Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Legnica Biblioteka Publiczna - Noc bibliotek – 1 października 2022

Noc w bibliotece - 1 października 2022

Noc bibliotek – 1 października 2022

Noc bibliotek - 1 października 2022

Zapraszamy na „Noc bibliotek"

1 października /sobota/, godz. 17.00
Miejsce: LBP, ul. Piastowska 22
wstęp bezpłatny; org. LBP

W programie:

17.00 – „Zamek Czocha. Tajemnice warowni i regionu” – spotkanie autorskie z Piotrem Kucznirem i Agnieszką Łabuz.

Autorzy opowiedzą kto i w jaki sposób władał zamkiem, jak budowano zaporę leśniańską i jaką rolę miała odegrać podczas II wojny światowej, w jakim celu sprowadzono na zamek maszynę chłodzącą Autofrigor i czy ma ona związek z aparatem tlenowym Magirus oraz Ernestem Guetschowem. Gdzie widoczne są symbole masońskie i co miał z nimi wspólnego właściciel zamku? Czy istniała lista Grundmanna, co zawierała i gdzie znajdowały się składnice dzieł sztuki z Dolnego Śląska. O czym pisała żona właściciela zamku w swoim liście do „drogiej Biddy” i czy prawdą jest, że zamek Czocha skrywa skarby? Co znajdowało się w skrzyni, którą znaleziono podczas prac remontowych i czy są jeszcze nieodkryte przejścia? Jak wyglądało życie mieszkańców Leśnej i okolic w czasie wojny oraz w latach powojennych? Co zawierały raporty szpiega/szpiegów CIA?

Podczas spotkania będzie można zakupić książki autorów.

19.00 – Tajemnice Riese na nowo odkrywane przedstawi Ulli Schäffter.

Góry Sowie znane są z ogromnych podziemnych kompleksów budowanych w czasie II wojny światowej przez Niemców. Do dziś badacze nie są pewni, czy miały tam powstać ultranowoczesne zakłady produkcji zbrojeniowej, tajne laboratoria, czy Kwatera Główna Hitlera. O najnowszych odkryciach dotyczących projektu Riese opowie pasjonat, legniczanin Ulli Schäffter.

21.00 – „Przyciemnione lustra” recital autorski Tadeusza Olchowskiego.

Muzyk jest laureatem wielu festiwali oraz konkursów, w tym m.in. organizowanego przez ZAiKS we współpracy z Polskim Radiem – „Piosenka na 100”, czy Ogólnopolskiego Festiwalu im. Jonasza Kofty „Moja Wolności”. Współpracuje z Agencją Muzyczną Polskiego Radia.

Podczas spotkania będzie można zakupić płyty autora.

 

Banery/Logo