Bezpłatne e-booki z utworami Stanisława Lema i Adama Zagajewskiego na polona.pl

Stanisław Lem

jeden z najlepiej znanych na świecie polskich pisarzy XX wieku, autor najpoczytniejszych i najczęściej tłumaczonych dzieł science-fiction na świecie, został ogłoszony jednomyślnie przez Sejm literackim patronem roku 2021. Biblioteka Narodowa udostępnia kilka jego utworów, wybranych w porozumieniu z synem pisarza. E-booki można bezpłatnie czytać online lub pobrać w formatach EPUB, MOBI i PDF z biblioteki cyfrowej polona.pl.

Żeby pobrać e-booka wystarczy kliknąć w ikonę „Pobierz” widoczną w prawym górnym rogu i wybrać jeden z dostępnych formatów.

Dostęp do utworów takich, jak:

jest możliwy dzięki licencjom niewyłącznym uzyskanym od spadkobiercy pisarza ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Wszystkie e-booki można znaleźć na polona.pl w specjalnej kolekcji cyfrowej na Rok Stanisława Lema. Zachęcamy do lektury oraz rozpowszechniania informacji o legalnych i bezpłatnych e-bookach. Wszak to sam Lem przepowiedział powstanie czytników e-booków w powieści Powrót z gwiazd, gdzie urządzenie to nosiło nazwę optonu: „Książki to były kryształki z utrwaloną treścią. Czytać można je było przy pomocy optonu. Był nawet podobny do książki, ale o jednej, jedynej stronicy między okładkami. Za dotknięciem pojawiały się na niej kolejne karty tekstu”.

Adam Zagajewski – poeta, prozaik, eseista, czołowy przedstawiciel poezji Nowej Fali – kilka miesięcy temu udzielił Bibliotece Narodowej licencji do całej swojej twórczości. Jego utwory znaleźć można w bibliotece cyfrowej polona.pl.
E-booki można bezpłatnie czytać online lub pobrać w formatach EPUB, MOBI i PDF.

Poeta zmarł w Światowym Dniu Poezji. Miał 75 lat. Debiutował w 1972 roku tomem Komunikat, a jako ostatni wydał Prawdziwe życie. O dorobku literackim Adama Zagajewskiego można przeczytać w specjalnym wspomnieniu na blogu POLONY.

Dostęp do utworów takich, jak:

Polona.pl jest największą biblioteką cyfrową w Polsce i jedną z największych w Europie, otwartą dla każdego przez całą dobę, z dowolnego miejsca na świecie i bez żadnych ograniczeń. To nieodpłatny, szeroki dostęp do obiektów cyfrowych wysokiej jakości – książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych oraz e-booków i audiobooków.