Amicus Librorum

AMICUS LIBRORUM – PRZYJACIEL BIBLIOTEKI
Rok 2001 był dla Legnickiej Biblioteki Publicznej Rokiem Jubileuszowym. Obchodzono wówczas Jej 55-lecie. Przy tej okazji ustanowiono i przyznano tytuły „Amicus Librorum”. Od roku 2001 tytuły Amicus Librorum – Przyjaciel Biblioteki przyznawane są corocznie.
Honorowy tytuł „Amicus Librorum – Przyjaciel Biblioteki” przyznawany jest przez Kapitułę Legnickiej Biblioteki Publicznej osobom, instytucjom i organizacjom szczególnie zasłużonym dla naszej Biblioteki. Nadanie tytułu jest wyrazem uznania i wdzięczności za bezinteresowną pomoc, wspierającą rozwój placówek bibliotecznych w naszym mieście.
Legitymację z numerem 1 Kapituła przyznała Panu Tadeuszowi Gumińskiemu, Honorowemu Obywatelowi Miasta Legnicy, który podarował Bibliotece prywatną kolekcję książek o dużej wartości historycznej i regionalnej.

 

LISTA OSÓB UHONOROWANYCH

2001


  1. Tadeusz Gumiński
  2. Michał Jagiełło
  3. Bronisława Kowalska
  4. Ryszard Kurek
  5. Tadeusz Samborski
  6. Maria Dąbrowska
  7. Jan Koszmider
  8. Tadeusz Żółciński
  9. Bogusław Drożdż
  10. Grażyna Humeńczuk
  11. Leszek Gławęda
  12. Teofila Grabska
  13. Marian Hołownia
  14. Irena Krukowska-Szopa
  15. Danuta Kukiz
  16. Jerzy Legień
  17. Grzegorz Mazikiewicz
  18. Jolanta Moralewicz
  19. Edward Nir
  20. Agnieszka Okińska-Wawer
  21. Korneliusz Okoń
  22. Jerzy Promiński
  23. Marian Skowron
  24. Andrzej Szymkowiak
  25. Włodzimierz Szyposz
  26. Anna Wasila
  27. Edward Wiśniewski
  28. Cezary Bukowski
  29. Janina Burba
  30. Anna i Lech Cichoccy
  31. Tomasz Drabik
  32. Bogusław Hoszowski
  33. Krystyna Klenc
  34. Anna Konewczyńska
  35. Małgorzata Korecka
  36. Zuzanna Kowalik
  37. Włodzimierz Nikitenko
  38. Ewa Ostrowska
  39. Stefania Perońska
  40. Renata Podniżna
  41. Robert Spodarczyk
  42. Aleksandra Szarek-Kun
  43. Ewa Wójcik
  44. Ryszard Białek
  45. Artur Guzicki
  46. Sylwia Raczkowska
  47. Tomasz Adamowski
  48. Wolfgang Muschiol
  49. Irena Daszkiewicz
  50. Stanisława Pająk

2002


  1. Zespół Szkół Integracyjnych
  2. Ks. dr Krzysztof Bojko
  3. Zbigniew Grochowski
  4. Maria Magdziarz
  5. Maria Naskręt
  6. Alina Sasińska
  7. Elżbieta Supko
  8. Mirosław Bielachowicz
  9. Jolanta Sękowska
  10. Beata Furmanowicz
  11. Jolanta Kozińska
  12. Jadwiga Zienkiewicz
  13. Alicja Lisicka
  14. Sylwia Songajło
  15. Krzysztof Strynkowski
  16. Wanda Skowron
  17. Eleonora Zabłocka
  18. Jadwiga Kicopulu, Georgis Kicopulos
  19. Maria Jaroszewska
  20. Halina Juras
  21. Krystyna Niekraszewicz
  22. Paweł Filipiak
  23. Kazimierz Adamczyk – P.P.U. „Primgabex”
  24. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Legnicy
  25. Czesław Kowalak
  26. Wojciech Kondusza
  27. Muzeum Miedzi
  28. Danuta Kulas

2003


  1. Szkoła Podstawowa nr 16
  2. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3
  3. Barbara Madejska-Matkowska
  4. Izabela Zemła
  5. Tadeusz Korzeniowski
  6. Zofia Maksymowicz
  7. Renata Patyńska
  8. Bogdan Dzik
  9. Marek Markiewicz
  10. Andrzej Wasilewski
  11. Teresa Pasternak
  12. Jan Stanisław Smalewski
  13. Maria Murdza
  14. Jerzy Hip
  15. Teresa i Jan Kubera
  16. Józef i Krystyna Maciejewscy
  17. Jerzy Widykowski
  18. Danuta Kaszecka
  19. Janina Rodak
  20. Bogusław Borkowski
  21. Teresa Darczuk
  22. Wiesława Lach
  23. Ryszarda Fabin
  24. Ryszard Badoń-Lehr

2004


  1. Rafał Plezia
  2. Barbara Mazurkiewicz
  3. Walentyna Attinger
  4. Janusz M. Łokaj
  5. Mieczysław Swat
  6. Kazimierz Pakulski
  7. Marian Pasłęcki
  8. Janusz Hawryluk
  9. Małgorzata i Mirosław Matyja
  10. Ryszard Morawski
  11. Innocenta Tomaszewska-Rollauer
  12. Marian Wiącek
  13. Konrad Wiącek
  14. Celina Lisicka
  15. Joanna Brzostek
  16. Luba Jarzębiak

2005


  1. Liliana Jerzak
  2. Maria Głęboka
  3. Alina Dziewońska
  4. Halina Kasiubowska

2006


  1. Redakcja miesięcznika „SUDETY”
  2. Anna Lipiec
  3. Bożena Zarzycka
  4. Grażyna i Jerzy Pyrkoszowie
  5. Barbara Gnacy
  6. Lesław Chudziński
  7. Edward Dobosz

2007


  1. Ryszarda Matyszczak
  2. Ewa Czeszejko-Sochacka
  3. Romualda Harasimowicz-Kozieł
  4. Maria Zielińska-Kosowan

2008


  1. Janina Antoń
  2. Lucyna Zubiel
  3. Marek Deryng
  4. Ewa Jurkiewicz
  5. Redakcja Wydawnictwa TE-JOT
  6. Redakcja Wydawnictwa „Szaman”
  7. Dorota Domagała
  8. Lucyna i Franciszek Czubowie
  9. Grażyna i Jerzy Kwiatkowscy
  10. Bożena i Andrzej Kochani
  11. Oficyna Wydawnicza ATUT – Wrocławskie Wydawnictwo Oświatowe

2009


  1. Eugeniusz Janas
  2. Henryka Uniatowicz
  3. Paweł Deptuch
  4. Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Legnicy

2010


  1. Ryszard Gajewski
  2. Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie
  3. Mirosław Sosnowski
  4. Agnieszka Szymańska
  5. Wioletta Krzyszczuk
  6. dr hab. Edward Białek
  7. Zdzisława Frączek
  8. Edyta Grabowska-Gwardiak
  9. Ryszard Biały

2011


  1. Marzena Choińska
  2. Alicja Olewińska
  3. Marek Krajewski, Biuro Obsługi Szkód Komunikacyjnych
  4. Olga Kukanda
  5. Anna Benio
  6. Bogusław Aleksiewicz
  7. Ewa Baryluk
  8. Dariusz Pogoński
  9. Teresa Sieradzka
  10. Anna Kurtasz
  11. Łukasz Przybylski

2012


  1. Maria Pietruś
  2. Jolanta Grubman
  3. Helena Lewczuk
  4. Katarzyna Łochowska
  5. Józef Jadach
  6. Krzysztof Dybek
  7. Piotr Żabicki
  8. Jan Plewczyński
  9. Henryk Okrzeja – Prezes Zarządu Fundacji BRE Banku

2013


  1. Małgorzata Stawiska-Lichota
  2. Piotr Bąkała
  3. Marcin Wojdyga
  4. Barbara Kozłowska
  5. Agnieszka Chrobak-Malińska
  6. Maria Chwast-Mocek
  7. Maciej Szczęsny Juniszewski
  8. Marek Turek

2014


  1. Andrzej Zychowicz
  2. Ewa Illing
  3. Krystyna Rębowska
  4. Christina Dworok
  5. Wioletta Wąsiewicz-Pawlak
  6. Aureliusz Kotara
  7. Julia Korytowska
  8. Beata Dropik
  9. Stanisław Gulczyński
  10. Michał Dadełło
  11. o. Antoni Kazimierz Dudek
  12. Zbigniew Stępień

2015


  1. Izabela Stasiak-Kicielińska
  2. Barbara Jurczak
  3. Cecylia Szczerbińska
  4. Anna Krajewicz-Walkowiak
  5. Maciej Drożyński
  6. Karolina Janecka
  7. Renata Świątek
  8. Adam Szlufcik
  9. Iwona Kowrach
  10. Hanna Jastrzębska-Plewa
  11. Wiesława Habiak
  12. Apolinary Lipski
  13. Małgorzata Szuszkiewicz-Gołębiowska
  14. Bogumiła Słomczyńska

2016


  1. Zofia Czeszejko-Sochacka
  2. Roman Gorzkowski
  3. Monika Ingot-Werner Stowarzyszenie „Równość Człowieka Głuchego”
  4. Ewa Malorny
  5. Wojciech Morawiec Stowarzyszenie „Pamięć i Dialog”
  6. Jan Słupski
  7. Hanna Szurczak
  8. Małgorzata Wanowska
  9. Miejskie Przedszkole nr 9 w Legnicy
  10. Jan Hila
  11. Wojciech Szydłowski
W powiecie legnickim uhonorowani zostali:

2001-2006


  1. Bogusława Mrozik
  2. La-Farge Kopalnia Bazaltu w Lubieniu
  3. Edward Lizak
  4. Zakład Usługowy INS-BUD Bartoszów
  5. Jolanta Sokołowska
  6. Anna Pietruszkiewicz
  7. Katarzyna Graf
  8. Tadeusz Bisiorek
  9. Jerzy Kucharski
  10. Regina Więcław
  11. Zbigniew Szczepanowski
  12. Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń w Lubinie
  13. Bogumiła Grybel
  14. Teresa Kąklewska
  15. Roman Czochara
  16. Dorota Tokarz
  17. Beata Gocka
  18. Halina Chyb
  19. Tadeusz Gładysz
  20. Iwona Bąk
  21. Ewa Ułasiuk
  22. Ewa Gołąbek
  23. Magdalena Borkowska
  24. Krystyna Głogowska
  25. Lidia Świeża
  26. Jerzy Błażeńko
  27. Lucyna Grzela

2007


  1. Anna Ryczek
  2. Jolanta i Józef Różańscy
  3. Violetta Deptuch

2008


  1. Stowarzyszenie Pinezka w Warszawie
  2. Aleksandra Kita
  3. Danuta Seredyszyn
  4. Elżbieta Wasilewska
  5. Krzysztof Tymków

2009


  1. Jolanta Pańczak
  2. Zdzisława Olszewska
  3. Małgorzata Postrzech
  4. Stanisław Sabat
  5. Anna Pniewska
  6. Dorota Makarowska

2010


  1. Bogusław Baczmański
  2. Mieczysław Jasiński
  3. Czesław Iwanicki
  4. Helena Szczepaniak
  5. Grzegorz Burger

2011


  1. Jan Śliwiński
  2. Barbara Jurczak
  3. Krystyna Pązik
  4. Kamila Socha
  5. Irena Graf
  6. Wojciech Piotrowski

2012


  1. Jan Uchański
  2. Joanna Stodolska
  3. Elżbieta Ląd
  4. Henryk Borkowski
  5. Celina Sokołowska
  6. Magdalena Bogacz

2013


  1. Janina Dobrowolska /Grzymalin/
  2. Aneta Budziarek /Ulesie/
  3. Adrianna Kutaj /Miłkowice/
  4. Maria Kardynał /Koskowice/
  5. Grzegorz Wilga /Kunice/
  6. Karolina Duda /Spalona/
  7. Katarzyna Kuras /Legnica/
  8. Dorota Monika Cichoń /Chojnów/
  9. Kinga Porczak /Chojnów/
  10. Halina Romańska /Prochowice/

2014


  1. Gizela i Andrzej Bobikowie /Chojnów/
  2. Jan Łabiński /Prochowice/
  3. Paweł Wesołowski /Chojnów/
  4. Grażyna i Władysław Grabowscy /Miłkowice/
  5. Małgorzata Sokołowska /Miłkowice/
  6. Barbara Marcinkiewicz /Miłkowice/
  7. Kazimiera Koziarska /Kunice/

2015


  1. Danuta Lange /Rzeszotary/
  2. Anna Furtak /Miłkowice/
  3. Wojciech Drzewicki /Chojnów/
  4. Helena Pawliszak /Chojnów/
  5. Stanisława Lepianka /Prochowice/
  6. Luiza Jasińska /Legnickie Pole/

2016


  1. Maria Banak /Legnickie Pole/
  2. Beata Karczewska /Ulesie/
  3. Izabela Kucy /Koskowice/
  4. Henryk Lewczak /Rzeszotary/
  5. Grażyna Łysy /Kunice/
  6. Jadwiga Wojtas /Miłkowice/
  7. Warsztat Terapii Zajęciowej w Chojnowie
  8. Środowiskowy Dom Samopomocy nr 1 w Chojnowie
  9. Środowiskowy Dom Samopomocy nr 2 w Chojnowie
  10. Zespół Placówek Specjalnych w Legnicy