Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Legnicka Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Gumińskiego w Legnicy - MARZEC 2024

MARZEC 2024

KSIĄŻKI

 

Allende Isabel
Violeta
Warszawa: Marginesy 2023, 335 s.
Poruszająca historia kobiety, która była świadkiem przełomowych wydarzeń XX wieku Violeta przychodzi na świat pewnego burzowego dnia 1920 roku jako pierwsza dziewczynka w rodzinie obdarzonej pięcioma pełnymi wigoru synami. W tym samym czasie do kraju dociera grypa hiszpanka, ponadto społeczeństwo wciąż zmaga się ze skutkami Wielkiej Wojny. Isabel Allende kreśli kolejną niezwykle inspirującą i głęboko poruszającą historię, opowiedzianą przez kobietę, której pasja, determinacja i poczucie humoru pomagają jej przejść przez niezwykle burzliwe życie.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5076287/violeta

 

Banffy Miklos
Trylogia siedmiogrodzka, T. 1: Policzone
Łódź: Officyna 2023, 643 s.

„Trylogia siedmiogrodzka” to wspaniały fresk, którego tłem są kluczowe wydarzenia na Węgrzech w pierwszych latach XX wieku, aż do roku 1914 i wybuchu Wielkiej Wojny. W swym niezwykłym dziele Miklós Banffy (1873–1950) pokazał, że klęska narodu nie wynika jedynie z tzw. niesprawiedliwości dziejowej, lecz przed wszystkim z krótkowzrocznej, obliczonej na doraźny zysk polityki. Tytuły poszczególnych tomów, wzięte z węgierskiego tłumaczenia biblijnej przepowiedni upadku Babilonu, oddają apokaliptyczną wizję odchodzącego świata: mane, tekel, fares – „Policzone”, „Zważone”, „Podzielone”. W pierwszym tomie losy głównych bohaterów kreślone są w kontekście społecznym i politycznym Austro-Węgier w latach 1904–1906. Kuzyni Bálint Abády i Laszló Gyerőffy są młodzi, przystojni, wykształceni, a przy tym należą do arystokratycznej elity Siedmiogrodu. Obaj popełniają jednak podobny błąd – zakochują się w niewłaściwych kobietach, co mocno komplikuje im przyszłość. Ich życie wypełniają polowania, gra w karty, wyścigi, bale, pojedynki, skandale i romanse, a także próby zarządzania majątkiem.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5096344/policzone

 

Bunda Martyna
Podwilcze
Kraków: Wydawnictwo Literackie 2023, 315, s.

Nowa powieść Martyny Bundy, autorki bestsellerów Nieczułość i Kot niebieski. Uczennica i mistrzyni. Intrygująca historia o odkrywaniu swojej tożsamości, pożądaniu i potrzebie piękna. Kornelia wraz z matką wiodą skromne życie, w którym dyscyplina jest ważniejsza od czułości. Kiedy staje się pewne, że ojciec i mąż już nigdy do nich nie wróci, pocieszenie ma nieść przygarnięty pies. Sonia, bo takie imię dostaje suka, da im o wiele więcej, niż z początku mogłoby się wydawać. Dzięki niej Kornelia pozna Narcyzę – tajemniczą kobietę, z którą połączy ją silna więź. Jaką cenę zapłaci Kornelia za obcowanie z kulturą, sztuką i kontrowersyjną Narcyzą jako przewodniczką? Co na to pruderyjne społeczeństwo? Czy poznanie zupełnie odmiennego świata wpłynie na przyszłość dziewczyny i pozwoli jej odnaleźć własną drogę? Co to znaczy dojrzeć? Kiedy zaczyna, a kiedy kończy się ten proces?

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5055136/podwilcze

 

Compton-Burnett Ivy
Służący i służąca
Warszawa: Wydawnictwo PIW 2022, 418 s.

Dame Ivy Compton-Burnett, dwudziestowieczna pisarka angielska, autorka dziewiętnastu powieści uwielbianych w Wielkiej Brytanii, w Polsce jest niemal nieznana. „Służący i służąca” – powieść uznawana za najlepszą w jej dorobku. To subtelny, rozpisany na dialogi obraz rodziny, pełen ironii i humoru, osadzony w dusznym, klaustrofobicznym świecie edwardiańskiej klasy wyższej, obnażający konwenanse, wchodzący głęboko pod skórę skomplikowanych relacji rodzinnych. W centrum stoi Horacy Lamb, arogant, tyran, sadysta, znienawidzony przez dzieci i żonę, którego nieprzewidywalna przemiana serca niesie za sobą prawdziwe kłopoty.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5027019/sluzacy-i-sluzaca

 

Czaja Krzysztof
Jeszcze wyrosną skrzydła aniołom z Nadodrza…
Wrocław: Atut 2021, 489 s.

Powieść o dzieciach urodzonych po wojnie, w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, we Wrocławiu oraz ich rodzicach przybyłych ze Lwowa, Wileńszczyzny, z Kresów Wschodnich i Małopolski. To saga rodzinna wpisana w koloryt poniemieckich kamienic oraz starych podwórek z nieodłącznym trzepakiem, której akcja rozgrywa się na Nadodrzu, a więc w jednym z najbardziej niebezpiecznych rejonów Wrocławia, nazywanym drugim Trójkątem Bermudzkim. To historia rodzinna Jana i Marianny, ich dzieci, a także ich kolegów z tej samej dzielnicy, sąsiadów z kamienicy, krewnych i przyjaciół, pracowników gazowni, zajezdni tramwajowej i ciepłowni, ojców i matek, a także okolicznych meneli i drobnych złodziejaszków. To wreszcie historia trudnego, ale jakże barwnego dzieciństwa, okresu dojrzewania i wchodzenia w dorosłość kumpli z boiska, muszkieterów, uczniów pobliskiej podstawówki z łobuzerską fantazją i skłonnością do draki. Jednym słowem – literacka próba rewitalizacji świata, którego już nie ma…

Źródło: https://www.atutoficyna.pl/sklep?func=productPage&wid=316&pid=1601&cid=0&prid=

 

Dobrakovova Ivana
Pod słońcem Turynu
Wrocław: Książkowe Klimaty 2023, 199 s.

Akcja powieści Ivany Dobrakovovej rozgrywa się w Turynie, nazywanym miastem satanistów i egzorcystów. „Słońce Turynu” jest przewrotne: główna bohaterkaporusza się raczej w strefie cienia – miota się pomiędzy obowiązkami matki i żony, jest zawieszoną między różnymi tożsamościami wielokrotną emigrantką szukającą w rzeczywistości dogodnej szczeliny, pęknięcia, w które mogłaby uciec. To właśnie w takiej szczelinie rodzi się tęsknota za ekstremum, pokusa przekraczania granic – przede wszystkim moralnych i cielesnych. Zdecydowanie jednak pojemniejsza okazuje się kwestia zasięgu zła – pytanie o to, czy zło jest dziedziczne, czy czeka na odpowiednie warunki, żeby zakiełkować.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5071391/pod-sloncem-turynu

 

Garkowska Małgorzata
Most pomiędzy słowami
Gdańsk: Wydawnictwo Flow 2023, 365 s.

W surowej rzeczywistości Polski Ludowej można mówić tylko o tym, co wygodne dla partii, ale zupełnie nieistotne dla szarego obywatela. Codzienność przypomina jeden wielki pochód pierwszomajowy, w czasie którego sztuczne uśmiechy obywateli i entuzjastyczne propagandowe hasła maskują strach, rozczarowanie i nakarmione nowymi obawami koszmary z przeszłości. Nieugięte zasady Michaliny i Piotra sprawiają, że żyje im się coraz trudniej. Michał natomiast z zapałem angażuje się w budowanie socjalistycznej ojczyzny, działając w ZMP. Wyjeżdża na studia do Warszawy, gdzie poznaje Ninę, która nieodwracalnie odmieni jego los. Również Marysia zdaje się przedkładać korzyści płynące ze wspierania nowej władzy nad ideały. Dlaczego niedopowiedzenia sprawią, że szczęście rodzinne bohaterów zawiśnie na włosku? Kim jest tajemnicza kobieta ze zdjęcia, którym Urząd Bezpieczeństwa szantażuje Piotra? Jaki słony rachunek przyjdzie zapłacić Reichmanom za życie w państwie wspieranym przez „bratnią pomoc” obcego rządu? Kto pozna słodko-gorzki smak miłości, a kto będzie gotów poświęcić wszystko, żeby ocalić ukochaną osobę?

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5051987/most-pomiedzy-slowami

 

Gomez-Jurado Juan
Reina Roja. Czerwona królowa
Kraków: Wydawnictwo Sine Qua Non 2023, 540 s.

W Madrycie popełniono morderstwo niemożliwe. Zginął syn prezeski jednego z największych banków w Hiszpanii. Zabójca w niewyjaśniony sposób obszedł wszystkie środki bezpieczeństwa w ekskluzywnej willi i nie zostawił przy tym żadnego śladu. Inspektor Jon Gutiérrez nie ma nic do stracenia. Godzi się na propozycję współpracy z enigmatyczną Antonią Scott. Nie jest policjantką. Nie używa broni i nie posługuje się odznaką, ale mimo to rozwiązała już kilka zawiłych spraw kryminalnych. Jest też uważana za najinteligentniejszą osobę na świecie. Razem nie spoczną, dopóki nie złapią sprawcy. Są gotowi zrobić wszystko.

Źródło: https://sqnstore.pl/wydawnictwo-sqn/sqn-pop/1943-reina-roja-czerwona-krolowa-juan-gomez-jurado.html

 

Gottschlich Jurgen
Łowcy
Kraków: Znak Horyzont 2023, 380 s.

Niemieccy archeolodzy wyruszali do Imperium Osmańskiego w poszukiwaniu unikatowych artefaktów. Mieli ocalić historię przed zapomnieniem i wydrzeć piaskom pustyni starożytne skarby. Zamiast jednak je ocalić – rozkradli. Ołtarz pergamoński, brama targowa z Miletu, skarb Priama, popiersie Nefretete – to tylko ułamek bezcennego dziedzictwa, które znalazło się w niemieckich rękach. Historia wypraw archeologicznych to historia rabunku. To historia przemocy i rozboju, intryg i awantur. Siły pieniądza i braku skrupułów. Kim byli ojcowie archeologii, którzy kierowali wyprawami? Nobliwymi naukowcami? Ukrytymi szpiegami? A może zwykłymi łowcami skarbów, którzy pożądali jedynie złota upadłych cywilizacji?

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5078635/mrozek-biografia

 

Kellen Alice
Wszystko, czym nigdy nie byliśmy
Poznań: Must Read copyright 2023, 406 s.

Leah rozsypała się na kawałki. Leah już nie maluje. Od wypadku, w którym zginęli jej rodzice, Leah jest cieniem samej siebie. Axel jest najlepszym przyjacielem jej starszego brata. Kiedy przyjmuje ją pod swój dach na kilka miesięcy, chce pomóc jej się odnaleźć i złożyć w całość tę dziewczynę pełną kolorów, którą dawniej była. Ale nie wie, że choć są jak rodzina, ona od zawsze darzy go uczuciem i że jego życie diametralnie się zmieni. Bo, choć to zabronione, pociąga go coraz bardziej. Bo jest morzem, rozgwieżdżonym niebem i winylami Beatlesów. Bo czasami wystarczy jedno Let It Be, żeby mieć wszystko.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5050540/wszystko-czym-nigdy-nie-bylismy

 

Kokot Michał
Polska na podsłuchu. Jak Pegasus, najpotężniejszy szpieg w historii, zmienił się w narzędzie brudnej polityki
Warszawa: Wydawnictwo Agora 2023, 339 s.

Podległe rządowi służby mają miliony billingów rozmów Polaków. I władzę, która pozwala zrobić z nimi wszystko. Dziennikarskie śledztwo Michała Kokota obnaża szokującą skalę nielegalnej inwigilacji Pegasusem, która rządowi Prawa i Sprawiedliwości posłużyła do jednego celu: bezwzględnej gry politycznej.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5084123/polska-na-podsluchu-jak-pegasus-najpotezniejszy-szpieg-w-historii-zmienil-sie-w-narzedzie

 

Krakauer John
Wszystko za Everest
Wołowiec: Czarne 2023, 424 s.

Kiedy 10 maja 1996 roku trzy ekipy jednocześnie dokonywały ataku szczytowego, nad Mount Everestem zerwała się burza. Zaczęła się mordercza walka o przetrwanie. Jon Krakauer przeżył. Książka Wszystko za Everest trafiła na listy bestsellerów, ale wywołała też wiele kontrowersji. Stała się także źródłem inspiracji dla filmowców. Sama tragedia zaś – mimo że wydarzyła się prawie dwadzieścia lat temu – wciąż budzi emocje. Problemy opisane przez Krakauera przybrały jeszcze na sile: w komercyjnych wyprawach na Everest bierze udział coraz więcej osób, nie bacząc na zagrożenia i skutki ludzkiej ekspansji w najwyższych górach świata.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5054491/wszystko-za-everest

 

Łącka Agnieszka
Karboland
Poznań: Sorus 2023, 196 s.

KarboLand to zbiór dziewięciu opowiadań, w których zawarte są losy mieszkańców związanych z Wałbrzychem – miastem, które po wyznaczeniu nowych granic stało się ziemią obiecaną dla kilkunastu narodowości ocalałych po drugiej wojnie światowej. Ich potomkowie szukają odpowiedzi na pytanie: kim są? Znajdują ją często w cudzych przedmiotach, pod ziemią, w bliższym i dalszym otoczeniu, także za granicą. W swojej codzienności mierzą się z piętnem braku przynależności do regionu, w który głęboko wrośli. Czy istnieją miejsca, w których Homo waldenbergensis odnajdą samych siebie?

Źródło: https://sorus.pl/produkt/karboland/

 

Nowak Joanna
Zapach czerwcowych burz
Poznań: Replika 2023, 319 s.

Rodzina Stawińskich w obliczu nowych problemów. Stawińscy próbują dostosować się do powojennej rzeczywistości, ale wciąż oddalają się od siebie. Powrót zaginionego Andrzeja niewiele zmienia, bo syn Zygmunta nie toleruje ani ojca, ani starszych sióstr. W dodatku nie stroni od szemranego towarzystwa. Zosią interesuje się jeden z pracowników poznańskiego Ceglorza, ale kobieta nie jest gotowa otworzyć się na nowego mężczyznę. Potrzebuje czasu, aby przeżyć żałobę po zmarłym mężu, w dodatku nieustannie zajęta jest córką, która sprawia problemy. Z kolei Wanda trzyma na dystans zakochanego w niej Witka, bo tak jak Zosia jest wierna pierwszej miłości. Jednak wskutek grożącego jej niebezpieczeństwa powoli zmienia do niego nastawienie. Jadzia wychodzi za mąż za majętnego Tomasza Bartoszaka. Niestety szczęście małżeńskie nie trwa długo, zmącone przez uprzedzoną do niej teściową. Problemy rodzinne schodzą na dalszy plan, gdy w Poznaniu dochodzi do wystąpień robotniczych przeciwko władzy. Stawińscy czynnie uczestniczą w strajku, za co mogą zapłacić najwyższą cenę. Niezwykle poruszająca historia o sekretach rodzinnych i wielkich namiętnościach.

Źródło: https://replika.eu/tytul/zapach-czerwcowych-burzpodroz-wolynska-tom-3/

 

Meissner Krzysztof
Fizyk w jaskini światów
Warszawa: Towarzystwo „Więź” 2023, 390 s.

Wywiad rzeka z prof. Krzysztofem Meissnerem o fizyce, o jej związku z życiem i o możliwych konsekwencjach światopoglądowych współczesnej nauki. Fizyka nie jest nauką tajemną, ale potrzebne do jej zgłębienia narzędzia matematyczne utrudniają laikom zrozumienie, czym zajmują się dzisiaj fizycy. Wybitny uczony, profesor Krzysztof Meissner, zgodził się na serię rozmów z humanistą, którego intryguje świat, jaki wyłonił się z odkryć naukowych ostatnich 120 lat.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5053063/fizyk-w-jaskini-swiatow

 

Owczarek Romuald
Nieznane kulisy operacji Złoty Pociąg
Kraków: Technol, 2023, 276 s.

W połowie 2015 roku krążące od kilkudziesięciu lat spekulacje wokół ukrytego pod koniec wojny w rejonie zamku Książ pociągu nabrały nowego wymiaru. Niezwykła wiadomość o jego odnalezieniu w rejonie 65. kilometra trasy kolejowej Wrocław–Wałbrzych błyskawicznie zelektryzowała wszystkie polskie media. Już po kilku dniach zagadkową historią tzw. złotego pociągu zaczęła żyć także światowa opinia publiczna. Podczas gdy Wałbrzych stawał się mekką poszukiwaczy skarbów Trzeciej Rzeszy, w zaciszach gabinetów trwały potajemne rozmowy i zapadały decyzje, o których dziennikarze nie mieli pojęcia. Miały one zdecydować między innymi o losach akcji poszukiwawczej, a także określić ryzyko natrafienia na miny i ukrytą w pociągu broń chemiczną. Jako że sytuacja była bezprecedensowa, decyzje zapadały nieraz na najwyższych szczeblach rządowych, wojskowych i administracyjnych.

Źródło: https://wydawnictwotechnol.pl/produkt/nieznane-kulisy-operacji-zloty-pociag/

 

Randel Weina Dei
Ostatnia róża Szanghaju
Kraków: Wydawnictwo Znak 2023, 476 s.

Szanghaj, muzyka i zakazana miłość Druga wojna światowa. Rok 1940. W okupowanym przez Japończyków Szanghaju dwoje ludzi z różnych światów połączył los i miłość do jazzu. Aiyi Shao jest młodą Chinką, właścicielką nocnego klubu. Ernest Reismann to żydowski uchodźca bez grosza przy duszy. Chłopak ucieka do Szanghaju przed nazistami, ale traci nadzieję na polepszenie losu, dopóki nie spotka pięknej i tajemniczej Aiyi. Dziewczyna wbrew woli bliskich zatrudnia go jako pianistę w swoim klubie. Oboje wkrótce zdają sobie sprawę, że łączy ich coś więcej niż tylko pasja do jazzu, ale dzielące ich różnice wydają się nie do pokonania, do tego Aiyi jest zaręczona z innym mężczyzną.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5067076/ostatnia-roza-szanghaju

 

Strzelecka Marta
Ziemianki: co Panie z dworów łączyło z chłopkami
Warszawa: Marginesy 2023, 262 s.

Postępowe dobrodziejki czy strażniczki patriarchatu? Szkoła w Nałęczowie, działająca w pierwszej połowie XX wieku, wpisuje się w ostatni rozdział historii polskiego ziemiaństwa. W prowadzonej przez ziemianki placówce nauczano kobiety z różnych klas – choć w założeniu przede wszystkim chłopki – fachowego prowadzenia gospodarstwa. Marta Strzelecka rozmawia z rodzinami nauczycielek pracujących niegdyś w nałęczowskiej szkole oraz z dziećmi i krewnymi absolwentek, zgłębia archiwa, międzywojenną prasę, prace naukowe i zastanawia się, jak układały się relacje między ziemiankami i chłopkami i jakie znaczenie miały starania pań z dworów, by zbliżyć do siebie włościanki. "Ziemianki" opisują, jak rozwijał się system edukacji kobiet w Polsce, jak zmieniało się postrzeganie roli pani domu, osoby wolnej i samodzielnej, oraz jak w ówczesnej rzeczywistości kobiety wspierały się wzajemnie. I jak dużo my, w kolejnych pokoleniach, możemy mieć wspólnego z tamtymi córkami, żonami, partnerkami czy kobietami wybierającymi życie bez mężczyzn.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5085655/ziemianki-co-panie-z-dworow-laczylo-z-chlopkami

 

Winnik Sylwia
Bezmiłość
Warszawa: Muza Sport i Turystyka 2022, 303 s.

W czasie wojny ludzie kochali. Brali śluby, zakładali rodziny. Pragnęli normalności, która nagle przestała być normą. Pragnęli wolności, bo każdy powinien być równy. Pragnęli wreszcie kochać, bo to ludzkie, odruchowe. Piętno śmierci wypalone w ludziach hektycznymi zamiłowaniami oprawcy, niejednokrotnie odbierało możliwość życia, które miało toczyć się zgodnie z ustalonymi zasadami, prawami i wartościami. Przyszło nowe, złe. I tym samym wpoiło w świat inne, nieznane, a przede wszystkim wyniszczające człowieczeństwo, prawo. Mimo to, w ówczesnej epoce mordu, drugiej wojnie światowej, odnaleźć można relacje byłych więźniów obozów i świadków historii, przekonujące o wygrywającej sile miłości. Jej poczucie często było tożsame z wolnością. Gdy SS-mani odbierali to co materialne, uczuć z ludzi nie zdołali wydrzeć. Reportaż „Bezmiłość. Czułe wyznania w listach, grypsach i wspomnieniach z Majdanka” to zbiór wspomnień, najczęściej pochodzących z listów byłych więźniów obozu KL Lublin. Ale także grypsów i przekazów ustnych.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5022002/bezmilosc-o-czulych-wyznaniach-w-listach-grypsach-i-wspomnieniach-z-majdanka

 
AUDIOBOOKI

 

Follett Ken
Świat bez końca
Warszawa: Albatros: Audioteka copyright 2022, 6 płyt CD-MP3, czytają Wiktor Zborowski, Krzysztof Gosztyła, Danuta Stenka, Joanna Trzepiecińska i in.

Wyczekiwane wydanie CD gwiazdorskiej superprodukcji na podstawie bestsellerowej powieści Kena Folletta. Ambicja, duma, zbrodnia, miłość i zemsta w XIV-wiecznej Anglii. Porywająca epicka opowieść o tym, jak historia determinuje ludzkie losy. Bez ich wiedzy. I często wbrew ich woli. Anglia, XIV wiek. Losy poddanych króla Edwarda III kształtuje wiatr historii i wielka polityka. Kraj pustoszą wojny, epidemie i polowania na czarownice. Jednak największym zagrożeniem dla fundamentów świata wydaje się być… rozwój nauki.

Źródło: https://www.empik.com/swiat-bez-konca-follett-ken,p1405936743,ksiazka-p

 

Cherezińska Elżbieta
Sydonia: słowo się rzekło
[Katowice]: Wydawnictwo Aleksandria; [Poznań]: Zyska i S-ka copyright 2023, 1 płyta CD_MP3, czytają Elżbieta Cherezińska i Filip Kosior.

Debiut lektorski Elżbiety Cherezińskiej! Po raz pierwszy możecie usłyszeć powieść Elżbiety Cherezińskiej, czytaną przez samą autorkę. Towarzyszy jej niezastąpiony Filip Kosior. Na przełomie XVI i XVII stulecia Księstwo Pomorskie przeżywało swój złoty wiek, a przez Europę przetaczała się fala polowań na czarownice. Dotarła do Szczecina. Tam, w 1620 roku stracono Sydonię von Bork. Jej procesem żyło całe Księstwo, bo oskarżona należała do najstarszego szlacheckiego rodu Pomorza, a wśród stawianych jej zarzutów znalazł się jeden szczególny: uśmiercenie panującego księcia. Broniła się niemal rok. Odwoływała zeznania złożone podczas tortur.

Źródło: https://audioteka.com/pl/audiobook/sydonia-slowo-sie-rzeklo

 

PŁYTY Z MUZYKĄ

 

Rani Hania
Ghosts
[Manchester, UK]: Gondwana Records 2023, 1 płyta CD.

Hania Rani (laureatka Paszportów Polityki), wielokrotnie nagradzana pianistka, kompozytorka i wokalistka, prezentuje nową płytę. Ogromne międzynarodowe zainteresowanie, z jakim spotkało się "Ghosts" przypieczętowuje jej pozycję - jest w tej chwili jednym z największych krajowych dóbr eksportowych rynku muzycznego zorientowanego na mainstream, chociaż prezentuje muzykę niełatwą, oddzielając się coraz bardziej od idiomu contemporary classical. „Ghosts" opowiada o duszy, śmierci, stracie i robi to pięknie, choć nie bez potknięć.

Źródło: https://soundrive.eu/pl/article/5411/hania-rani-ghosts

 

Lang Lang
The Disney Book
Berlin: Deutsche Grammophon 2023, 1 płyta CD.

W ramach obchodów stulecia firmy Walt Disney Company, znany i ceniony na całym świecie pianista – Lang Lang przenosi miłośników kina oraz muzyki do świata baśni na swoim najnowszym albumie „The Disney Book”. Album to czarująca muzyczna podróż przez kultowe melodie filmowe, prezentowane w nowych wersjach, przygotowanych specjalnie dla potrzeb tego projektu przez wybranych, wiodących aranżerów, w unikalnych interpretacjach Lang Langa.

Źródło: https://jazzsoul.pl/2022/09/19/lang-lang-swietuje-stulecie-the-walt-disney-company-album-the-disney-book-juz-dostepny/

Banery/Logo