Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Legnicka Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Gumińskiego w Legnicy - STYCZEŃ 2020

STYCZEŃ 2020

Książki:

Bojanowska Monika
„Czwarty pokój”
Konin: Psychoskok 2019, 405 s.

Całe mnóstwo niebezpieczeństw, przyjaźń, skomplikowane małżeńskie relacje, odzyskana przyjaźń z dzieciństwa, mroczna tajemnica tragicznej śmierci oraz ofiara strzały Amora…

Dobrawa Tulewicz nie należy do pupilek losu. Życie jej nie rozpieszcza, rodzina również. Nieszczęścia, pechy mnożą się i dzielą, sumują i rozmnażają, bez opamiętania. Jednak kobieta nie traci dobrego humoru, woli walki i instynktu przetrwania. Pełna optymizmu i zapału opuszcza swoją zapadłą wieś
i przeprowadza się wraz z mężem Arkiem i trójką synów do odziedziczonego po ciotce męża czteropokojowego mieszkania w jednej z legnickich kamienic… zupełnie nieświadoma, że w czwartym pokoju mieszka… duch! Zjawa angażuje Dobrawę w śledztwo w sprawie swojej tajemniczej śmierci, przy okazji wywracając życie bohaterki do góry nogami.

Źródło: http://www.psychoskok.pl/produkt/czwarty-pokoj/

 

Bonowicz Wojciech
„Dziennik końca świata”
Kraków: Znak 2019, 187 s.

Świat jest straszny, ale ja postanowiłem, że jest piękny.

Co robi obserwator końca świata? Chodzi i podsłuchuje. Najchętniej w tramwaju, ale może być też
w osiedlowym sklepie i pobliskiej przychodni.
Ze spojrzeniem jak u krowy smutnym gapi się przez okno. No cóż, taki zawód. A świat zrobił się pod swój koniec niebezpieczny. Trzeba brać kwas foliowy, witaminę B, popijać nalewką. Między wizytami w Krysieńce i Pięknym Psie posłuchać pieśni patriotycznych, obejrzeć plakaty przedwyborcze, zadumać się nad tym, czy ludzie są jeszcze w stanie rozumieć siebie nawzajem. No i przede wszystkim: trzeba mieć rację. Własne sądy zawsze się potwierdzają.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4889352/dziennik-konca-swiata

 

Budzyńska Izabela
“Gdy Opera drzwi otwiera”
Warszawa : Pryzmat, [2019], 40 s.

Książka „Gdy Opera drzwi otwiera” to wyjątkowa pozycja na rynku wydawniczym, skierowana do młodych melomanów.
Z zawartych w książce wierszy dzieci dowiedzą się m.in. z jakimi problemami zmaga się reżyser, kto to jest dyrygent i jaka jest rola inspicjenta w teatrze. Poznają również postaci z opery „Czarodziejski flet” W.A. Mozarta. Książka zawiera także słowniczek, który w przyjazny sposób wyjaśnia wiele muzycznych pojęć. Całości dopełniają przepiękne ilustracje autorstwa Elżbiety Lubomirskiej.

Źródło: https://bonito.pl/k-20037932-gdy-opera-drzwi-otwiera

 

Er Paula
 „Wolność jaskółki”
 Gdynia: Novae Res 2018, 240 s.

O wiele łatwiej jest sprawować kontrolę nad drugim człowiekiem niż nad własnym życiem.

Wie o tym Marek, przykładny ojciec rodziny, prezes poważnej firmy, dręczyciel i kat swojej żony.  Trudno jest jednak
w nieskończoność zachowywać pozory szczęścia, zwłaszcza kiedy ofiara się buntuje i  zaczyna dostrzegać, że istnieje świat poza więzieniem, którym okazał się wymarzony dom, że istnieją  uczucia inne niż strach, nienawiść i upokorzenie. I że nie każdy mężczyzna jest potworem ukrytym w ludzkiej skórze.

“Wolność jaskółki to studium psychiki ofiary przemocy domowej. Dramatyczna, niezwykle sugestywna, ale i dająca nadzieję historia o tym, że na szczyty najwyższych gór nie kursują żadne windy, lecz trzeba się na nie wspiąć samemu. I że można tego dokonać, nawet jeśli ktoś z impetem uderzył nami o dno – bo może właśnie wtedy siłą swojego uderzenia spowodował efekt odbicia. Teraz musimy tylko spojrzeć w górę i nie stracić z oczu rozświetlonego słońcem nieba.”

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4819962/wolnosc-jaskolki

 

Fabisińska Liliana
„Obok niej”
Poznań: Filia 2019, 432 s.

Kinga jest świetną matką, doskonałą żoną, (prawie) perfekcyjną panią domu i pracownikiem miesiąca.
Wszystko zmienia się w chwili, kiedy jedzie na 20-lecie swojej studniówki i nawiązuje romans z dawnym kolegą ze szkoły. Sekretne spotkania szybko przestają im wystarczać. Kochanek namawia, by odeszła od męża i zaczęła z nim nowe życie.
Kinga się zgadza… i wtedy wszystko nagle się komplikuje.
Życie kobiety, zamiast w romantyczną bajkę, zamienia się w koszmar.
Zdruzgotana Kinga na oślep szuka wyjaśnienia. Trafia na informacje, które mrożą jej krew w żyłach. Zaczyna rozumieć, że sprowadziła śmiertelne niebezpieczeństwo na siebie i na tych, których kocha. Może zrobić tylko jedno. To, czego nie chce najbardziej na świecie. Nie ma jednak wyboru – bo utrata miłości, pieniędzy, pracy, a nawet więzienna cela, wydają się niską ceną w walce, którą przyjdzie jej stoczyć.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4897903/obok-niej

 

Flanagan Richard
„Pierwsza osoba”
 Kraków: Wydawnictwo Literackie 2019, 448 s.

W środku nocy Kif Kehlmann, młody, początkujący pisarz, odbiera telefon. Głos z niemieckim akcentem. To Siegfried Heidl, najsłynniejszy oszust w dziejach Australii. Ukradł bankom 700 milionów dolarów i czeka na proces. Wplątany w niejasne powiązania z CIA, NASA i zabójstwo wspólnika, szuka kogoś, kto napisze jego autobiografię. W sześć tygodni.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4874497/pierwsza-osoba

 

Fridlund Emily
„Historia wilków”
Gliwice: Edito 2019, 278 s.

Dorastanie może być trudne i bolesne, zwłaszcza w świecie, który z każdej strony odrzuca młodego człowieka. Co by było, gdyby czternastoletnia Madeline zwana Lindą wychowała się w normalnej rodzinie, dobrze znała swoich rodziców i miała pewność, że jest dla nich najważniejsza na świecie? A gdyby w szkole znalazła bratnią duszę wśród rówieśników i mądrego mentora wśród nauczycieli? Wreszcie, co by było, gdyby do domu po drugiej stronie jeziora wprowadziła się zwykła rodzina?

Powieść Historia wilków znalazła się w finałowej szóstce Nagrody Bookera 2017, czyli najbardziej prestiżowej nagrody literackiej w Wielkiej Brytanii. Ta z pozoru prosta historia rozwija się w wiele różnych wątków, opisanych oszczędnym, precyzyjnym językiem. To opowieść, która toczy się spokojnym biegiem nizinnej rzeki, niepokojąco wciąga, wytrąca z równowagi i pozostawia w stanie emocjonalnego niedosytu. Czytając ją, dowiesz się, jak na życie dorosłej kobiety wpływają nie do końca świadome wybory, których dokonywała jako odtrącona nastolatka. Wystarczy jeden rok, aby wszystko zmieniło się — nieodwracalnie…

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4856869/historia-wilkow

 

García Sáenz Eva
„Cisza białego miasta”
Warszawa: Muza 2019, 571 s.
Pierwsza część fenomenalnej „Trylogii Białego Miasta”, pełnej mrocznych rodzinnych tajemnic, baskijskiej kultury i tradycji.

Mieszkańcami hiszpańskiej Vitorii wstrząsa wiadomość o podwójnym morderstwie, łudząco podobnym do brutalnych seryjnych zbrodni sprzed dwudziestu lat. W tym samym czasie na swoją pierwszą przepustkę z więzienia ma wyjść skazany za tamte zabójstwa Tasio Ortiz de Zárate. Wracają stare obawy i strach, ludzi zaczyna ogarniać przerażenie.

Unai López de Ayala, „Kraken”, śledczy specjalizujący się w profilowaniu kryminalnym, stara się zapobiec kolejnym zabójstwom. Jego metody pracy nie podobają się Albie, podkomisarz, z którą utrzymuje dwuznaczne relacje… Rozpoczyna się wyścig z czasem, niebezpieczeństwo czai się za każdym rogiem, a każdy dzień przynosi kolejny zwrot w śledztwie.

Seryjny morderca dbający o każdy szczegół makabrycznych zbrodni i profiler, który potrafi dotrzeć do najmroczniejszych zakamarków ludzkiego umysłu. Który z nich wyjdzie z tego pojedynku zwycięsko?

„Fascynowała mnie dziwna symetria wydarzeń. Podwójne ofiary, w wieku kończącym się na zero albo na pięć… Zabójca i policjant o identycznym wyglądzie… To, że morderstwa ustały, kiedy Tasio trafił do więzienia, i to, że zostały wznowione, kiedy miał
z niego wyjść… Fascynowała mnie i – przyznam szczerze – spędzała mi sen z powiek”.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4873182/cisza-bialego-miasta

 

Gargaś Gabriela
„Kiedyś się odnajdziemy”
Poznań: Czwarta Strona 2019, 445 s.

Janka ucieka z ogarniętego wojną Wołynia i musi zostawić młodszą siostrę u obcej rodziny. Obiecuje, że po nią wróci, lecz
w tamtym czasie każde pożegnanie może być już na zawsze.

I wtedy los stawia na jej drodze inną małą dziewczynkę, która została na świecie zupełnie sama. Czy Janka pokocha ją jak własną siostrę?
W Warszawie Tadek poznaje Annę, w której niebieskich oczach można się zatracić. Rodzące się uczucie wystawi na próbę więź łączącą go z najlepszym przyjacielem. Jaką cenę zapłaci za podjęte decyzje?
Po latach drogi Janki i Tadka się połączą. Tych dwoje doświadczyła wojna, ale przed nimi jeszcze całe życie…
Kiedyś się odnajdziemy to opowieść o miłości, która potrafi przetrwać największe cierpienie, stracie, której nie można przeboleć,
i błędach, które trudno wybaczyć.

Źródło: http://czwartastrona.pl/ksiazki/kiedys-sie-odnajdziemy/

 

 

Gibasiewicz Anna
„Wyprawa Endoasa”
Szczecin: Anna Gibasiewicz 2019, 56 s.

Wyprawa Endoasa jest kontynuacją Baśni o perle. Obok starych bohaterów pojawiają się nowi. Dawny poławiacz pereł wyrusza
w swoją podróż. Będzie ona trudna i niebezpieczna. Podczas jej trwania Endoas przeżyje wiele przygód i spotka różnych ludzi.
Czy zaprzyjaźni się z nimi? Czy uda mu się spełnić misję, z jaką wyprawił go król Atin? Ta niewielka książeczka pokazuje siłę przyjaźni, wierności, oddania i poświęcenia dla drugiego człowieka.
Jest z pewnością dobrą lekturą zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Autorskie wydanie!

Źródło:  https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4908558/wyprawa-endoasa

 

 

Gottlieb Iris
“Cały świat jest cudem”
Warszawa: Nasza Księgarnia 2019 143 s.

Od największej czarnej dziury aż po najmniejszą komórkę: ta niezwykła książka odkrywa przed czytelnikami tajemnice otaczającego nas świata, a także objaśnia zachodzące w nim procesy. Wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych – o życiu, Ziemi i kosmosie – autorka przedstawia w fascynujący i bardzo przystępny sposób, również dzięki realistycznym ilustracjom. Zajrzyj do środka, jeśli chcesz się dowiedzieć, dlaczego lepiej mieć zieloną głowę niż żółtą, ile procent genów masz wspólnych z drożdżami piekarniczymi i jak zdobyć mi­łość… gromadząc śmieci. “Od dzieciństwa badałam świat przyrody. Onieśmielona w towarzystwie ludzi, przyjaźniłam się z  stworzeniami: z krabami (zwanymi kretami morskimi) na plaży, z prawie dwumetrową rośliną znaną jako Bill Chwast, z robaczkami na podwórku, z martwą rybą zwaną Śpiochem (była już nieżywa, kiedy się poznałyśmy), z falangą identycznych myszoskoczków… Pisząc tę książkę, zdołałam wreszcie zrozumieć wiele kwestii, o które wcześniej wiecznie wypytywałam najbliższych. Czego jest więcej: ziarenek piasku na Ziemi czy gwiazd we wszechświecie? Czemu nie wszystkie włosy na ciele są tej samej długości? Dlaczego istnieją przypływy? Prawda naukowa jest znacznie bardziej niezwykła niż dzieła wyobraźni i zasługuje na to, byśmy ją zgłębiali, rozumieli i cenili, niezależnie od naszego wykształcenia.

Źródło:  https://www.empik.com/caly-swiat-jest-cudem-ilustrowany-przewodnik-po-tajemnicach-przyrody-gottlieb-iris,p1227337463,ksiazka-p?gclid=EAIaIQobChMIhdSruL_V5gIVh63tCh0zzAP5EAMYASAAEgLaz_D_BwE&gclsrc=aw.ds

 

 

 Gryguć Jarosław
„W czasach pierwszych Piastów”
Poznań: Media Rodzina 2019, 24 s.

Książki z serii Tu powstała Polska cieszą się dużym zainteresowaniem młodych czytelników. Autor w sposób zwięzły i przystępny opowiada o państwie Mieszka I, o drużynie książęcej, o tym, jak wyglądały grody i życie w nich, o sztuce romańskiej, o zajęciach rzemieślników i kupców. Zachęca czytelnika do odwiedzenia muzeów Wielkopolski, gdzie znajduje się wiele zabytków pochodzących z czasów pierwszych Piastów. Opowieść wzbogacona jest bardzo plastycznymi ilustracjami.

Źródło:https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4896547/tu-powstala-polska-w-czasach-pierwszych-piastow

 

Holmström Johanna
 „Wyspa dusz”
  Katowice: Sonia Draga 2018, 304 s.

Pewnej jesiennej nocy w 1891 roku Kristina Andersson topi dwoje swoich śpiących dzieci w rzece Aurze. Potem wiosłuje
w stronę domu.
Kristina zostaje wysłana na Sjalö, wyspę w archipelagu Turku, którą rzadko kto opuszcza. Czterdzieści lat później trafia tam siedemnastoletnia Elli Curtén. Dziewczyna z mieszczańskiej rodziny marzy o życiu, które składa się z czegoś więcej niż skrojona na miarę egzystencja w rodzinnym domu. Zostaje wciągnięta w szaloną karuzelę przestępstw i nieposłuszeństw, a następnie wysłana do szpitala psychiatrycznego, w którym czas stanął w miejscu. Pielęgniarka Sigrid Friman będzie łączniczką między Kristiną a Elli, tym, co stare i nowe – w okresie, gdy nad Europę nadciąga potworna wojna.

Powieść Johanny Holmström jest oparta na prawdziwych zdarzeniach. To historia o tym, jak szaleństwo definiowano ze względu na płeć i czas, o macierzyństwie, archeologii milczenia i o szpitalu psychiatrycznym – miejscu, które jest jednocześnie więzieniem i azylem.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4854492/wyspa-dusz

 

Houellebecq Michel
 „Serotonina”
Warszawa:  W.A.B. – Grupa Wydawnicza Foksal 2019, 333 s.

Najnowsza powieść Michela Houellebecqa, najsłynniejszego żyjącego francuskiego pisarza, kontestatora i uważnego krytyka kultury zachodniej.

Okrzyknięta najbardziej rozpaczliwą i mroczną powieścią w dorobku wybitnego pisarza, „Serotonina” to historia czterdziestosześcioletniego Florenta-Claude’a Labrouste’a, który pewnego dnia odkrywa, że partnerka zdradzała go z młodymi mężczyznami podczas filmowanych orgii. Opuszcza ją i całymi dniami snuje się po barach, wygłaszając tyrady na temat związków miłosnych. Bohaterowi udaje się funkcjonować jedynie dzięki regularnemu zażywaniu tabletki Captorix, która powoduje wydzielanie serotoniny, zwanej hormonem szczęścia.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4880729/serotonina

 

 

King Stephen
„Instytut”

Warszawa:  Albatros 2019, 672 s.

Mocny jak To, przerażający jak Podpalaczka!

Stephen King powraca do motywów znanych z jego najlepszych książek.

Zjawiają się w nocy.

W ciągu dwóch minut eliminują wszystkie przeszkody.

I uprowadzają obiekt.

Interesują ich dzieci.

Wyjątkowe dzieci…

Luke Ellis budzi się w pokoju do złudzenia przypominającym jego własny, tyle że bez okien. Wkrótce orientuje się, że trafił do tajemniczego Instytutu i nie jest jedynym dzieciakiem, którego tu uwięziono. To miejsce odosobnienia dla nastolatków obdarzonych zdolnościami telepatii lub telekinezy. W Instytucie zostaną poddani testom, które wzmocnią ich naturalną, choć nadprzyrodzoną moc. Opiekunowie nie mają skrupułów – grzeczne dzieci są nagradzane, nieposłuszne – są surowo karane. Wszyscy jednak, prędzej czy później, trafią do drugiej części Instytutu, a stamtąd nikt już nie wraca.

Gdy kolejne dzieci znikają w Tylnej Połowie Luke jest coraz bardziej zdesperowany. Musi uciec i wezwać pomoc. Bo jeśli komuś miałoby się udać, to właśnie jemu.

Tylko że nikt dotąd nie uciekł z Instytutu.

Źródło: https://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazki/instytut/

 

 

Kuszyk Karolina
“Poniemieckie”
Wołowiec: Czarne 2019, 458 s.

Poniemieckie to błyskotliwa opowieść o losach domów, cmentarzy i rzeczy, od szaf po oleodruki. Karolina Kuszyk – sama „wychowana na poniemieckim” – tropi ślady, wczytuje się we wspomnienia osadników i przesiedleńców, a przede wszystkim rozmawia – z przedstawicielami trzech pokoleń ludzi mieszkających w poniemieckich domach i korzystających z poniemieckich przedmiotów, ze zbieraczami i kolekcjonerami, z poszukiwaczami niemieckich skarbów, z regionalistami z ziem zachodnich i północnych odkrywającymi przedwojenną historię swoich małych ojczyzn. I zadaje pytania. Czym są dla nas poniemieckie rzeczy? Wdzięcznymi, lecz niewiele mówiącymi gadżetami w rodzaju obrazka z Aniołem Stróżem przeprowadzającym dzieci przez kładkę nad przepaścią? Obcymi śmieciami, na których rodzice i dziadkowie musieli się urządzać, bo nie mieli innego wyjścia? Jak bardzo dom poniemiecki musiał się napracować, żeby zasłużyć na miano polskiego? A co się stało z niemieckimi cmentarzami na ziemiach przyłączonych do Polski w 1945 roku?

Źródło: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/poniemieckie

 

Makuch Marcin
“Sekrety Legnicy. Cz. 2”
Łódź:  Księży Młyn 2019, 123 s.

W pierwszej części Sekretów Legnicy na miasto skierowane były natowskie rakiety, w drugiej – na jego ulicach czają się agenci CIA. Kogo szukają? Tym razem wyjaśni się tajemnica przędzalni Ruffera, odkryta zostanie historia łodzi podwodnej, a Władysław Stasierski nie ucieknie daleko. As lotniczy Manfred von Richthofen pokona brytyjskich i francuskich pilotów, a Josef Seiler opatentuje wzór okrągłego stołu. Niestety nad miastem pojawią się ciemne chmury… zapadnie wyrok śmierci. Kaczawa okaże się bezlitosna, niosąc strach i zniszczenie.

Co jeszcze się wydarzy? Druga część Sekretów Legnicy zabierze Cię w wyjątkową podróż po nieodkrytych miejscach, pozwoli poznać zaskakujących ludzi i wziąć udział w historycznych wydarzeniach.

Źródło: https://www.km.com.pl/ksiazka-387-sekrety_legnicy_cz_2.html

 

 

Margielewski Marcin
“Jak podrywają szejkowie”
Warszawa: Prószyński Media 2019  349 s.

Przemilczana prawda o życiu arabskich szejków.
Historia młodego księcia, syna jednego z arabskich szejków, który ze względu na swoją pozycję i bogactwo może mieć wszystko. Dosłownie: wszystko. Marcinowi Margielewskiemu udało się z pierwszej ręki pozyskać informacje na temat nocnego życia najbogatszych mężczyzn świata.  Abed ma dwie pasje – piękne kobiety i piękne konie. Wraz ze swoim ojcem przylatuje do Polski na słynną na całym świecie aukcję koni. Jednak szejk, zamiast kupić synowi upragnionego wierzchowca, niespodziewanie wyjeżdża. W hotelu Abed znajduje tylko enigmatyczny list od ojca, który prosi go, aby pozostał w Warszawie. Opiekę nad młodym księciem przejmuje jego kuzyn, który odkrywa przed Abedem świat pełen kobiet, pieniędzy, używek, erotycznych rozkoszy i perwersyjnych zabaw. Autor ujawnia bezwzględną rzeczywistość nocnego życia szejków i arabskich książąt, która zwykle skrywa się za ścianami hoteli, apartamentów i luksusowych dyskotek.
“Wszystkie dziewczyny, które przylatują na moje epickie przyjęcia, są modelkami. Dziwka to takie brzydkie słowo. Zwłaszcza na trzeźwo – powiedział Imad kpiąco.  On nie widział różnicy pomiędzy pracą modelki z profesjonalnych agencji a usługami prostytutki. Patrzyliśmy na tę sprawę z dwóch różnych perspektyw, ale miałem wrażenie, że jego doświadczenie w temacie sprawia, iż wcale nie jest taki daleki od prawdy. Modelki, z którymi pracowałem, z dużym zaangażowaniem prezentowały ubrania bogatym Arabkom, ale podejrzewałem, że za odpowiednią sumę równie chętnie zrzuciłyby je przed bogatymi Arabami.”
fragment książki

Źródło:  https://www.empik.com/jak-podrywaja-szejkowie-margielewski  marcin,p1222601743,ksiazka-p

 

 

Mikita Anna
 „Bajki w zielonych sukienkach”
 Kielce: MAC Edukacja  2018, 88 s.

Nowe wydanie Bajek w zielonych sukienkach Anny Mikity to odpowiedź na pytanie, jak o ochronie przyrody mówić najmłodszym. Książka została wzbogacona o dwa opowiadania: Bajkę o Niezwyciężonym Kamieniu oraz Urodzinowy zlot Kolczastych, które zwracają uwagę na różnorodność w przyrodzie, a także podkreślają, że wszystkie jej elementy – rośliny, zwierzęta, skały, woda i powietrze – są tak samo istotne. Opowiadania, których bohaterami są między innymi drzewa, kwiaty, zwierzęta, a nawet góry w atrakcyjny sposób przybliżają dziecku otaczający je świat. W książce poruszane są zagadnienia dotyczące poszanowania zasobów Ziemi, segregacji śmieci i recyklingu oraz rozsądnych i świadomych zakupów. Nowe wydanie Bajek w zielonych spodenkach to wyjątkowa publikacja dla dzieci i ich rodziców, którzy są wrażliwi na piękno przyrody i chcą je ocalić.

Źródło: https://www.swiatksiazki.pl/bajki-w-zielonych-sukienkach-6388269-ksiazka.html

 

 

“Moda na gotowanie. Medialne i kulturowe wizerunki jedzenia”
Red. Bartosz Kowalczyk i in.
Poznań: Silva Rerum2018, 337 s.

Jedzenie to jedna z potrzeb podstawowych człowieka, potrzeba naturalna, element biologii. To co jemy i sposób w jaki to czynimy stanowi wynik kulturowych, a zatem arbitralnych rozstrzygnięć. Tradycyjnie człowiek odżywiał się w taki sam sposób, jak pozostali członkowie grupy, czy warstwy społecznej, do której przynależał i z którą się w pełni identyfikował. Można przyjąć, że w obrębie takiej grupy wszyscy jadali w podobny, jeśli nie taki sam sposób, a różnice wynikały jedynie z zamożności jednostek czy rodzin i to jedynie w przypadku, gdy logika kulturowa takie zróżnicowanie dopuszczała. Jakkolwiek definiowana kulturowo dieta czerpała z dość wąskiej grupy lokalnych i najczęściej sezonowych produktów.

Obecnie bogate społeczeństwa Zachodu stają wobec sytuacji nadmiaru produktów spożywczych i nadmiaru form ich konsumpcji. Preferencje odnośnie samych produktów, jak też sposobów ich przygotowania i spożywania, w nieporównywalnie większym stopniu są dziś efektem panujących mód, ideologii, przewartościowań religijnych, czy światopoglądowych, jakim poddają się jednostki w ramach swojego życia. W upowszechnianiu tych kulturowych stylów życia, „filozofii” odżywiania się, wreszcie konkretnych produktów i potraw pierwszoplanową rolę wiodą media. Główny temat opracowania stanowi  medialny wizerunek i oprawa jedzenia i zwyczajów żywieniowych.

Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/moda-na-gotowanie-medialne-i-kulturowe-wizerunki-jedzenia–142094

 

Rożek Tomasz
“Człowiek”
Warszawa: Biblioteka Akustyczna: we współpracy z Foksal Grupa Wydawnicza, copyright 2019, 1 CD-MP3, czyta Stanisław Biczysko

Tomasz Rożek stawia śmiałe pytanie o to, czy dzisiejszy świat, rozwój technologii i cyfryzacja mogą w przyszłości zmienić naszą anatomię lub fizjologię. Na temat przeszłości, teraźniejszości i przyszłości człowieka autor rozmawia również z trzema znakomitymi naukowcami: profesorem Markiem Konarzewskim, doktorem Markiem Kaczmarzykiem i profesorem Ryszardem Tadeusiewiczem. Odpowiedzi wybitnych specjalistów na pewno niejednego zaskoczą, uświadamiają też, jak wiele tajemnic kryje przed nami nasz organizm.

Źródło: https://upolujebooka.pl/oferta,106610,czlowiek_-_audiobook.html

 

Speck Daniel 
„Bella Germania”
Warszawa: Czarna Owca 2019, 637 s.

Monachium, 2014 rok. Świat Julii wywraca się do góry nogami, gdy krok od odniesienia sukcesu nagle poznaje Vincenta, który twierdzi, że jest jej dziadkiem. Mediolan, 1954 rok. Młody Vincent jedzie z Monachium do Mediolanu. Ulega urokowi Włoch i spotyka Giuliettę. To miłość od pierwszego wejrzenia. Dziewczyna jest jednak przyrzeczona innemu. Czy tragiczna miłość sprzed lat całkowicie zmieni życie Julii?

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4892544/bella-germania

 

Widzowska- Pasiak Agata
“Kocia lista życzeń”
Warszawa : Biblioteka Akustyczna : we współpracy z Foksal Grupa Wydawnicza, copyright 2019, 1 CD-MP3, czyta Janusz Zadura

Pies Remik zostaje porwany przez… koty! A wszystko przez jego poezję. Koty chcą, aby Remik – dzięki swoim zaczarowanym wierszom – poprawił ich los. Lista żądań porywaczy jest długa i bardzo zaskakująca. Zaniepokojeni podopieczni Psierocińca wszczynają poszukiwania. Zaczyna się ciekawa i pełna nieoczekiwanych zwrotów okoliczności przygoda z wątkiem miłosnym
w tle.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4891433/psierociniec-kocia-lista-zyczen-tom-4

 

Wlekły Mirosław
„Raban! : o Kościele nie z tej ziemi”
Warszawa: Agora 2019, 398 s.

Kościół w Polsce nie ma ostatnio dobrej prasy. Kolejne afery zniechęcają do niego nawet ludzi głęboko wierzących. Tymczasem są na świecie katolicy, duchowni i świeccy, którzy tworzą zupełnie inny Kościół – taki, jaki się Polakom w głowie nie mieści…

Na poszukiwanie niepokornych katolików, rycerzy Bergoglia, wyrusza Mirosław Wlekły, autor głośnej biografii „Tu byłem. Tony Halik”. Znów przemierza świat, tym razem od Argentyny po Birmę, Brazylii po Liban, Dominikany po Anglię – by pokazać, jak może wyglądać katolicyzm.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4888554/raban-o-kosciele-nie-z-tej-ziemi

 

 

Yalom Marilyn
“Historia żony”
Warszawa: Aletheia 2019, 497 s.

Żona jest nowym faktem społecznym. Oczywiście żona w dzisiejszym sensie, podobnie jak inne elementy prywatnego życia: rodzina, gospodarstwo domowe, dziecko, dzieciństwo. Jeszcze kilkaset lat temu ognisko domowe wyglądało zupełnie inaczej. Rodzina nuklearna, małżeństwo z miłości, a nie jako interes załatwiany przez rodziców ponad głowami przyszłych małżonków, intymność życia domowego z dzieckiem jako jego hołubionym centrum to dość nowe „wynalazki”.  Autorka historię żony zaczyna  od czasów biblijnych, by poprzez średniowieczną i nowożytną Europę dotrzeć ze swoją opowieścią na kontynent amerykański. Opowieść Yalom jest szczególnie frapująca, ponieważ nieakademicka, za to obficie udokumentowana materiałem źródłowym,
by wspomnieć choćby relacje kobiet z XIX wieku o szczegółach ich pożycia małżeńskiego. Co cenne, autorka skupia się nie tyle na instytucji małżeństwa, ile na jej najwrażliwszym elemencie, żonie, i to jej oddaje głos. Pokazuje drogę emancypacji kobiet-żon, trudną nawet dziś w społeczeństwie demokratycznym, a pełną dramatyzmu i opresji wcześniej, i czyni to z wielkim talentem literackim wspartym równie wielką erudycją.

Źródło: https://www.swiatksiazki.pl/historia-zony-6544580-ksiazka.html

Banery/Logo