Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Legnicka Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Gumińskiego w Legnicy - Dział Informacyjno-Bibliograficzny i Regionalny

Dział Informacyjno-Bibliograficzny i Regionalny

Dział Informacyjno-Bibliograficzny i Regionalny

Menu dla: Dział Informacyjno-Bibliograficzny i Regionalny

59-220 Legnica, ul. Piastowska 22
tel. 76 722 60 22
e-mail: dibir@biblioteka.legnica.eu

czynna: poniedziałekwtorekczwartek, piątek: 10:00-19:00
sobota: 9:00-14:00

Uwaga: w związku z wprowadzonymi oszczędnościami zmianie, do odwołania, ulegają godziny pracy w soboty.


Dział Informacyjno-Bibliograficzny i Regionalny LBP zajmuje się gromadzeniem zbiorów, na które składają się książki regionalne, bibliografie, czasopisma lokalne oraz dokumenty życia społecznego, kartografia.
Służą one zaspokajaniu potrzeb mieszkańców Legnicy i innych osób poszukujących informacji  ogólnych  oraz regionalnych dot. Legnicy i Dolnego Śląska. Stanowią także cenne źródło dodatkowych informacji nt. wydarzeń społecznych, politycznych i kulturalnych Legnicy i regionu; są świetnym materiałem do pracy badawczej i publicystycznej.

W zbiorach Działu znajdują się również cenne pozycje przedwojenne w j. niemieckim – dostępne online –  KOLEKCJA DOLNOŚLĄSKA

Od początku powstania Działu prowadzone są prace bibliograficzne dotyczące regionu.

Obecnie na bibliografię regionalną składają się:

  • Tradycyjna kartoteka województwa legnickiego, która zawiera ponad 60 tys. opisów artykułów za lata 1975 – 1998 z prasy lokalnej i ogólnopolskiej gromadzonej przez Legnicką Bibliotekę Publiczną „Legnica i województwo legnickie”;
  • Baza komputerowa (Album)  Legnicy i powiatu legnickiego, skupia artykuły z czasopism regionalnych i ogólnopolskich z lat 1999-2008
  • Od 2009 r. legnicka bibliografia regionalna jest dostępna online – BIBLIOGRAFIA REGIONALNA DOLNEGO ŚLĄSKA

Poza działalnością ściśle bibliograficzną istotnym elementem pracy Działu jest edukacja.

Specjalnie dla młodych czytelników utworzono tzw. Strefę Młodzieży. Znajdują się tu cztery komputery, stół multimedialny oraz stanowisko wirtualnej rzeczywistości. Dzięki pilotom i goglom VR mamy możliwość przeniesienia się w świat gier.

Dla najmłodszych użytkowników (6–10 lat) prowadzone są zajęcia informatyczne pozwalające na samodzielne złożenie komputera Kano i zapoznanie się z podstawowym oprogramowaniem komputerów.

Pracownicy działu w atrakcyjnej formie prowadzą lekcje biblioteczne ogólne, jak i tematyczne lekcje regionalne, np.

  • Zabytki Legnicy
  • Walory turystyczne Dolnego Śląska
  • Kraina Wygasłych Wulkanów
  • Legnickie legendy

DIBiR proponuje także Akademię Filmową – cykl zajęć warsztatowych poświęconych historii filmu czy procesom jego powstawania. Uczestnicy mają możliwość obejrzenia interesujących filmów i porozmawiania o problemach w nich poruszanych.

Proponujemy:

  • Malarstwo zamknięte na ekranie, czyli co inspiruje twórców filmowych.
  • Od kina niemego do dźwiękowego – jak zmieniało się kino.
  • Co to znaczy dorosłość? Rola rodziny w życiu człowieka na przykładzie filmu „Trójka do wzięcia”.
  • Gorzka refleksja o współczesnej rodzinie w prowokacyjnym filmie Marcina Koszałki „Takiego pięknego syna urodziłam”, i in.

Dla starszych czytelników prowadzone są Spotkania z Książką Regionalną przybliżające w multimedialnej formie ciekawe miejsca, osoby, wydarzenia historyczne związane z Legnicą i Dolnym Śląskiem. Spotkaniom towarzyszy poczęstunek (kawa, herbata, ciastka).


Z myślą o seniorach uruchomiliśmy też zajęcia komputerowe.

Osoby prywatne oraz szkoły zainteresowane zajęciami prowadzonymi przez Dział Informacyjno-Bibliograficzny i Regionalny zapraszamy do kontaktu telefonicznego i mailowego.



Banery/Logo