KSIĄŻKI
Bałenkowska Anna
Zaginiona wiolonczelistka
Warszawa: Zwierciadło 2022, 414 s.
Czy pewne decyzje mogą zmienić to, co było nam jeszcze niegdyś pisane? Czy ktoś, kogo widzimy po raz pierwszy w życiu, może wydać nam się szczególnie bliski? Szeroka plaża Walencji, majestatyczny gmach wiedeńskiej opery, krakowskie Planty oświetlone jedynie nikłym światłem latarni… Przeszłość i teraźniejszość, jawa i sen, muzyka wypełniająca całe życie i miłość. Ta młodzieńcza, burzliwa i ktoś powiedziałby, że jeszcze niedojrzała. Ta, która zdarza się w życiu tylko raz. I ta trudna, uzależniająca i niebezpieczna. Maja odkrywa, że za jej wylotem do Walencji kryje się coś więcej niż tylko kurs językowy. Zostawia za sobą swoje dotychczasowe życie i przylatuje do miasta ze swoich snów. A kiedy odkrywa historię Blanki, która przed laty zniknęła w niewyjaśnionych okolicznościach, już wie, że jest za późno, by zawrócić.
Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5002123/zaginiona-wiolonczelistka
Bimer Anna
Rak time
Poznań: Rebis 2022, 270 s.
Onkolodzy ostrzegają, że nadchodzi nowotworowe tsunami. Tak trudno w onkologii jeszcze nie było. Niedorzeczne zasady refundacji, brak lekarzy, brak świadczeń i ich monitoringu, chaos i w rezultacie błąkanie się chorego między gabinetami, szpitalami i specjalistami. To wszystko sprawia, że stając się pacjentem onkologicznym, trzeba stoczyć dwie walki: z chorobą i zasiekami systemu. Jak zebrać na to siły? Jak podnieść się po diagnozie i podjąć walkę o siebie? Jak walkę tę prowadzić? Jak nie dać się zbyć i zostać menedżerem chorowania, czyli pacjentem świadomym nie tylko swoich praw, ale swojej choroby oraz szans na jej leczenie? Choćby na Alasce. Historie brawurowych batalii o wyzdrowienie przedstawiają pacjenci, którzy wyskoczyli poza ramy NFZ i wywalczyli zdrowie oraz życie. Znani i szanowani lekarze natomiast mówią, jak wyglądają kulisy opieki zdrowotnej, i wskazują, gdzie są najsłabsze punkty naszego lecznictwa w obszarze onkologii. Każdy chce, by rak time, jeśli nastanie, oznaczał czas przeszły dokonany, był okresem choroby zakończonym wyzdrowieniem. I żeby, jak ragtime, szybko przeminął. Niech ta książka dodaje nadziei, pokazuje możliwości, zagrzewa do optymizmu, odwagi i aktywności. Niech stanie się przewodnikiem. Na wszelki wypadek.
Źródło: https://www.rebis.com.pl/pl/book-rak-time-praktyczny-poradnik-onkologiczny-anna-bimer,SCHB10844.html
Bourne Holly
Miejsca w których płakałam
Warszawa: Books4YA 2022, 368 s.
Amelie pokochała Reese’a szybko i mocno. On ją podobno też. I dopiero po jakimś czasie Amelie zorientowała się, że w ich relacji coś jest nie tak… Że ona bardzo cierpi i zbyt często płacze…„Miejsca, w których płakałam” to powieść podejmująca niezwykle trudny temat toksycznych związków. Amelie poznała Reese’a w trudnym momencie swojego życia – zaraz po przeprowadzce, zmianie szkoły i środowiska. Wydawał się jej miłością życia. Potem okazało się, że ta „miłość” ją wyniszcza. Dlaczego więc trwała w niej tak długo? Amelie wraca pamięcią w różne miejsca, w których przyszło jej płakać publicznie przez Reese’a, by odpowiedzieć sobie na to pytanie. Te powroty to dla niej przepracowywanie własnej historii i próba uwolnienia się od toksycznej relacji. „Miejsca, w których płakałam” to kolejna powieść uznanej autorki powieści YA Holly Bourne, w której pisarka obnaża mechanizm toksycznych związków i opowiada o ich wyniszczających konsekwencjach.
Źródło: https://www.empik.com/miejsca-w-ktorych-plakalam-bourne-holly,p1293194526,ksiazka-p?
Ditlevsen Tove
Trylogia kopenhaska
Wołowiec: Wydawnictwo Czarne 2021, 362 s.
Wybitna Trylogia kopenhaska duńskiej poetki i prozaiczki Tove Ditlevsen w końcu trafia w ręce polskiego czytelnika. W podzielonej na trzy części książce urodzona przed wojną autorka opisuje kolejne etapy swojego burzliwego życia – dzieciństwo spędzone w ubogiej rodzinie w kopenhaskiej dzielnicy robotniczej, młodość wypełnioną pierwszymi próbami literackimi i miłosnymi tęsknotami oraz dorosłość naznaczoną nieudanymi związkami i głębokim uzależnieniem od opiatów. W opisach różnorodności kobiecego doświadczenia Ditlevsen jest bezkompromisowo szczera, a jednocześnie nieuchwytna, jakby pomimo wielkiego talentu nie mogła uwierzyć, że kilka słów zapisanych na kartce wystarczy, by przekazać prawdę o własnym życiu. „Wiem, że to straszne nie być normalnym, i sama muszę się męczyć z udawaniem, że jestem normalna” – pisze nastoletnia Tove. A w jej życiu szczęście nieustannie miesza się ze smutkiem, pragnienie zmian ze stagnacją, a trzeźwość myśli z narastającym szaleństwem. Ditlevsen na wiele lat przed Eleną Ferrante stworzyła przejmującą opowieść o awansie społecznym, porzuceniu własnych korzeni i miłości pełnej poświęceń. Jednak podczas gdy autorka Genialnej przyjaciółki potrzebowała do tego dwóch głównych bohaterek, duńskiej pisarce wystarczy tylko jedna – ona sama.
Źródło: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/trylogia-kopenhaska
Ferrante Elena
Przygodne rozważania
Katowice: Wydawnictwo Sonia Draga 2022, 118 s.
Na Przygodne rozważania składa się pięćdziesiąt jeden esejów poświęconych osobistemu doświadczeniu autorki, poetyce, różnym przemyśleniom i autobiograficznym wspomnieniom. Tytuły tych krótkich tekstów tworzą mapę pozostającą w ciągłym ruchu, określaną przez oko czytelnika. A każdy z nich, przekraczając różne progi i granice, wywracając priorytety, otwiera połączenia między odległymi kontekstami, zmienia drogę, żeby tym lepiej pokazać jej trasę. I oto opowieść o bezsenności prowadzi do potrzeby pisania, trzykropek do tchórzostwa, fascynacja takim czy innym aktorem do samowystarczalności dzieła sztuki, trauma związana z przeprowadzką do emancypacji kobiet a rośliny do rozwarstwienia. Dzięki temu słowo pisane staje się dość paradoksalnym narzędziem – jest ono stanowcze właśnie wtedy, gdy zdaje się, że zaprzecza tematowi albo od niego odbiega. Po to, aby podważyć stereotypy, aby spod patyny prawdopodobieństwa wydobyć prawdę, na scenie pojawia się taki punkt widzeniu, który jest zarazem bliski i daleki naszemu codziennemu życiu. Odkrywanie, zgłębianie tematów skłania do przemyśleń nad światem kobiet, który przypomina wspaniałe graffiti, ciągle częściowo pogrzebane pod grubą warstwą neopatriarchalnych pojęć, pod retoryką emancypacji czy tego, co wypada. I właśnie stąd wziął się impuls do pisania Przygodnych rozważań.
Źródło: https://www.empik.com/przygodne-rozwazania-ferrante-elena,p1307605743,ksiazka-p?
Gambrot Julia
Laurowy pean
Warszawa: Lira Wydawnictwo 2022, 570 s.
Miłość, medycyna i dar od losu, który okazuje się przekleństwem… Schyłek lat dwudziestych ubiegłego stulecia. Doktor Laura Kader, której małżeństwo przeżywa kryzys, niespodziewanie otrzymuje w spadku wiekową rezydencję położoną na wyspie Sylt. Postanawia wykorzystać szansę od losu. Pakuje dotychczasowe życie do walizek i wraz z dwiema córkami wyrusza do północnej Fryzji, by tam szukać szczęścia. Wszystko się jednak komplikuje. Nad nowym domem Laury ciąży klątwa. Krewna, która spisała testament, zginęła w niejasnych okolicznościach, a miejscowy inspektor badający sprawę podejrzewa morderstwo. Dodatkowo w życiu bohaterki pojawia się intrygujący doktor Arens. Jakie jeszcze tajemnice skrywa wyspa i położona na niej osobliwa posiadłość? Czy Laura odnajdzie na Sylcie to, czego pragnie?
Źródło: https://www.empik.com/laurowy-pean-gambrot-julia,p1322508522,ksiazka-p
Gierszewska Marianna
Być tak naprawdę
Kraków: Otwarte 2022, 278 s.
I kładąc swoją dłoń na twoim policzku, mówię: DASZ RADĘ. (…) Weź więc głęboki wdech – być może swój pierwszy – i zobacz, jak można NAPRAWDĘ. To książka o drodze do wolności, swobody, samoświadomości, a także o walce z własnymi demonami. To książka o wspomnieniach i emocjach. O bólu, prawdzie i sile, ale też o radości, szczęściu i szczerym zachwycie życiem. To książka o tym, jak BYĆ TAK NAPRAWDĘ. "Być tak naprawdę. Od grzecznej dziewczynki do wolnej kobiety, która idzie, gdzie chce" - książka Gierszewskiej. Ta książka jest jak Marianka: prawdziwa. To historia o byciu najlepszą przyjaciółką samej siebie. O byciu sobą. O życiu swoim życiem, a nie według oczekiwań innych. To książka piękna i mądra. Jak Marianka.
Gische Victoria
Zapach Lukrecji
Warszawa: Wydawnictwo Waspos 2022, 322 s.
Druga połowa XIX wieku. Ulice Powiśla. Zakamarki Krakowskiego Przedmieścia. Salony warszawskich kupców i przedsiębiorców. Ciasne pokoiki obskurnych burdeli. Mała dziewczynka, wychowywana w domu publicznym, do której niespodziewanie uśmiecha się los – trafia do rodziny bogatego kupca, Stanisława Berga. Życie nareszcie zaczyna się układać, ale jeden nierozsądny, młodzieńczy wybuch pożądania sprawia, że panna zostaje zmuszona do wyjazdu. Krótka wyprawa do Indii, która miała być tylko przygodą i nauką rzemiosła, staje się wieloletnim zesłaniem. Dziewczyna skazana na zapomnienie, pomieszkuje u przyjaciół Bergów, ale kiedy warszawski kupiec wysyła list z informacją, że nie zamierza po nią wracać, zawisa nad nią groźba wydania za mąż za pierwszego lepszego kandydata. Szczęśliwie zostaje żoną znanego, bogatego angielskiego podróżnika, który z racji różnicy wieku traktuje ją bardziej jak córkę i przyjaciółkę. Jego śmierć uruchamia całą lawinę zdarzeń, a głównym celem kobiety staje się odwet na rodzinie Bergów.
Życiowe wybory po wielu latach przywiodą ją ostatecznie na Krakowskie Przedmieście. Czasy, kiedy była córką prostytutki, są już jednak tylko wspomnieniem. Dziś jest tajemniczą, bajecznie bogatą wdową, której pragną mężczyźni i nienawidzą kobiety, chociaż i jedni, i drudzy zabiegają o jej uwagę. A wśród nich jest jeszcze on. Przyjaciel z dzieciństwa, którego spotyka w najmniej odpowiednim dla siebie momencie. Czy zemsta okaże się silniejsza od uczucia, jakie rodzi się w jej sercu? Czy zaryzykuje utratę przyjaciela tylko po to, by dopiąć swego i zrealizować plan układany w głowie przez lata? A może pragnienie odwetu weźmie górę nad uczuciami i drogi tych dwojga rozejdą się na zawsze?
Źródło: https://www.empik.com/zapach-lukrecji-gische-wiktoria,p1328422002,ksiazka-p
Gospodinov Georgi
Schron przeciwczasowy
Kraków: Wydawnictwo Literackie 2022, 349 s.
Gaustyn, osobliwy i niestrudzony wynalazca, wędruje w czasie. Swoją ideę niesienia innym pomocy realizuje w wyjątkowej klinice przeszłości w Szwajcarii, którą zakłada dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Pacjenci mogą wybierać spośród wszystkich minionych dekad XX wieku, by odnaleźć swoją bezpieczną przestrzeń. Wkrótce oferowana przez Gaustyna kuracja przyciąga nie tylko chorych, ale także wszystkich tych, którzy chcieliby powrócić do szczęśliwych chwil. Klinika odblokowuje ich wspomnienia, przywracając czas, w którym czuli spokój i spełnienie. Jednocześnie europejscy przywódcy, chcąc ratować przyszłość świata, organizują ponadnarodowe referendum w sprawie wyboru… wspólnej przeszłości. „Czy należy spoglądać wstecz? Czy przeszłość jest niebezpieczna? Jak zyskać trochę czasu, kiedy mierzysz się z deficytem przyszłości? Prosta odpowiedź brzmi: trzeba zawrócić. Bo jeśli istnieje coś pewnego, jest to przeszłość”. Georgi Gospodinow.
Źródło: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/produkt/4063/schron-przeciwczasowy
Góra Sylwia
Kobiety których nie ma
Warszawa: Marginesy 2022, 333 s.
Mijamy je na ulicach, dworcach, w galeriach handlowych, zimą chronią się na działkach. Czasem brzydko pachną czy mają brudne ubrania, często wyglądają, jak każdy z nas. Łączy je brak domu i siostrzeństwo doświadczeń: przemocy psychicznej, fizycznej i instytucjonalnej, zerwanych więzi rodzinnych, poczucia wstydu i wykluczenia z rynku pracy. Sylwia Góra oddała głos kobietom, które w pewnym momencie swojego życia stały się niewidzialne. Wysłuchała kilkudziesięciu historii osób z całej Polski, które znalazły się w bezdomności ulicznej, korzystały z noclegowni, mieszkały w schroniskach, mieszkaniach chronionych czy treningowych, a także były uczestniczkami programów pomocowych. Opowiadają o przeszłości, która zaprowadziła je do tych miejsc, o trudnej teraźniejszości i marzeniach związanych z przyszłością. Autorka porusza problemy często pomijane w debacie o bezdomności, takie jak menstruacja i ciąża na ulicy czy przebywanie na niej z dziećmi. Kryzys bezdomności to nie jest problem sezonowy – choć media przypominają o nim głównie zimą. Dlaczego zatem, mimo ogromnej pracy streetworkerów i streetworkerek oraz organizacji niosących pomoc, wciąż nie znaleźliśmy dobrego, działającego rozwiązania? Dlaczego ludzie nadal marzną, chorują i głodują na ulicach? Czemu nie zauważamy, że te problemydotykają tak wielu kobiet? Ta książka próbuje znaleźć odpowiedź także na te pytania i upomnieć się o te niewidzialne kobiety.
Źródło: https://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133523/kobiety-ktorych-nie-ma
Grundmann Günther
Moje śląskie spotkania z Gerhardem Hauptmannem
Jelenia Góra: Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jeleniej Górze-Jagniątkowie 2022, 165 s.
Wspomnienia Günthera Grundmanna do 1945 roku Generalnego Konserwatora Zabytków Prowincji Śląskiej we Wrocławiu, wcześniej mieszkańca Cieplic, nauczyciela w tamtejszej Szkole Snycerskiej. Pokazane przez pryzmat osobistych relacji z najwybitniejszym śląskim pisarzem, Gerhartem Hauptmannem, noblistą z 1912 roku. Ukazane nie tylko relacje literackie, a także klimat ówczesnego Wrocławia, akcję budzącą do dziś wiele kontrowersji- zabezpieczania przez Grundmanna dzieł sztuki (na Śląsku) u schyłku II wojny światowej, w tym rzeźby "Hanusi" dłuta J. Thoraka podarowanej Hauptmannowi w 1942 roku na 80 urodziny przez gauleitera Karla Hanke. W 1944 Grundmann podejmuje się zadania osobistego dostarczenia rzeźby z Breslau do Agnetendorf (dziś Jagniątków), miejsca zamieszkiwania pisarza. Wspomnienia są osobistym świadectwem konserwatora, ukazują bogatą paletę ludzi władzy i kultury (literatura, teatr, muzyka) Dolnego Śląska w tamtym okresie. Książkę wzbogaca dokumentacja fotograficzna oraz zestaw archiwaliów (z Muzeum Literatury w Marksburgu), ukazujący - na przykładzie rzeźby dla Hauptmanna- przygotowanie i sposób realizacji rozlokowywani zbytków ruchomych na Dolnym Śląsku. Książkę uzupełnia posłowie wybitnego znawcy pisarza- Krzysztofa A.Kuczyńskiego.
Źródło: http://www.muzeum-dgh.pl/pl/content/sklepik-muzealny
Günther Maja
Jesteś wystarczająca
Kraków: Wydawnictwo Literackie, 2022
Odkryj swoją wyjątkowość i bądź ekspertką od własnych emocji. Ludzie porównują się od zawsze i w każdym zakątku świata. Konfrontują, przeważnie na niekorzyść, swoje osiągnięcia z dokonaniami innych, a to często prowadzi do obniżenia samooceny i poczucia własnej wartości. Dopiero gdy zrozumiesz, że nie ma drugiej takiej osoby jak Ty, uwolnisz się z tej pułapki i zaczniesz żyć w zgodzie ze sobą. Jak to zrobić? Maja Günther wyjaśnia, skąd nasza skłonność do porównywania się i czego możemy się dzięki niej nauczyć. Kluczowe jest uświadomienie sobie, w jakich sytuacjach tego dokonujemy i jak wpływa to na nasze myśli i uczucia. Autorka proponuje liczne ćwiczenia, które pozwolą lepiej poznać siebie. Dzięki tej książce nauczysz się doceniać swoją wartość, okazywać sobie szacunek i rozpoznawać własne potrzeby. By prowadzić niezależne, satysfakcjonujące życie nie musisz dążyć do bycia lepszą od innych. Bądź sobą! Świat się do ciebie dostosuje.
Gutowska-Adamczyk Małgorzata
Bomba. Osiedle Sielanka
Warszawa: Prószyński i S-ka 2022, 388 s.
Barwna, zabawna historia utkana z codziennego życia. Małe osiedle na obrzeżach Warszawy, gdzie ścierają się lokalsi i przyjezdni, władza i obywatele, zwyczajni ludzie i krezusi, starzy i młodzi, samotni i ci w związkach. Kolejna po "Nieznajomej" i "Sąsiadach" opowieść o losach podmiejskiej społeczności barwnych osobowości i o lokalnych osobliwościach. Nic nie wskazuje na to, aby w Sielance miał zapanować upragniony spokój. Jak to zwykle wiosną, grypa zbiera swoje żniwo, Jakubek musi zbierać pieniądze na nową łapówkę dla burmistrza, u Stefana zagnieździła się jakaś dziewczyna, co spędza Ali sen z powiek. Na dodatek do Arlety przyjeżdża mamusia i próbuje zaprowadzić w rezydencji swoje porządki. Z Krasnegostawu na niezapowiedzianą inspekcję wpada też Teodozja Jakubek. Zaś syn i synowa Marii Bąk odwiedzają chorą matkę i przypadkiem konfrontują się z niewygodną prawdą o swej córce. Niewypowiedziana wojna pomiędzy władzą a obywatelami trwa w najlepsze i ujawnia się w planach powstania nowej gazety. Ścierają się też siły tradycji i nowoczesności, zaś anonimowi obrońcy lasu grożą deweloperowi strasznymi konsekwencjami. Jedynie Emilia Makowska może zaliczyć ten czas do udanych, wizyta dawno niewidzianego kolegi za studiów budzi w niej na nowo kobietę.
Źródło: https://www.empik.com/bomba-osiedle-sielanka-gutowska-adamczyk-malgorzata,p1326827133,ksiazka-p
Henn Carsten
Spacerujący z książkami
Warszawa: Marginesy 2022, 265 s.
Wzruszająca opowieść o tym, co łączy ludzi i sprawia, że książki są takie cudowne. Carl Kollhoff jest księgarzem niezwykłym. Łączy go z książkami miłość, która wykracza poza granice gustu. Co wieczór podczas spaceru nosi książki swoim klientom. Klienci także są wyjątkowi. Dla Carla są prawie jak przyjaciele, choć nic o nich nie wie i nie chce mieszać się do ich życia. Pewnego dnia przyczepia się do niego Schascha, strasznie wygadana dziewczynka w żółtej kurtce. Chociaż Carl z początku nie lubi jej towarzystwa, ona nie daje się zbyć. Jest przebiegła i sprytna... A kiedy Carl niespodziewanie traci pracę, za sprawą książek i tej nietuzinkowej dziewięciolatki wszyscy zdobywają się na odwagę, żeby porzucić bezpieczną anonimowość i zbliżyć się do siebie…
Źródło: https://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133510/spacerujacy-z-ksiazkami
Janiszewski Boguś
Sex: to, o czym dorośli ci nie mówią
Poznań: Publicat Wydawnictwo 2022, 153 s.
To nie jest książka o tym, o czym myślisz, tylko o czymś zupełnie innym. Nie będziemy nią gorszyć, tylko edukować, odpowiadając na różne pytania dotyczące płci. Na przykład takie:Czy da się żyć bez rozmnażania? Skąd się wziął wynalazek płci i jak życie dawało sobie radę bez niego przez 2 miliardy lat? Jak to jest mieć na raz 3 miliony dzieci, skoro nam, ludziom, z jednym bywa trudno? Ile w końcu jest płci? Dwie czy więcej? I co ma wspólnego płeć z cebulą? Czy orientacji płciowej można się nauczyć? Czy można umrzeć z miłości?
Źródło: https://www.empik.com/sex-to-o-czym-dorosli-ci-nie-mowia-janiszewski-bogus,p1292049760,ksiazka-p
Kosmowska Barbara
Zachmurzenie umiarkowane
Katowice: Wydawnictwo Sonia Draga 2022, 262 s.
Czy miłość może się skończyć? Czy może jej zabraknąć? Czy jej pokłady mogą się wyczerpać? Jak to się dzieje, że niektóre związki potrafią przetrwać prawdziwe burze i tsunami, inne poddają się orkanom, a wiele z nich nie potrafi przetrwać nawet zwykłego halnego? Czy nadciągające nad związek zachmurzenie umiarkowane – jak sugestywnie zatytułowała swoją powieść Barbara Kosmowska – jest zapowiedzą zmian na lepsze, czy na gorsze? Róża i Karol to sześćdziesięcioparolatkowie. Czytelnik poznaje ich w momencie, gdy ich wieloletnie małżeństwo staje pod wielkim znakiem zapytania. Karol Polny bez żadnej zapowiedzi, informacji czy rozmowy wyprowadza się z mieszkania do domku na ogródkach działkowych i pozostawia Różę z mętlikiem w głowie i pawlaczem pełnym domysłów. Gdy poznajemy bliżej historię Polnych, gdy rozgryzamy motywy działań zepchniętego na boczne tory życia Karola, gdy dostrzegamy zabójczą dla małżeństwa perfekcyjność i nieustannie powtarzane „zawsze mam rację” Róży, dostrzegamy z pozoru skomplikowaną, ale przecież jakże powszechnie występującą mozaikę ludzkich kolei losu.
Źródło: https://www.granice.pl/recenzja/zachmurzenie-umiarkowane/39729
Krajewski Marek
Błaganie o śmierć
Kraków: Znak 2022, 390 s.
Pożegnanie z Mockiem. Wrocław 1919. Ofiara nawet nie zdążyła krzyknąć, kiedy spowiła ją ciemność. Gdy panna Berger, znana jako burdelmama, zastała w mieszkaniu Herty Rossenbach pusty wózek dziecięcy, już wiedziała. Kobieta i jej roczna córeczka Bettina zaginęły. Herta cudem przeżyła śmiertelny cios. Podobnego szczęścia nie miał Georg Mittag, który zginął na ringu pokonany przez Arnolda Berhingera, zawodnika lokalnego klubu. Starcie zapisało się czarnymi zgłoskami w historii niemieckiego boksu. I w karierze Eberharda Mocka, który był jego świadkiem. Śledztwo w sprawie ustawionej walki prowadzi Mocka w coraz mroczniejszy labirynt lokalnych powiązań, splatając się z jego prywatnymi poszukiwaniami małej Bettiny. Byli więźniowie zrzeszeni w Bractwie Pierścieniowców i słabość Mocka do zrozpaczonej matki pchają go do przestępstwa najstraszniejszego z możliwych. Teraz już nic nie będzie takie samo.
Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/blaganie-o-smierc-krajewski-marek-234373
Kuzawińska Paulina
Żona alchemika
Warszawa: Lira Wydawnictwo 2022, 316 s.
Kiedy młoda i piękna Weronika von Stiber dowiaduje się o śmierci męża, słynnego alchemika, ze wszystkich sił pragnie zacząć życie od nowa. Nie jest to jednak łatwe, ponieważ okoliczności jego zgonu pozostają niejasne. Młoda wdowa postanawia wyruszyć do Pragi, żeby uzyskać odpowiedzi na dręczące ją pytania. Wówczas w jej życiu pojawia się dwóch mężczyzn: pochodzący z Krakowa alchemik Michael Sendivogius oraz tajemniczy człowiek w złotej masce. Jaką rolę każdy z nich odegra w życiu Weroniki? Co ukrywał przed nią jej zmarły mąż? Paulina Kuzawińska zaprasza do świata, w którym, niczym w alchemicznej fiolce, przenikają się nieposkromione męskie ambicje, niełatwa miłość i wielkie tajemnice. Wraz z bohaterami odbędziemy podróż z mrocznego zamku Krawarz przez złotą Pragę czasów Rudolfa II Habsburga aż do Krakowa, na dwór Zygmunta III Wazy.
Źródło: https://www.empik.com/zona-alchemika-kuzawinska-paulina,p1314629699,ksiazka-p?
Lowery Mike
Totalnie wszystko o kosmosie i innych galaktycznych faktach
Warszawa: Kropka 2022, 125 s.
Takiej książki o kosmosie jeszcze nie było! Znajdziesz tu wszystko, co należy wiedzieć o wszechświecie i przestrzeni kosmicznej: Kosmiczne fakty nie z tego świata; Mnóstwo kosmicznej wiedzy, która wchłania jak czarna dziura; Superśmieszne międzyplanetarne żarty; Wskazówki, jak narysować kosmiczne cacka; Odległe fakty o planetach, supernowych, podróżach kosmicznych i obcych i znacznie, znacznie więcej! A to wszystko w zwariowanym, kolorowym, komiksowym wydaniu!
Mirga-Tas Małgorzata
Przeczarowując świat
Warszawa: Zachęta Narodowa Galeria Sztuki 2022, 256 s.
Katalog towarzyszący wystawie Przeczarowując świat Małgorzaty Mirgi-Tas w Pawilonie Polskim na Biennale Sztuki 2022. W publikacji pod redakcją Wojciecha Szymańskiego i Joanny Warszy, obok tekstów kuratorów znalazły się eseje zaproszonych pisarzy — Ali Smith i Damiana Le Basa, uczonej Ethel Brooks, a także wiersze Teresy Mirgi i Jana Mirgi.Źródło:
Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/przeczarowujac-swiat-malgorzata-mirga-tas-228928
Miszczuk Katarzyna
Drapieżna gra
Warszawa: Wydawnictwo Mięta 2022, 334 s.
Klasyczny kryminał Katarzyny Bereniki Miszczuk, wydany siedem lat temu pod tytułem Pustułka, właśnie otrzymał miętową, odświeżoną i unowocześnioną odsłonę. Sylwia Spyropoulos wyjeżdża z bliskimi na Wyspę Ptaków, rodową posiadłość, na której nie ma nikogo poza nieliczną służbą. Tym razem rodzinny wyjazd jest jednak inny. Wśród jedenastu mieszkańców znajduje się morderca. Gdy niebo zasnuwają ciemne chmury, a na ziemię spadają pierwsze krople deszczu, rozpoczyna się drapieżna gra.
Źródło: https://wydawnictwomieta.pl/produkt/drapiezna-gra/
Moriarty Liane
Niedaleko pada jabłko
Kraków: Znak Litera Nova 2022, 589 s.
CZY GDYBYŚCIE PODEJRZEWALI, ŻE WASZ OJCIEC ZABIŁ WASZĄ MATKĘ, DONIEŚLIBYŚCIE O TYM POLICJI? Rodzina Delaneyów na pierwszy rzut oka jest idealna. Joy i Stan wychowali czwórkę wspaniałych dzieci. Przez lata prowadzili jedną z najsłynniejszych szkół tenisowych w Australii. I choć młodość mają już za sobą, wciąż jest między nimi chemia, a gdy grają w debla, są niepokonani. Takiej miłości można tylko pozazdrościć. Dlaczego więc Joy pewnego dnia po prostu… znika? Czwórka rodzeństwa – Amy, Logan, Troy i Brooke – próbuje dowiedzieć się, co stało się z ich matką. Co oznacza zagadkowa wiadomość, którą wysłała w dniu zaginięcia? Dlaczego ojciec tak dziwnie się zachowuje? I co wspólnego z tym wszystkim ma nieznajoma, która rok temu zapukała do drzwi ich rodzinnego domu? Im więcej pytań zadają Delaneyowie, tym więcej drobnych rys pojawia się na obrazku idealnego małżeństwa. Liane Moriarty – specjalistka od rodzinnych sekretów – jak zwykle po mistrzowsku buduje napięcie, na które składają się drobne nieporozumienia, od dawna tłumione żale oraz paskudne tajemnice.
Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/niedaleko-pada-jablko-moriarty-liane-222755
Niemczynow Anna
Którędy do raju
Warszawa: Luna 2022, 518 s.
Elżbieta marzy o podróżach. Choć odnosi sukcesy jako felietonistka, ma dość codzienności kręcącej się wokół domu i dzieci. Wyczekana wyprawa, na którą zaprosił ją mąż, zaczyna się w urokliwym słoweńskim mieście Bled. Nic nie zapowiada tragedii. Elżbieta jeszcze nie wie, że lada moment zacznie się dla niej walka z czasem, barierą językową i procedurami... A na jaw wyjdą kolejne tajemnice, o których dotąd nie miała pojęcia. W tej historii intymne emocje wrażliwej bohaterki zostają wystawione przez los do walki z brutalną rzeczywistością. Anna H. Niemczynow, w nieco kryminalnej odsłonie, po raz kolejny udowadnia, że siła i determinacja jest kobietą. Którędy do raju to opowieść o nadzwyczajnej osobie wrzuconej w wir wydarzeń, o których wielu pomyśli: „Przecież to niemożliwe”. „To jest jak czary. Kiedy jesteśmy zakochani, wszystko wydaje się prawdziwe. Każde słowo, wytłumaczenie, wymówka. Jesteśmy ze sobą tak blisko, wydaje się więc oczywiste, że świetnie się znamy, wszystko o sobie wiemy. Elżbieta, bohaterka powieści, też tak myślała. Do momentu gdy życie zmusiło ją do konfrontacji z faktami. Jak wiele kobiet. Myślę, że niejedna czytelniczka odnajdzie w tej historii własne przeżycia, będzie kibicować bohaterom i razem z nimi zmierzać do zaskakującego finału”.
Źródło:https://www.empik.com/ktoredy-do-raju-niemczynow-anna-h,p1293465716,ksiazka-p
Nowak Ewa
Jagna i ekowyzwania
Warszawa: ToTamto imprint Wydawnictwa Czarna Owca 2022, 173 s.
Jestem Jagna i mam 10 lat. Moja mama jest pilotką samolotów i często nie ma jej w domu. Tata jest lekarzem, którego znają wszyscy w mieście. A! I mieszka z nami jeszcze dziadek Ferdek, który swoje już przeżył. W szkole jak to w szkole – zawsze coś się dzieje. Mój wychowawca pan Burza ciągle ma nowe pomysły i chce, żebyśmy się w nie angażowali. Dlatego zbieramy śmieci, szyjemy torby ze skrawków materiałów albo składamy ekozobowiązania. Aż sama jestem ciekawa, co z tego wyniknie. Ostatnio do mojej klasy dołączył Tymek – chłopiec, o którym tata zapomniał. Chciałabym się z nim zaprzyjaźnić, szczególnie że nie mam rodzeństwa. Poznaj Jagnę – przebojową, otwartą i życzliwą dziewczynkę, której perypetie zachwycą nie tylko młodych czytelników. Jagna i ekowyzwania to zabawna i wciągająca książka, która porusza ważne tematy, a przy okazji pokazuje, jak można działać proekologicznie.
Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5009729/jagna-i-ekowyzwania
Onda Riku
Pszczoły i grom w oddali
Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagielońskiego 2020, 459 s.
Liryczna opowieść o ludzkim geniuszu i potędze muzyki. Wszechświat rozbrzmiewa muzyką! Riku Onda zabiera nas za kulisy – widzimy profesjonalnych pianistów walczących o akceptację, sławę i ten jeden moment muzycznej perfekcji. Pszczoły i grom w oddali to opowieść o poszukiwaniu własnej drogi w rytm klasycznych melodii Bacha, Mozarta i Chopina. Na podstawie powieści "Pszczoły i grom w oddali" w 2019 roku powstał film z udziałem Andrzeja Chyry "Listen to the Universe" w reżyserii Kei Ishikawy.
Źródło: https://www.empik.com/pszczoly-i-grom-w-oddali-onda-riku,p1238252098,ksiazka-p
Purowska Anna
Szepty ze snów
Warszawa: Zwierciadło 2022, 283 s.
Niespełnione pragnienia z dzieciństwa, porzucone młodzieńcze plany… Każde wydarzenie jest jak fala. Może odbić się echem. Powrócić. Nawet po wielu latach. Ida pracuje w korporacji. W niesprzyjającej atmosferze, zmaga się z ciągłym osłabieniem oraz z rozczarowaniem ze strony partnera, który jest jej przełożonym. Presja osiągania coraz wyższych wyników sprawia, że Ida zamiast piąć się w górę, popada w tęsknotę i roztargnienie. Adrian uważa, że jego przyjaciółka powinna odpocząć. W dniu urodzin wręcza jej zaproszenie na kilkudniowy wyjazd do spa. Ida przyjmuje prezent, jednak okazuje się, że przyjaciel nie był z nią do końca szczery, a miejsce, do którego ją przysłał, niebezpiecznie skłania do wyciszenia i przemyśleń. Nie tego chce dziewczyna wiecznie zabiegana i uciekająca od marzeń, które wiele lat temu musiała porzucić. A czego potrzebuje? Co tak naprawę może ją uzdrowić? W tej powieści istotną rolę odgrywają symbole, sny oraz intuicja. To właśnie ona może się okazać najważniejszym głosem, który nie tylko pomaga podjąć decyzje, ale też wybrzmiewa tłumionymi pragnieniami i skrywaną głęboko prawdą.
Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/szepty-ze-snow-anna-purowska-227380
Reid Kiley
Ten dziwny wiek
Poznań: Wydawnictwo Poznańskie 2022, 375 s.
Uderzający i zaskakujący debiut. Nowy, pełen radości i ironii głos w świecie literatury — „Ten dziwny wiek” Kiley Reid to książka, którą czyta się na raz: otwierająca oczy opowieść o przynależności, kolorze skóry i przywilejach. Historia młodej, czarnej opiekunki do dzieci, jej pracodawczyni o nazbyt dobrych intencjach oraz zaskakującego spotkania, które może zniszczyć kruchy zamek zbudowany na uśmiechach i miłych gestach. Alix Chamberlain to kobieta, która dostaje to, czego chce. Zarabia na życie dzięki wielkiej marce zbudowanej na swojej pewności siebie i pokazuje innym kobietom, jak robić to samo. Jest zszokowana, gdy pewnego wieczoru opiekunka Emira Tucker, którą poprosiła o pilne zajęcie się dzieckiem, staje się ofiarą okropnych pomówień. Ochroniarz ekskluzywnego supermarketu, widząc młodą, czarną kobietę z białym dzieckiem, oskarża Emirę o porwanie dwuletniej Briar. Zbiera się mały tłum, jeden z klientów sklepu wszystko filmuje. Emira jest wściekła i upokorzona. Za to Alix postanawia wszystko naprawić. Emira nie wie, dokąd zmierza w życiu, jest spłukana i nieufna wobec chęci pomocy Alix. W wieku dwudziestu pięciu lat traci ubezpieczenie zdrowotne i nie ma pojęcia, co zrobić dalej. Kiedy nagranie Emiry przywołuje kogoś z przeszłości Alix, obie kobiety trafiają na kolizyjny kurs, który zmieni wszystko, co wiedzą o swoim wnętrzu i o sobie nawzajem. Z wielką empatią i przeszywającym komentarzem społecznym „Ten dziwny wiek” bada lepkość relacji transakcyjnych, pokazuje, co to znaczy tworzyć rodzinę, a także przedstawia skomplikowaną rzeczywistość bycia dorosłym. To debiut na nasze czasy!
Źródło: https://wydawnictwopoznanskie.pl/produkt/ten-dziwny-wiek
Rogoziński Alek
Przeklęta szkatułka
Warszawa: Lekkie Wydawnictwo 2022, 364 s.
Hrabianka Julia Zasławska stara się odnaleźć majątek, który jej zmarła tragicznie ciotka ukryła w sekretnym miejscu. Sprawy się komplikują, gdy wierny kompan i kuzyn Julii, Pierre, zostaje oskarżony o popełnienie morderstwa, a z królewskiego pałacu ktoś porywa najstarszego syna królowej Marysieńki. Czy hrabianka zdoła uratować kuzyna, odnaleźć swój majątek i ocalić królewicza Jakuba? „Przeklęta szkatułka” to druga część sensacyjno- obyczajowej sagi „Gorset i szpada” pióra bestsellerowego pisarza Alka Rogozińskiego. Hrabianka Julia Zasławska stara się odnaleźć majątek, który jej zmarła tragicznie ciotka ukryła w sekretnym miejscu. Sprawy się komplikują, gdy wierny kompan i kuzyn Julii, Pierre, zostaje oskarżony o popełnienie morderstwa, a z królewskiego pałacu ktoś porywa najstarszego syna królowej Marysieńki. Czy hrabianka zdoła uratować kuzyna, odnaleźć swój majątek i ocalić królewicza Jakuba?
Socha Piotr
Brud: cuchnąca historia higieny
Warszawa: Wydawnictwo Dwie Siostry 2021, 195 s.
Gdy chińscy cesarze już od ponad tysiąca lat mieli spłukiwane wodą sedesy, w europejskich miastach wciąż wylewano zawartość nocników przez okno. Dawni chrześcijańscy święci uważali brud za symbol pobożności, za to Napoleon godzinami pluskał się w wannie. Japończycy nie mogli się nadziwić niechlujstwu portugalskich podróżników, którzy w XVI wieku dotarli na ich wyspy, a brytyjskie elegantki epoki baroku tak rzadko czyściły swoje gigantyczne peruki, że lęgły się w nich myszy. Jeszcze na początku XIX wieku nawet chirurdzy nie myli rąk – w najlepszym razie wycierali je w zakrwawiony fartuch. A ubikacja w domu w wielu miejscach na świecie do dziś jest luksusem. Sięgnijcie po Brud, by poznać te i inne intensywnie pachnące historie – i dowiedzieć się, że siedząc na sedesie, korzystacie z jednego z najważniejszych wynalazków ludzkości. Przed wami fascynująca, wieloaspektowa opowieść o czystości i brudzie zilustrowana z iście barokowym przepychem przez jednego z najdowcipniejszych polskich grafików. „Prace nad tą książką zaczęły się jeszcze w 2019 roku. Wkrótce potem wybuchła pandemia COVID-19. Kiedy zewsząd posypały się pouczenia o konieczności mycia rąk, a ze sklepów zaczęły znikać płyny do dezynfekcji, mydło i papier toaletowy, stało się jasne, że brud i higiena to temat nie tylko niezwykle ciekawy, ale też zawsze aktualny.”
Szarańska Joanna
Alpaka czułości
Poznań: Czwarta Strona 2022, 377 s.
Kto się czubi, ten się lubi? Przepracowany weterynarz Kamil i znana z wybuchowego charakteru barmanka Brenda poznali się podczas imprezy. To spotkanie na długo pozostanie w ich pamięci, choć są zgodni, że woleliby go nie powtarzać. Niestety, kilka dni później przypadkowo trafiają do tego samego pensjonatu i w wyniku pomyłki zmuszeni są dzielić pokój oraz… łóżko. Ten urlop miał być ucieczką od problemów. Tymczasem one dopiero się zaczynają… zwłaszcza gdy w pobliżu pojawiają się rezolutne bliźnięta, lubiące łączyć ludzi w pary, oraz stały mieszkaniec pensjonatu – ciekawska alpaka o nietypowych skłonnościach. Pogodna historia o kosmatej alpace, która jednocześnie was rozczuli i rozbawi do łez, oraz o miłości, która wisi w powietrzu!
Źródło: https://czwartastrona.pl/produkt/alpaka-czulosci/
AUDIOBOOKI
Słowik Dominika
Samosiejki
Kraków: Wydawnictwo Literackie 2021, 1 płyta CD-MP3, czyta Marta Markowicz.
Laureatka Paszportu „Polityki” powraca w nowej odsłonie! Autorka dyskretnie, czujnie wyrywa nas ze strefy komfortu, zderzając swoje postacie z nieznanym, nierozpoznanym, nienazwanym.
„Samosiejki” to literacka odpowiedź na nastroje naszej epoki, skomponowana w sposób najbardziej dla tej epoki adekwatny: zaskakująco, dziwnie, straszno-śmiesznie. W świecie bohaterek i bohaterów „Samosiejek” rządzi wyobraźnia, nie ma zastanych reguł, natomiast granica między światem ludzi a przyrodą ulega coraz większemu zatarciu. Dziwne z pozoru zdarzenia rozsiewają się w tylko sobie znany sposób i domagają się uwagi. Są opowieścią o nas – tu i teraz, w przyszłości. Współczesne, zaskakujące, sensualne opowieści, które wyrastają z niespodziewanych historii: o ludzko-roślinnej przyjaźni, a może nawet miłości; o tym, że „śniegu już nigdy nie będzie”; o kobiecie, której wyrosło z nosa pnącze fasoli, tajemniczym locie w kosmos, a także o tym, dlaczego czasami boimy się niewłaściwych rzeczy…
Źródło: https://www.empik.com/samosiejki-slowik-dominika,p1290858793,ebooki-i-mp3-p
Wajrak Adam
Wielka księga prawdziwych tropicieli
Warszawa: Agora 2020, 1 płyta CD-MP3, czyta Roch Siemianowski ze specjalnym udziałem autora.
Ponad 15 godzin wspaniałej przygody dla dzieci i dorosłych. Zostań detektywem, weź Adama Wajraka za przewodnika! Wiosna, lato, jesień, zima – cztery części "Wielkiej księgi prawdziwych tropicieli" pełne są wskazówek, jak przeżyć wspaniałe, ekscytujące, a czasem mrożące krew w żyłach tropicielskie przygody. Adam Wajrak zabiera nas w Polskę: do lasów, na łąki i bagna, nad morze, rzeki i stawy, w góry, do Puszczy Białowieskiej, a także na ulice miast i miasteczek. Pokazuje nam, że wszędzie tam przy odrobinie wiedzy, cierpliwości i spostrzegawczości można zobaczyć fascynującą przyrodę.
Źródło: https://www.empik.com/wielka-ksiega-prawdziwych-tropicieli-wajrak-adam,p1242479559,ebooki-i-mp3-p
PŁYTY Z MUZYKĄ
Kaminski Ralph
Bal u Rafała
Warszawa: Fonobo 2022, 1 płyta CD.
„Bal u Rafała” opowiada o tęsknocie za miłością, beztroskim życiem i wolnością. To refleksja nad dzieciństwem oraz pędzącym czasem. Jednym z głównych motywów jest taniec, który przeplata się w tekstach i muzyce. Na trzecim solowym albumie Ralph Kaminski sięga po elektronikę oddając hołd muzyce lat osiemdziesiątych na swój autorski i bezkompromisowy sposób.
Źródło: https://www.empik.com/bal-u-rafala-kaminski-ralph,p1324501718,muzyka-p