Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Legnica Biblioteka Publiczna - KWIECIEŃ 2023

KWIECIEŃ 2023

KSIĄŻKI

 

Archiwum Ringelbluma: Antologia
Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich 2020, 936 s.

Konspiracyjne Archiwum Getta Warszawy, zwane Archiwum Ringelbluma, jest unikalnym zbiorem dokumentów stanowiących jedno z najważniejszych świadectw Zagłady Żydów. Składające się na nie materiały od początku tworzono i zbierano według ścisłych zasad metodologicznych, w co zaangażowany był kierowany przez Emanuela Ringelbluma zespół fachowców-dokumentalistów oraz ludzi nauki, literatury, kultury i społeczników. W żadnym skupisku żydowskim egzystującym pod niemieckim terrorem nie podjęto podobnej inicjatywy na tak wielką skalę. Archiwum Ringelbluma powstało w getcie warszawskim, ale z jego kart wyłania się panoramiczny obraz losu ludności żydowskiej w czasie Zagłady. Materiały tam zgromadzone są czymś więcej niż tylko źródłem historycznym – są świadectwem rozumianym w kategoriach moralnych i egzystencjalnych, manifestacją ludzkiej podmiotowości. To nieodparta potrzeba dawania świadectwa była wyzwaniem, które twórcy Archiwum podjęli bez wahania. Niniejszy tom zawiera wybór tekstów na różny sposób ujawniających powinność świadczenia, przy czym ich cechą wspólną – poza warstwą informacyjną i faktograficzną – jest szeroko pojęta literackość. Autorzy antologii prezentują wielorakie formy ekspresji doświadczenia Zagłady: od poezji i prozy, przez dzienniki, zapiski autobiograficzne, rozważania religijne, po relacje i listy.

Źródło: https://wydawnictwo.ossolineum.pl/products/archiwum-ringelbluma-antologia-99

 

Cleeves Ann
Zmory przeszłości
Poznań: Wydawnictwo Poznańskie 2023, 345 s.

POZNAJ JEDNOTOMOWĄ POWIEŚĆ ANN CLEEVES, AUTORKI BESTSELLEROWEJ SERII SZETLANDZKIEJ. Możesz pogrzebać duchy przeszłości. Jednak te nie przestaną cię nawiedzać. Lizzie Bartholomew nie wie nic o swoim pochodzeniu. Jest podrzutkiem, jako niemowlę została znaleziona w kruchcie kościoła. Dzieciństwo spędziła w różnych instytucjach wychowawczych, daremnie marząc o rodzinie, która by ją przygarnęła. Obecnie wiedzie życie, od którego chciałaby uciec. Okazją do tego wydaje się samotny wyjazd do Maroka. Zwłaszcza gdy poznaje Philipa – on także podróżuje na własną rękę. Między nieznajomymi dochodzi do krótkiego romansu, ale kobieta musi wrócić do Anglii. Niedługo potem do Lizzie dociera wiadomość o śmierci Philipa Samsona. Okazuje się, że przygodny kochanek zapisał jej w testamencie sporą sumę. Spadek wiąże się jednak z pewnym warunkiem. Takim, który zmusi Lizzie do skonfrontowania się z przerażającymi sekretami, o których nie miała pojęcia.

Źródło: https://wydajenamsie.pl/produkt/zmory-przeszlosci/

 

Daniel Danielle
Córki Klanu Jeleni
Białystok: Mova 2023, 327 s.

Córki Klanu Jeleni to powieść o kobietach, które doświadczyły przemocy z rąk kolonizatorów. Ich historie zbyt długo pozostawały w zapomnieniu. Akcja powieści rozgrywa się w XVII wieku w Nowej Francji, zagrabionym terytorium Kanady. Marie Miteouamegoukoue jest rdzenną kobietą, uzdrowicielką z Klanu Jeleni. Jej lud szanuje rytm i serce Ziemi, ale w związku z przyjazdem osadników zostaje pozbawiony swoich tradycji i zmuszony do przyjęcia obcej wiary. Marie ma obowiązki wobec klanu, który potrzebuje sprzymierzeńca w obronie przed Irokezami i Brytyjczykami. Mimo że wciąż myślami jest przy swoim tragicznie zmarłym mężu, dla dobra ogółu poślubia zielonookiego Francuza Pierre’a. Choć wie, że mężczyzna ją kocha, ona nie odwzajemnia jego uczuć. Wkrótce zachodzi w ciążę i dowiaduje się, że według przepowiedni ich córkę czeka okrutny los. Stara się jednak żyć dalej i pielęgnować zwyczaje Klanu Jeleni. Na tyle, na ile to możliwe. Pierre jest wzorem pobożności, a to, w co wierzy Marie, nazywa pogaństwem. Ich córka Jeanne dorasta więc pomiędzy dwoma światami. Wkrótce staje się jasne, że ma podwójną duszę i nie zamierza realizować niczyich oczekiwań. Jej sprzeciw w świecie, w którym kobietom odebrano głos, będzie mieć poważne konsekwencje. Córki Klanu Jeleni są inspirowane historią rodzinną autorki. To wyjątkowa powieść historyczna napisana z perspektywy rdzennej kobiety i przez rdzenną kobietę.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5049148/corki-klanu-jeleni

 

Drozda Łukasz
Dziury w ziemi: patodeweloperka w Polsce
Wołowiec: Wydawnictwo Czarne 2023, 218 s.

Warunki mieszkaniowe w Polsce należą do najgorszych w Unii. Katalog patologii obejmuje między innymi absurdalnie małe metraże, fatalną jakość zabudowy, grodzenie osiedli, demolowanie przyrody i zabytków czy „dziką reprywatyzację”. Deweloperzy w Polsce rzadko zajmują się zaspokajaniem rzeczywistych potrzeb lokalowych, a rynek nieruchomości jest ukształtowany przez bezwzględne realia kapitalizmu i brak polityki mieszkaniowej z prawdziwego zdarzenia. Czym właściwie jest niesławna patodeweloperka? Dlaczego mieszkania w nowej zabudowie są tak drogie?  I jakie niespodzianki mogą kryć się za często używanym w ogłoszeniach słowem „przytulne”? Urbanista Łukasz Drozda analizuje sytuację na polskim rynku mieszkaniowym, rozmawia ze specjalistami z tej branży, a także szuka odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące problemów mieszkalnictwa w naszym kraju. Kreśli przy tym krajobraz współczesnej polskiej urbanizacji – od wielkich miast, jak Warszawa, Kraków i Wrocław, po mniejsze, jak Siewierz i Żory. Pokazuje, że niewydolny system kopie dziury sam pod sobą, wciągając do nich przyszłość kolejnych pokoleń.

Źródło: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/dziury-w-ziemi

 

Ehrenreich Barbara
Rytuały krwi: źródła i historia naszej namiętności do wojny
Wraszawa: Relacja 2023, 336 s.

Co przyciąga nasz gatunek do wojny? Co sprawia, że przemoc postrzegamy jako rodzaj świętego obowiązku, rytuału, który chłopcy muszą przejść, aby stać się mężczyznami? Barbara Ehrenreich zabiera czytelników w oryginalną podróż od skomplikowanych ludzkich ofiar starożytnego świata do rzezi dwudziestowiecznych wojen i holokaustu. W Rytuałach krwi autorka przegląda kruche zapiski z prehistorii i odkrywa źródło wojny w nieoczekiwanym miejscu – nie w „instynkcie zabójcy” charakterystycznym dla samców naszego gatunku, ale w rytuałach krwi, które pierwsi ludzie odprawiali, by odtworzyć swoje przerażające doświadczenia z silniejszymi drapieżnikami. Genialne w koncepcji i bogate w zakres Rytuały krwi to monumentalne dzieło, które wciąż zmienia nasze rozumienie największego zagrożenia dla ludzkiego życia. Przedmowę do tego wydania napisał Mark Danner, czołowy amerykański reporter, autor Masakry w El Mozoto, specjalista od polityki zagranicznej USA i konfliktów wojennych. Pisał o Ameryce Łacińskiej, Haiti, Bliskim Wschodzie, zajmował się także opisywaniem konfliktów na Bałkanach.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5053777/rytualy-krwi-zrodla-i-historia-naszej-namietnosci-do-wojny

 

Ernaux Annie
Bliscy
Wołowiec: Wydawnictwo Czarne 2022, 171 s.

Czy da się uciec od swojego pochodzenia? Jak pragnienie awansu społecznego wpływa na kolejne pokolenia? I czy nasze życie mogą kształtować ci, którzy odeszli, zanim się urodziliśmy? Wokół tych pytań krążą rozważania noblistki Annie Ernaux w trzech autobiograficznych prozach składających się na zbiór Bliscy. Zbierając słowa, gesty i wydarzenia z życia ojca, matki i siostry, rekonstruuje ich losy i odbija je w lustrze własnych doświadczeń. Opowiada o ojcu, który w dzieciństwie zamiast chodzić do szkoły, musiał pomagać w żniwach, a w dorosłości zajął miejsce wśród ludzi prostych i milczących. O matce pełnej gwałtowności i dumy, marzącej o pozycji, „dorobieniu się” i szacunku otoczenia. O przedwcześnie zmarłej siostrze, której odejście rzuciło długi cień na relacje rodzinne i zdefiniowało życie Ernaux. Ta, niczym archiwistka pamięci, opisuje dziedzictwo swoich najbliższych, łącząc kobietę, którą jest teraz, z dzieckiem, którym była w przeszłości.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5041146/bliscy

 

Franz Kafka. Rysunki
Kraków: Wydawnictwo Literackie 2023, 367 s.

Pierwsza książka, w której opublikowano całość dorobku graficznego Franza Kafki, w tym ponad 100 nowo odkrytych rysunków. Rok 2019 przyniósł sensacyjne odkrycie: setki rysunków pisarza Franza Kafki odnaleziono w prywatnej kolekcji, o której istnieniu nie wiedziano przez dziesięciolecia. Do tej pory tylko kilka z nich było powszechnie znanych. Chociaż popularność przyniosła Kafce twórczość literacka, prace plastyczne są dowodem tego, co Max Brod nazwał „podwójnym talentem”. Rysunki – pełne fascynujących postaci, przechodzące od realizmu do fantastyki, groteski i niesamowitości – rzucają światło na nieznaną wcześniej działalność mistrza pióra. Prace te powstawały latami i właściwie przez całą karierę Kafki, choć najintensywniej rysował na studiach (1901–1907). Wśród odkryć znajduje się książeczka z rysunkami z tego okresu, wraz z dziesiątkami luźnych kartek. Eseje Andreasa Kilchera i Judith Butler stanowią istotne tło dla tego bogatego tomu, interpretując rysunki i umiejscawiając je w całej twórczości pisarza.

Źródło: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/produkt/4244/franz-kafka-rysunki

 

Fromuth Natalia
Let me in
Gliwice: beYA 2023, 325 s.

Vincent van Gogh przychodzi do dziewiątego stolika każdego dnia… Layla to dziewczyna, która trzyma się ustalonych przez samą siebie zasad. Wszystko, czym się zajmuje, musi być zrobione perfekcyjnie. Każda zmierzająca w nieoczekiwanym kierunku sytuacja zostaje natychmiast opanowana, okiełznana i skierowana na właściwe tory. Wydawać by się mogło, że nikt nie będzie w stanie wejść w drogę młodej mieszkance miasteczka Charlotte w Karolinie Północnej i zepsuć tego, na co tak ciężko pracowała. W życiu Layli nie ma miejsca na zabawę, beztroskę ani spędzanie dni w towarzystwie rówieśników. W jej głowie są tylko cele i plany. Wkrótce jednak dziewczyna przekonuje się, że nie wszystko można kontrolować. Poukładany, odmierzany z zegarkiem w ręku czas po raz pierwszy zwolni w dniu, w którym kawiarnię jej mamy odwiedzi pewien nonszalancki chłopak. „Vincent van Gogh” ― tak zażartuje Layla, zanim postawi przed nim czekoladowe ciastko z dużą ilością bitej śmietany…

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5014185/let-me-in

 

García Lorca Federico
Wiersze i wykłady
Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich 2019, 377 s.

Federico García Lorca był znakomitym dramaturgiem, wybitnym pianistą, sprawnym rysownikiem, ale przede wszystkim charyzmatycznym poetą, wzbudzającym podziw innych twórców. Leonard Cohen nie tylko upamiętnił go w piosence Take This Waltz, ale nawet nadał swojej córce imię Lorca. Zachwyt nad twórczością poety miesza się często z fascynacją jego życiem: przyjaźniami z Salvadorem Dalím, Luisem Buñuelem i Pablo Nerudą, działalnością społeczną, związkami z hiszpańskim folklorem, porywającą osobowością czy wreszcie tragiczną śmiercią, która dla wielu stała się symbolicznym końcem wolności w Hiszpanii – Lorca został rozstrzelany tuż po wybuchu hiszpańskiej wojny domowej, a zwycięski reżim generała Franco przez lata zacierał informacje na temat tej zbrodni. Tom w serii Biblioteka Narodowa to najobszerniejszy dotąd wybór wierszy Lorki. Ukazują się one w znakomitych przekładach, uzupełnionych na potrzeby tego wydania przez poetę i tłumacza Marcina Kurka. Po raz pierwszy w Polsce w jednej publikacji znalazły się tu tłumaczenia próz poetyckich, przekład całej książki Poeta w Nowym Jorku czy wykładu o duende.

Źródło: https://wydawnictwo.ossolineum.pl/products/93

 

Gerritsen Tess
Wysłuchaj mnie
Warszawa: Alba 2022, 349 s.

Detektyw bostońskiego wydziału zabójstw Jane Rizzoli i lekarka sądowa Maura Isles prowadzą śledztwo w sprawie pozornie bezsensownego brutalnego morderstwa. Sofia Suarez, lubiana przez wszystkich sąsiadów wdowa, z zawodu pielęgniarka, została pobita na śmierć we własnym domu. W miarę postępów w śledztwie staje się jasne, że zabita kobieta musiała coś ukrywać. Billingi wykazują, że w ostatnich dniach życia wielokrotnie dzwoniła na te same zastrzeżone numery, wykonała też wiele połączeń na niemożliwe do namierzenia telefony na kartę. Sprawa staje się jeszcze bardziej zagmatwana, gdy Jane odkrywa związek pomiędzy między Sofią a ofiarą wypadku drogowego sprzed kilku miesięcy ‒ potrącenia, którego sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia. W co właściwie była zamieszana Sofia? Jedno jest pewne: jej zabójca zrobi wszystko, by ten sekret nie został ujawniony.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5000201/wysluchaj-mnie

 

Glatt John
Sprawa Josefa Fritzla
Poznań: Filia 2023, 293 s.

Josef Fritzl był 73-letnim, emerytowanym inżynierem z Austrii. Wydawało się, że prowadzi normalne życie ze swoją żoną Rosemarie, mimo że jedna z ich córek Elisabeth, wiele lat wcześniej uciekła z domu, by dołączyć do religijnej sekty. Na przestrzeni lat troje dzieci Elisabeth w tajemniczy sposób pojawiło się u progu domu Fritzlów, a Josef i Rosemarie wychowywali je jak swoje własne. Ale tylko Josef znał prawdę o zniknięciu Elisabeth. Ponad dwadzieścia lat Josef więził i molestował Elisabeth w swoim własnym domu w zbudowanym pod ziemią lochu. Tam urodziła mu siedmioro dzieci. Jedno z nich zmarło trzy dni po porodzie, a troje wychowywało się razem z Elisabeth do czasu jej uwolnienia. STRASZNA PRAWDA UKRYTA POD ZIEMIĄ... W 2008 roku jedno z dzieci Elisabeth poważnie zachorowało i trafiło do szpitala. Dziewiętnastoletnia dziewczyna po raz pierwszy wyszła na zewnątrz i wkrótce prawda o jej pochodzeniu, niewoli i niewypowiedzianym okrucieństwie Josefa wyszła na jaw.

Źródło: https://www.wydawnictwofilia.pl/Ksiazka/970

 

Grandin Temple
Piękne umysły: jak ludzie myślący obrazami, wzorami i abstrakcjami postrzegają świat
Kraków: Copernicus Center Press 2023, 381 s.

Czy zdarza Ci się, że coś wiesz, ale nie umiesz wyjaśnić skąd? Czy rozwiązujesz problemy w niestandardowy sposób? Czy masz żywą wyobraźnię? Czy masz talent muzyczny, plastyczny lub mechaniczny? Jeśli tak – możliwe, że jesteś osobą myślącą wizualnie. Taki sposób myślenia przypomina trochę korzystanie z grafik Google’a lub oglądanie krótkich filmów na Instagramie lub TikToku. W Twojej głowie pojawia się sekwencja obrazów zrozumiała tylko dla Ciebie. Wśród osób myślących wizualnie są najwięksi wynalazcy tacy jak Thomas Edison, Alan Turing czy Elon Musk. Dla osób myślących wizualnie kluczowa jest możliwość nauki metodą prób i błędów. Dlatego często kiepsko sobie radzą w szkole, gdzie kładzie się nacisk na naukę teorii. Jak rozpoznać i wspierać naszych przyszłych inżynierów, projektantów, artystów? W swojej najnowszej książce Temple Grandin uczy rodziców, w jaki sposób mogą odkryć i rozwijać mocne strony swoich dzieci. Danie dziecku szansy na sukces jest czymś niezmiernie ważnym, a punktem wyjścia powinno być zrozumienie tego, jak ono myśli, a więc także, jak się uczy.

Źródło: https://ccpress.pl/piekne-umysly

 

Haratischwili Nino
Coraz mniej światła
Kraków: Wydawnictwo Otwarte 2022, 764 s.

Rok 1987. Związek Radziecki trzęsie się w posadach. W Gruzji coraz wyraźniej słychać głosy nawołujące do oddzielenia się od wszechwładnego niegdyś olbrzyma. W zmieniającym się, ogarniętym chaosem, ale też tętniącym życiem Tbilisi dorastają cztery przyjaciółki: spragniona wolności, pełna życia Dina, rozsądna i pragmatyczna Ira, romantyczna Nene, siostrzenica najpotężniejszego przestępcy w mieście, oraz wrażliwa, wychowująca się bez matki Keto. Różni je niemal wszystko, łączą marzenia o miłości, akceptacji i lepszym życiu. W czasie burzliwych zmian politycznych i społecznych przyjaciółki dojrzewają, stają się kobietami, przeżywają pierwsze zauroczenia, muszą dokonywać trudnych wyborów. Ich przyjaźń wydaje się niezniszczalna – aż do dramatycznych wydarzeń, które na zawsze odmienią ich życie… „Coraz mniej światła” to opowieść o miłości aż do bólu, o walce z przeznaczeniem i o przyjaźni silniejszej niż śmierć. To historia gwałtownych przemian, wielkich nadziei oraz straconych szans. To również hołd złożony Gruzji, miastu Tbilisi i jego mieszkańcom. Nino Haratischwili wraca w wielkim stylu. Łączy precyzyjnie skonstruowany dramat, przenikliwą psychologię z fantastycznym talentem do opowiadania i oferuje nam piękną, a zarazem okrutną historię o straconym pokoleniu gruzińskiej niepodległości.

Źródło: https://www.otwarte.eu/book/coraz-mniej-swiatla

 

Hari Johann
Złodzieje: co okrada nas z uwagi
Łódź: Wydawnictwo Feeria 2023, 439 s.

Oto kolejna przełomowa książka Johanna Hariego, autora Jak odzyskać siebie i utracone więzi. Tym razem eksploruje on temat postępującego zdekoncentrowania mieszkańców zachodniego świata. Czy tego chcemy, czy nie, nasza umiejętność skupienia uwagi zanika. Ciągłe dążenie do wielozadaniowości, zwiększone tempo życia i przełączanie się z jednego urządzenia elektronicznego na drugie szkodzą nie tylko naszej koncentracji, ale i psychice. Czujemy to, ale nie umiemy sobie pomóc. By znaleźć rozwiązanie tego problemu, Hari wyruszył w epicką podróż, podczas której spotykał się ze światowymi ekspertami w dziedzinie koncentracji uwagi. Rozmawiał z ludźmi, którzy uciekli z Doliny Krzemowej, i z weterynarzami diagnozującymi ADHD u psów. Odwiedził fawele w Rio de Janeiro oraz nowozelandzką firmę, która wpadła na niecodzienny pomysł przywracania produktywności pracowników. Dzięki tym spotkaniom odkrył, że nasze przekonania na temat problemów ze skupieniem uwagi są błędne. Sądzimy, że trudności te wynikają z niedostatków siły woli i stanowią naszą osobistą porażkę. Prawda jest jednak znacznie bardziej nieoczywista i niepokojąca. Zdaniem Hariego u podstaw zbiorowej dekoncentracji leży dwanaście przyczyn, z których każda na swój sposób kradnie naszą uwagę i niszczy nasz dobrostan. Autor pokazuje, jak możemy je odzyskać – jako jednostki i jako społeczeństwo – jeśli zdołamy o to zawalczyć.

Źródło: https://wydawnictwofeeria.pl/zlodzieje-uwagi-to-co-kradnie-nam-zycie-johann-hari,ksiazka-1890343

 

Henryk (książę Sussex)
Ten drugi
Warszawa: Marginesy 2023, 501 s.

Wyczekiwana autobiografia Harry’ego, księcia Sussex. Ten drugi przenosi czytelników z powrotem do jednego z najbardziej przejmujących obrazów XX wieku: dwóch młodych chłopców, dwoje książąt idących za trumną matki. Świat patrzył w smutku – i przerażeniu. Kiedy Diana, księżna Walii, spoczęła w grobie, miliardy ludzi zastanawiały się, co książęta muszą myśleć i czuć – i jak potoczy się ich życie. Teraz Harry w końcu opowiada swoją historię. Ten drugi, książka pełna surowej, niezachwianej szczerości, jest na wielu poziomach przełomowa dzięki przenikliwości, serii olśnień, samoanalizie i ciężko wywalczonej mądrości na temat wiecznej mocy miłości, która triumfuje nad żalem.

Źródło: https://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133640/ten-drugi

 

Jackson Lisa
Ta, która przeżyła
Warszawa: Skarpa Warszawska 2023, 493 s.

Kara McIntyre przez całe swoje życie była tą, której udało się przeżyć. Osierocona w wieku siedmiu lat, straciła najbliższą rodzinę w wyniku brutalnego morderstwa. Od tamtego czasu wciąż szuka spokoju, który po dwudziestu latach od tamtych wydarzeń znów może zostać zburzony. Przeszłość daje o sobie znać… Z więzienia zwolniony zostaje Jonas – brat Kary. Prasa kolejny raz wietrzy sensację. A na domiar złego Kara zaczyna otrzymywać zaszyfrowane wiadomości od starszej siostry Marlie. Siostry, po której ślad zaginął tamtego pamiętnego, świątecznego wieczoru. Siostry, która zdążyła wtedy wyszeptać złowieszcze: ani słowa… Gdy dookoła zaczynają ginąć ludzie, Kara uzmysławia sobie, że jest ostatnim celem mordercy. Już raz udało jej się przeżyć. Czy uda jej się znowu?

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5056125/ta-ktora-przezyla

 

Jakubowski Rafał, Jakubowska Diana
Wierzenia Słowian i Indoariów. ekonstrukcja utraconych tradycji
Muchów: Praźródła 2019, 170 s.

Współczesne odtwarzanie wierzeń słowiańskich często realizowane jest poprzez sięganie do pozostałości kultury ludowej. Warto pamiętać, że podczas chrystianizacji zniszczono świadectwa słowiańskiego kultu, dokonano zmian w naszej obrzędowości i języku. Pozostawiono w kulturze tylko te elementy, które można było zasymilować z nową religią. Chcąc dotrzeć do pierwotnych wierzeń słowiańskich odkrywamy nieznane dotąd źródła, wskazujące na wspólne pochodzenie religii Słowian i Indoariów. Opierając się na interdyscyplinarnych badaniach porównawczych, podejmujmy próbę rekonstrukcji słowiańskiej tradycji podążając ścieżką mitów, symboli, rytuałów i wierzeń.

Źródło: https://slowianskisklep.com.pl/sklep/wierzenia-slowian-i-indoariow-rafal-jakubowski-diana-jakubowska/

 

Kawaguchi Toshikazu
Zanim wystygnie kawa
Warszawa: Grupa Wydawnicza Relacja 2022, 219 s.

Mała kawiarnia w Tokio pozwala swoim gościom na podróż w czasie. Pod warunkiem, że wrócą, zanim wystygnie kawa. Światowy bestseller. Ponad milion sprzedanych egzemplarzy. A gdyby móc cofnąć się w czasie? Gdyby choć na chwilę wrócić do przeszłości i spróbować coś wyjaśnić, czemuś zaradzić, spotkać się z kimś, może po raz ostatni… W małej bocznej uliczce w Tokio ukryła się klimatyczna kawiarnia, która od ponad stu lat serwuje starannie parzoną kawę. Krążą pogłoski, że swoim klientom oferuje też wyjątkową możliwość podróży w czasie. W Zanim wystygnie kawa spotykamy cztery osoby, z których każda ma nadzieję skorzystać z tej oferty. Ktoś chce się skonfrontować z dawną miłością, ktoś powrócić do czasów sprzed utraty pamięci, zobaczyć się z siostrą, spotkać córkę, której nigdy nie było okazji poznać. Wszystko może się wydarzyć, ale pod wieloma warunkami. Najważniejszy: musisz wrócić, zanim wystygnie twoja kawa.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5017747/zanim-wystygnie-kawa

 

King Stephen
Baśniowa opowieść
Warszawa: Alba 2022, 700 s.

Siedemnastolatek otrzymuje w spadku niezwykłe dziedzictwo – klucz do równoległego wymiaru, w którym toczy się wojna między dobrem i złem; walka o najwyższą stawkę: przetrwanie zarówno tamtego świata, jak i tego, który znamy. Historia klasyczna jak baśń czy mit. Zaskakująca i świeża, lecz jednocześnie pełna motywów, które w twórczości Stephena Kinga lubimy najbardziej. Być może wszyscy tę opowieść znamy, lecz wciąż chcemy ją czytać, gdy opowiadana jest na nowo, przez pisarzy tej rangi, co Stephen King. Opowieść o zwyczajnym chłopcu, któremu pisane są bohaterskie czyny.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5022292/basniowa-opowiesc

 

Kozimor Zofia
Taniec życia i pieśń śmierci: historia Apaczów Cochise'a i Geronima
Kraków: Znak Horyzont 2023, 584 s.

Nigdy już nie będą wolni. Nigdy już nie odzyskają odebranej im ziemi. Walecznych Apaczów spowijają mity i legendy. Podziwiamy ich męstwo, fascynuje nas ich więź z naturą. Biały człowiek zniszczył ich kulturę, zagrabił ich ziemię, odebrał im dzieci i zmusił do porzucenia wiary przodków. Żyją w rezerwatach, setki razy okłamywani i marginalizowani. Apacze nie zniknęli. Usiądźmy z nimi w kręgu przy ognisku, posłuchajmy ich pieśni. Usłyszmy o ich historii i kulturze, o ich zwyczajach i tradycjach, o ich dolach i niedolach. O historii świata, który pogardliwie został nazwany „nowym” ale dla nich od zawsze był domem. To wielki zaszczyt. Poznaj bolesną prawdę o zapomnianych ludziach

Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/taniec-zycia-i-piesn-smierci-historia-apaczow-cochisea-i-geronima-kozimor-zofia-240897

 

Krasińska Aneta
W objęciach nazisty
Warszawa: Skarpa Warszawska 2023, 333 s.

Maj 1939 roku. W Wolnym Mieście Gdańsku szerzy się propaganda niemiecka i naciski, by utrudnić życie ludności polskiej, żydowskiej i Kaszubom. Codzienne prześladowania, kolejne pobicia czy napaści nie dają szans Polakom na spokojne życie w mieście. Młoda Niemka - Nela Witt, zakochana jest w niemieckim adwokacie – gorącym zwolenniku idei nazistowskich, angażującym się w sprawy polityczne. Dzieciństwo i młodość Nela spędziła w domu przesiąkniętym ideologią faszystowską, nie zwracając na nią uwagi. Dziewczyna kocha i chce być kochana, dlatego też marzy o ślubie. Jednak każdy kolejny dzień pokazuje narzeczonego w zupełnie nowym świetle. Nela staje na rozdrożu. Paradoksalnie w wybuchu wojny dziewczyna dopatruje się szansy na odmianę swojego losu…

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5056110/w-objeciach-nazisty

 

Kuźniak Piotr
Naprawiacz
Kraków: Znak Jednym Słowem 2023, 399 s.

Świat jest zepsuty. Trzeba go naprawić. Ta dziewczyna to początek. Warszawa. Miasto czystych i brudnych interesów, plotek, dziennikarzy i chirurgów plastycznych. W jednym z mieszkań policja odnajduje makabryczny obraz utworzony z fragmentów ludzkiego ciała. Nigdzie nie ma jednak reszty ofiary. Wkrótce z mediami kontaktuje się morderca. NAPRAWIACZ. Grozi tym, którzy w imię próżnych zachcianek bezczeszczą swoje ciała. Znajdzie ich, a potem ich… naprawi. Kim jest? Dlaczego morduje? I co wspólnego z tymi wydarzeniami ma sprawa zbrodni sprzed lat?

Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/naprawiacz-kuzniak-piotr-241725

 

Lange Wiktoria
Pokojówka
Oświęcim: Wydawnictwo NieZwykłe 2023, 312 s.

Dwudziestotrzyletnia Melanie Green mieszka w Nowym Jorku i jest pokojówką w jednym z hoteli znanej sieci należącej do włoskiego milionera – Matteo De Luki. Wkrótce ona i De Luca zaczynają wpadać na siebie w hotelu, a po jednym z takich spotkań mężczyzna gani Melanie i oznajmia, że od teraz będzie lepiej przyglądał się jej pracy. Ku wielkiemu zaskoczeniu kobiety nazajutrz szefowa pokojówek nakazuje jej sprzątnąć prywatny penthouse pana De Luki. Melanie jest zszokowana, kiedy okazuje się, że apartament – mimo zapewnień przełożonej – wcale nie jest pusty. Właściciel hotelu jest na miejscu, w dodatku w samym ręczniku. Mężczyzna informuje ją, że zmienił plany i zostanie w domu dłużej, a ona w tym czasie ma go sprzątać… Melanie czuje, że polecenie szefowej i prośba właściciela nie są przypadkowe. Czego milioner może od niej chcieć, skoro wyraźnie dał do zrozumienia, że nie pała do niej sympatią?

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5046100/pokojowka

 

Laprus-Mikulska Joanna
Słowiańskie Boginie ziół
Warszawa: Świat Książki Wydawnictwo 2022, 314 s.

Słowiański zielnik, jakiego do tej pory nie było! Poznaj magiczną moc ziół i ich patronek. Którą Boginią jesteś? Na początku były Trzy. Trzy Boginie. Ta, która stwarza. Ta, która nagradza. I ta, która niszczy. Biała, czerwona i czarna. Biała (dziewczyna) przynosi światło. Jest początkiem i nowym życiem. Czerwona (matka) to kreacja i pełnia. I czarna (starucha),która spycha nas w mrok, byśmy następnie mogły się odrodzić. Na początku były Trzy. A tak naprawdę Jedna. Trójbogini wpisana w Koło Życia. Słowiańskie Boginie Ziół to nie tylko historia trzech Bogiń: Dziewanny – Bogini wiosny i życia, Mokosz – Bogini Matki i Matki Ziemi oraz Marzanny – Bogini zimy i śmierci. To przede wszystkim słowiański zielnik. Każdej z Bogiń były poświęcone szczególne zioła z wyjątkowymi właściwościami. Dlaczego nasięźrzał był zwany miłośnicą, dziewanna – dziwoszką, a bylica zielem zapomnienia? Co dziurawiec miał wspólnego z boginkami, a jarzębina z rusałkami? Każda ze słowiańskich bogiń została w wyjątkowy sposób sportretowana przez Martę Jamróg – artystkę z Jasielskiej Pracowni Ikon.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4985729/slowianskie-boginie-ziol

 

Lem Stanisław
Pamiętnik znaleziony w wannie i inne utwory
Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich 2022, 1080 s.

Trudno wyobrazić sobie literaturę ostatnich kilkudziesięciu lat bez Stanisława Lema. Autor Cyberiady uchodzi za najlepiej znanego na świecie polskiego pisarza, a jego nazwisko często przywoływane jest obok nazwisk najważniejszych twórców dwudziestowiecznej prozy. Dzieła Lema nieustannie budzą zainteresowanie czytelników i są chętnie komentowane przez badaczy. Jego książki – głęboko humanistyczne i poruszające fundamentalne problemy nowoczesnych cywilizacji – stale tłumaczone są na inne języki i inspirują kolejnych twórców. Opracowana przez Pawła Majewskiego edycja w serii Biblioteka Narodowa ukazuje twórczość Lema z mniej oczywistej strony. Zawiera powieści Kongres futurologiczny i Pamiętnik znaleziony w wannie, a także utwory o charakterze apokryficznym; czytelnicy znajdą tu zbiory Doskonała próżnia, Wielkość urojona, Prowokacja i Biblioteka XXI wieku oraz jedną z najbardziej zaskakujących próz pisarza, Golema XIV.

Źródło: https://wydawnictwo.ossolineum.pl/products/160

 

Melling David
Mis Tuliś i bajki na dobranoc pod namiotem
Warszawa: Amber 2022, [34] s.

Miś Tuliś jest bardzo przejęty, bo pierwszy raz jedzie z przyjaciółmi na biwak. Wieczorem wskakują w piżamki, ale czyż można zasnąć bez bajki na dobranoc? Zbierają się więc wokół Bajkowego Kamienia. Owieczka opowiada historię, która przyprawia przyjaciół o dreszcze. Zaczynają słyszeć dziwne głosy… Przyjaciół czekają niespodziewane, zabawne przygody. Ta książka przekonuje dziecko, że strach przed wytworem wyobraźni ma wielkie oczy. Miś Tuliś to ulubiony przyjaciel milionów dzieci na całym świecie. Ma do podarowania tyle dobroci i czułości, i „tyle przytuleń-że-aż”. Rozczula, wzrusza, bawi i rozśmiesza. Łagodnie i z humorem w kipiących akcją, przepięknie ilustrowanych książkach oswaja najmłodszych z nowymi doświadczeniami i przeżyciami o silnym ładunku emocjonalnym. Takimi, które zapamiętuje się na całe życie, jak pierwszy śnieg i magia Gwiazdki, pierwszy dzień w przedszkolu czy pierwszy wyjazd pod namiot. Miś Tuliś dodaje otuchy, gdy dziecko próbuje czegoś nowego, gdy nie może sobie z czymś poradzić i gdy coś przeskrobie. Zawsze bardzo się stara, choć nieraz mu się nie udaje. Zawsze szczery, gotów pomóc innym, jak każde dziecko pragnie miłości i szuka przyjaciół, którzy mu pomogą, pocieszą i zachęcą, by nigdy się nie zniechęcał.

Źródło: https://www.empik.com/mis-tulis-i-bajki-na-dobranoc-pod-namiotem-melling-david,p1308735643,ksiazka-p

 

Michalak Marek
Opowieści o tym, co w życiu ważne
Konin: Ibis 2022, 87 s.

Książka Opowieści o tym, co w życiu ważne jest osobliwym dialogiem rodzeństwa. Julka i Miłosz opowiadają o swoich codziennych doświadczeniach rodzinnych, szkolnych, koleżeńskich. Czasami się sprzeczają, czasami sobie pomagają, dzielą się rożnymi spostrzeżeniami, z uwagą wsłuchują się w niektóre opowieści dorosłych. Opowieści Miłosza i Julki- to nie są zwykle dziecięce narracje. Julka i Miłosz nie tylko opowiadają o mamie, tacie, babci, o nauczycielach, sąsiedzie- muzyku, o trenerze, o Kawalerach Orderu Uśmiechu, o Irenie Sendlerowej, Henryce Krzywonos . Przede wszystkim zadziwiają się tym światem, stawiają pytanie co to znaczy, snują refleksję jaka nauka płynie z tych codziennych i niecodziennych zdarzeń, czego one uczą, co pokazują. W takim znaczeniu jest to książka o dzieciach dla dzieci i jednocześnie jest to rozprawka filozoficzna o dziecięcym filozofowaniu adresowana do dzieci i dorosłych.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/szukaj/ksiazki

 

Minier Bernard
Lucia
Poznań: Rebis 2023, 351 s.

Pierwszy tom nowej serii z porucznik Lucią Guerrero. Grupa doktorantów Uniwersytetu w Salamance odkrywa istnienie mordercy, który przez trzydzieści lat wymykał się organom ścigania. Zabójca aranżuje miejsca zbrodni na wzór scen z barokowych obrazów. W tym samym czasie pod Madrytem dochodzi do makabrycznej zbrodni. Jeden z funkcjonariuszy Guardia Civil zostaje powieszony na krzyżu. Porucznik Lucia Guerrero, nietuzinkowa policjantka, rusza w pościg za wyrafinowanym mordercą.Aby znaleźć zabójcę, bohaterowie będą musieli połączyć siły. Niestety będą też musieli skonfrontować się z własną przeszłością, ze swoimi najgłębszymi lękami i prawdą, która okaże się straszniejsza niż wszystkie legendy i mity.

Źródło: https://www.rebis.com.pl/pl/book-lucia-bernard-minier,SCHB11693.html

 

Nacht Ina
Sprawdz czy jest już jasno
Rudno: Wydawnictwo Stara Szkoła 2022, 349 s.

Śledztwo dotyczące morderstw w osadzie Białe utknęło. Nie ma żadnych nowych dowodów, a policja niechętnie angażuje się w kolejne działania. Zresztą trudno się temu dziwić, skoro kluczowi funkcjonariusze skupiają się bardziej na swoich osobistych demonach niż na zadaniach zawodowych. Gdyby nie siostra jednej z ofiar, prawdopodobnie w tej historii nie wydarzyłoby się nic więcej… Gdyby… Lecz ta kobieta postanawia działać i stawia wszystko na jedną kartę. Ta karta zaburza pozorny spokój. Kotlina wiecznych mgieł znów ukazuje swe mroczne tajemnice, a historia ziemi kłodzkiej skrywa do nich klucz. Czy makabryczne obrazy są powiązane ze zbrodniami? Czy miłość do sztuki może okazać się okrutna? Czy sierżant Karina Maj uwolni się od zaborczego komisarza Aleksa, czy może jednak wreszcie w pełni mu ulegnie?

Źródło: https://www.empik.com/sprawdz-czy-juz-jest-jasno-nacht-ina,p1341730900,ksiazka-p

 

Niedzielska-Czyż Katarzyna
Strach ma wielkie oczy, może ci naskoczyć: o trudnej sztuce poszukiwania w sobie odwagi
Gliwice: Onepress Sensus copyright
2023, 194 s.

Czy masz odwagę, by być sobą? Tak nie wypada, a tak trzeba. Bo tak się przyjęło. Tak należy. Musisz iść w tę stronę, tam czekają pieniądze, a w tamtym kierunku nie idź ― owszem, tam może czekać nagroda, ale najpewniej spotka Cię porażka. Każda kobieta powinna być matką, a każdy mężczyzna musi spłodzić syna i posadzić drzewo. I tak dalej. I tym podobne. Bla, bla, bla. Frazesy, wyświechtane mądrości i kontrola społeczna. A gdzie w tym wszystkim autentyczność? Gdzie odwaga do tego, by zapytać samego lub samą siebie: kim jestem? Jakie mam zdolności, możliwości, marzenia? Kim chcę się stać? Jakim człowiekiem pragnę być? Gdzie szansa na prawdziwą samorealizację? Nic się nie martw! Twoja odwaga gdzieś tam jest, uśpiona, przyczajona. Czeka, aż zdecydujesz się ją obudzić i stanąć oko w oko z własnymi strachami. Które ― pamiętaj! ― oczy mają co prawda wielkie, ale... wiesz co? Potraktowane zgodnie ze wskazówkami, jakie znajdziesz w książce Katarzyny Czyż, mogą Ci naskoczyć. W porównaniu z Tobą bowiem strachy są takie malutkie. O!

Źródło: https://onepress.pl/ksiazki/strach-ma-wielkie-oczy-moze-ci-naskoczyc-o-trudnej-sztuce-poszukiwania-w-sobie-odwagi-dr-katarzyna-czyz,ksiood.htm#format/d

 

Olsen Gregg
Nikomu ani słowa: prawdziwa historia zbrodni, rodzinnych sekretów i mocy siostrzanej miłości
Warszawa: Poradnia K 2023, 382 s.

Zło jest bliżej niż myślisz…Prawdziwa historia zbrodni, rodzinnych sekretów i mocy siostrzanej miłości od mistrza gatunku true crime. MATKA, ŻONA, PRZYJACIÓŁKA… MANIPULANTKA, SADYSTKA, ZBRODNIARKA. Piękna kobieta, na pozór przykładna matka i żona, Michelle „Shelly” Knotek przez wiele lat poddawała trzy córki i bratanka psychicznej i fizycznej przemocy. Wybuchy niekontrolowanej złości, kary za najmniejsze przewinienie, zadawanie bólu i poniżanie były w jej domu przerażającą codziennością. Shelly nie krzywdziła jednak wyłącznie dzieci. Na liście jej ofiar znaleźli się także dorośli przyjaciele rodziny Knotków. Siostry Nikki, Sami i Tori były niemymi świadkami okrucieństw matki i podporządkowanego jej ojca. Zmuszane latami do ukrywania prawdy zdobyły się na odwagę i przerwały milczenie. Ich zeznania doprowadziły do procesu i skazania zwyrodniałych rodziców. Shelly i David Knotek zakończyli już odbywanie kary więzienia. On został zwolniony w roku 2015, ona wyszła na wolność w listopadzie 2022 roku. Córki boją się, że matka nadal jest skrajnie niebezpieczna.

Źródło: https://poradniak.pl/produkt/nikomu-ani-slowa/

 

Patalas Wacław
Opowieść o Wojcieszowie
Łódź: Księży Młyn, 2022, 416 s.

Wojcieszów to niewielkie miasto na Dolnym Śląsku, położone w Krainie Wygasłych Wulkanów, w Górach Kaczawskich, w dolinie rzeki Kaczawy. Czy ta mała kropka na mapie Polski zasługuje na odrębną opowieść? Autor, Wacław Patalas, udowadnia, że tak, przedstawiając najważniejsze wydarzenia z życia miasta i tego, co było przed nim, od prehistorii do czasów współczesnych. Opowieść o Wojcieszowie to bogato ilustrowana książka, oparta na wielu tekstach źródłowych, z pewnością ciekawa dla mieszkańców, ale i wszystkich zainteresowanych dziejami Dolnego Śląska. Dajmy się porwać tej opowieści, niech powrócą wspomnienia.

Źródło: https://www.km.com.pl/ksiazka-616-opowiesc_o_wojcieszowie.html

 

Pjankowa Tania
Wiek czerwonych mrówek
Białystok: Mova - Wydawnictwo Kobiece 2023, 310 s.

Przejmująca powieść o jednym z najtrudniejszych momentów w historii Ukrainy – Wielkim Głodzie w latach 1932–1933. Rodzina młodej Jawdochy umiera z głodu, podobnie jak wiele innych rodzin w miejscowości Macochy. W tym samym czasie żona radzieckiego komisarza Sołomija zajada smutek po stracie dziecka, nieświadoma sytuacji. Swyryd, przedstawiciel wiejskiej władzy, zupełnie pogubił się w swoich odczuciach i nie wie co nim kieruje – miłość czy partia. Zdaje się, że tych bohaterów dzieli ogromna przepaść. Nie wiedzą oni jeszcze, że przyjdzie im zjednoczyć się przeciwko czerwonemu mrowisku swoich radzieckich ciemiężycieli.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5048595/wiek-czerwonych-mrowek

 

Rogoziński Alek
Zemsta jest słodka
Warszawa: Wydawnictwo Purple Book 2023, 317 s.

Nie ma nic straszniejszego niż furia zdradzonej kobiety. No chyba że… TRZY FURIE! Trzy przyjaciółki – popularna piosenkarka, uwielbiana przez licealistów nauczycielka i spokojna gospodyni domowa – w jednym czasie dowiadują się, że niebawem każdą z nich czeka rozwód. Zdradzone i porzucone przez dotychczasowych partnerów, jednoczą siły i postanawiają dać im popalić. Ich plany skompromitowania eksmężów spalają jednak na panewce, gdy jeden z nich zostaje zamordowany, a do akcji wkracza komisarz Krzysztof Darski.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5055240/zemsta-jest-slodka

 

Sanchez Vegara Maria Isabel
Mali wielcy. Stephen Hawking
Warszawa: Smart Books Euro-focus M. Tokarczyk 2023, 31 s.

Poznaj historię Stephena Hawkinga! Kiedy Stephen był małym chłopcem, uwielbiał nocą obserwować niebo i rozmyślać, jak działa wszechświat. W szkole uczył się przeciętnie, ale dzięki wyjątkowym zainteresowaniom został przyjęty na dwie najlepsze brytyjskie uczelnie: Oksford i Cambridge. Wkrótce stwierdzono u niego nieuleczalną chorobę, a lekarze nie dawali mu żadnych szans na wygraną. Jego ciekawość świata pozwoliła mu dokonać jednego z najważniejszych odkryć XX wieku: opisać promieniowanie Hawkinga. To inspirująca historia wybitnego naukowca. Jego wola życia i pasja odkrywcy sprawiły, że sięgnął gwiazd! „Mali WIELCY” - bestsellerowa seria uznana przez krytyków i uwielbiana przez czytelników na całym świecie! Galeria inspirujących postaci i setki książek, książeczek i gier sprzedawanych w milionach egzemplarzy - teraz w języku polskim! Poznaj niezwykłe historie wybitnych osób – od malarek, muzyków, projektantek po naukowców, polityków, sportowców i odkrywczynie! Wszyscy zapisali się w dziejach świata, a każde z nich było kiedyś dzieckiem, które miało marzenia.

Źródło: https://www.empik.com/mali-wielcy-stephen-hawking-sanchez-vegara-maria-isabel,p1246800438,ksiazka-p

 

Stabach Klaudia
Głodne: reportaże o (nie)jedzeniu
Warszawa: Wielka Litera 2023, 234 s.

Zaburzenia odżywiania to śmiertelna choroba. Może być bliżej niż myślisz! Mama Weroniki boi się, że córka nie dożyje momentu, gdy zwolni się dla niej miejsce w szpitalu psychiatrycznym. U Magdy wszystko zaczęło się od myśli: „Jestem gruba i brzydka. Muszę schudnąć”. Starannie ukrywa codzienne wymioty przed kilkuletnią córką i mężem. Pauliny nikt nie chce przyjąć do szpitala. Ważącą 26 kilogramów dwudziestolatka jest umierająca, a śmierć na oddziale źle wygląda w papierach. W odważnym reportażu Klaudia Stabach odsłania przed nami skrzętnie skrywany świat ludzi, dla których największym wrogiem stało się jedzenie. Głodzenie się, kompulsywne objadanie, katowanie się ćwiczeniami fizycznymi, wymuszone wymioty rujnują życie i zdrowie bohaterek i bohaterów Głodnych. Autorka z empatią próbuje zrozumieć ich sytuację, szuka wraz z nimi metod ratunku i wsparcia, odkrywając przy okazji swoiste podziemie osób gloryfikujących głodzenie się i traktujących je jako styl życia.

Źródło: https://wielkalitera.pl/sklep/reportaz/glodne-reportaze-o-niejedzeniu/

 

Steel Gareth
Weterynarz na dyżurze
Kraków: Znak Koncept 2023, 377 s.

Pełna brytyjskiego humoru opowieść o desperackich działaniach, które podejmujemy z miłości do zwierząt. Gareth Steel od prawie dwudziestu lat jest weterynarzem. Pracował w wielu miejscach w Wielkiej Brytanii. Pomagał zwierzakom zarówno domowym, jak i gospodarskim w dużych miastach i na małych wsiach.  Podczas swojej praktyki widział wszystko – od morderczych łabędzi, przez urojone ciąże myszy, do koni z krwotokami wewnętrznymi. Ta książka to efekt jego doświadczeń. „Jeśli chodzi o pieniądze, nasze zwierzęta są warte tyle, ile znaczą dla nas. Ich wartość jest niematerialna. Chodzi o radość, jaką mamy z ich towarzystwa; miłość, jaką okazują nam i naszym dzieciom; pocieszenie, które dają, gdy nikt inny nas nie rozumie; nadzieję, którą otrzymujemy, gdy przebrną przez niemożliwe, przetrwają nieprawdopodobne lub zniosą to, co pozornie jest nie do zniesienia”. Gareth Steel (fragment książki).

Źródło: https://www.empik.com/weterynarz-na-dyzurze-szczery-do-bolu-dziennik-lekarza-zwierzat-steel-gareth,p1351705480,ksiazka-p

 

Sunaura Taylor
Bydlęce brzemię
Warszawa: Wydawnictwo Filtry 2021, 390 s.

Poruszający esej o tym, jak w nowoczesnych społeczeństwach stykają się kwestie uprzedmiotowienia osób niepełnosprawnych i zwierząt. Autorka podważa przy tym definicję „pełnosprawności”, zauważa, że odnosi się ona do wzorca wysportowanego młodego białego mężczyzny i analizuje, jak społeczeństwo represjonuje tych, którzy do tego znormalizowanego modelu nie pasują. Żyjemy w kulturze, która każe myśleć o „niepełnosprawnych” jako ludziach niekompetentnych, niezrozumiałych, niewartościowych, niepełnych. Niepełnosprawnym ciężko zdobyć dobre wykształcenie i pracę, a co dopiero zrobić karierę; są społecznie izolowani, ich odmienność jest patologizowana. Ta refleksja nieuchronnie prowadzi do pytania o prawa zwierząt: dlaczego także im nie jesteśmy w stanie przyznać prawa do bycia sobą na równi z nami, a jeżeli już – to na twardo określonych zasadach?

Źródło: https://www.empik.com/bydlece-brzemie-wyzwolenie-ludzi-z-niepelnosprawnoscia-i-zwierzat-taylor-sunaura,p1280064456,ksiazka-p

 

Szydłowska-Szczecińska Agnieszka
Bajadełka
Legnica: Towarzystwo Miłośników Legnicy "Pro Legnica" 2022, 124 s.

Dynamiczny, tętniący życiem świat „Bajadełek” autorstwa Agnieszki Szydłowskiej-Szczecińskiej jest poetycką wyprawą w głąb nieznanego świata i bujnej natury. Przewodniczka – czarodziejka z rzadka wychyla się i ujawnia swoją obecność. Najczęściej opowiada o świecie z perspektywy dziecka zafascynowanego otoczeniem. W tym świecie - na poły rzeczywistym,  a w połowie będącym marzeniem sennym wiele się dzieje. Mały odbiorca odczuwa zachwyt, zadziwienie odkrywanym pięknem, ale także smutek, gdyż prezentowany świat nie jest pozbawiony trosk i niepokoju. Różnej objętości wiersze, niektóre z charakterystycznym refrenem, rytmiczne, wpadające w ucho rozbudzają i stymulują wyobraźnię, a towarzyszące im ilustracje które wyszły spod ręki  dzieci z legnickiego  Młodzieżowego Domu Kultury rozwijają także doznania wzrokowe,,Bajadełka’’ mogą być także swoistą ucztą  dla dorosłych, którzy w tych strofach odnajdą echa utworów Jana Brzechwy i Janiny Porazińskiej.

Źródło: https://portal.legnica.eu/aktualnosci/towarzystwo-milosnikow-legnicy-poleca-dla-dzieci-bajadelka,18324,1,6.html

 

Urbaniak Kasia
Wyzwolona: przewodnik po kobiecej mocy
Warszawa: Agora 2023, 335 s.

Jak to się dzieje, że tak wiele kobiet buzuje ze złości, a mimo to niechętnie zabiera głos podczas spotkań czy trudnych dyskusji? Dlaczego kobiety często czują się za bardzo „hej do przodu”, a jednocześnie niewystarczające? Co powoduje, że w najważniejszych momentach naszego życia po prostu zastygamy? Co sprawia, że rezygnujemy z tego, co dla nas ważne – marzeń, planów, potrzeb? Odpowiedzi Kasi Urbaniak na te pytania potrafią zaskoczyć, a jej metody wzmacniania wewnętrznej siły kobiet są jedyne w swoim rodzaju. Autorka przez siedemnaście lat studiowała taoizm w jednym z najstarszych żeńskich klasztorów w Chinach, przygotowując się do bycia mniszką, a jednocześnie w swoim nowojorskim życiu pracowała jako profesjonalna domina. Dziś pomaga setkom kobietom odnaleźć swą wewnętrzną siłę i realizować swój potencjał. Robi to na zajęciach w Akademii, którą założyła w Nowym Jorku, a także w książce. „Wyzwolona” to przewodnik pełen praktycznych wskazówek, które wiodą do pełnego satysfakcji życia. Dowiesz się z niego, jak: prosić o to, czego potrzebujesz w życiu, pracy i sypialni – i to dostawać; przyjmować odmowę i reagować na opór, nawet stawiany przez siebie samą; nie poddawać się, gdy ktoś przekracza twoje granice i przypiera cię do muru; dotrzeć na szczyt – i tam pozostać. Niezależnie od tego, czy pragniesz jasno wyrazić swoje pragnienia w życiu prywatnym czy w pracy, metody Kasi Urbaniak sprawią, że odzyskasz sprawczość i nauczysz się walczyć o swoje w każdej sytuacji.

Źródło: https://wydawnictwoagora.pl/wyzwolona-przewodnik-po-kobiecej-mocy/

 

Vaillant John
Tygrys: na tropie rosyjskiej bestii
Wołowiec: Wydawnictwo Czarne 2023, 390 s.

Kiedy w 1997 roku nieopodal rosyjskiego miasteczka Łuczegorska tygrys zaatakował myśliwego, wszyscy byli zszokowani. Tygrysy syberyjskie i ludzie zwykle nie wchodzili sobie w drogę, tymczasem w tym przypadku zwierzę zdawało się działać celowo, z niespotykaną agresją i mściwością, jakby chciało nie tylko unicestwić swoją ofiarę, ale także zniszczyć wszystko, co do niej należało. Jak do tego doszło? Kto pierwszy złamał niepisane prawa tajgi i wywołał wojnę między tygrysem a okolicznymi mieszkańcami? Rozpoczęła się walka na śmierć i życie, ale coraz trudniej było odróżnić, kto jest myśliwym, a kto tropioną zwierzyną… John Vaillant odtwarza  krok po kroku tę mrożącą krew w żyłach historię. Pozwala też zrozumieć ten zakątek świata, w którym piękno miesza się z okrucieństwem, bohaterstwo z chciwością, a bezinteresowność z bezmyślnością. Cofając się w przeszłość, opisuje dawne dzieje tych ziem i pokazuje, jak przeszłość, zwłaszcza czasy Związku Radzieckiego i okres po jego upadku, ukształtowała mentalność ludzi i pośrednio doprowadziła do tragedii.

Źródło: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/tygrys

 

AUDIOBOOKI

 

Antczak Sara.
Gra
[Poznań]: Filia; [Piaseczno]: Heraclon Intrnational – Storybox.pl copyright 2023, 1 płyta CD-MP3, czyta Anna Dereszowska.

Sześcioro bohaterów zjawia się w lesie, żeby zagrać w tajemniczą grę. Na pierwszy rzut oka nic ich nie łączy. Pochodzą z różnych środowisk, wyznają odmienne wartości, mają różne charaktery. Nikt nie spodziewa się tego, co się stanie. Gra w podchody w jednej chwili zamienia się w grę o przetrwanie. Kto za tym stoi i jaki jest jego cel? „Rewelacyjna! Rozgrywka na najwyższym poziomie.” Marcel Moss. „Ta historia jest jak rollercoaster. Nie wiesz, czego się spodziewać, czujesz tylko zawrotny pęd. Świetnie napisana, buzuje od emocji.” Marek Stelar.

Źródło: https://virtualo.pl/audiobook/gra-i424738/

 

Winters Robert W.
Przypadkowe odkrycia medyczne
[Piaseczno]: Storybox.pl; [Poznań]: Filia [2023], 1 płyta CD-MP3, czyta Wojciech Żołądkowicz.

Jak upór i trochę szczęścia zmieniły świat. Czy wiesz, że: miniaturowy odłamek plastiku w oku pilota RAF-u sprawił, że dziś używamy tego materiału do produkcji sztucznych soczewek; tytanowa komora, która za nic nie dawała usunąć się z kości królika, doprowadziła do powstania implantów dentystycznych; viagrę zawdzięczamy grupie chemików pracujących nad nowym lekiem mającym przynieść ulgę cierpiącym z powodu dusznicy bolesnej; pięć wyjątkowo ciepłych tygodni 1928 roku pomogło Alexandrowi Flemingowi w odkryciu penicyliny. Wiele z najważniejszych odkryć medycznych zostało wynalezionych zupełnym przypadkiem. Poznaj fascynujące historie, które zmieniły świat.

Źródło: https://www.empik.com/przypadkowe-odkrycia-medyczne-robert-w-winters,p1328247304,ebooki-i-mp3-p

 

 

PŁYTY Z MUZYKĄ

 

Król Błażej
W każdym (polskim) domu
Warszawa: Sony Music Entertainment Poland 2023, 1 płyta CD

Podpisywanie się już nie KRÓL, a pod imieniem i nazwiskiem, sugeruje prawdopodobnie najbardziej osobisty album w karierze Błażeja Króla. Trudno podpisać mi się w pełni pod tym stwierdzeniem, bowiem w twórczości muzyka nigdy nie brakowało osobistych deklaracji. To, co natomiast wiem, to fakt, że tytuł albumu może być proroczy: to najbardziej przystępna płyta w dorobku artysty. Zarówno pod kątem muzycznym, jak i tekstowym.

Źródło: https://muzyka.interia.pl/recenzje/news-blazej-krol-w-kazdym-polskim-domu-proroczy-tytul-recenzja,nId,6613719

 

Skáld
Huldufólk
[S.I.]: Decca Rec. 2023, 1 płyta CD

Daleko na Północy wciąż można usłyszeć legendy. Wierzenia tych, którzy niegdyś zamieszkiwali te odległe ziemie, przetrwały i pomimo presji współczesnego świata, stare tradycje ludowe żyją nadal. To właśnie w krajach, w których żyli ludzie nazywani przez nas Wikingami – w Norwegii, Danii, Szwecji czy Islandii – Huldufólk („tajemny lud”) pozostali w wierni swoim tradycjom. W głębi lasów i w sercu gór, elfy i trolle żyły wraz z ludźmi, wtapiając się we wspaniałą dziką naturę. A teraz SKÁLD, ukazuje na nowo poetyckie dźwięki wyobraźni. Zanurzając słuchaczy w mitach i legendach Skandynawii, producent/kompozytor Christophe Voisin-Boisvinet i kolektyw SKÁLD zgromadzili wokół siebie wielu utalentowanych artystów, którzy przywrócili poetom i szamanom należne im miejsce. Przy dźwiękach bębnów, kołyszą nas hipnotyczne głosy, które pozwalają uciec w świat z fantazji, do tajemniczej krainy zamieszkałej przez dziwne i cudowne stworzenia. I tak właśnie SKÁLD namawia do ucieczki od realiów życia.

Żródło:

Banery/Logo