Czytelnia Naukowa

59-220 Legnica, ul. Piastowska 22
tel. 76 722 52 84
e-mail: czytelnia@biblioteka.legnica.eu

czynna: poniedziałekwtorekczwartek, piątek: 10:00-19:00
sobota: 9:00-15:00

Uwaga: W okresie wakacyjnym (1.07-31.08.2021) obowiązują zmienione godziny udostępniania zamieszczone na stronie głównej Biblioteki i na FB.

Do czasu zakończenia pandemii aktualne godziny otwarcia podawane są na stronie głównej. 


Czasopisma do nieodpłatnego wypożyczenia

Czytelnia Naukowa Legnickiej Biblioteki Publicznej powstała w 1963 r., mieszcząc się początkowo przy ul. Mickiewicza 3 (wówczas Miejski Dom Kultury). W roku 1970 przeniesiona została do budynku dawnej loży masońskiej przy ul. Piastowskiej 22, stanowiąc wówczas podstawową bazę biblioteczną dla środowiska naukowego i akademickiego Legnicy. Czytelnia funkcjonowała na 1. piętrze budynku, a od listopada 2014 r. zaprasza do odremontowanej sali na parterze.
Księgozbiór Czytelni to ponad 32 tys. książek naukowych i popularnonaukowych z różnych dziedzin wiedzy – prawo i administracja, organizacja  i zarządzanie, socjologia i psychologia, teoria i historia literatury, sztuka, medycyna, pedagogika, ekonomia, genealogia, historia i in. Dysponujemy także zbiorem około 120 tytułów archiwalnych czasopism oprawnych (około 6000 tomów), w tym dzienników i tygodników regionalnych (Polska Gazeta Wrocławska, Konkrety i Panorama Legnicka), gazet i tygodników ogólnopolskich (Rzeczpospolita i Gazeta Wyborcza, Polityka, Wprost) oraz wieloma tytułami czasopism specjalistycznych (np. Charaktery, Chip, Film, Literatura na Świecie, Nowa Fantastyka, Odra, Śląski Kwartalnik Historyczny Sobótka, Twórczość). W bieżącej prenumeracie oferujemy Czytelnikom niemal 90 tytułów czasopism o różnorodnej tematyce.

Czytelnia Naukowa udostępnia swoje zbiory głównie na miejscu, istnieje jednak możliwość, za zgodą kierownika Czytelni, pożyczania książek na krótki czas (weekend, święta, środa). Czytelnik może wypożyczyć na 2 tygodnie wcześniejsze numery (bieżące zostają na miejscu) czasopism z bieżącej prenumeraty.

Czytelnicy mają dostęp do bogatego księgozbioru podręcznego, który zawiera encyklopedie – powszechne (także w językach obcych) i specjalistyczne , słowniki – terminologiczne, językowe, biograficzne, atlasy i informatory.

Zbiory Czytelni (książki i czasopisma) zostały wprowadzone do komputerowej bazy danych, informacja o zbiorach dostępna jest w Katalogu Centralnym on-line (Dolnośląski Zasób Biblioteczny, wyszukiwarka PRIMO) na stronie Legnickiej Biblioteki Publicznej www.biblioteka.legnica.eu

WYPOŻYCZALNIA MIĘDZYBIBLIOTECZNA

Na prośbę Czytelników sprowadzamy z Bibliotek w całym kraju potrzebne Czytelnikom materiały (książki – naukowe i popularnonaukowe oraz literaturę piękną, skany lub odbitki ksero artykułów z czasopism i fragmentów książek), których legnickie biblioteki nie posiadają w swoich zbiorach. Zamówienia przyjmowane są telefonicznie i mailowo.

Regulamin Wypożyczalni międzybibliotecznej link

CZYTELNIA INTERNETOWA

Na dostępnych w Czytelni czterech stanowiskach komputerowych z dostępem do Internetu (Wi-Fi), Czytelnicy nieodpłatnie mogą m.in. przeglądać katalogi biblioteczne, surfować po Internecie i korzystać z wykupionych przez Bibliotekę ibuków. Do dyspozycji Czytelników jest skaner i drukarka.

OFERTA EDUKACYJNA I KULTURALNA

LEKCJE BIBLIOTECZNE I WYCIECZKI DO BIBLIOTEKI

Nauczycieli i uczniów wszystkich typów szkół zapraszamy na wycieczki do biblioteki oraz do korzystania z zajęć przysposobienia bibliotecznego, które prowadzimy po uprzednim umówieniu się.

KONFERENCJE, SPOTKANIA AUTORSKIE, SESJE POPULARNONAUKOWE

Czytelnia jest także organizatorem spotkań autorskich, konferencji i sesji popularnonaukowych.

KLUBY I WARSZTATY

Przy Czytelni organizowane są spotkania Klubu Czytelnika Głuchego oraz warsztaty literackie „Pisemne bazgroty
– literackie pieszczoty” , działa także sekcja rękodzieła artystycznego Sekcja Kreatywna „Złote Ręce” (spotkania we wszystkie poniedziałki w godz. 15.00-17.00)

ACADEMICA

w Czytelni znajduje się terminal systemu Academica.