Zbiory polecane w bieżącym miesiącu

Książki

Baryakina Elvira.
„Miłość w czasie rewolucji”
Warszawa: Prószyński Media 2017, 655 s.
To pierwsza powieść w serii „Burzliwa epoka”. Pochodzący z Rosji argentyński dziennikarz Klim Rogow wraca do ojczyzny, aby po śmierci ojca załatwić sprawy spadkowe. Wybrał jednak złą porę – w kraju narasta zamęt przed zbliżającą się rewolucją październikową. Zapewne gdyby Rogow wiedział, jakie będą skutki bolszewickiego przewrotu, na nic by się nie oglądał i czym prędzej czmychnął do ukochanego Buenos Aires. Ale czy ktokolwiek mógł przewidzieć bieg historii?… Sprawy zaś się przeciągnęły i dodatkowo skomplikowały, bo w życiu bohatera pojawiła się kobieta.
„Miłość w czasie rewolucji” to przede wszystkim jednak fascynująca powieść o ludziach i wielkiej miłości. Autorka sięga wprost do duszy odbiorcy i z wirtuozerią trąca najczulsze struny…

Źródło: http://www.proszynski.pl/Milosc_w_czasie_rewolucji-p-34777-1-30-.html

Durrant S. E.
„Skrawki nieba”
Warszawa: Zielona Sowa 2017, 223 s.

Czułam się, jakbyśmy byli z Zakiem prawie niewidzialni, a chciałam mieć pewność, że nasza historia zostanie opowiedziana… A jeśli życie nie miało stać się lepsze ani nawet bardziej interesujące, miałam zamiar je ubarwić – umieścić w nim czarownice i zamki, i przejażdżki szybkimi samochodami. Ale nie musiałam tego robić.
Życie samo w sobie okazało się ekscytujące.
Wzruszająca opowieść o przyjaźni, dorastaniu i poszukiwaniu swojego miejsca na Ziemi.

Źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4806635/skrawki-nieba

Flores Suzana E.
„Sfejsowani: Jak media społecznościowe wpływają na nasze życie, emocje i relacje z innymi”
Warszawa: Muza S.A. 2017, 298 s.

Wpływowa książka która pełni decydującą rolę w zrozumieniu wpływu Facebooka na zmieniającą się kulturę, nasze rozumienie siebie oraz, co najważniejsze, na los młodych ludzi.
Za pośrednictwem przejmujących historii prawdziwych osób, ujawniła głębię tego międzynarodowego zjawiska, pozwalając nam zajrzeć pod jego powierzchnię i zrozumieć istotę skutków oddziaływania tego narzędzia społecznościowego. Nie możemy cofnąć czasu. Facebook już z nami jest. Ale za pośrednictwem spostrzeżeń autorki, podanych z humorem, możemy zrozumieć konsekwencje bycia uzależnionym i pochłoniętym przez internetowe narzędzie, jakie skrzywdziło wiele osób. Autorka potrafi inteligentnie wypowiedzieć się na temat, w który jesteśmy zaangażowani i nadmiernie od niego zależni.

Źródło: http://www.empik.com/sfejsowani-jak-media-spolecznosciowe-wplywaja-na-nasze-emocje-relacje-z-innymi-i-zycie-flores-suzana-e,p1136075559,ksiazka-p

Grass Łukasz.
„Najlepszy: gdy słabość staje się siłą”
Warszawa: Ringier Axel Springer Polska 2017, 256 s.

Nie miał niczego, a zdobył wszystko. Był na samym dnie, ale wzniósł się tam, gdzie większość ludzi nigdy nie dotrze. „Najlepszy” to historia o niezwykłej, ponadczternastoletniej walce z uzależnieniem od narkotyków, papierosów i alkoholu. Dzięki terapii i uprawianiu sportu bohater tej książki podniósł się i wygrał prestiżowe zawody Double Ironman w USA (prawie 8 kilometrów pływania, 360 kilometrów jazdy rowerem i 84 kilometry biegu). Jerzy Górski, były narkoman i monarowiec, a jednocześnie legenda polskiego triathlonu, jest symbolem walki z własnymi słabościami. Jego życie to gotowy scenariusz na kilka książek. Sięgnij jednak po tę jedyną, którą autoryzował, i poczuj, jak to jest piąć się na sam szczyt tylko dzięki własnej determinacji i pomocy przyjaciół.

Źródło: www.empik.com/najlepszy-gdy-slabosc-staje-sie-sila-grass-lukasz,p1165520314,ksiazka-p

Guzicki Artur.
„Przygody Julka”
Legnica: Tow. Miłośników Legnicy PRO LEGNICA, 2017 62 s.

Kim jest Julek? – to pytanie zadawali sobie chyba wszyscy legniczanie, gdy przed kilkoma laty posąg z brązu stanął w Rynku. I do dziś figura stworzona przez Edwarda Mirowskiego rozbudza wyobraźnię mieszkańców. Jak się okazuje, chłopiec z tornistrem doczekał się już własnych historii. To właśnie jego oczami Artur Guzicki, autor książki „Przygody Julka”, przedstawia legniczanom nieznane dzieje miasta, wysyłając bohatera w dziesięć podróży w czasie i przestrzeni. Jego przewodnikami na tych wyprawach będą mieszkańcy miejskich fontann: Neptun, Syrenka i chłopiec z łabędziem.

Źródło : http://regionfan.pl/julek-doczekal-sie-swoich-przygod/

Harasimowicz Cezary.
„Saga czyli filiżanka, której nie ma”
Warszawa: W.A.B. – Grupa Wydawnicza Foksal 2017, 411 s.

To coś, co każdy z nas chciałby wreszcie zrobić. Usiąść i spisać rodzinną historię. Cezary Harasimowicz wybrał się w taką podróż. Zebrał wspomnienia przodków, obejrzał stare fotografie i wydobył na kartach książki zapomnianą rzeczywistość.
„Saga czyli filiżanka, której nie ma” to niezwykły portret rodziny i niejednokrotnie zabawna opowieść, w której obraz dawnej wielonarodowej Polski ukazuje się przed oczami czytelnika i na moment odżywa. Harasimowicz zagląda do pamiętników dziadka i zapisków matki. Czerpie z rodzinnych anegdot, poznaje gorące romanse, a dzięki wycinkom z ówczesnej prasy przywołuje świat, w którym równolegle toczy się wielka historia i życie zwykłych ludzi.

Źródło: http://www.empik.com/saga-czyli-filizanka-ktorej-nie-ma-harasimowicz-cezary,p1169733457,ksiazka-p

Hubbard Ben.
„Wikingowie”
Warszawa: Bellona 2017, 222 s.

Nordyccy najeźdźcy, którzy sterroryzowali średniowieczną Europę, którzy od 789 n.e., napadali na klasztory, ograbiali osady, opanowali atlantyckie wybrzeże Europy oraz zdobyli Wyspy Brytyjskie. Wikingowie złupili i zniewolili swoich przeciwników, terroryzując wszystkich którzy byli pod ich władzą. Ale to tylko część ich historii. Żeglując w swoich słynnych łodziach odkryli Islandię i Amerykę (przez przypadek), a także dotarli Sekwaną do Paryża. Osiedlili się na terenach Nowej Funlandii i Rosji, założyli Dublin i walczyli daleko, bo aż na Morzu Kaspijskim. Tysiąc lat po ich upadku, ślady Wikingów można znaleźć tak dalekich miejscach, jak Kanada czy Turcja. Handlowali morsami z Eskimosami, przywieźli rosyjskie futra do Europy Zachodniej i zabrali europejskich niewolników do Konstantynopola. W ich grobach znajdziemy arabskie srebro, bizantyjskie jedwabie, frankofońską broń i artefakty. W książce omówiono pochodzenie Normanów, powstanie społeczeństwa i kultury, sposobu najazdów i używanej broni, stosowanych taktyk wojennych, prowadzenie handlu, zakładanie osiedli i budowanie potęgi. Książka jest ilustrowana ponad 200 barwnymi ilustracjami i mapami.

Źródło: https://aros.pl/ksiazka/wikingowie-2

McCreight Kimberly.
„Outliersi”
Warszawa: Czarna Owca 2017, 383 s.

Wszystko zaczyna się od SMS-a: Wylie, błagam, pomóż mi.
Wylie nie rozmawiała z Cassie od ich ostatniej kłótni ponad tydzień temu. Ale to nieistotne. Cassie ma problemy, więc Wylie postanawia uratować swoją najlepszą przyjaciółkę przed nią samą.
Ale tym razem jest inaczej. Zamiast powiedzieć Wylie, gdzie jest, Cassie wysyła tajemniczo brzmiące wskazówki. W dodatku nie prosi jej, żeby przyjechała sama, tylko wysyła do niej Jaspera. Wylie nie ufa chłopakowi, który sprowadził jej przyjaciółkę na złą drogę, ale nie ma wyboru – musi z nim jechać.
Odnalezienie Cassie bardzo szybko przeradza się z trudnego zadania w niebezpieczną misję. Im dalej jadą na północ, w głąb gęstych lasów Maine, tym silniej odzywa się w Wylie przeczucie, że coś jest bardzo nie tak. Czego Cassie im nie mówi? I czy odnalezienie jej nie będzie dopiero początkiem czegoś znacznie gorszego?

Źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl/

Minge Natalia, Monge Krzysztof.
„Trening umysłu dla seniorów” Wyd. 2
Warszawa: Edgard 2016, 240 s.

Poradnik prezentuje rozmaite formy treningu, które ćwiczą pamięć i koncentrację, angażują zmysły podczas wykonywania codziennych czynności oraz pobudzają twórcze myślenie. Dzięki ćwiczeniom zaproponowanym w książce nabywanie nowych umiejętności będzie przychodzić z łatwością. Nauczysz się dostrzegać jaśniejszą stronę życia i skuteczniej radzić sobie ze stresem. Wypracujesz nawyki uprawiania sportu, zdrowego odżywiania się i regularnej gimnastyki mózgu, które pozwolą utrzymać ciało i umysł w doskonałej kondycji mimo upływu lat.
Poradnik zawiera ponad 120 różnorodnych ćwiczeń pobudzających umysł do działania, skuteczne metody ułatwiające zapamiętywanie faktów, twarzy, nazwisk i przywoływanie konkretnych wspomnień, sztuki koncentracji wspomagającej kojarzenie informacji i sprawne funkcjonowanie na co dzień, dzięki poradnikowi zyskasz motywację do aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia

Źródło: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,57643,Samo-Sedno-Trening-umyslu-dla-seniorow

Miszczuk Katarzyna Berenika.
„Obsesja”
Warszawa: W.A.B. – Grupa Wydawnicza Foksal 2017, 398 s.

Ponure korytarze szpitalnego oddziału psychiatrii i niepokojące listy od tajemniczego wielbiciela. Wygląda na to, że doktor Joanna Skoczek znalazła się w niebezpieczeństwie. Joanna Skoczek odbywa rezydenturę na oddziale psychiatrii warszawskiego Szpitala Wschodniego. Podczas gdy ponure szpitalne korytarze same z siebie przyprawiają o gęsią skórkę, w podziemnym magazynie zostaje znaleziony trup jednej z pacjentek. Z oględzin wynika, że powrócił seryjny morderca kobiet, poszukiwany przez policję od trzech miesięcy. W dodatku Asia otrzymuje ostatnio niepokojące listy od anonimowego wielbiciela.

Źródło:http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4802526/obsesja

Pakosińska Katarzyna.
„Samaradiso”
Bielsko-Biała: Pascal 2017, 345 s.

Książka Katarzyny Pakosińskiej powstała z miłości autorki do Gruzji, jednego z najpiękniejszych zakątków na świecie. Samaradiso to wzruszająca, dowcipna i barwna opowieść. Jej rytm wyznaczają pory dnia, prowokując historie i anegdoty opowiadane przez bohaterkę i jej alter ego. Zilustrowana niepowtarzalnymi zdjęciami z prywatnego albumu autorki oraz fotografiami opowiedzianymi światłem przez George’a Darchiashvilego („National Georgaphic”, Tbilisi). Samaradiso Katarzyny Pakosińskiej to książka totalna – ciekawie-historyczna, bogato-kulturalna, smacznie-kulinarna, egzotycznie-krajoznawcza, wzruszająco-metafizyczna.

Źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4652056/samaradiso

Palone Chris.
„Podróżnik”
Warszawa: Muza 2017, 637 s.

Rozgrywający się w różnych zakątkach globu pasjonujący thriller autora Kobiety, której nikt nie znał i Wypadku, bestsellerów z listy „New York Timesa”
Oto Will Rhodes: z trudem wiążący koniec z końcem dziennikarz globtroter. Mieszka w niszczejącym domu, usiłuje ratować rozpadające się małżeństwo, a jego młodzieńczy idealizm powoli ustępuje miejsca rozczarowaniu – coraz częściej martwi się, że prowadzi nieudane życie u boku niewłaściwej osoby. Pewnej nocy w Argentynie spotyka prowokująco atrakcyjną kobietę, która składa mu niedwuznaczną propozycję. Will nie potrafi się oprzeć, ale w efekcie musi zaakceptować kolejną, zupełnie inną ofertę.

Zostaje nagle wyrwany z nowojorskiej redakcji magazynu „Travelers” i wrzucony w zdradziecki świat międzynarodowych intryg. Przechodzi szkolenie w tajnym ośrodku, uczy się obsługi najnowocześniejszych urządzeń służących do inwigilacji, spotyka podejrzanych ekspatriantów ukrywających się na odludziu gdzieś w Pirenejach i chodzi na imprezy organizowane przez oligarchów na luksusowych jachtach. W pewnym momencie zaczyna zadawać niewygodne pytania i wkrótce sam musi uciekać, żeby ratować własną skórę.

Źródło opisu: http://muza.com.pl/kryminal-i-sensacja/2624-podroz…

Pałkiewicz Jacek.
„Menu świata”
Warszawa: Świat Książki 2017, 317 s.

Kto nie jadł z patelni sąsiada, niewiele o nim wie. Docierając do niezliczonych miejsc, osad, wiosek, przysiółków, metropolii, autor miał okazję – ale przecież i konieczność –obcować z wieloma niezwykłymi potrawami. Nieraz przyszło mu łamać żywieniowe tabu wszczepione nam przez europejską kulturę. To się je, tamtego nigdy w życiu, to wspaniałe, tamto obrzydliwe. Iluż ludzi robi takie uwagi, przyjmując je za pewnik i nie czyniąc nigdy kroku w stronę wniknięcia w tradycję odwiedzanych grup etnicznych? Ideą tej książki jest ukazanie czytelnikowi nieskończonej różnorodności kulinarnej ludzi mieszkających pod każdą szerokością geograficzną, od najdalszych, odległych nie tylko w przestrzeni, ale i w czasie (kulturowo) plemion dżungli amazońskiej aż po bliskich nam Słowian zamieszkujących Syberię.

Źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4561153/menu-swiata

Posłuszna Justyna.
„Jutro będzie koniec świata”
Poznań: Media Rodzina 2017, 261 s.

Paweł jest młodym emigrantem z Polski, który w londyńskim tyglu szuka ucieczki przed zostawionymi w kraju problemami. Henry jest osiemdziesięcioletnim angielskim dżentelmenem, którego dni odmierza perfekcyjna rutyna, ale także fobie i natręctwa. Gdy ich ścieżki się przetną, żaden z mężczyzn nie spodziewa się, jak bardzo to spotkanie wpłynie na ich dalsze losy.
Momentami gorzka, momentami zabawna opowieść z życia londyńskiej emigracji, nieodparcie przywodząca na myśl znakomity film „Nietykalni”.

Źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiaza/4696945/jutro-bedzie-koniec-swiata

Sykat Joanna.
„Na ścieżkach złudzeń”
Zakrzewo: Replika 2017, 287 s.

Prawdziwe życie często skrywa się za fasadami pozorów.
Aldona ma kochającego męża, który zrobiłby dla niej wszystko, i kilkuletniego syna Michałka. Wydaje się kobietą spełnioną, zwłaszcza na tle nowej podwładnej – zaniedbanej, przytłoczonej obowiązkami żony i matki. Do czasu. Świat bohaterów, którym dawno temu los przydzielił role, nagle zaczyna się kruszyć. Na idealnych wizerunkach żon, matek, mężów i ojców pojawiają się rysy i pęknięcia. Czy uda się ocalić ich rodziny? Czy katastrofa oduczy Aldonę oceniania innych z perspektywy własnej urody i bogactwa?

Źródło:http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4806833/na-sciezkach-zludzen

Szczepański Dominik, Bielecki Adam.
„Spod zamarzniętych powiek”
Warszawa: Agora 2017, 414 s.

Po bestsellerowym „Kukuczce” czas na opowieść o młodym następcy najsłynniejszego polskiego himalaisty.
Adam Bielecki stał się jednym z najmocniejszych himalaistów na świecie, ale gdy miał trzynaście lat, z powodu wieku odmówiono mu udziału w kursie skałkowym. Gdy skończył piętnaście, usłyszał od starszego taternika, że kiedyś będzie z niego świetny wspinacz. Jeśli wcześniej się nie zabije.
Ta książka to pierwsza pełna opowieść Adama Bieleckiego o jego osobnej drodze z górniczych Tychów na szczyty najwyższych gór świata. To także hołd dla bohaterów i twórców polskiego himalaizmu zimowego, w których szeregu Bielecki ustawił się, zdobywając jako pierwszy człowiek zimą Gaszerbrum I i Broad Peak. W dramatycznych historiach tych wejść Bielecki przede wszystkim opowiada o nieludzkich warunkach zimowej wspinaczki w Himalajach i Karakorum, sztuki uprawianej przez nielicznych na świecie, która stała się naszą narodową specjalnością.
„Możesz zostać w życiu, kim chcesz. Byleby nie górnikiem” ? usłyszał od ojca młody Adam Bielecki. Dorosły Adam nie mógł wziąć sobie tych słów do serca bardziej.

Źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4241333/spod-zamarznietych-powiek

Trius Angie.
„Zwierzęta lekarze”
Wrocław: Esteri – Edra Urban & Partner 2017, 31 s.

Jak dzikie zwierzęta radzą sobie z chorobami? Tam, gdzie mieszkają, nie ma przecież ani klinik weterynaryjnych, ani leków, wynalezionych do leczenia zwierząt pod opieką człowieka. Czy w takim razie dzikie zwierzęta potrafią leczyć się same? Mamy coraz więcej dowodów na to, że dzikie zwierzęta zdają sobie sprawę z właściwości wielu naturalnie występujących środków i substancji leczniczych. Co więcej, można powiedzieć, że mieszkają one w największej i najbogatszej aptece, pełnej naturalnych farmaceutyków. Tak naprawdę są doskonale przystosowane do życia w naturze. Niecodzienna przygoda pozwalająca przyjrzeć się z bliska, jak zwierzęta wykorzystują zdobytą w toku ewolucji wiedzę do leczenia schorzeń i dolegliwości za pomocą otaczających je naturalnych leków.

Źródło: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,81428,Zwierzeta-lekarze


 

Audiobooki

Canfield Ken.
„Zabawa nauka rozwój dla ojców przedszkolaków”
Częstochowa: Edycja Świętego Pawła cop. 2011, 1 płyta CD-MP3, czyta Piotr Szwedes.
Audiobook o tym jak być ojcem przedszkolaka.
Okres przedszkolny to czas, kiedy zarówno maluch jak i jego tata powinni dynamicznie się rozwijać, każdy na swój sposób. Wówczas warto się zaprzyjaźnić z dzieckiem, to zaprocentuje na okres nastoletniego buntu. Wówczas dużo trudniej do dziecka dotrzeć.
Dowiedz się:
• z czym musi się zmierzyć ojciec przedszkolaka,
• dlaczego warto znaleźć czas na wspólną zabawę,
• jak zadbać o bezpieczeństwo swojego dziecka,
• jak uczyć dyscypliny w atmosferze miłości.

Źródło: https://audioteka.com/pl/audiobook/zabawa-nauka-rozwoj

Hawkins Paula.
„Zapisane w wodzie”
Warszawa: Świat Książki 2017, 1 płyta CD-MP3, czyta zespół lektorów.

Autorka bestsellerowej „Dziewczyny z pociągu” powraca z thrillerem, na który czeka cały świat!
„Ta powieść dojrzewała we mnie od dłuższego czasu. Jest coś nieodpartego w historiach, które sobie opowiadamy, w tym, jak świadomie lub nieświadomie można ukryć głosy i prawdy, zmyć wspomnienia i pogrążyć je w niepamięci.”
– Paula Hawkins
SEKRETY, KTÓRE MOGĄ POCIĄGNĄĆ CIĘ NA DNO
Kilka dni przed śmiercią Nel Abbott dzwoni do swojej siostry.
Jules nie odbiera, ignorując jej prośbę o pomoc.
Nel umiera. Mieszkańcy miasteczka mówią, że „skoczyła”. A Jules musi wrócić do miejsca, z którego kiedyś uciekła – miała nadzieję, że na dobre – aby zaopiekować się swoją piętnastoletnią siostrzenicą.

Źródło: https://audioteka.com/pl/audiobook/zapisane-w-wodzie

Mróz Remigiusz.
„Kasacja”
[Piaseczno]: Heraclon International – Storybox.pl ; [Warszawa]: Audioteka [2017], 1 płyta CD-MP3, czyta Krzysztof Gosztyła.
Świetny, polski thriller prawniczy. 1. tom serii z Joanną Chyłką!
Kancelaria Chyłka & Zordon otrzymuje intratną propozycję obrony oskarżonego o podwójne morderstwo syna bogatego biznesmena. Przed bohaterami nie lada wyzwanie, które na pewno wyjdzie poza cztery ściany klimatyzowanej sali sądowej. Tym bardziej, że sprawa wydaje się nie do obrony. Oskarżony zachowuje się jak psychopata. Po zabiciu swoich ofiar spędził z nimi w swoim mieszkaniu 10 dni. Jednak praca to praca, klient płaci i wymaga. Młoda, ambitna prawniczka Joanna Chyłka zrobi wiele by odnieść zwycięstwo, pomaga jej w tej batalii zapatrzony w nią aplikant Kordian Oryński.

Źródło: https://audioteka.com/pl/audiobook/kasacja


 

Płyty muzyczne

Kortez.
„Mój dom”
[Warszawa]: Jazzboy Records copyright 2017, 1 CD.

„Mój dom” to album równie, jeśli nie bardziej, osobisty jak poprzedni. Niewiele jest tu metafor, sporo rzeczy powiedzianych jest wprost, bez żadnych ogródek. A że Kortez śpiewa o miłości i jej końcu, to słuchanie tej płyty bywa bolesne także dla odbiorcy. Artysta wyciągnął na światło dzienne cierpienie, które każdy z nas zna albo którego się bardzo boi. Nie ma wątpliwości, że sam tam był i dokładnie nam o tym opowiedział.

Źródło: http://muzyka.onet.pl/recenzje/kortez-moj-dom-recenzja/cv6stp

Plant Robert.
„Carry Fire”
New York: Nonesuch, a Warner Music Group Company p.2017, 1 CD.

Plant, któremu w przyszłym roku stuknie siedemdziesiątka, już po raz drugi publikuje materiał, który nagrywa z zespołem Sensational Space Shifters.
Nowa płyta legendy rocka to wytrawna mieszanka rocka, bluesa oraz world music – amerykańskiej muzyki appalaskiej, celtyckiego folku, wpływów afrykańskich i orientalnych Brzmi bardzo naturalnie, spontanicznie.

Źródło: https://kultura.onet.pl/recenzje/robert-plant-carry-fire-recenzja/wx7ml78