Legnicka Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Gumińskiego w Legnicy

SIERPIEŃ

KSIĄŻKI

CHMIELEWSKA JOANNA MARIA
Maciejka Gwizd
Warszawa: Dwukropek copyright 2022, 192 s.

„Maciejka Gwizd” to pełna humoru historia detektywistyczna dla dzieci. Pewnego dnia Kuba i Tośka z podsłuchanej rozmowy wnioskują, że szkole grozi niebezpieczeństwo, a dyrektorka umawia się z kimś, kto może temu zapobiec. W szkole pojawia się nowa woźna – Maciejka Gwizd. Kim jest i na czym polega jej misja? Dlaczego dyrektorka, która nie toleruje zwierząt na terenie szkoły, pozwala, by woźna przychodziła do pracy z kotem? Tego trzeba się koniecznie dowiedzieć, więc Tośka z Kubą rozpoczynają śledztwo.  Powoli odkrywają, że woźna zna się na pająkach, opowiada fascynujące historie o zwierzętach, inspiruje dzieci do akcji „Poczytaj kotu”, pomaga Kubie poradzić sobie z szantażem, jednak to wszystko nie wyjaśnia obecności Maciejki Gwizd w szkole. Czy Kubie i Tośce uda się rozwiązać zagadkę?

Źródło:https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5021074/maciejka-gwizd

 

CZARNECKA RENATA
Aleja Białych Róż
Warszawa: Lira Wydawnictwo 2023, 328 s.

Warszawa pod rządami wielkiego księcia Konstantego. Świat pełen przepychu i próżności, miłostek i pojedynków. Zimą 1820 roku do Warszawy przybywa owdowiała księżna Kurakina z córką. Ich pojawienie się budzi ciekawość tutejszej arystokracji. Szybko rozchodzi się pogłoska o tym, że księżna jest w finansowych tarapatach i przyjechała tu po to, by znaleźć córce męża. Prawdziwy powód jest jednak inny… Tymczasem na warszawskich salonach bryluje przystojny i rozpieszczany przez damy oficer Gieorgij Lwowicz Biezobrazow – faworyt księżnej namiestnikowej, Aleksandry Zajączkowej. Los sprawi, że drogi księżniczki Kurakiny i Biezobrazowa się przetną, a pomiędzy młodymi stanie księżna namiestnikowa. Zapraszamy do zanurzenia się w klimat Warszawy z początku XIX wieku. Wielki książę Konstanty twardą ręką rządzi Królestwem Polskim, a Nowosilcow trzęsie Warszawą, budząc postrach mieszkańców. Mimo niewoli pod carskim jarzmem arystokracja korzysta z karnawału, bawi się i snuje intrygi…

Źródło: https://wydawnictwolira.pl/produkt/aleja-bialych-roz/

 

CZUJKO MACIEJ
Droga wolna
Warszawa: Dlaczemu 2023, 419 s.

Kim jestem? Kim chcę być? Takie pytania stawia sobie Jacek, za którego do tej pory decydowała żona. Ale teraz, kiedy odeszła, przyszedł czas, by mężczyzna sam znalazł kilka ważnych odpowiedzi. Odszukał tożsamość zagubioną gdzieś w głębi kapci, w zakamarkach wysiedzianego fotela. „Droga Wolna” to opowieść o mężczyźnie, który w wieku czterdziestu lat zaczyna od nowa. Próbuje odzyskać godność, radość i marzenia, ale też wolność, bo choć niewierna Wioletta bez litości go porzuciła, to wcale nie ma zamiaru pozwolić mu odejść. Czy Jackowi uda się wyrwać z jej szponów? Szanse na zrealizowanie tego zadania zwiększa dziarska staruszka – Maria Dunaj, emerytowana właścicielka biura matrymonialnego. Choć zostały jej już tylko resztki zdrowia, to ma jeszcze dość siły, żeby na odchodne wywrócić wszystko do góry nogami…

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5062865/droga-wolna

 

DELANGE ELLEN
Z pamiętnika babci
Warszawa: KROPKA 2023, 26 s.

Kameralne przyjęcie urodzinowe u babci to pyszne ciasto i wspólne czytanie pamiętników. Kilkuletnia Lissy z uwagą i zaaferowaniem słucha wspaniałych przygód pewnej dziewczynki, które na szczęście zawsze dobrze się kończą. Ale czyje to przeżycia? Kim jest bohaterka tajemniczych zeszytów równiutko ustawionych na regale? Wzruszająca i ciepła opowieść o pielęgnowaniu wspomnień i przekazywaniu rodzinnych tradycji, a także o sile słowa, które może być ich nośnikiem i o pięknej relacji babci i wnuczki.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5054087/z-pamietnika-babci

 

DU MAURIER DAPHNE
Kozioł ofiarny
Warszawa: Wydawnictwo Albatros 2022, 416 s.

Jedna z najbardziej niezwykłych powieści muzy Alfreda Hitchcocka i autorki, która zainspirowała Stephena Kinga. Kolejna powieść w efektownej, uwielbianej przez czytelników Serii Butikowej. „Gdy piłem, ktoś trącił mnie w łokieć i powiedział: – Je vous demande pardon. Kiedy się przesunąłem, żeby zrobić dla niego miejsce, odwrócił się, wtedy spojrzałem na niego, a on na mnie, i uświadomiłem sobie z dziwnym zaskoczeniem, przestrachem i nagłym przypływem mdłości, że jego twarz i głos są mi doskonale znane. Patrzyłem bowiem na siebie”. Tak rozpoczyna się historia, której John nigdy nie zapomni. Choć właściwie może wątpić, czy wydarzyła się naprawdę… Bo oto następnego ranka po spotkaniu swojego sobowtóra zwykły John budzi się jako hrabia Jean de Gué. Ubrany w jego rzeczy, ogolony jego przyborami i uczesany jego szczotkami, John wcale nie jest pewny, czy w lustrzanym odbiciu widzi Jeana, czy siebie… Cóż ma do stracenia? Życie wykładowcy nie przyniosło mu nic prócz rozczarowania i nudy. Stara się więc grać rolę Jeana najlepiej, jak potrafi. Zwłaszcza że nowe życie jest pełne namiętności i sekretów, bo Jean zdecydowanie nie był człowiekiem uczciwym. Część jego złych decyzji John usiłuje naprawić, ale wszystkie starania i tak nieuchronnie prowadzą do katastrofy… Du Maurier wymyślała ekscytujące historie, miała wielki dar budowania suspensu – i przede wszystkim była pisarką o nieustraszonej oryginalności.

Źródło: https://www.empik.com/koziol-ofiarny-du-maurier-daphne,p1323139620,ksiazka-p

 

FRĄCZYK IZABELLA
Sekretny składnik
Kraków: Bookend 2023, 382 s.

Prawda ekranu nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Właśnie taką lekcję dostaje od życia zakopiański kucharz amator, który wskutek dramatycznych wydarzeń podejmuje w swoim pensjonacie grono gwiazd kulinarnego show. Czy stroniący od ludzi Klemens odnajdzie się przed telewizyjnymi kamerami? Co zrobi z niechcianym uczuciem do Liliany, bezwzględnej, prącej jak taran celebrytki? Czy mądrość ludowa babci Marii zdoła ostudzić skrajne nastroje panujące w telewizyjnej ekipie? Witajcie w piekiełku stołecznego show-biznesu przeniesionym wprost na spływające błotem przedwiosenne Podhale, gdzie zaroiło się od kulinarnych osobowości. Wielu telewidzów zabiłoby za możliwość zrobienia sobie z nimi zdjęcia. A tymczasem celebryci zabijają się sami.

Źródło: https://bookend.pl/sekretny-skladnik-p-34.html

 

GARGAŚ GABRIELA
Wiem, co czujesz
Kraków: Wydawnictwo literackie 2023, 321 s.

„Są takie historie, które pozostają niedokończone”. To był przypadek, że trafili na siebie. Ona – towarzyska i pełna witalności pisarka, która zawsze ma czas dla innych. On – małomówny egocentryk, skupiony na karierze w banku i starannie ukrywający swoje uczucia. Trzy lata temu Iga rzuciła pracę w Warszawie i przeprowadziła się na wieś. W starej chacie urządziła swoją samotnię. Ale taką, w której pełno jest psów, kotów i ludzi. Przy malinowej herbacie i pachnącym drożdżowym cieście Iga słucha zwierzeń przyjaciół – Miry, Pawła, Elli i Mateusza. Każde z nich przechodzi trudne chwile, podobnie jak Iga, która stara się o tym nie mówić. Uśmiecha się do życia i pisze swoją trzecią książkę. Najważniejszą – ma być jak katharsis – o samotności, poranieniu, potrzebie bliskości. To historie bliskich jej osób.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5062168/wiem-co-czujesz

 

GIBBS STUART
W tajnej służbie
Warszawa: Wydawnictwo Agora dla dzieci 2023, 326 s.

Jeśli prezydent Stanów Zjednoczonych jest w niebezpieczeństwie, to nie ma przebacz – trzeba aktywować najlepszego tajnego agenta. To nic, że ma jedynie trzynaście lat… Żarty się skończyły. Organizacja Pająk planuje zamach na najważniejszą osobę w państwie. Przed Benjaminem Ripleyem, uczniem Akademii Szpiegostwa CIA, kolejne niełatwe zadanie: ma zinfiltrować środowisko Białego Domu, by odkryć wrogiego agenta i uratować prezydenta USA. Jest tylko jeden problem – tego wszystkiego musi dokonać sam. Czy bez wsparcia wybitnej szpieżki Eriki oraz koleżanek i kolegów z Akademii Szpiegostwa uda się Benowi… przeżyć?

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5057330/w-tajnej-sluzbie

 

GRASSET LEO
Ewolucja czyli Jeden wielki bajzel
Kraków: Znak Koncept 2023, s. 343

Ludzie nie lubią umierać. A ewolucja, o dziwo, nie zrobiła nic, żeby temu zapobiec... i okazuje się, że miała do tego bardzo dobry powód. Biologia ewolucyjna jest pełna prawdziwych olśnień. Pozwala zrozumieć nasze miejsce we wszechświecie. Potrafi też podważyć nasz stosunek do własnej tożsamości – do życia, śmierci, seksu, starości, do świadomości i do orgazmów. To najnowsze, ekscytujące odkrycia naukowe. Biologia ewolucyjna odpowiada na pytania, które dręczą i potrafią rozpalić wyobraźnię: Dlaczego niedźwiedzie polarne są białe, a ich kuzyni grizzly już nie? Czy istnieją powody, dla których do spłodzenia dziecka potrzebne są dwie osoby? Dlaczego nie wystarczy jedna? Albo dlaczego nie potrzeba ich siedemnastu? Po co komu starość? Dlaczego jądra goryla są małe, a szympansa duże? Dlaczego samiec błazenka (Amphiprioninae) po śmierci samicy zmienia płeć i zajmuje jej miejsce? Czy istnieją gatunki, które znalazły receptę na długowieczność? Czy kałamarnice olbrzymie (Architeuthis dux), których oczy osiągają średnicę 25 cm, czyli większą niż ludzka głowa, widzą dzięki temu lepiej? Czy aby na pewno jesteśmy ludźmi? Ta książka zawróci ci w głowie. Po jej lekturze spojrzysz na siebie zupełnie inaczej. Idealne połączenie zadziornego humoru, bezpretensjonalności i solidnej wiedzy. Biologia bez cenzury!

Źródło:https://www.empik.com/ewolucja-czyli-jeden-wielki-bajzel-lgrasset,p1368961932,ksiazka-p#ProductDescription

 

HARMEL KRISTIN
Potem
Warszawa: Świat Książki Wydawnictwo 2023, 260 s.

Poruszająca historia przyjaźni, straty i mocy miłości, która pozwala przetrwać najmroczniejsze chwile. Świat Lacey rozpada się, gdy jej ojciec ginie w wypadku drogowym. W głębi ducha obwinia się za tragedię. Gdyby tamtego ranka szybciej się zmobilizowała... dziś jej mama nie byłaby kłębkiem nerwów, starszy brat nie piłby, a młodszy wciąż miałby oboje rodziców. Lecz czas biegnie naprzód, nawet gdy tego nie chcemy. Gdy życie daje Lacey cytryny, ona robi z nich lemoniadę. Choć czasami ta lemoniada bywa tak gorzka, że trudno ją przełknąć. Tymczasem w jej życiu pojawia się Sam.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5050387/potem

 

JANISZEWSKA AGNIESZKA
W mroku
Gdynia: Zaczytani copyright 2023, 428 s.

Poruszająca historia o odnajdywaniu siebie w mroku przeszłości.Warszawa, 2006 rok. Po latach pobytu za granicą do Polski przylatuje Katarzyna Jaworska wraz z córką Karoliną. Najważniejszym celem ich podróży jest sprzedaż rodzinnego domu Katarzyny w podwarszawskim Pomiechowie. Wizyta w kraju to dla obu kobiet nie tylko okazja do odwiedzenia miejsc i ludzi, za którymi skrycie tęskniły, ale przede wszystkim – do konfrontacji z przeszłością. A ta kryje w sobie mnóstwo bolesnych tajemnic i trudnych emocji, które niegdyś stały się powodem decyzji o opuszczeniu kraju. Dla Karoliny to być może ostatnia szansa, by uporać się z poczuciem winy i naprawić relacje z najbliższymi. Dla Katarzyny – pretekst do zdobycia się na szczerość wobec siebie samej i wobec tych, których uważała za przyjaciół. Czy uda im się wyjść z cienia wspomnień i zacząć żyć na nowo?

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5056745/w-mroku

 

KUROWSKA JOANNA
Każdy dzień jest cudem
Kraków: Otwarte 2022, 311 s.

Nasza Kasieńka to taka śmieszna jest, ta nasza perełka, żywe srebro, ona nas tak zawsze potrafi rozbawić, zawsze ukoi nasze bóle. Przebojowa i utalentowana, ale też wrażliwa i prostolinijna Kaszubka, pieszczotliwie nazywana przez rodzinę Kasieńką (naprawdę ma na imię Katarzyna!),świetnie odnalazła się w filmowym i teatralnym świecie. Silny instynkt przetrwania i zachłanność na życie uczyniły z Joanny Kurowskiej jedną z najciekawszych absolwentek łódzkiej filmówki, cenioną aktorkę, twórczynię ról, które kochają miliony widzów. Nieliczni znają prawdziwą Joannę – kobietę skrywająca się pod błazeńską maską, kobietę, której życie nie szczędziło traum i która zawsze podnosi się i idzie naprzód jak taran. Czy kiedykolwiek się zatrzymuje? Czy ma odwagę zajrzeć w głąb siebie? W szczerej rozmowie z Kamilą Drecką aktorka opowiada o tym, jak bez żadnego wsparcia wydarła od życia tak wiele. O wieloletniej terapii, trudnych relacjach z ludźmi, osobistych tragediach, a w końcu o radości i zachwycie nad cudem każdego dnia.

Źródło:https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4993512/kazdy-dzien-jest-cudem

 

MAŁECKI ROBERT
Wstyd
Poznań: Czwarta Strona 2022, 406 s.

Wstyd zamyka nam usta. Ale przemilczane sprawy zawsze wracają. Julia Karlińska, była policjantka nazywana Karlą, uczy historii w liceum medycznym i samotnie wychowuje nastoletnich bliźniaków. Mundur odwiesiła po tragicznej śmierci męża, policjanta, który zginął w wypadku motocyklowym. Sprawcy tragedii nigdy nie odnaleziono. Ale duchy przeszłości się obudzą, gdy Śmierszynem, miastem Karlińskiej, wstrząśnie wieść o zabójstwie Sławomira Nowaka, znanego profesora matematyki oraz jej kolegi z „medyka”. Będzie to dopiero początek splotu dramatycznych wydarzeń. Tego samego dnia kobieta będzie musiała się zmierzyć z traumą zaginięcia jednego z synów. Kiedy się okaże, że chłopiec nie żyje, instynkt śledczy podpowie Karli, że obie sprawy należy połączyć w jedno śledztwo. Mocny thriller kryminalny o uczuciu, które może dać początek złu, i o mrocznej drodze ku prawdzie, która wyniesiona na powierzchnię, rani do krwi.

Źródło: https://czwartastrona.pl/produkt/wstyd/

 

MURAKAMI HARUKI
Rozmowy o muzyce
Warszawa: Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza 2022, 349 s.

Zapis sześciu rozmów, które Haruki Murakami przeprowadził ze słynnym dyrygentem Seijim Ozawą w ciągu siedmiu miesięcy od listopada 2010 do lipca 2011. Rozmowy poświęcone są muzyce Beethovena, Brahmsa, utworom klasycznym w latach sześćdziesiątych, Mahlerowi, operom i uczeniu muzyki. Przeplatają je krótkie eseje. Dwaj miłośnicy muzyki dyskutują o różnych wykonaniach tego samego utworu, słuchając płyt z ogromnej kolekcji Murakamiego, czasami też oglądają wideo koncertów. Ich rozmowa jest luźna, dowcipna i wesoła. Książka obfituje w liczne anegdoty o znanych artystach, opowieści o Leonardzie Bernsteinie, Herbercie von Karajanie, Arturze Rubinsteinie i wielu innych. Czasami Murakami porównuje proces pisania do tworzenia muzyki, mówi o tym, jak ważną rolę ma dla niego rytm zdań, i o własnych interpretacjach utworów i wykonań. To przyjemna lektura, z której można się wiele dowiedzieć o muzyce klasycznej, wielkich ludziach świata muzyki, a także o dwóch sławnych rozmówcach.

Źródło: https://www.empik.com/koziol-ofiarny-du-maurier-daphne,p1323139620,ksiazka-p

 

PAGE SALLY
Powierniczka opowieści
Kraków: Insignis copyright 2022, 352 s.

Być może zawsze to robili, ale teraz jest inaczej – teraz te opowieści same do niej przychodzą, a ona je zbiera…Życie Janice, sumiennej sprzątaczki w sennym Cambridge, jest z pozoru nudne i zwyczajne. I choć niektórzy pracodawcy zdają się jej nie zauważać, coś sprawia, że część z nich decyduje się powierzyć jej swoją historię. Janice ma bowiem rzadką umiejętność – potrafi słuchać. Dzień po dniu powiększa kolekcję opowieści, do których często wraca, kiedy jej samej nie wiedzie się najlepiej. Gdy pojawia się w domu ekscentrycznej starszej pani B., okazuje się, że tym razem ktoś chce wysłuchać jej własnej historii. Janice jednak stawia sprawę jasno: jest tylko powierniczką opowieści, o sobie nie ma nic ciekawego do powiedzenia.

Źródło:https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5035882/powierniczka-opowiesci

 

PATRICK LO
Dziewczęta z mokradeł
Warszawa: Harde Wydawnictwo 2023, 349 s.

Upalne lato w miasteczku Bledsoe w stanie Georgia. Dwunastoletnia Kay Whitaker czuje się osamotniona i zmęczona atmosferą w domu – bezrobotnym ojcem, emocjonalnie nieobecną matką i zamkniętą w sobie siostrą. Często spędza czas poza domem. Podczas jednej z wędrówek na pobliskie bagna poznaje Andy’ego Webbera – swojego rówieśnika. Chłopiec wraz z ojcem niedawno wrócili z Kalifornii, gdzie wyjechali po śmierci matki Andy’ego, która utonęła w tajemniczych okolicznościach. Zakochana w Andym dziewczynka nie słucha ojca, który każe jej trzymać się z daleka od Webberów, choć nie chce wyjawić, z jakiego powodu. Ale kiedy siostra Kay nagle znika, zaczynają wychodzić na jaw powiązania między śmiercią pani Webber a Whitakerami. Świat Kay zacznie się powoli rozpadać, a w trakcie śledztwa zostają odkryte kolejne tajemnice, które zagrażają jej rodzinie. Książka, która ma szansę powtórzyć sukces „Gdzie śpiewają raki”.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5064879/dziewczeta-z-mokradel

 

PIOTROWSKA ELIZA
Ciocia Jadzia w PRL-u
Poznań: Media Rodzina 2022, 69 s.

„Ciocia Jadzia w PRL-u” to kolejna, dziewiąta już książka w serii „Ciocia Jadzia”. Jej bohaterką jest mądra i zabawna ciocia – ulubienica dzieci i wzór do naśladowania dla wielu dorosłych. W dziewiątej książce z serii Ciocia Jadzia opowiada historie ze swojego dzieciństwa, które przypadło na czasy PRL-u. Okazuje się, że są to ciekawe, a nawet egzotyczne opowieści, no bo jak tu uwierzyć, że w sklepach często był tylko ocet, a po papier toaletowy ustawiały się długie kolejki? Albo że nie znano komputerów ani telefonów komórkowych, a dzieci większość czasu wolnego spędzały na podwórkach? Spotkanie z ciocią Jadzią jest tym razem odrobinę nostalgiczne, choć – jak zawsze – pełne humoru.

Źródło: https://www.mediarodzina.pl/produkt/ciocia-jadzia-w-prl-u/

 

PLESCHINSKI HANS
Wiesenstein: opowieść o Gerharcie Hauptmannie
Wrocław: Oficyna Wydawnicza Atut, 2023, 487 s.

Wiesenstein to opowieść o ostatnich miesiącach życia Gerharta Hauptmanna (1862–1946), niemieckiego dramaturga i prozaika, laureata Nagrody Nobla z 1912 roku. Akcja powieści zaczyna się w Dreźnie, zaraz po straszliwym bombardowaniu miasta przez aliantów 13–14 lutego 1945 roku. Pisarz wraz z żoną Margarete po pobycie w sanatorium wracają na Dolny Śląsk, do Jagniątkowa. Pociąg jedzie przez tereny zniszczone przez pożary. Na zachód, w przeciwnym kierunku, ciągną rzesze uciekinierów, głodnych i obdartych, Armia Czerwona jest coraz bliżej. Zrozpaczeni, zrezygnowani, czujący strach przed własnym ludem, ale szaleńczo wierzący w zwycięstwo i ufni w swoje przywileje państwo Hauptmannowie w towarzystwie sekretarki i masażysty z Wehrmachtu wracają do swojej willi Wiesenstein. Czy Łąkowy Kamień okaże się bezpiecznym schronieniem pośród zawieruchy wojny? Czy w tych okrutnych czasach będzie wciąż przystanią ducha, miejscem, gdzie pisarz zdoła pracować nad swoim nowym dziełem?

Źródło: https://dobraksiazka.pl/wiesenstein-opowiesc-o-gerharcie-hauptmanie-pleschinski-hans-1095230

 

PLUTA EWA
Rubież. Reportaż wędrowny
Warszawa: Wydawnictwo Dowody na istnienie 2022, 272 s.

Od trójstyku w Bolciach do trójstyku na Krzemieńcu. Z Suwalszczyzny w Bieszczady. Sto dni w terenie. Pieszo – powoli i wzdłuż wschodniej granicy Polski chwilę przed tym, gdy skupił się na niej wzrok całej Europy. To ta linia – rubież Unii Europejskiej – jest bohaterką książki Ewy Pluty. Kreska na mapie, która komplikuje biografie i zaplata historie. Autorce mówią o tym rolniczka z Sankur, batiuszka z Mostowlan, wróżka z Opaki Dużej, emerytowana nauczycielka z Chomontowiec, inżynier z Lublina, antykwariuszka z Krynek, gnomik z Krzyczewa czy emerytka z kolonii wsi Bobinka. Gdyby chcieć wyruszyć przed siebie – bez mapy, planu i celu – szybko się okaże, że to niemożliwe. Na drodze staną granice. Nie tylko te państwowe. Także: płoty, żywopłoty, tujopłoty, mury i murki, parkany, palisady, siatki, zapory. Codzienne granice, tak mocno wtopione w krajobraz, że niewidzialne. Przechodziłam przez cudze podwórka: goniły mnie psy i krzyki ludzi. Szłam przez górskie pastwiska: elektryczny pastuch delikatnie wstrząsnął moją cielesną powłoką. Wspinałam się na ogrodzenia, aż na jednym zawisłam na dłużej. Za każdym razem dochodziłam do jakiegoś muru”. To reportaż wędrowny. Perspektywa pieszej reporterki łączy się z uniwersalną refleksją nad granicami, murami i zasiekami, które dzielą ludzi.

Źródło: https://www.empik.com/rubiez-reportaz-wedrowny-pluta-ewa,p1348891635,ksiazka-p

 

REITER PAULINA
Samotne oceany.
Historia Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz, pierwszej kobiety, która opłynęła świat solo
Warszawa: Wydawnictwo Agora 2023, 328 s.

Jest 1976 rok. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz wchodzi na pokład małego jachtu „Mazurek”. Wypływa w samotny rejs dookoła świata. Ma szansę być pierwszą kobietą w historii, która tego dokona. Mało kto wierzy, że jej się uda. Przepełnia ją lęk, ale powtarza sobie: „Dam radę”. Paulina Reiter, redaktorka „Wysokich Obcasów”, w swojej fascynującej reporterskiej biografii opowiada o Pani Kapitan, jej życiu i morskich przygodach. Na czele z tą najważniejszą -30 tysiącami mil morskich samotności i prób dogadania się z żywiołem. „Samotne oceany” to nie tylko historia o odwadze, o żeglarstwie bez GPSa i o kobietach na morzu, ale także o miłości. Paulina Reiter szuka też odpowiedzi na pytanie, jak to się stało, że tak niewiele osób w Polsce słyszało o Krystynie Chojnowskiej–Liskiewicz i przywraca pamięć o zapomnianym wyczynie Pani Kapitan.

Źródło: https://www.empik.com/samotne-oceany-historia-pierwszej-kobiety-ktora-oplynela-swiat-solo-reiter-paulina,p1359485245,ksiazka-p

 

ROŻEK MICHAŁ
Nietypowy przewodnik po Krakowie
Kraków: Wydawnictwo WAM 2023, 266 s.

Zakamarki królewskiego miasta Kraków. Miasto Wawelu i Sukiennic. Miasto tak samo Kazimierza, jak i Zwierzyńca. Miasto pełne anegdot i legend. To wszystko zamknięte w siedmiu spacerach i dwóch wycieczkach, prowadzących przez fakty, relacje historyczne, wprost za kulisy krakowskiego życia. Nietypowy przewodnik po Krakowie to kolejna publikacja, w której Autor zabiera nas w miejsca pełne tradycji, kultury i nieznanej historii. Idąc ulicą Grodzką otwiera drzwi znanych miejsc, z mniej znanymi historiami. Jedzie tramwajem do Bronowic, by pokazać Rydlówkę opisaną przez samego Wyspiańskiego. Barwnym językiem, opisując kierunki, miejsca czy związane z nimi osoby, nadaje żwawy rytm wędrówce niemal w każdym kierunku miasta.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5055775/nietypowy-przewodnik-po-krakowie

 

SINICKA ALICJA
Florystki
Warszawa: Wydawnictwo WAB 2023, 349 s.

Mistrzyni thrillerów psychologicznych powraca z nową książką!W jej pięknych oczach mieszkał strach i było mu tam bardzo wygodnie. Helena Bardo – utalentowana florystka i właścicielka kwiaciarni Chloris, tworząca zachwycające bukiety, z których każdy zdaje się opowiadać jakąś tajemniczą historię – znika bez śladu. Ostatnim znakiem jej obecności są krople krwi błyszczące na nożycach i szpulach wstążek. Najlepsza przyjaciółka Heleny – Sonia – która również pracuje w Chloris, wraz z policją rozpoczyna desperackie poszukiwania, starając się rozwikłać sprawę zaginięcia. Z każdym dniem utwierdza się jednak w przekonaniu, że nikomu nie może ufać, nawet mężowi swojej zaginionej przyjaciółki. Pewnej nocy dostaje zagadkową wiadomość – nadawca ostrzega, że ta sprawa dotyczy także jej. Czy Helena naprawdę była tak idealna, jak jej ukochane białe kalie? A może latami skrywała coś przed światem? Jedno jest pewne: korzenie rodzinnych tajemnic sięgają bardzo głęboko.

Źródło: https://www.empik.com/florystki-sinicka-alicja,p1360108218,ksiazka-p

 

SOUKUPOVA PETRA
Sprawy, na które przyszedł czas
Wrocław: Afera Wydawnictwo 2022, 369 s.

Alice i Richard: praskie małżeństwo jakich wiele, siedemnaście lat razem, dwoje dzieci. Rzadko są wobec siebie szczerzy, namiętność wyparowała, a wspólne spędzanie czasu od dawna nie sprawia im większej radości, mimo to dalej ciągną ten wózek, bo przecież żadnemu z nich tak naprawdę nie dzieje się krzywda. Przychodzi jednak czas, kiedy muszą zastanowić się, czy dotychczasowe życie jeszcze im wystarczy, i dokonać wyboru. Petra Soukupová, „specjalistka od krojenia rodziny”, po kilku powieściach skupionych na relacjach między rodzeństwem czy rodzicami a dziećmi w swojej najnowszej książce, „Sprawy, na które przyszedł czas”, pierwszy raz bierze pod pisarski skalpel parę małżeńską. Wiwisekcję ich związku przeprowadza od pierwszej randki, poprzez fazę urządzania się „na swoim”, narodziny dzieci, codzienne przepychanki o bzdury i o sprawy istotne, aż do przełomu.

Źródło: https://www.wydawnictwoafera.pl/sprawy-na-ktore-przyszedl-czas,id102.html

 

ŚNIEŻKOWSKA-BIELAK  ELŻBIETA
Odkrywcy zapomnianych śladów
Mysłowice: Magna Polonia 2021, 206 s.

Akcja rozgrywa się w jednym z najpiękniejszych regionów Polski, czyli na Dolnym Śląsku – w krainie fascynującej nie tylko pod względem krajobrazowym, lecz także z powodu swej historii. Autorka w sposób niezwykle ciekawy wciąga czytelnika w dzieje powstań narodowowyzwoleńczych, II wojny światowej, pierwszych lat powojennych, a także lat 80. XX w., kiedy powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. (…). „Odkrywcy zapomnianych śladów” to pełna ciepła opowieść, w której ważne wydarzenia historyczne przeplatają się z codziennością głównych bohaterów – paczki młodych ludzi, odkrywających losy swoich dziadków.”

Źródło: https://www.empik.com/odkrywcy-zapomnianych-sladow-sniezkowska-bielak-elzbieta,p1286192955,ksiazka-p#ProductDescription

 

WASZKIEWICZ WIESŁAW
Tak blisko
Wrocław: Wrocławskie Wydawnictwo Warstwy 2018, 345 s.

Polsko-niemiecka historia Dolnego Śląska to temat rzeka, choć nie tylko ją w swojej nowej książce opisuje Wiesław Waszkiewicz. Wielu czytelników odnajdzie w tej barwnej, intensywnej i mocnej opowieści także znajome kształty, widoki czy zapachy dzieciństwa i dojrzewania w PRL-u. Akcja bowiem rozgrywa się na kilku płaszczyznach narracyjnych, które spajane są postacią jednego z głównych bohaterów – Juliusa Stillera. Jaka siła była w stanie skłonić tego Szwajcara, spadkobiercę niemałej fortuny na Zachodzie, do zamieszkania w siermiężnej Polsce Ludowej i powierzenia tragicznej historii swojego życia nastolatkowi z Kowar?

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4861631/tak-blisko

 

AUDIOBOOKI

 

CICHOŃ WALDEMAR
Witajcie w Wynalazkowie
Katowice: Aleksandria Media; Tychy: Żwakowskie 2023, 1 płyta CD-MP3, czyta Anna Konieczna

Każdy chciałby się znaleźć w Wynalazkowie! Wymarzony raj dla majsterkowiczów, artystów, odkrywców, kusi wszystkich, którzy pragną eksperymentować i rozwijać w sobie kreatywność. Problem w tym, że powstałe w tym niezwykłym miejscu wynalazki są… trochę niedoskonałe i działają znacznie krócej niż powinien działać naprawdę dobrze skonstruowany wynalazek! Na dodatek w miasteczku wybucha afera kryminalno-szpiegowska, a nad jej rozwiązaniem pracuje nadzwyczajny detektyw-robot Herkules Szerlokowski. Ma już na swoim koncie sukcesy, odnalazł przecież zabytkową kolekcję kapsli od oranżady, skradzioną z Muzeum Napoi Chłodzących w Bąbelkowie Wielkim i pokrzyżował plany szalonego naukowca, który, za pomocą kontrolera myśli, chciał zmusić osoby leworęczne do używania rąk prawych! Czym jest trojańska kura, kim był Wynalazjusz i czy możliwe jest zbudowanie arcywynalazku, który będzie najdoskonalszy ze wszystkich? Co prawda u nas nie rosną drzewa pomysłowe.., ale może wystarczy zagłębić się w tę powieść, aby odkryć w sobie uśpione pokłady kreatywności? Może natchnienie, wraz z czytaniem, przyjdzie samo i także Wy doznacie NPN – Nagłego Przebłysku Natchnienia..?

Źródło: https://www.legimi.pl/ebook-witajcie-w-wynalazkowie-cichon-waldemar,b982871.html

 

DUTKA WOJCIECH
Apostata
[Warszawa]: w porozumieniu z Wydawnictwem Lira Publishing; [Piaseczno]: Heraclon International - Storybox.pl, 2023, 1 płyta  CD-MP3, czyta Jacek Dragun

Jeden człowiek przeciw barbarzyńcom! Opowieść o Ammianie Marcellinusie, który chciał ocalić Rzym dla potomnych… Imperium rzymskie, IV wiek. Po śmierci Konstantyna Wielkiego pokój w imperium nie trwa długo. W Konstantynopolu pojawia się młody Grek z Antiochii – Ammian Marcellinus, który wypełniając przyrzeczenia dane cesarzowi przez ojca, wstępuje do armii. Ammian jest sprawnym obserwatorem i pragnie opisać dzieje Rzymu od jego początków aż po czasy sobie współczesne. Staje się świadkiem szaleństw politycznych i namiętności religijnych, zaciekłej walki między katolikami i arianami, potężnej wojny Rzymu i Persji. Na jego oczach rozgrywa się straszliwa bitwa z Gotami pod Adrianopolem w 378 roku, która zachwiała imperium. Jako historyk i kronikarz upadającej potęgi kończy na niej swoje „Dzieje Rzymu”. Bohater spotyka wielkie postaci historyczne, m.in. cesarzy – Konstancjusza II, Juliana Apostatę, Teodozjusza Wielkiego, ale też pogańskiego filozofa Libaniosa, zapomnianego geniusza biskupa Wulfilę, który przełożył Biblię na język gocki, a także wielkich Kościoła: Grzegorza z Nazjanzu oraz Ambrożego z Mediolanu. Powieść jest epickim freskiem z IV wieku, z czasów, kiedy dokonywała się ogromna przemiana cywilizacyjna, która zachwiała Cesarstwem Rzymskim. To także pasjonujące losy człowieka, który za wszelką cenę chciał tę cywilizację ocalić.

Źródło: https://www.empik.com/apostata-dutka-wojciech,p1353813260,ebooki-i-mp3-p?mpShopId=0&cq_src=google_ads&cq_cmp=18091703195&cq_term=&cq_plac=&cq_net=x&cq_plt=gp&gclid=EAIaIQobChMIp-rNqMmagAMVlwgGAB14Sw0-EAQYAiABEgJXLvD_BwE&gclsrc=aw.ds

 

SÓLYOM ANNA
Kocia kawiarnia
Kraków: Mando: Wydawnictwo WAM - Studio Inigo 2023, 1 płyta CD-MP3, czyta Anna Kończal-Bochenek

Nie potrzebujesz siedmiu żyć. Możesz być szczęśliwy w tym! Nagore po raz kolejny znajduje się na życiowym zakręcie. Nie ma oszczędności, pomysłu na siebie, a jej ostatni związek właśnie się rozpadł. W akcie desperacji przyjmuje pracę w kociej kawiarni w Barcelonie, choć nie znosi kotów i kociarzy! Czy wśród puchatych futer i głośnych miauków odnajdzie wreszcie szczęście? To, co na początku ją przeraża, w miarę upływu czasu staje się przemieniającym doświadczeniem. Od każdego z siedmiu mieszkańców kawiarni Nagore dostaje wyjątkową lekcję. Może nawet dzięki nim wreszcie się zakocha (o zgrozo, w kociarzu!)? Czasem zdarzają się cuda, zwłaszcza jeśli w pobliżu jest kot! Książka dla miłośników kotów, kawy, Barcelony. I dla wszystkich, którzy po prostu chcą się poczuć dobrze! Ponad 100 tys. sprzedanych egzemplarzy i dokładnie tyle samo uszczęśliwionych czytelników!

Źródło: https://audioteka.com/pl/audiobook/kocia-kawiarnia?gclid=EAIaIQobChMI0ZH5-8magAMVjvhRCh172Am8EAQYAiABEgKbVfD_BwE

 

PŁYTY Z MUZYKĄ

 

VITO BAMBINO
Pracownia
Warszawa: Def Jam Recordings Poland: dystrybucja Universal Music Polska 2023,

1 płyta CD

Najnowszym albumem zatytułowanym Pracownia, Vito Bambino udowadnia, że potrafi nie tylko zaciekawić, ale też zatrzymać słuchacza na dłużej. Na krążku znajdujemy zabawę dźwiękiem, trochę tak jakby Vito chciał wymknąć się gatunkowym schematom. Jednocześnie nie mogę pozbyć się wrażenia, że jest w tym wszystkim, co zostało zamknięte w Pracowni, pewna wolność. Na najnowszym albumie artysty usłyszymy bardzo znane głosy. W pracowni towarzyszą Vito nie tylko ci, których znamy ze świata muzycznego, czyli Sanah, Malik Montana, Ewa Bem, czy Dawid Podsiadło, gospodarzem Teleniekspresu, czyli tracków, które nie tylko sprytnie dzielą album na swego rodzaju segmenty, ale też w mgnieniu oka wywołują nostalgię, został nie kto inny jak sam Maciej Orłoś.

Źródło: https://allaboutmusic.pl/album-przyjemny-ale-nielatwy-vito-bambino-pracownia-2023-recenzja/