Nowa odsłona kampanii „Mała książka – wielki człowiek” w bibliotece już w październiku!
Wszystkim miłośnikom książek dziecięcych i bibliotek kampania ,,Mała książka – wielki człowiek” jest z pewnością bardzo dobrze znana! Już od października na dzieci w wieku 4–6 lat czekać będą specjalne Wyprawki Czytelnicze. Pokochany przez Małych Czytelników i ich rodziców Krasnal w Krzywej Czapce powróci w tegorocznej edycji projektu do bibliotek, by swoimi opowieściami skraść serca kolejnego pokolenia przedszkolaków.
Wyprawka Czytelnicza
Autorem książki wchodzącej w skład Wyprawki jest znakomity twórca literatury dziecięcej Wojciech Widłak, który specjalnie dla uczestników kampanii „Mała książka – wielki człowiek” napisał Krasnala w Krzywej Czapce. To mądra i wzruszająca opowieść o bohaterach takich jak nasi Mali Czytelnicy – ciekawi świata, z mnóstwem pytań o sprawy najważniejsze – którzy zyskują niezwykłego towarzysza w swojej czytelniczej podróży.
Każda książka mieści w sobie cały świat. Ta o Krasnalu w krzywej czapce skrywa wiele zaklętych w opowieściach światów. Czego w niej nie ma! Jest uciekający czas, jest osiołek, który niósł na grzbiecie Króla, jest czarodziej i leśna biblioteka. A przede wszystkim jest wrażliwość autora, który – jak to on – w prostej formie zawarł wielką mądrość i głębokie treści. Oraz pochwałę wspólnego czytania. Bo mało co tak zbliża, jak przeżywanie razem zawartych w książkach opowieści. Te, które zapisał Wojciech Widłak wciągają, wzruszają i dają do myślenia. Sprawiają, że na nowo odkrywamy radość czytania – samodzielnie i z bliskimi.
Zofia Stanecka
autorka książek dla dzieci
Opowieść o Krasnalu w Krzywej Czapce wzbogacają piękne ilustracje Aleksandry Krzanowskiej, które rozbudzą wyobraźnię każdego Małego Czytelnika. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.
Jak działa projekt?
Do tegorocznej edycji projektu zgłosiło się aż 6765 bibliotek publicznych z całej Polski. Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które odwiedzi jedną z nich, otrzyma nieodpłatnie Wyprawkę Czytelniczą oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, przedszkolak otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.
Lista wszystkich bibliotek biorących udział w projekcie znajduje się tutaj.
Dlaczego warto odwiedzać z dzieckiem bibliotekę?
- Dziecko może poznać ważne miejsce na mapie dzieciństwa – bibliotekę – i dzięki temu w pełni stać się uczestnikiem życia kulturalnego.
- Biblioteki oferują nie tylko bezpłatny dostęp do książek, ale też szeroką ofertę kulturalną, dzięki czemu zarówno dzieci, jak i rodzice mogą brać udział w rozmaitych zajęciach, warsztatach i wydarzeniach przygotowanych przez bibliotekarzy.
- Wizyty w bibliotece uczą dziecko samodzielności, dokonywania własnych wyborów i odpowiedzialności za wypożyczoną książkę.
Pamiętajcie, że miłość do czytania jest prezentem na całe życie!
***
Kampania „Mała książka – wielki człowiek” to projekt realizowany przez Instytut Książki ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W projekcie biorą udział placówki Legnickiej Biblioteki Publicznej:
- Ekobiblioteka – ul. W. Łukasińskiego 30, tel. 76 722 60 13 ⇒
- Filia Zbiorów Muzycznych i Specjalnych – ul. A. Mickiewicza 26, tel. 76 722 60 14 ⇒
- Filia Dziecięco-Młodzieżowa nr 1 – ul. W. Łukasińskiego 30, tel. 76 722 52 86 ⇒
- Filia Dziecięco-Młodzieżowa nr 2 – ul. Pomorska 56, tel. 76 722 60 12 ⇒
- Filia nr 1 – ul. P. Gojawiczyńskiej 4, tel. 76 722 60 01 ⇒
- Filia nr 2 – ul. Złotoryjska 100, tel. 76 722 60 02 ⇒
- Filia nr 3 – ul. Głogowska 75, tel. 76 722 60 03 ⇒
- Filia nr 4 – ul. J. Heweliusza 7N, tel. 76 722 60 04 ⇒
- Filia nr 5 – ul. Wielogórska 41, tel. 695 813 879 ⇒
- Filia nr 8 – ul. S. Staszica 1, tel. 76 722 60 08 ⇒
- Filia nr 11 – ul. Drohobycka 1, tel. 76 724 53 61 ⇒