Zbiory polecane w bieżącym miesiącu

 

KSIĄŻKI

 

Beauvais Clèmentine.
Pasztety, do boju!
Warszawa: Dwie Siostry 2017, 274 s.

Przezabawna powieść drogi o dojrzewaniu i akceptacji siebie. Francuska Młodzieżowa Książka Roku 2015.
Odkąd w facebookowym głosowaniu przyznano im tytuły Złotego, Srebrnego i Brązowego Paszteta, Mireille, Astrid i Hakima są oficjalnie najbrzydszymi dziewczynami w szkole. Ale czy to znaczy, że mają siedzieć i płakać?
Właściwie to… tak właśnie robią. Ale niezbyt długo. Bo wkrótce wpadają na lepszy pomysł: wsiadają na rowery i wyruszają na wielką wakacyjną wyprawę.
Kierunek: Paryż.
Cel: ściśle tajny.
Tak zaczyna się zwariowana podróż, która przyniesie bohaterkom mnóstwo przygód, straszliwe zakwasy, prawdziwą przyjaźń, a także… całkowicie niespodziewaną sławę.

Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/pasztety-do-boju-clmentine-beauvais-91090?gclid=EAIaIQobChMI5eKjm6zU4QIVGaWaCh0ZzQKcEAAYASAAEgJ_3PD_BwE

 

Czendlik Zbigniew.
Bóg nie jest automatem do kawy: dla tych, którzy potrafią czytać sercem.
Warszawa: Dowody na Istnienie 2018, 277 s.

Najpopularniejszym księdzem w ateistycznych Czechach jest Polak. Ksiądz Zbigniew Czendlik przyjechał do Czech w 1992 roku i szybko zdobył wielką popularność. Ugruntowały ją programy telewizyjne, które prowadził oraz książka Postel, hospoda, kostel – co po polsku znaczy: łóżko, knajpa, kościół – w której odpowiadał na pytania Markéty Zahradníkovej. W Czechach książka stała się bestsellerem i zdobyła literackie nagrody. ​Lubi szczerość i nieudawanie.  A nie przepada za tymi, którzy dążą do świętości. („Zbytnia świętość przeszkadza w rozwoju”). Żartuje, że ten biedny Pan Bóg już nie wie, gdzie się schować przed kimś obsesyjnie dążącym do świętości.

​Jego celem jako proboszcza nie jest pełny kościół. („Nie jestem menagerem gwiazdy rocka, żebym napełniał stadiony”). Stawia na jakość relacji z tą nieliczną garstką, która z przekonaniem wierzy.
W niszczejącej części plebani wybudował dom dla rodzin adopcyjnych, które nie miały szans na mieszkanie.

Źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4846115/bog-nie-jest-automatem-do-kawy-rozmowa-z-ksiedzem-zbigniewem-czendlikiem

 

Fabiani Bożena.
Rzym: wędrówki z historią w tle.
Warszawa: PWN 2018, 527 s.
Autorka oprowadza czytelników po Rzymie, przedstawiając wybrane epizody z dziejów miasta: od narodzin chrześcijaństwa do baroku, całkiem wyjątkowo sięgając nieco głębiej w czasy starożytne. Kładzie nacisk na zabytki wczesnochrześcijańskie, by powiązać je z okolicznościami narodzin chrześcijaństwa, a następnie pokazać ich późniejsze losy, opisując Rzym papieży. Opowieść kończy na wieku XVII – trzy ostatnie rozdziały książki są poświęcone Rzymowi doby baroku. Bożena Fabiani nasyca tekst rozmaitymi szczegółami dotyczącymi mody, obyczajów, malarzy, przestępstw i egzekucji. Dzięki temu pokazuje życie miasta z bliska, objaśnia okoliczności, w jakich powstało to wszystko, co po wiekach trafiło do przewodników.

Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/rzym-wedrowki-z-historia-w-tle-bozena-fabiani

114933?gclid=EAIaIQobChMIgrf3jdiz4QIVTOWaCh0RtQ_5EAAYAyAAEgKnffD_BwE

 

Florian Filip.
Wszystkie sowy.
Wrocław: Amaltea 2018, 219 s.
„Wszystkie sowy” to opowieść o przyjaźni jedenastoletniego Luciego oraz starszego mężczyzny, Emila, która toczy się współcześnie w małym, górskim miasteczku oddalonym od wielkich wydarzeń i zgiełku nowoczesności. Chłopiec, ciekawy świata i pełen szalonych pomysłów, nieoczekiwanie znajduje w emerytowanym inżynierze życiowego przewodnika i przyjaciela. Emil, pasjonat ornitologii, odsłania przed Lucim nie tylko cuda świata przyrody, literatury i muzyki, ale także swoją złożoną przeszłość, w której odbijają się dramatyczne losy całej Rumunii.
Wszyscy lubimy wracać do magicznego okresu pomiędzy dzieciństwem a dorosłością, kiedy powoli zaczynaliśmy pojmować, na czym polega życie, a wciąż nie przestawaliśmy się dziwić, jak jest niezwykłe. Filip Florian, mistrz pięknej frazy, patrząc na przemian oczami dziecka, młodzieńca, dorosłego mężczyzny i starca, tworzy przed czytelnikiem barwny, wielowarstwowy portret zmieniającego się świata.

Źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4870346/wszystkie-sowy

 

Grzesiak Mateusz.
Psychologia hejtu, czyli jak radzić sobie z krytyką w życiu osobistym i zawodowym.
Warszawa: Starawy Institute 2017, 290 s.
Hejt jest wszędzie. W na pozór niewinnych komentarzach rodziców na temat lenistwa ich dziecka. W docinkach dotyczących wyglądu zony. W bece gimnazjalistów, których żarty mogą̨ zabić́. W artykułach blogerów budujących swoją popularność́ na taniej sensacji albo w przemowach polityków — wypowiedziach krzykliwych, pozbawionych kultury i treści. We wpisach pracowników wyładowujących swoje niezadowolenie i w poniżających komentarzach szefów. Zastanawiałeś się kiedyś, ilu rzeczy nie osiągnąłeś albo nie zrobiłeś, bo czyjaś krytyka pocięła Ci skrzydła? Jaki rachunek zapłaciłeś za głupie żarty w swoim kierunku, chamskie komentarze, które wziąłeś do siebie, niesprawiedliwe słowa usłyszane w pracy, bezpodstawne negatywne oceny w szkole? Kim byś był, gdybyś umiał sobie  z nimi radzić? „Psychologia hejtu” to przewodnik po świecie krytyki w życiu zawodowym i osobistym, w rzeczywistości i internecie. Uwolni Cię od zbędnego przejmowania się tym, czym nie powinieneś się przejmować, od brania do siebie tego, co Ci szkodzi, oraz wytłumaczy, dlaczego hejter robi sobie i innym krzywdę̨.

Tobie już nie zrobi. Nigdy.

Źródło: https://www.empik.com/psychologia-hejtu-czyli-jak-radzic-sobie-z-krytyka-w-zyciu-osobistym-i-zawodowym-grzesiak-mateusz,p1208224432,ksiazka-p

 

Haag Michael.
Durrellowie z Korfu.
Warszawa: Noir sur Blanc 2018, 221 s.
Rodzina Durrellów została unieśmiertelniona w bestsellerowej książce Geralda Durrella pt. „Moja rodzina i inne zwierzęta” oraz jej serialowej adaptacji o tym samym tytule. Ale jaka była prawdziwa rodzina Durrellów? Czemu w ogóle trafili na Korfu i jakie były ich losy po opuszczeniu wyspy? Prawdziwa historia rodu jest równie zaskakująca i fascynująca, co fabuła książek Geralda, zaś Michael Haag – dzięki swoim bliskim kontaktom z Durrellami – jest dla niej idealnym narratorem, wydobywającym na światło dzienne wspomnienia, listy i niepublikowane dotąd fragmenty autobiografii. „Durrellowie z Korfu” opisują dzieciństwo spędzone w Indiach i kryzys, który zmusił rodzinę do przeprowadzki najpierw do Anglii, a potem do Grecji. Przywołuje barwne postaci, które spotkali na Korfu – biologa Teodora, taksówkarza Spiro Halikiopoulosa, więźnia Kostiego oraz wizytę amerykańskiego pisarza Henry’ego Millera. Haag odkrywa historię wyjazdu Durrellów z Korfu, wraz z dramatyczną ucieczką Margo i Larry’ego tuż przed wybuchem wojny. Obszerny epilog opisuje dalszy ciąg ich historii – karierę pisarską Larry’ego i zaangażowanie Gerry’ego w ochronę zagrożonych gatunków oraz losy całej rodziny, jej przyjaciół i innych zwierząt.

Źródło: https://www.empik.com/durrellowie-na-korfu-haag-michael,p1213064472,ksiazka-p?gclid=EAIaIQobChMIwpLK8by24QIVWsayCh3owQi4EAAYASAAEgL24PD_BwE&gclsrc=aw.ds

 

Jacoby Marcin. 
Korea Południowa: republika żywiołów.
Warszawa: Sport i Turystyka – Muza 2018, 397 s.
 

Książka dla wszystkich, którzy interesują się Koreą albo chcą dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego fascynującego kraju, czy to informacji dotyczących kultury, historii czy czasów współczesnych. Jeszcze niedawno Korea postrzegana była jako kraj trzeciego świata a w ciągu kilku, kilkunastu lat fenomenalnie się rozwinęła. Teraz to centrum nowinek technologicznych – Samsung, Kia, Hyundai, LG to kilka z koreańskich marek znanych na całym świecie. Czytelnik dowie się także więcej na temat fenomenu koreańskich seriali, także tych historycznych, fenomenu artysty Psy, kultury K-popu, modzie na koreańskie kosmetyki i operacje plastyczne. Czy aby to ostatnie to tylko moda? Czy kimchi to najostrzejsze danie w Korei? Jak żyje się w kraju położonym tak blisko koło Korei Północnej, Chin i Japonii

Źódło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4868868/korea-poludniowa-republika-zywiolow

 

Kozłowska Katarzyna.
50-tka dookoła świata.
Gdynia: Novae Res copyright 2019, 373 s.
Stwierdzenie, że „życie zaczyna się po pięćdziesiątce” co prawda brzmi ładnie, ale jak się zabrać do jego realizacji? Dla Kasi, kobiety dojrzałej, szczęśliwej matki i żony, wcale nie było to takie oczywiste. Przyszedł jednak moment, w którym uświadomiła sobie, że nie warto odkładać marzeń na potem, bo „potem” dzieje się właśnie teraz… Mając 52 lata wyruszyła w samotną podróż dookoła świata, podczas której przemierzyła 3 kontynenty, 30 wysp i 59 tysięcy kilometrów.
Spotkania w ciemności z owadami, ukąszenie przez indonezyjskiego szerszenia, śmierć koreańskiej hostelowej współlokatorki, zabieg boleśniejszy niż dwa porody czy zaproszenie od nowozelandzkiej rodziny na darmowy nocleg po godzinie znajomości, to tylko niektóre zaskakujące „pamiątki” z tej szalonej wyprawy. Jeśli szukacie inspiracji do zmian w swoim życiu, jeśli chcecie podążać za marzeniami, ale nie wiecie od czego zacząć – poznajcie historię Kasi i jej fantastycznej podróży!

Źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4877176/50-tka-dookola-swiata

 

Lamparska Joanna.
Ten dom ma tajemnicę.
Wrocław: Asia-Press 2018, 303 s.
Kilkanaście opowieści o najbardziej tajemniczych wydarzeniach w najbardziej tajemniczych miejscach Dolnego Śląska. Zbrodnia w pałacu we Wleniu, park widoczny z kosmosu, wałbrzyskie mauzoleum, historia Frankensteina, skarb z Bobolic i skrytki z Doliny Bobru – to tylko niektóre historie z tej książki. Lektura „Tego domu…” wciąga już od pierwszych stron, świetnie czyta się ją przy kominku, ale nadaje się również do zabrania w teren, każdy rozdział został uzupełniony informacjami turystycznymi i praktycznymi.

Źródło: https://ksiegarnia-podroznika.pl/product-pol-32146-Ten-dom-ma-   tajemnice-Skarby-i-sekrety-Dolnego-Slaska.html

 

Michelsbaude: historia nieistniejącej izerskiej gospody. Zebrał M. Wawrzyńczak.
Chromiec: Wielka Izera 2019, 112 s.
Niniejsza praca jest próbą zarysowania historii i fenomenu nieistniejącej „budy” górskiej zwanej Michelsbaude, która przez około sto lat działała niedaleko Rozdroża pod Cichą Równią w Wysokim Grzbiecie Gór Izerskich. Na podstawie dokumentów archiwalnych (map, spisów ludności, ksiąg parafialnych), wzmianek w literaturze, studiów porównawczych, badań terenowych itp. postaramy się nakreślić portret miejsca, które tyleż silnie wrosło w dawną historię Izerów, co jest słabo (lub w ogóle) obecne w regionalnej historiografii współczesnej. Będzie to portret wszechstronny, obejmujący geografię, architekturę, otoczenie, ludzi, życie codzienne, tropy literackie, kulturę duchową i materialną.

Źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4873378/michelsbaude-historia-nieistniejacej-izerskiej-gospody

 

Morricone Nenio.
Moje życie, moja muzyka: autobiografia.
Kraków: Mando – Wydawnictwo WAM copyright 2018, 407 s.
Autoportret geniusza, który zmienił oblicze muzyki filmowej. Barwna, wciągająca i pełna anegdot opowieść Ennia Morricone o jego życiu: od początków kompozytorskich przez współpracę z najważniejszymi reżyserami włoskimi i światowymi – jak Leone, Pasolini, Bertolucci, Almodóvar – aż po Oscara otrzymanego w 2016 roku za muzykę do filmu Tarantino. Razem z Mistrzem zerkamy za kulisy show-biznesu. Dowiadujemy się, jak wielkie znaczenie w życiu artystycznym Ennia Morricone ma żona, czy wytoczono mu proces o plagiat i które gwiazdy rocka otwierają swoje koncerty jego muzyką. Maestro opowiada o przypadkach odrzucenia i o momentach, kiedy sam odmówił współpracy z gwiazdami. O tym, który wielki twórca filmowy zbył jego twórczość całkowitą obojętnością, a który pokochał go namiętnie. I o tym, dlaczego nie stworzył ścieżki dźwiękowej do „Mechanicznej pomarańczy”. „Bez cienia wątpliwości to najlepsza z powstałych na mój temat książek, najbardziej autentyczna i szczegółowa, najlepiej dopracowana. I najbliższa prawdzie.”

Źródło: https://www.empik.com/moje-zycie-moja-muzyka-autobiografia-rozmawial-alessandro-de-rosa-morricone-ennio-de-rosa-alessandro,p1209176752,ksiazka-p

 

Pasierski Jędrzej.
Roztopy.
Wołowiec: Czarne 2019, 333 s.
Po świetnie przyjętym debiutanckim  „Domu bez klamek” Jędrzej Pasierski powraca z kolejną książką o Ninie Warwiłow.

Gdy po wczesnej zimie do Bukowców, małej wsi w Beskidzie Niskim, przychodzą roztopy, policja znajduje w lesie zwłoki. Kim jest ofiara i jaki związek ma brutalne zabójstwo z Joanną Pascho, warszawską lekarką, która niedawno przeprowadziła się w góry? Odpowiedzi na te pytania szuka Nina Warwiłow, szykująca się do powrotu do pracy śledczej po długiej przerwie. Żeby rozwiązać zagadkę zbrodni, będzie musiała odkryć sięgające głęboko w przeszłość mroczne sekrety beskidzkiej wioski..

Źródło: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/roztopy

 

Smoke Hannibal.
Niewidzialny Dolny Śląsk: pałace, których już nie zobaczysz.
Będzin: Internetowe e-bookowo 2018, 291 s.
W 1945 roku wraz z Dolnym Śląskiem historia podarowała nam co najmniej dwa tysiące rezydencji. W ciągu kolejnych siedmiu dekad połowa tych budowli została… zrównana z ziemią. Podpalane, burzone, zatapiane i wysadzane w powietrze pałace zamieniły się w anonimowe pagórki, stosy kamieni i zaciśnięte korzeniami na fundamentach bezimienne kępy drzew.  „Niewidzialny Dolny Śląsk” to jedyny w swoim rodzaju album dokumentujący masakrę dziedzictwa materialnego regionu w jego historycznych granicach, od Świebodzina w Lubuskiem po Nysę w Opolskiem. Blisko 450 zachowanych na zdjęciach rezydencji, o których mieliśmy zapomnieć…

Źródło: http://naszesudety.pl/niewidzialny-dolny-slask-palace-ktorych-juz-nie-zobaczysz.html

 

Szczepienia ochronne w profilaktyce chorób zakaźnych u dzieci. Red. nauk. A. Bednarek, M. Bartkowiak-Emeryk, J. Wysocki.
Warszawa: PZWL 2018, 272 s.

 

To kompendium wiedzy z zakresu problematyki chorób zakaźnych wieku dziecięcego. Uwzględniono w nim najczęstsze choroby zakaźne u dzieci z jednoczesnym dokładnym omówieniem możliwości współczesnej immunoprofilaktyki. Zwrócono uwagę na potrzebę aktualnej edukacji wakcynologicznej. Omówiono najważniejsze współczesne zagrożenia epidemiologiczne u dzieci i możliwości szczepień ochronnych, a także techniczne i prawne aspekty realizacji szczepień u dzieci.

Źródło: https://bonito.pl/k-1418680-szczepienia-ochronne-w-profilaktyce-chorob-zakaznych-u-dzieci

 

Wiater Przemysław.
Laboranci u Ducha Gór: dawne ziołolecznictwo w Karkonoszach i Górach Izerskich.
Jelenia Góra: AD REM 2017, 160 s.
Autor odsłania przed Czytelnikiem tajemnice pochodzenia, właściwości oraz użytkowania ziół występujących w naszych górach. Prezentuje je przy tym w szerokim kontekście kulturowym i historycznym, skupiając się także na ludowych przekonaniach dawnych mieszkańców Gór Olbrzymich, czy podając dawne przepisy na ziołowe medykamenty.
Informacje zawarte w książce czasem wzbudzają zdziwienie, czasem podziw, czasem uśmiech, gdy dowiadujemy się o wierzeniach na temat magiczności niektórych lekarstw czy ich poszczególnych składników. Pamiętajmy jednak, że wszystko dzieje się w Krainie Ducha Gór, w której cuda są przecież możliwe
Książka ma charakter popularnonaukowy, napisana jest jednak z pasją, językiem lekkim i zrozumiałym także dla Czytelnika nie czującego się specjalistą w temacie. Zawiera również kolorowe ilustracje, ukazujące poszczególne rośliny lecznicze, miejsca ich występowania czy przedmioty używane do wyrobu ziołowych lekarstw. Po jej lekturze, spacer po karkonoskiej łące już nigdy nie będzie taki sam.

Źródło: https://www.gandalf.com.pl/b/laboranci-u-ducha-gor/

 

 

Płyty CD:

 

Furtak Misia.
Co przyjdzie.
[S.I.]: Agora 2018, 1 CD.
„To piosenka mocna i delikatna zarazem” – mówiła Misia Furtak o swoim pierwszym singlu z nowej płyty, utworze „Nie zaczynaj”. Okazuje się, że w taki sam sposób można określić jej cały solowy album.

Źródło: https://muzyka.interia.pl/recenzje/news-recenzja-misia-furtak-co-przyjdzie-przyjdzie-wam-sie-zachwyc,nId,2808390

 

Zawiałow Daria.
Helsinki.
Warszawa: Sony Music Entertainment copyright 2019, 1 CD.
Nazwa drugiej pyty Darii Zawiałow to nie przewodnik po stolicy Finlandii. Helsinki dla autorki to metafora odległej krainy będącej schronieniem cierpień, żali, rozczarowań, zdrad jak i niespełnionych, wyczekiwanych pragnień. Tam można je rozdrapywać i analizować, bądź w pełni celebrując swą kobiecość, gdzie każdy upadek daje podwójną moc, by wstać i walczyć o swoje w rytmie skandynawskich nawiązań muzycznych. Mimo, że to płyta bardzo kobieca, to jak na ironie jej głównym bohaterem jest mężczyzna.

Źródło: https://moreovermusic.wordpress.com/2019/03/11/recenzja-daria-zawialow-helsinki-ktora-jestes-ty/

 

Audiooboki

 

Paris B.A.
Pozwól mi wrócić.
Warszawa: Albatros: we współpracy z Biblioteka Akustyczna copyright 2019, 1 płyta CD-MP3, czyta Magdalena Schejbal.

 

Trzecia książka autorki Za zamkniętymi drzwiami, najpopularniejszego thrillera ostatnich lat, który przez prawie dwa lata nie schodził z list bestsellerów! Blisko 250 tysięcy egzemplarzy sprzedanych tylko w Polsce! Psychoza, wyrafinowana intryga Czy po prostu prawda? Są młodzi i nieprzytomnie w sobie zakochani. Wyjeżdżają na wakacje do Francji. W drodze powrotnej zatrzymują się na parkingu i ona znika. On zeznaje na policji, jak do tego doszło. Ale niektórzy nie wierzą w jego wersję – podejrzewają go o najgorsze. Po latach zaczyna jeszcze raz – w innym miejscu, z inną kobietą. Lecz kiedy decyduje się ją poślubić, jego dawna ukochana powraca. Albo komuś zależy na tym, by w to uwierzył. I prowadzi z nim grę, która wpędza go w obłęd. Bo tylko on wie, że wtedy, we Francji, nie powiedział całej prawdy.

Źródło: http://www.audiobook.pl/thriller/14640-pozwol-mi-wrocic.html

 

 

 


ARCHIWUM