

Uwaga! Nowe nazwisko w polskim thrilerze. Przepowiednia ukryta w obrazie Jana Matejki może odmienić losy świata i twoje… W 1881 r. Jan Matejko maluje “Chrzest Warneńczyka”, który wkrótce stanie się najczęściej kradzionym polskim płótnem. Pasjonującą rozgrywkę o “Chrzest” toczą m.in: hitlerowski grabieżca dzieł sztuki, żydowski antykwariusz z Krakowa oraz dyrektor Muzeum Narodowego. Dlaczego?
Tajemnicę obrazu tropi prokurator IPN Jakub Kania. Wpada na trop związku płótna Matejki z islamską przepowiednią arby, według której – co 444 lata czterech wybrańców zyska szansę pojednania islamu z chrześcijaństwem. Jednym z nich jest polski król Władysław Warneńczyk, któremu pojednanie się udało, ale tylko na trzy dni, zanim nie zerwano pokoju w Segedynie.

Źródło: http://www.wielkalitera.pl/ksiazki/id,166/444.html


Płyty muzyczne

Lipnicka Anita.
„Miód i dym”
Warszawa: Warner Music Poland 2017, 1 CD.

„Miód i dym” jest jak dotąd najbardziej różnorodną płytą w dorobku Anity. Oprócz
wyciszonych ballad („Tęczowa” czy „Let It Rest”), wreszcie dostajemy trochę mocniejszej energii w utworach ocierających się o southern rock („Diamond Of Your Heart” czy „Big City”). To najbardziej udaną płytą Anity z dotychczasowych trzech nagranych po rozstaniu
z Johnem. To nie tylko zasługa bardziej przystępnych piosenek i przejrzystych aranżacji, ale również większego optymizmu, przenikającego wszystkie utwory. Tu nie ma już tego dołującego mroku z poprzednich krążków.

Źródło: https://kultura.onet.pl/muzyka/gatunki/pop/anita-lipnicka-and-the-hats-miod-i-dym-recenzja/6ptlpev

 

Lao Che.
„Wiedza o społeczeństwie”
Skała: Mystic Production p.2018, 1 CD.

Nowa płyta Lao Che zatytułowana “Wiedza o społeczeństwie” przynosi słuchaczom
znakomicie wyprodukowane i zaaranżowane przeboje, mrugające okiem w stronę lat 80. Lao Che nie schodzi poniżej poziomu swoich poprzednich dokonań. Płocka formacja udowadnia, że jest bodajże jedynym polskim zespołem, na który można liczyć. “Wiedza o społeczeństwie” pokazuje grupę udanie flirtującą o tanecznymi rytmami. Przy okazji pokazując, że można nagrać rozrywkową płytę opartą na niebanalnych aranżach i świetnych, dających do myślenia tekstach.
Źródło : https://www.spidersweb.pl/rozrywka/2018/02/16/lao-che-wiedza-o-spoleczenstwie- recenzja/


Audiobooki

Cherezińska Elżbieta.
„Trzy młode pieśni”
Katowice: Aleksandria ; [Poznań]: Zysk i S-ka, 2017, 1 płyta CD-MP3, czyta Ewa Abart, Piotr Kosior, Piotr Makowski

Norwegia, druga połowa X wieku. Dwaj synowie możnych rodów spotykają się w
szeregach młodej drużyny. Przygląda im się siostra jednego z nich. W drodze ku dorosłości wszyscy troje przechodzą kolejne szczeble wtajemniczeń. Świat mężczyzn i kobiet. Obok? Razem? Los przepowiedziany u ich poczęcia. Przeznaczenie, któremu rzucają wyzwanie, płynąc na wielką bitwę. Świat mężczyzn ćwiczonych do zabijania. Wojowników przeobrażających się w bitewnym szale w bestie. I dziewczyny, która walczy, by w braterstwie było miejsce dla siostry. „Północna Droga”, cykl osnuty wokół historii Skandynawii, przesiąknięty nordycką mitologią, przestaje być tylko tytułem, staje się bohaterem opowieści. Ragnarok. Koniec świata bogów okaże się końcem świata wielu ludzi.

Źródło: https://bonito.pl/k-1291631-trzy-mlode-piesni-audiobook

 

Mróz Remigiusz.
„Inwigilacja”
Poznań: Czwarta Strona – Grupa Wydawnictwa Poznańskiego ; [Piaseczno]: Heraclon International – Storybox.pl [2018], 1 płyta CD-MP3, czyta Krzysztof Gosztyła

5. tom serii z Joanną Chyłką! Chłopak, który zaginął kilkanaście lat temu na wakacjach w Egipcie, odnajduje się na jednym z warszawskich osiedli. Posługuje się innym imieniem i nazwiskiem, i mimo że rodzice rozpoznają w nim syna, on sam utrzymuje, że nie ma z zaginionym nic wspólnego. Sytuację komplikuje fakt, że po przejściu na islam i powrocie do Polski mężczyzna znalazł się na celowniku służb. Gdy pojawiają się zarzuty, że przygotowuje zamach terrorystyczny, zwraca się o pomoc do prawniczki, która niegdyś zasłynęła obroną pewnego Roma. Joanna Chyłka niechętnie podejmuje się sprawy. Słynie bowiem nie tylko z ciętego języka, ale także z niechęci do obcych. W dodatku nie jest przekonana, czy jej nowy klient w istocie nie planuje zamachu…

Źródło: http://virtualo.pl/audiobook/inwigilacja-i204266/


ARCHIWUM z 2017

http://biblioteka.legnica.eu/menu-2/zbiory-specjalne/polecane-pozycje-ksiazkowe-archiwum/

ARCHIWUM z 2018

http://biblioteka.legnica.eu/polecane-pozycje-ksiazkowe-archiwum-z-2018/