Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Legnicka Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Gumińskiego w Legnicy - Czytelnia Naukowa

Czytelnia Naukowa

Czytelnia Naukowa

Menu dla: Czytelnia Naukowa

59-220 Legnica, ul. Piastowska 22
tel. 76 722 52 84
e-mail: czytelnia@biblioteka.legnica.eu

czynna: poniedziałekwtorekczwartek, piątek: 10:00-19:00
sobota: 9:00-14:00

 Uwaga: w związku z wprowadzonymi oszczędnościami zmianie, do odwołania, ulegają godziny pracy w soboty.


Czytelnia Naukowa Legnickiej Biblioteki Publicznej powstała w 1963 r., mieszcząc się początkowo przy ul. Mickiewicza 3 (wówczas Miejski Dom Kultury). W roku 1970 przeniesiona została do budynku dawnej loży masońskiej przy ul. Piastowskiej 22, stanowiąc wówczas podstawową bazę biblioteczną dla środowiska naukowego i akademickiego Legnicy. Czytelnia funkcjonowała na 1. piętrze budynku, a od listopada 2014 r. zaprasza do odremontowanej sali na parterze.
Księgozbiór Czytelni to ponad 32 tys. książek naukowych i popularnonaukowych z różnych dziedzin wiedzy – prawo i administracja, organizacja  i zarządzanie, socjologia i psychologia, teoria i historia literatury, sztuka, medycyna, pedagogika, ekonomia, genealogia, historia i in. Dysponujemy także zbiorem około 120 tytułów archiwalnych czasopism oprawnych (około 6000 tomów), w tym dzienników i tygodników regionalnych (Polska Gazeta Wrocławska, Konkrety i Panorama Legnicka), gazet i tygodników ogólnopolskich (Rzeczpospolita i Gazeta Wyborcza, Polityka, Wprost) oraz wieloma tytułami czasopism specjalistycznych (np. Charaktery, Chip, Film, Literatura na Świecie, Nowa Fantastyka, Odra, Śląski Kwartalnik Historyczny Sobótka, Twórczość). W bieżącej prenumeracie oferujemy Czytelnikom niemal 90 tytułów czasopism o różnorodnej tematyce.

Czytelnia Naukowa udostępnia swoje zbiory głównie na miejscu, istnieje jednak możliwość, za zgodą kierownika Czytelni, pożyczania książek na krótki czas (weekend, święta, środa). Czytelnik może wypożyczyć na 2 tygodnie wcześniejsze numery (bieżące zostają na miejscu) czasopism z bieżącej prenumeraty.

Czytelnicy mają dostęp do bogatego księgozbioru podręcznego, który zawiera encyklopedie – powszechne (także w językach obcych) i specjalistyczne , słowniki – terminologiczne, językowe, biograficzne, atlasy i informatory.

Zbiory Czytelni (książki i czasopisma) zostały wprowadzone do komputerowej bazy danych, informacja o zbiorach dostępna jest w Katalogu Centralnym on-line (Dolnośląski Zasób Biblioteczny, wyszukiwarka PRIMO) na stronie Legnickiej Biblioteki Publicznej www.biblioteka.legnica.eu


WYPOŻYCZALNIA MIĘDZYBIBLIOTECZNA

Na prośbę Czytelników sprowadzamy z Bibliotek w całym kraju potrzebne Czytelnikom materiały (książki – naukowe i popularnonaukowe oraz literaturę piękną, skany lub odbitki ksero artykułów z czasopism i fragmentów książek), których legnickie biblioteki nie posiadają w swoich zbiorach. Zamówienia przyjmowane są telefonicznie i mailowo.

Wypożyczenia międzybiblioteczne realizuje Czytelnia Naukowa.

  • Informacje dla osób chcących skorzystać z wypożyczeń międzybibliotecznych:
    • Ze zbiorów innych bibliotek (wypożyczeń międzybibliotecznych), może korzystać każdy, kto jest czytelnikiem Czytelni Naukowej Legnickiej Biblioteki Publicznej.
    • Zamawianie i realizacja wypożyczeń międzybibliotecznych odbywa się wyłącznie za pośrednictwem Czytelni Naukowej.
    • Warunkiem przyjęcia zamówienia jest potwierdzenie braku poszukiwanego dzieła w zbiorach bibliotek w Legnicy.
    • Usługa wypożyczenia międzybibliotecznego pozwala sprowadzić książkę lub kserokopie (skany) fragmentów książek i artykułów z czasopism.
    • Materiały sprowadzone z innych bibliotek są dostępne wyłącznie w Czytelni Naukowej przez okres 4 tygodni chyba, że biblioteka wypożyczająca określi inny termin zwrotu. Prolongatę (przedłużenie) tego okresu należy zgłosić na 7 dni przed upływem zwrotu.
    • Czytelnik ponosi koszty związane ze sprowadzeniem materiałów z innej biblioteki. Czytelnik, który został powiadomiony o nadejściu zamówionych dzieł, a z nich nie skorzystał, obowiązany jest opłacić koszty sprowadzenia materiałów.
    • Czytelnik zostaje powiadomiony w ustalony wcześniej sposób o nadejściu zamówionego dzieła i terminie jego zwrotu.
    • Czas oczekiwania na realizację zamówienia wynosi od jednego tygodnia do jednego miesiąca i jest uzależniony od biblioteki udostępniającej materiały biblioteczne. Wypożyczenia realizuje się przesyłkami poleconymi.
    • W wypadku uszkodzenia lub zniszczenia wypożyczonych materiałów czytelnik zobowiązany jest do przekazania rekompensaty na rzecz biblioteki – właściciela w formie przez nią ustalonej.
    • Niestosowanie się do regulaminu wypożyczeń międzybibliotecznych Legnickiej Biblioteki Publicznej może spowodować uniemożliwienie korzystania ze zbiorów Biblioteki.
    • W wypadku nieuregulowania zobowiązań finansowych, Biblioteka dochodzi swych roszczeń na drodze prawnej.
    • Zamówienia należy składać w Czytelni Naukowej, ul. Piastowska 22, 59-220 Legnica, tel. 76 722 52 84, czytelnia@biblioteka.legnica.eu, czynnej: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 10:00-19:00; sobota: 9:00-15:00

CZYTELNIA INTERNETOWA

Na dostępnych w Czytelni czterech stanowiskach komputerowych z dostępem do Internetu (Wi-Fi), Czytelnicy nieodpłatnie mogą m.in. przeglądać katalogi biblioteczne, surfować po Internecie i korzystać z wykupionych przez Bibliotekę ibuków. Do dyspozycji Czytelników jest skaner i drukarka.


OFERTA EDUKACYJNA I KULTURALNA

LEKCJE BIBLIOTECZNE I WYCIECZKI DO BIBLIOTEKI

Nauczycieli i uczniów wszystkich typów szkół zapraszamy na wycieczki do biblioteki oraz do korzystania z zajęć przysposobienia bibliotecznego, które prowadzimy po uprzednim umówieniu się.

KONFERENCJE, SPOTKANIA AUTORSKIE, SESJE POPULARNONAUKOWE

Czytelnia jest także organizatorem spotkań autorskich, konferencji i sesji popularnonaukowych.

KLUBY I WARSZTATY

Przy Czytelni organizowane są spotkania Klubu Czytelnika Głuchego oraz warsztaty literackie „Pisemne bazgroty
– literackie pieszczoty” , działa także sekcja rękodzieła artystycznego Sekcja Kreatywna „Złote Ręce” (spotkania we wszystkie poniedziałki w godz. 15.00-17.00)


ACADEMICA

w Czytelni znajduje się terminal systemu

Przynależność do naszej Biblioteki oznacza możliwość korzystania z zasobów Academiki, czyli cyfrowej wypożyczalni międzybibliotecznej książek i czasopism naukowych. Academica udostępnia zasoby cyfrowe Biblioteki Narodowej. Na stronie www.academica.edu.pl istnieje możliwość pełnotekstowego przeszukiwania artykułów i publikacji naukowych ze wszystkich dziedzin wiedzy, monografii, podręczników i skryptów oraz całych numerów czasopism, w sumie niemal 3 500 000 dokumentów.

Publikacje, które nie są chronione prawem autorskim dostępne są dla każdego użytkownika Internetu bez ograniczeń.

Czytelnicy Legnickiej Biblioteki Publicznej mogą korzystać także z tych zasobów Academiki, które nie są dostępne dla wszystkich, czyli z umieszczonych wśród zasobów publikacji objętych prawem autorskim. Są one dostępne na dedykowanych terminalach w bibliotekach należących do systemu Academica. Jedną z nich jest Legnicka Biblioteka Publiczna.

Żeby z tych publikacji skorzystać, należy zalogować się w CWPN Academica na terminalu znajdującym się w Czytelni Naukowej Legnickiej Biblioteki Publicznej. Logowanie odbywa się za pomocą indywidualnych danych dostępowych: loginu, będącego numerem karty bibliotecznej oraz hasła.

Zasady korzystania z systemu ACADEMICA w Czytelni Naukowej Legnickiej Biblioteki Publicznej:
– dostęp do systemu Academica możliwy jest wyłącznie na wydzielonym terminalu w Czytelni Naukowej
– z systemu Academica korzystać mogą czytelnicy Legnickiej Biblioteki Publicznej, którzy mają aktywne konto biblioteczne i wypełnią oświadczenie użytkownika
– na terminalu, na którym udostępniane są publikacje naukowe, nie ma możliwości pobierania i drukowania przeglądanych materiałów.
– szczegółowe zasady korzystania z systemu dostępne są w Podręcznik czytelnika – Academica
– przeglądanie katalogu publikacji dostępnych w systemie Academica, wyświetlanie opisów bibliograficznych dokumentów, sprawdzanie dostępności materiałów oraz czytanie tekstów publikacji, które nie podlegają już ochronie prawnej, dostępne jest na dowolnym komputerze podłączonym do Internetu, bez konieczności rejestracji.
Academica – najczęściej zadawane pytania Najczęściej zadawane pytania



Banery/Logo