Zbiory polecane w bieżącym miesiącu

Książki

 

Bednarek Justyna.
„Nowe przygody Skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite)”.
Warszawa: Poradnia K 2017, 165 s.

Trzynaście nowych opowieści bestsellerowej książki Justyny Bednarek, zilustrowanych przez niezrównanego Daniela de Latour. Postacie stworzone przez Justynę Bednarek pragną odmiany i przygód. Jak pokazuje autorka, dzięki swej ciekawości świata zmieniają na lepsze nie tylko swoje życie, ale i los wielu osób i zwierząt. Pisarka uczy, że powinien to być cel każdego z nas – nieważne, czy jesteśmy człowiekiem, czy skarpetką. Dzieci zapewne ucieszą się z nowych postaci jak malinowa skarpetka, która poleciała w kosmos; niebieska, która została muzą znanej pisarki; a czarna została superbohaterką.


Źródło


Broom Jenny.
„Animalium”.
Warszawa: Dwie Siostry 2015, 95 s.

Witajcie w Muzeum Zwierząt! Znajdziecie tu najpiękniejsze i najbardziej niezwykłe istoty, jakie mieszkają na Ziemi. Okazy pradawne i współczesne, olbrzymie i maleńkie, groźne i bezbronne. Zapraszamy odwiedzających w każdym wieku, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie musicie wychodzić z domu – to wyjątkowe muzeum zamknięte jest w książce! Na ilustracjach przypominających ryciny ze starych ksiąg czeka na was ponad 160 gatunków ze wszystkich zakątków świata. Zwięzłe opisy przybliżą wam ich najbardziej charakterystyczne cechy, a krótkie, treściwe teksty rozdziałów opowiedzą o różnych grupach zwierząt i ich środowiskach naturalnych.


Źródło


Dehnel Jacek, Tarczyński Piotr, Szymiczkowa Maryla.
„Tajemnica Domu Helclów”.
Warszawa: Znak Litera Nova 2015, 288 s.

Profesorowa Szczupaczyńska ma tysiąc spraw na głowie. Musi pamiętać o pulardzie na obiad, nie zapomnieć kupić wina przeciwko cholerze, sprawdzić czy nowa służąca dobrze wyczyściła srebra, a jednocześnie potwornie się nudzi. Kraków w 1893 roku nie obfituje w atrakcje. Kryminał „Tajemnica Domu Helclów” to zaskakujący pastisz literatury z epoki, który dowodzi, że w mieszczańskim świecie „pani Dulskiej” jest miejsce na sensacyjną aferę. Przekorna gra z konwencją, wyjątkowy styl, cięte dialogi i przewrotny portret Krakowa końca XIX wieku. Błyskotliwa powieść Szymiczkowej wdzięk klasycznego kryminału łączy z pyszną satyrą na dawno minioną epokę.


Źródło


Diemer Irmegard.
„Pszczoły moje hobby”.
Warszawa: Multico 2016, 96 s.

Chcesz poznać smak prawdziwego miodu? Interesuje cię niezwykłe społeczeństwo pszczół? Myślisz o własnej pasiece? W każdym razie potrzebujesz tej książki! Dzięki niej poznasz: życie rodziny pszczelej; prace pszczelarza w ciągu całego roku; pożytki pszczele, czyli skąd bierze się miód; produkty pszczele: miód, pyłek, wosk i ich niezwykłe właściwości; choroby i szkodniki rodzin pszczelich. Niezbędna wiedza w atrakcyjnej formie! Autorka jest doświadczoną hodowczynią pszczół. Prowadzi gospodarstwo biodynamiczne, w którym opracowuje nowe metody ich chowu. Skorzystaj z jej porad!


Źródło


Górska Renata L.
„Gdy ucicha ocean”.
Zakrzewo: Replika 2016, 541 s.

Kto raz zobaczy zachód słońca z latarni, zawsze będzie tu wracał… Większość ludzi pragnie znaleźć swoje miejsce na ziemi. Bezpieczną przystań, gdzie w poczuciu akceptacji będą mogli spełniać swoje marzenia. Nie inaczej jest z Nadią, która w swojej żegludze życiowej dotarła do Bretanii. Chociaż w nowym miejscu nie wszystko układa się po jej myśli, zauroczona nadmorską krainą Nadia postanawia zostać do końca lata. Jej decyzja wydaje się słuszna, gdyż otworzy śluzę dla nowych szans, w tym przyjaźni i miłości. Niestety, na Polkę czekają także zagrożenia… Czym są bretońskie Krzyże Wdów i Noc Białej Sowy? Jaki sekret skrywa skalna grota w klifie, a jaki nieczynna latarnia morska? Dlaczego prawda jest dla Nadii tak ważna? Jeżeli lubicie historie, w których nic nie jest oczywiste, sięgnijcie po „Gdy ucicha ocean”! Przenikliwa, momentami refleksyjna opowieść o odpływach i przypływach nadziei oraz wzajemnym splataniu się ludzkich losów. Autentyzm postaci, plastyczne opisy, wielowątkowość… Renata L. Górska jaką znacie i cenicie! Prawdziwa perełka w swoim gatunku.


Źródło


Kasdepke Grzegorz.
„Tajemnicze zniknięcie detektywa Pozytywki”.
Warszawa: Nasza Księgarnia 2017, 77 s.

Przed drzwiami agencji detektywistycznej „Różowe Okulary” zebrał się niemały tłumek. Pan Mietek, Dominik i Zuzia, ich mama, pani Ryczaj i Asia… Wszyscy chcą sprawdzić, czy detektyw Pozytywka naprawdę zniknął. Może zachorował? Wyprowadził się? Albo wyjechał służbowo? Tylko dlaczego bez pożegnania? To do niego niepodobne. A może coś mu się stało? Mieszkańcy kamienicy nie chcą dopuścić do siebie najczarniejszych myśli.


Źródło


Kasdepke Grzegorz.
„Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela. Liczby kultury”.
Poznań: Zysk i S-ka 2016, 222 s.

To kolejna już próba duetu Kasdepke – Petru oswojenia pojęć z ekonomii najmłodszym czytelnikom. Tym razem autorzy zabierają nas do zoo i cyrku Dziwnych Stworów Ekonomicznych. Zabawne opowiastki Kasdepke w przekonujący sposób tłumaczą problemy natury ekonomicznej, tworząc przy tym kolorowy świat zamieszkały przez różne dziwadła. Natomiast fachowe komentarze Ryszarda Petru sprawiają, że z ekonomią można się zaprzyjaźnić.


Źródło


Kava Alex.
„Epidemia”.
Warszawa: HarperCollins Polska 2017, 319 s.

W Chicago młody mężczyzna skacze z osiemnastego piętra luksusowego hotelu. W Alabamie młoda kobieta napełnia kieszenie kamieniami i wchodzi do rzeki.
Dwa samobójstwa, dwie sprawy dla lokalnej policji. Jednak gdy okazuje się, że zmarli byli nosicielami zmutowanego wirusa, śledztwo przejmuje FBI i wywiad wojskowy. Przydzielona do sprawy agentka Maggie O’Dell nawiązuje współpracę z Ryderem Creedem, wyspecjalizowanym ratownikiem. W toku śledztwa trafiają na ślad głęboko zakonspirowanego spisku, który może doprowadzić do zagłady.
Zegar tyka, czasu jest coraz mniej, a przeciwnik wynalazł skuteczną metodę zarażenia jak największej liczby ludzi. Jutro może być za późno…


Źródło


Kuczok Wojciech.
„Czarna”.
Warszawa: Od Deski do Deski 2017, 230 s.

Historia oparta na tragicznych wydarzeniach z 2001 r., które miały miejsce w jednej z podlaskich miejscowości. Główny bohater – Jeremi to zamożny, przystojny mężczyzna, wspaniały ojciec i świetny przedsiębiorca. Mężczyzna ma tylko jeden problem – o swojej żonie Beacie potrafi myśleć już tylko jako o matce swoich dzieci. Maryśka miała być dla niego urozmaiceniem, namiętną przygodą tylko na chwilę. Jeremi gubi się w swoich uczuciach, nie przypuszcza też, że kochanka może go pokochać miłością aż do granic obłędu. Czarna jest małą miejscowością, plotki szybko docierają do rodzin Maryśki i Jeremiego.


Źródło


Meyer Stephenie.
„Chemik”.
Warszawa: Edipresse Polska S.A. 2017, 574 s.

Powiedzmy, że nazywa się Alex. Tożsamość i imiona zmienia jak rękawiczki – pracuje dla amerykańskiej agencji rządowej, która jest tak tajna, że nawet nie ma nazwy.
Alex zajmowała się przygotowywaniem substancji pomagających śledczym wydobywać zeznania od podejrzanych. Określenie nowoczesne metody tortur byłoby tu na miejscu…
Po zamachu na życie Alex, w którym ginie jej przyjaciel i zarazem współpracownik, kobieta zaczyna się ukrywać. Po kilku latach zgłasza się do niej kolega z departamentu, powierzając jej kolejne zadanie. Ma wynaleźć broń przeciwko zabójczemu wirusowi, by ocalić miliony amerykańskich obywateli. Czy to zasadzka, czy też rzeczywiście od wyjątkowych umiejętności Alex zależy życie wielu ludzi…


Źródło


Nesbø Jo.
„Pragnienie”.
Wrocław: Wydawnictwo Dolnośląskie 2017, 462 s.

Kobieta, która umówiła się na randkę przez Internet, zostaje znaleziona martwa. Ślady pozostawione na jej ciele wskazują, że morderca jest wyjątkowo bezwzględny. Presja mediów i społeczeństwa, by znaleźć mordercę, jest na tyle duża, że policja zwraca się do Harry’ego Hole. Niepokorny detektyw podejmuje śledztwo dopiero, gdy zaczyna podejrzewać, że morderstwo ma związek z jego nierozwiązaną sprawą z przeszłości.


Źródło


Nurowska Maria.
„Dziesięć godzin”.
Warszawa: Prószyński Media 2017, 262 s.

Dziesięć godzin, które mogą zmienić losy legendy Solidarności, jednej kobiety i jednego kraju. Małgorzata jest sędzią. Musi zadecydować, czy uwzględnić wniosek prokuratury
o aresztowanie Józefa Piniora. Jest z tym sama, na wiele godzin zamknięta w czterech ścianach sali sądowej, ale to nie jedyna decyzja, którą będzie musiała podjąć. Jej skomplikowane życie rodzinne – śmiertelnie chory mąż, dorastająca córka – zostanie poddane nowej próbie. Nieoczekiwana miłość do mężczyzny stawia ją w sytuacji bez wyjścia.
Losy kraju oraz zmagania Małgorzaty obserwuje Szatan. Wraz ze swoją świtą pojawia się
w Warszawie. Siła, która „wiecznie zła pragnąc, wiecznie czyni dobro”.


Źródło


Pennart Geoffroy de.
„Orkiestra krowy Zosi”.
Warszawa: Muchomor 2016, [36] s.: il. kolor.

Zosia jest muzykalną krową. Bardzo lubi śpiewać. Pewnego dnia dowiedziała się, że w mieście ma się odbyć wielki konkurs muzyczny. Stwierdziła, że chce spróbować, dlatego zaczęła poszukiwać orkiestry, z którą mogłaby wystąpić na konkursie. Niestety żadna orkiestra jej nie chce – dla jednych jest zbyt mała, dla innych za mało szykowna…


Źródło


Pennart Geoffroy de.
„Boże Narodzenie krowy Zosi”.
Warszawa: Muchomor 2016, [36] s.: il. kolor.

Druga część przygód krowy Zosi. Tym razem Zosia wraz z orkiestrą „Przyjaciele Muzyki” udaje się w podróż do swojego rodzinnego miasteczka świętować Boże Narodzenie. Po drodze ich samochód grzęźnie w śniegu. Z opresji ratuje ich Pablo, sprzedawca zabawek. Zosia jest nim zauroczona.


Źródło


Perez-Reverte Arturo.
„Misja, Encyklopedia”.
Kraków: Znak 2017, 601 s.

Hiszpania końca XVIII wieku. Dwóch akademików – bibliotekarz i admirał – wyrusza z Madrytu do Paryża z tajną misją. Ich cel: zdobyć egzemplarz słynnej francuskiej Encyklopedii. To dzieło, dla wielu wyklęte i heretyckie, potępione przez Kościół, zawiera wiedzę zarezerwowaną dla nielicznych i podważa dotychczasowy porządek świata. Awanturnicza eskapada pełna pojedynków, intryg i spisków zmienia się w walkę światła z ciemnością. Klimat osiemnastowiecznego Madrytu i Paryża, zakazana księga, nadciągająca rewolucja, historia przenikająca się ze współczesnością – Arturo Pérez-Reverte, autor bestsellerów, członek Hiszpańskiej Akademii Królewskiej, od pierwszej strony uwodzi czytelnika, zadając mu szelmowskie pytanie: „Gdzie kończy się fikcja, a zaczyna prawda?”.


Źródło


Puzyńska Katarzyna.
„Czarne narcyzy”.
Warszawa: Prószyński Media 2017, 636 s.

Brodnica przygotowuje się do obchodów lipcowego Święta Policji. Daniel Podgórski nie ma jednak powodów do radości. Niektórym ludziom bardzo zależy, żeby jak najszybciej zapomniał o zamkniętej już sprawie śmierci trójki bezdomnych. Przy każdym z ciał z jakiegoś powodu pozostawiono niewielkie wahadełko. Pewna dziennikarka sugeruje policjantowi, żeby szukał odpowiedzi w opuszczonym domu ukrytym w leśnej gęstwinie. Miejscowi wierzą, że to miejsce nawiedzane przez diabła. Kobieta wkrótce znika bez śladu, a Podgórski wraz z byłą komisarz Kopp odnajduje kolejne ciało. Co ma z tym wspólnego niepokojąca wiadomość, którą Weronika Nowakowska otrzymuje od nieznanego nadawcy? Dlaczego drobny złodziejaszek ginie tego samego dnia, kiedy wychodzi z więzienia? I jakie znaczenie dla sprawy mają czarne narcyzy? „Czarne narcyzy” to ósmy tom sagi kryminalnej
o policjantach z Lipowa. Opowieści o Lipowie łączą w sobie elementy klasycznego kryminału i powieści obyczajowej z rozbudowanym wątkiem psychologicznym.


Źródło


Reisch Alfred A.
„Nieznany front zimnej wojny. Tajny program dystrybucji książek za żelazną kurtyną”.
Warszawa: IPN 2015, 568 s.

Poczynając od 1956 r., przez prawie czterdzieści lat za żelazną kurtynę masowo przekazywano książki i inne publikacje wydawane na Zachodzie. Działalność ta, zainicjowana i finansowana przez Central Intelligence Agency, zaowocowała przerzuceniem do Europy Wschodniej około 10 mln pozycji wydawniczych, w tym około 4 mln do Polski. Przesyłano je pocztą i innymi kanałami oraz rozdawano przyjezdnym w punktach dystrybucyjnych w Europie Zachodniej. Choć wielu czytelników wiedziało o możliwości otrzymania darmowej książki, istnienie zorganizowanej operacji o tak szerokim zasięgu utrzymano w ścisłej tajemnicy. Dlatego do dziś jest mało znana, trudno zaś przecenić jej znaczenie. Prowadzona na wielką skalę, udostępniła milionom czytelników zakazane lub nieosiągalne w ich krajach publikacje i informowała o prawdziwej demokracji na Zachodzie. Przyczyniała się w istotnym stopniu do powstawania ruchów wolnościowych na zniewolonych terenach, przede wszystkim w Polsce.


Źródło


Rudnicka Olga.
„Życie na wynos”.
Warszawa : Prószyński Media, 2017, 366 s.

Emilia Przecinek, znana autorka powieści dla kobiet, w wieku czterdziestu lat zostaje rozwódką z dwójką nastoletnich dzieci, kredytem hipotecznym do spłacenia oraz matką
i teściową na karku. Dzieci nalegają, żeby chodziła na randki, a obie starsze panie, no cóż, jak to one, włażą z butami, gdzie tylko się da. W takiej sytuacji można albo załamać się nerwowo, albo popełnić morderstwo. Mimo niesprzyjających okoliczności Emilia postanawia odmienić swoje życie. Nie jest to łatwe, gdyż mężczyźni, których spotyka, absolutnie nie przypominają wspaniałych bohaterów jej powieści. Pech chce, że teściowa pisarki łamie nogę. Unieruchomiona na wózku, zaczyna obserwować sąsiadów, co okazuje się zajęciem na pełen etat, a nawet dwa, gdyż nie wszystko można zobaczyć przez okno, niektóre rzeczy trzeba podsłuchać. Przed wścibskimi staruszkami nic się nie ukryje. Ani kochanka o czerwonych włosach, ani skłonna do awantur żona, ani leżący w piwnicy trup, którego znajduje Emilia.


Źródło


Spychalska-Granica Barbara.
„Niespodzianka na 6 liter”.
Poznań: Zysk i S-ka 2015, 376 s.

Trzydziestoparoletnia Magda wydaje się zadowolona ze swojego życia. Ma dobrą pracę, mieszkanie, samochód. Towarzyszy jej Luiza, suczka, na którą kobieta – po rozwodzie z mężem artystą – częściowo przelewa nagromadzone w sobie uczucia. Jednak Magda tęskni za prawdziwą miłością, a pragnienie to nasila się podczas częstych spotkań z przyjaciółką Ewą i jej rodziną.
Pewnego wieczoru, kiedy Magdę dopada chętka na kromkę chleba ze smalcem, wybiera się do sklepu. W drodze powrotnej do domu dzieli się pieczywem z nieznajomym mężczyzną i w ten niecodzienny sposób rozpoczyna się znajomość, która ma szansę przerodzić się w coś ważnego. Ben szybko okazuje się wspaniałym facetem. Życie lubi się jednak komplikować. Andrzej, były chłopak Magdy, a obecnie jej żonaty szef, oznajmia, że żałuje, iż przed laty ją stracił… Sprawę dodatkowo gmatwa fakt, że Magda kumpluje się z Elą, jego żoną… Nie tylko kobieca przyjaźń zostaje poddana ciężkiej próbie. Magda popełnia błąd za błędem i dopiero pomocna dłoń jej najlepszej przyjaciółki Ewy pozwala odzyskać to, co z pozoru wydaje się nie do odzyskania.


Źródło


Szyriajew Borys.
„Niegasnące światło”.
Kraków: Wydawnictwo AA 2014, 480 s.

Borys Nikołajewicz Szyriajew, ur. w 1889 roku w Moskwie, po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Moskiewskim służył w Białej Armii. Po wybuchu rewolucji październikowej prześladowany przez bolszewików. Dwukrotnie skazywany na rozstrzelanie, szczęśliwie ocalał. Drugi wyrok zamieniono mu na 10-letnie zesłanie. Trafił na Wyspy Sołowieckie, gdzie spędził prawie siedem lat. Był rok 1922. Autor dostał się do pierwszego w ZSRR obozu koncentracyjnego, który powstał w XV-wiecznym monasterze po wypędzeniu stamtąd mnichów w 1920 roku. Sołówki lat 20. stały się `wysypiskiem niedobitych wrogów rewolucji`, złożonych z wybitnych przedstawicieli inteligencji, wojska i duchowieństwa…

Niegasnące światło to zwieńczenie twórczości Szyriajewa. Pierwsze wydanie książki ukazało się w Nowym Jorku w 1954 roku, ale do rak rosyjskiego czytelnika dzieło to trafiło dopiero w roku 1991. Pisarz zmarł 17 kwietnia 1959 roku w San Remo we Włoszech. Kilka lat wcześniej, w Rzymie, Szyriajew zmienił wyznanie i przeszedł na katolicyzm. Ten istotny fakt z życia pisarza często jest krytykowany lub pomijany w jego biografiach. Nadal jeszcze zarzuca mu się zarówno zdradę ojczyzny (ZSRR!), jak i wiary.


Źródło


Yoon Nicola.
„Ponad wszystko”.
Wrocław: Wydawnictwo Dolnośląskie 2017, 328 s.

Choroba nastoletniej Maddy jest bardzo rzadka. Ma alergię na cały świat. Od siedemnastu lat jest uwięziona w domu. Kontaktują się z nią wyłącznie mama i pielęgniarka. Pewnego dnia Maddy wygląda przez okno i widzi… jego. Jest wysoki, szczupły, ubrany na czarno. Ich spojrzenia się spotykają. Obserwuje go z oddali. Już wie, że jej życie właśnie się zmieniło. Nieodwracalnie. I wie, że to będzie katastrofa.


Źródło


Zubrzycka Elżbieta.
„Filip, Pusia i nowy przyjaciel”.
Gdańsk: GWP 2017, 100 s.

„Filip, Pusia i nowy przyjaciel” to trzecia już książka z serii, napisana w odpowiedzi na liczne prośby małych i dorosłych czytelników o kontynuację przygód zajączka i młodej łabędzicy. Lato się kończy, ptaki odlatują i nadchodzi piękna jesień… ale zarazem okres groźnych polowań. Las staje się niebezpieczny, a życie zajączka jest zagrożone. Czy jego skrzydlata przyjaciółka będzie wiedziała, jak mu pomóc? Jest jeszcze ktoś gotów ratować zajączka, ktoś, po kim nikt by się tego nie spodziewał… Pojawia się nowy przyjaciel, a wraz z nim, zaskakujące zdarzenia i przygody. Pełna ciepła opowieść o przyjaźni, poświęceniu i wierności przekazuje dzieciom ukrytą pod przygodami wiedzę o współpracy, równości, złości, (czy jest potrzebna, skąd się bierze i jak sobie z nią radzić) i wzajemnym szacunku.


Źródło


Płyty muzyczne

Mesajah.
„Powrót do korzeni”
[Wrocław]: P&C 2016 , 1 CD.

Album „Powrót do korzeni” to najbardziej osobisty i dopracowany album w karierze wrocławskiego wokalisty. Mesajah jako producent wykonawczy nadzorował cały proces powstawania płyty.
„Przemyślane i dopracowane teksty Mesajah poruszają różne tematy oscylujące wokół poszukiwania własnego ‚Ja’ w dzisiejszym coraz bardziej pogmatwanym świecie. Utwór „Powiedz kim byś był” wyraża troskę o człowieka, a w rezultacie cały nasz świat, który obecnie dąży za pieniądzem i dobrobytem, po drodze zapominając o pozostałych wartościach i uczuciach”.


Źródło


Wodecki Zbigniew.
„1976: A Space Odyssey”.
Warszawa: Lado ABC: Agora 2015, 1 CD.

„Odyseja” to nagrana na nowo, na żywo, debiutancka solowa płyta Zbigniewa Wodeckiego z 1976 r. Wtedy nie podbiła publiczności, a mogła, powinna, bo miała w sobie uroczą melodykę, klimat przypominający nagrania geniusza współczesnej piosenki popularnej Burta Bacharacha, autora takich nieśmiertelników, jak „Walk On By”, „I Say a Little Prayer” czy „(There’s) Always Something There to Remind Me”. Do nagrania albumu, w połowie lat 70., przekonywał Wodeckiego, zachwycony jego głosem Wojciech Trzciński.


Źródło


Audiobooki

Wohlleben Peter.
„Sekretne życie drzew”.
Warszawa: Biblioteka Akustyczna ; Kraków: we współpr. z Wydawnictwo Otwarte cop. 2016, 1 płyta CD-MP3, czyta Stanisław Biczysko.

Książka nagrodzona tytułem Książki Roku 2016 lubimyczytać.pl w kategorii Literatura faktu, publicystyka.
W lesie dzieją się zdumiewające rzeczy. Są tam drzewa, które porozumiewają się ze sobą, drzewa, które z oddaniem troszczą się o swe potomstwo oraz pielęgnują starych i chorych sąsiadów, drzewa, które doświadczają wrażeń, mają uczucia i pamięć. Niewiarygodne? Ale prawdziwe! Leśniczy Peter Wohlleben snuje fascynujące historie o zdumiewających zdolnościach drzew. Przytacza wyniki najnowszych badań naukowych i dzieli się swoimi obserwacjami z codziennej pracy w lesie. Otwiera przed nami sekretny świat, jakiego nie znamy.
„Peter Wohlleben rzeczowo i z pasją przekonuje nas o tym – z czego od dawna zdają sobie sprawę biolodzy – że drzewa to istoty społeczne”.
Sally McGrane, „New York Times”


Źródło


Zieliński Andrzej.
„Skandaliści w koronach: łotry, rozpustnicy i głupcy na polskim tronie”.
Warszawa: Prószyński Media we współpracy z ; Piaseczno: Heraclon International [2017], 1 płyta CD-MP3, czyta Andrzej Hausner.

Naginanie historii do własnych potrzeb, jej upiększanie, a nawet jej fałszowanie ma w Polsce bardzo długą tradycję. Naszych królów i ich czyny idealizowali nadworni kronikarze, łącznie z Gallem Anonimem, Wincentym Kadłubkiem czy Janem Długoszem, a w czasach, gdy traciliśmy niepodległość, ku pokrzepieniu serc i dusz, nieodmiennie przywoływano dawnych władców z całą długą listą ich wspaniałych zalet i bohaterskich czynów. W swojej książce „Skandaliści w koronach” Andrzej Zieliński zrywa kilka właśnie takich zasłon, pokazując, że obok czynów, którymi nasi władcy słusznie mogli się szczycić, było i wiele takich, których nie można nazwać inaczej jak skandalem, głupotą czy zbrodnią. Wydobywając je z zapomnienia, autor stara się skłonić czytelników do refleksji, a niekiedy do zupełnego przewartościowania poglądów na nasze dzieje i kształtujących je monarchów.


Źródło


Cygler Hanna.
„Saga rodziny Hallmanów: Czas zamknięty”
„Saga rodziny Hallmanów: Pokonani”
Piaseczno: Heraclon International – Storybox.pl, [2017], 2 płyty CD-MP3, czyta Maciej Więckowski.

Tom 1: Czas zamkniety: Początek sagi o polsko-angielskiej rodzinie Hallmanów. W tle wojenna codzienność, tułaczka, miłość i trudne życiowe wybory…
Wolne Miasto Gdańsk, 1939 rok. Nastoletni Włodek Hallman musi szybko dojrzeć. Umiera mu ojciec, sytuacja polityczna jest niestabilna, a najbliżsi odpływają do Anglii bez niego. Chłopak zaczyna swoją walkę o przetrwanie.
Tom 2: Pokonani: Druga część powieści przedstawiającej losy dwóch rodzin, Hallmanów i Sarnowskich.
Latem 1945 roku, Włodek Hallman stara się stawić czoła powojennym realiom i stanąć na nogi. Nie jest to jednak łatwe, ponieważ koszmary wojny odcisnęły na nim i na jego bliskich swe straszliwe piętno. Zamęt polityczny w kraju, walka z własną słabością, oraz kolejne bolesne wydarzenia w jego życiu sprawią, że próba rozpoczęcia nowego życia okaże się trudniejsza, niż przypuszczał.
Hanna Cygler bardzo obrazowo przedstawia czytelnikowi powojenną Polskę, w której na każdym kroku można spotkać obłudę i zakłamanie, a nic nie jest w pełni czarne lub białe. Ta niezwykle ciekawa, niebanalna i przejmująca książka opowiada o trudnych dla naszego narodu czasach i konsekwencjach, jakie za sobą niosły.


Źródło


ARCHIWUM z 2017 r.

ARCHIWUM z 2016 r.