Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Legnicka Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Gumińskiego w Legnicy - CZERWIEC 2024

CZERWIEC 2024

KSIĄŻKI

 

Angielczyk Ewelina
Jaką kapibarą jesteś?
Poznań: Must Read 2023, 48 s.

Kapibara to uroczy zwierzak, który zachwycił świat swoim niezmąconym spokojem i wyluzowanym podejściem do życia. Wszyscy chcielibyśmy być jak kapibara, nawet jeśli nie potrafimy się do tego przyznać. Prawda jest taka, że w każdym z nas drzemie mała kapibara, która ujawnia się w określonych okolicznościach. Ten krótki przewodnik pomoże Ci zrozumieć, jakim typem kapibary jesteś i jakie kapibary żyją w Twoim otoczeniu. Kapibara klimaciara, kapibara nerdziara, kapibara bałaganiara, kapibara jesieniara, kapibara influensiara, słodziara i wiele, wiele innych… Spróbuj odnaleźć siebie w tym pięknym, zwariowanym stadzie! Czy jesteś kapibarą talenciarą? A może bardziej nieogarą? Dowcipnym opisom towarzyszą odjechane ilustracje – idealnie oddające wyjątkowość tych milusich gryzoni i charaktery opisywanych typów. Jak mawiają virale: „Jak możesz spokojnie spać, nie wiedząc, jaką kapibarą jesteś?”

Źródło: https://www.mediarodzina.pl/produkt/jaka-kapibara-jestes/

 

Blackhurst Jenny
Do trzech razy śmierć
Warszawa: Albatros 2024, 382 s.

Klasyczna zagadka morderstwa – z nowoczesnym twistem. Policyjna detektyw i zawodowa oszustka na tropie zbrodni! Jedna z sióstr jest policjantką. Druga oszustką. Obie są podejrzane. Kiedy detektyw Tess Fox pojawia się na miejscu zbrodni, od razu dostrzega problem. A nawet dwa. Po pierwsze, ofiara została wyrzucona z balkonu mieszkania, którego drzwi były zamknięte od wewnątrz. Po drugie, Tess zna ofiarę, a pewna rzecz pozostawiona na miejscu zbrodni wskazuje, że zabójca doskonale o tym wie.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5096237/do-trzech-razy-smierc

 

Borkowski Przemysław
Diabelski krąg
Poznań: Czwarta Strona 2023, 455 s.

Prokurator Gabriela Seredyńska wraca w rodzinne strony na pogrzeb ojca. Niespodziewanie ceremonia znacznie się opóźnia. Dodatkowo na terenie odziedziczonej posiadłości kobieta odkrywa ślady, które jej zdaniem świadczą o popełnionej zbrodni. Wbrew miejscowej policji i prokuraturze rozpoczyna nieoficjalne śledztwo. Podskórnie czuje, że w miasteczku dzieje się coś dziwnego. Coś, czemu warto się przyjrzeć. To przeczucie wzmacniają rozmowy z mieszkańcami. W oczach wielu z nich widać strach. Czego lub kogo się boją? Śledztwo doprowadza Seredyńską do budzącego grozę miejsca w środku lasu oraz szokujących odkryć dotyczących jej własnej rodziny. A to dopiero początek wstrząsającej historii, w której karty rozdają ludzie oślepieni władzą i opętani pragnieniem zemsty.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5087177/diabelski-krag

 

Bright Rachel
Zmartwiozaur
Warszawa: Zielona Sowa 2023, 32 s.

Zabawna, mądra i pięknie zilustrowana opowieść o radzeniu sobie ze zmartwieniami dla wszystkich małych dzieci! Najnowsza książka autorki bestsellerowych picturebooków („Mysz, która chciała być lwem”, „Koala, który się trzymał” i „Wiewiórki, które nie chciały się dzielić”) sprawi, że uwolnicie się od natrętnych wątpliwości!  Nastał piękny słoneczny dzień, a mały Zmartwiozaur zaplanował coś bardzo wyjątkowego – przepyszny piknik! Dobry humor nie trwał jednak zbyt długo – mały dinozaur niespodziewanie zaczął nieprzyjemnie się czuć. W jego głowie pojawiły się pytania: A co jeśli nie przygotował wystarczająco dużo jedzenia? A co, jeśli zgubi się w dżungli? A co, jeśli potknie się i upadnie? A co, jeśli się rozpada?! Czy Zmartwiozaur może pozbyć się swoich lęków i wreszcie zacząć cieszyć się nową przygodą? Idealna książka, która pomoże dziecku uwolnić się od zmartwień i poczuć pełnię szczęścia!

Źródło: https://www.zielonasowa.pl/zmartwiozaur-26517.html

 

Carr Robyn
Tęcza nad Doliną
Warszawa: Harper Collins Polska sp. z o.o. copyright 2023, 363 s.

Kalifornijskie miasteczko Virgin River leży u podnóża gór, w cieniu strzelistych sekwoi. Życzliwi mieszkańcy, spokojne życie i piękna przyroda sprawiają, że ci, którzy przyjechali tu na chwilę, chcąc zapomnieć o złym losie, zostają jednak na zawsze. Czy wystarczy uciec od przeszłości, by rozpocząć nowe życie? Mike, były policjant, przyjeżdża do Virgin River na rekonwalescencję. Musi wyleczyć ciężką ranę postrzałową, a także odzyskać spokój ducha. Pod wpływem Jacka, starego przyjaciela, właściciela miejscowego baru, Mike postanawia osiąść w miasteczku na stałe. Podczas ślubu Jacka poznaje lepiej Brie, jego siostrę, która też przeżywa trudny okres. Jest tuż po rozwodzie, w dodatku niedawno przegrała ważną sprawę – chociaż jest cenionym prokuratorem, nie udało jej się doprowadzić do skazania seryjnego gwałciciela. Wkrótce potem spada na nią kolejny cios, najgorszy ze wszystkich: niedoszły skazaniec mści się na niej w brutalny sposób, Brie trafia do szpitala. Mike opiekuje się nią troskliwie, a później często do niej dzwoni. To dzięki łączącej ich przyjaźni oboje powoli odzyskują radość życia i zaufanie do ludzi.

Źródło: https://harpercollins.pl/pl/products/tecza-nad-dolina-2823.html

 

Chapman Jane
Każdy jest cudem
Warszawa: Wilga copyright 2024, 26 s.

Żaba czuje się znudzona sobą i swoim stawem. Pewnego dnia spotyka jednak mysz. Dzięki wspólnej wędrówce stopniowo odkrywa piękno otaczającego świata i na nowo zachwyca się swoim podwodnym światem. Co więcej, zaczyna rozumieć, że sama jest... cudem. Ta piękna książka to nie tylko opowieść, to manifest wyjątkowości każdej istoty, wielkiej i małej. Przez urocze ilustracje i poruszające słowa, książka ta przeniesie czytelników w podróż odkrywania piękna i wartości, jakie tkwią w każdym z nas. Każda strona to poezja w obrazie, która uświadamia, że nasza różnorodność, wyjątkowość i zdolności sprawiają, że świat staje się piękniejszy.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5111378/kazdy-jest-cudem

 

Deszczyńska Martyna, Nowak Andrzej
Kościół na straży polskiej niepodległości
Kraków: Biały Kruk 2018, 303 s.

Kiedykolwiek niepodległość Ojczyzny była zagrożona, Kościół stawał po stronie Polski. Czas próby nigdy nie był jednak większy niż w XIX i XX w., kiedy Polska na 123 lata zniknęła z map świata, a następnie musiała się zmierzyć z zabójczą nawałnicą niemieckiego i sowieckiego totalitaryzmu. Przez te trudne czasy Polska nigdy się nie poddała. Zawdzięczamy to roztropnym mężom stanu, wybitnym artystom, patriotycznym działaczom i wielu Polakom, którzy z orężem w ręku bronili niepodległości. Wielki dług wdzięczności zaciągnęliśmy także u ludzi Kościoła, którym brzmiało w sercach najważniejsze hasło: Bóg, Honor, Ojczyzna. Właśnie o tym jest ta książka napisana barwnym, literackim językiem przez Martynę Deszczyńską i Andrzeja Nowaka. Snują oni opowieść o przemożnym pragnieniu wolności polskiego narodu. Przewodnikami po kartach tej książki stają się wielcy duchowni, jak chociażby abp Zygmunt Szczęsny Feliński, który pisał groźne listy do cara domagając się polskiej niepodległości, prymas August Hlond prowadzący Polskę i Kościół przez tragedię II wojny światowej, Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński, niezłomny kapłan ks. Jerzy Popiełuszko czy św. Jan Paweł II, który bezkompromisowo zwalczał komunizm i wprowadził Kościół w nowe tysiąclecie. Ale Kościół na straży polskiej niepodległości jest także opowieścią o mniej eksponowanych na kartach historii, a wspaniałych Polakach. Wybitni badacze, autorzy tej książki, przywołują poza tym wiele mało znanych wydarzeń z XX, XXI, ale i z XIX w., książka obejmuje bowiem nie tylko okres ostatniego stulecia, ale pokazuje również drogi, jakie wiodły Polaków do pamiętnego 11 listopada 1918 r. i jak wielka była rola polskiego duchowieństwa na tych drogach do odzyskania niepodległości.

Źródło: https://bialykruk.pl/ksiegarnia/ksiazki/kosciol-na-strazy-polskiej-niepodleglosci#tabs-nav

 

Gajdziński Piotr
Fabryka szpiegów
Warszawa: Muza Warszawskie Wydawnictwo Literackie 2024, 445 s.

W tej książce historia nieustannie przeplata się z dniem dzisiejszym i rzuca światło na współczesne wydarzenia polskiej sceny politycznej. Wybuch wojny w Ukrainie zmusza Amerykanów do oczyszczenia Polski z dobrze tu zadomowionych rosyjskich szpiegów. Dzięki informacjom od funkcjonariusza tajnej komórki polskiego wywiadu dziennikarz Rafał Terlecki dowiaduje się, że w jednym z pałaców w zachodniej Wielkopolsce funkcjonowała przed laty specjalna szkoła nielegałów stworzona przez jednego z asów sowieckiego wywiadu. Poszlaki wskazują, że na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku jeden z absolwentów szkoły nielegałów pełnił ważną funkcję w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, a dzisiaj jest istotną postacią na scenie politycznej. Zadomowiony w lokalnej społeczności Terlecki ma szansę prześwietlić, co działo się za ceglanym pałacowym murem. Wraca więc do Wolsztyna, swojej rodzinnej miejscowości, w pobliżu której w styczniu 1945 roku założono tajną Jednostkę 22346, i rozpoczyna dziennikarskie śledztwo.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5111996/fabryka-szpiegow

 

Godlewska Teresa
66 powodów do szczęścia
Warszawa: Harde Wydawnictwo copyright 2024, 225 s.

Wybrała życie niebieskiego ptaka, bez względu na cenę, jaką przyszło jej za to zapłacić. Była milionerką i bankrutką. Urodziła się jako szlachcianka, jako malutka dziewczynka bawiła się u stóp marszałka Piłsudskiego, drugą wojnę światową oglądała z okien apartamentu w Gdyni. Niespokojnym duchem była od zawsze. Tuż przed nadejściem epoki dzieci kwiatów ruszyła w świat, by odwiedzić sześćdziesiąt sześć krajów rozrzuconych po całym świecie. W libańskim Bejrucie omal nie trafia do haremu, w Jordanii pracowała w The American Cultural Center, w Sudanie na plantacji bawełny, a w Etiopii – kawy. Opiekowała się dwudziestoma pudlami siostrzeńca cesarza Hajle Syllasje. Była zawodową modelką i podziwianą tancerką. W Iraku prawie wyszła za mąż za francuskiego arystokratę. Kiedy po czterdziestu ośmiu latach wróciła do Polski… trafiła do schroniska dla bezdomnych w Warszawie. Ale to nie koniec tej niezwykłej historii, bo jak mawia jej bohaterka: „Zawsze się jakoś otrząsnę i pójdę dalej”. Biografia kobiety, której życiorys to gotowy scenariusz serialu sensacyjnego. O czym wiemy tylko dlatego, że niespodziewanie pewnego dnia drogi jej i Filipa Chajzera się przecięły.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5102120/66-powodow-do-szczescia

 

Gortych Sławek
Schronisko, które spowijał mrok, t. 3
Poznań; Wrocław: Dolnośląskie 2024, 400 s.

Grudzień 1991 roku. Do karkonoskiego schroniska Strzecha Akademicka przyjeżdża Andrzej Czerwiński. Mężczyzna chce poznać prawdę o przeszłości ojca, dawnego kierownika Strzechy, który zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Kilka dni późnej ciało Andrzeja zostaje odnalezione podczas akcji ratunkowej po najtragiczniejszej w historii polskich gór lawinie. Marzec 2007 roku. Za namową swojego przyjaciela autor kryminałów Tomasz Wilczur jedzie w Karkonosze z zamiarem napisania powieści inspirowanej tajemniczą śmiercią Czerwińskiego. Pisarz docieka prawdy o zdarzeniach sprzed lat, ale im więcej wie, tym bardziej narasta w nim poczucie, że każdy ma coś do ukrycia…

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5109655/schronisko-ktore-spowijal-mrok

 

Gorzka Mieczysław
Nie Anioł
Warszawa: Skarpa Warszawska copyright 2024, 476 s.

Na jednym z wrocławskich osiedli zamordowany zostaje dawny kolega nadkomisarza Marcina Zakrzewskiego, „Parol” Szawczak. Zabójca kontaktuje się z Marcinem, przedstawia się jako Anioł Stróż i przekazuje mu dziwną wiadomość. Zakrzewski zostaje odsunięty od śledztwa. Jakiś czas później, podczas napadu na hurtownię zastrzelony zostaje jeden z napastników. Szybko się okazuje, że obie sprawy w dziwny sposób są ze sobą powiązane. Zakrzewski potajemnie nawiązuje współpracę z dziennikarką śledczą Julitą Skowrońską, która zadziwiająco dużo wie o obu zabójstwach. Zakrzewski podejrzewa, że za wszystkim stoi tajemniczy Anioł Stróż. Tylko kim jest i jaki jest jego motyw? Przeszłość niespodziewanie znowu upomina się o nadkomisarza Zakrzewskiego. Tym razem to on staje się ofiarą i musi liczyć na pomoc przyjaciół. Chciałbyś mieć Anioła Stróża? Nie każdy Anioł Stróż jest dobry. Anioły też mają swoje mroczne tajemnice. Czy każdy Anioł Stróż pragnie naszego dobra? A jeśli twój Anioł Stróż wcale nie jest Aniołem?

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5109580/nie-aniol

 

Górna Anna
Głośniej
Poznań: Czwarta Strona 2023, 330 s.

Kultowy rockowy zespół po kilkuletniej przerwie wyrusza w europejskie tournée. Dirty Birds znów są w szczytowej formie, gdy po koncercie we Florencji ich basista, Trevor Davis, zostaje znaleziony martwy w swoim pokoju hotelowym.Branża muzyczna boleje nad losem kolejnej gwiazdy, która nie wytrzymała presji. Ale Abby Russel, asystentka Trevora, która znała go jak nikt, od początku nie wierzy w to, że mężczyzna sam targnął się na swoje życie. Pobyt we Florencji przeradza się w więzienie, gdy włoska policja rekwiruje paszporty Amerykanów, a dotychczasowi współpracownicy i przyjaciele zastanawiają się, kto spośród nich ma krew na rękach.Sprawdź, co dzieje się, gdy beztroski sen przeradza się w jej najgorszy koszmar… Książkę poleca: Ekscytujący i przewrotny thriller! Sama przyjemność czytania, a w tle (sex, drugs &) rock‘n’roll! - Wojciech Chmielarz - pisarz

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5089134/glosniej

 

Graclik Agnieszka
Dziki poradnik przetrwania: megaporcja wiedzy o zwierzętach
Warszawa: Wilga 2022, 300 s.

Takiego poradnika jeszcze nie było! Autorka z powodzeniem przekonuje nas, że „niełatwo jest być małym i przepysznym”. Proponuje nam nawet, abyśmy na chwilę, jedynie na potrzeby tej książki, stali się w wyobraźni 5-centymetrowym robaczkiem – bezbronnym, lecz gotowym do nauki. Zostajemy wrzuceni w sam wir wydarzeń, gdzie masy przyrodniczych ciekawostek mieszają się z odpowiednimi zdjęciami i ilustracjami, tworząc opasłą księgę przetrwania, zbiór porad, „jak nie dać się zeżreć”. Pani z pszyry (@panizpszyry), czyli Agnieszka Graclik, zoolożka i popularyzatorka nauki, w sześciu cennych lekcjach pokazuje zafascynowanym czytelnikom, jak niezwykłe są zwierzęta. Prezentuje techniki wypracowane przez dbających o swoje zdrowie i życie strategów, mogących wywieźć w pole nawet najbardziej doświadczonych przeciwników.

Źródło: https://oceanbasni.pl/recenzje/dziki-poradnik-przetrwania-megaporcja-wiedzy-o-zwierzetach/

 

Kinney Jeff
Główka pracuje
Warszawa: Nasza Księgarnia 2024, 224 s.

Gimnazjum Grega szoruje o dno. Wyniki ogólnokrajowego testu to porażka, maskotką drużyny koszykarskiej zostaje wesoły sedes Chlapek, a szkoła zmienia nazwę na ŚMIERDŹ ROBALOM (nie, nie chcecie wiedzieć). Ech, życie ucznia jest takie ciężkie… Czy nie byłoby lepiej, gdyby na zajęcia chodziły same mózgi, a właściciele po prostu odbierali je po lekcjach?

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5104955/glowka-pracuje

 

Kolerud Arnfinn
Milion dobrych uczynków
Warszawa: Agora Dla Dzieci 2023, 272 s.

Odkąd Frank i Mama wygrali w totolotka 24 miliony, ich życie zaczyna być zaskakująco uciążliwe. Nagle wszyscy sąsiedzi stają się okropnie potrzebujący! Mama Franka ogłasza w końcu, że obdaruje milionem koron tego, kto wykona najwięcej dobrych uczynków. Podczas gdy w wiosce walka o „miłylion“ robi się coraz bardziej zacięta, Frank i Mama wyjeżdżają na zagraniczne wakacje. Jednak chowanie głowy w (plażowy) piasek nie pomoże im uciec od pytań o to, co tak naprawdę można kupić za pieniądze… „Milion dobrych uczynków“ Arnfinna Koleruda to wielokrotnie nagradzana, zaskakująca i chwilami niepokojąca powieść o znaczeniu bogactwa w naszym życiu. Niczym najlepszy norweski kryminał trzyma w napięciu do ostatniej strony.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5087269/milion-dobrych-uczynkow

 

Lang Czesław, Kalinowski Grzegorz
Zawodowiec
Warszawa: Akurat-Muza 2016, 443 s.

Szczere, obfitujące w dramatyczne i zabawne wspomnienia jednego z najlepszych zawodników w historii polskiego kolarstwa. Fascynująca opowieść o marzeniach, które na przekór wszystkiemu stają się rzeczywistością, o uporze, walce z przeciwnościami, o wielkim talencie i o drodze na sportowe szczyty, która zaczęła się w małej kaszubskiej wsi. To także książka o sportowym i życiowym sukcesie, ale odniesionym nie za wszelką cenę, nie kosztem innych, nie po trupach. Czesław Lang ze swadą opowiada nie tylko o swojej karierze zawodniczej, wiele miejsca poświęca działalności biznesowej i organizacyjnej, przede wszystkim zaś pracy przy budowie marki Tour de Pologne, który z podupadającej, mało istotnej imprezy przeistoczył się w jeden z najważniejszych kolarskich wyścigów na świecie.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/310807/zawodowiec

 

Link Charlotte
Samotna noc
Katowice: Wydawnictwo Sonia Draga 2023, 479 s.

W mroźny grudniowy wieczór Anna Carter wraca do domu opustoszałą drogą prowadzącą przez wrzosowiska północnego Yorkshire. Otuchy dodaje jej jadący przed nią czerwony samochód. Nagle kierująca nim kobieta zatrzymuje się, a do środka wsiada mężczyzna. Chociaż Anna nabiera podejrzeń, odjeżdża, nie czekając na dalszy rozwój wydarzeń. Następnego dnia okolicę obiega wiadomość o śmierci kobiety z czerwonego samochodu. Kim był mężczyzna, z którym widziano ją poprzedniej nocy – nieznajomym czy przyjacielem? Czy to on zabił Diane? Śledztwo komplikuje się, gdy znalezione w samochodzie ofiary odciski palców prowadzą policjantów do nierozwiązanej sprawy sprzed niemal dekady. Co łączyło kobietę lub jej mordercę z zaatakowanym we własnym domu nastolatkiem?

Źródło: https://soniadraga.pl/produkt/samotna-noc

 

Michalak Katarzyna
Domek nad potokiem
Kraków: Wydawnictwo Znak 2024, 320 s.

Jeszcze wczoraj Jagoda Ciszek była szczęśliwa. Miała urocze mieszkanie, dobrą pracę, pełne konto i mężczyznę, który kochał ją nad życie. Tak mówił. Wypadek odebrał jej zdrowie, a podły człowiek wszystko, co miała. Zdradzona i wyrzucona na ulicę, mogłaby się poddać, ale postanawia ten ostatni raz zawalczyć o swoje marzenia. Nie rezygnuje nawet wtedy, gdy domek na leśnej polanie, który miał być spełnieniem marzeń, okazuje się ruiną. Nie zraża jej nawet to, że nie ma pieniędzy na chleb, a co dopiero na remont. W życiu Jagody nagle pojawia się bratnia dusza, inny życiowy rozbitek, którego całym majątkiem są pracowitość, niezłomność i odwaga. Czy pewna tajemnica stanie się mostem, który połączy tych dwoje młodych ludzi, czy wręcz przeciwnie – przepaścią nie do pokonania?

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5109280/domek-nad-potokiem

 

Milli Dorota
To jedno spojrzenie
Poznań: Filia 2023, 516 s.

Rozalia Lis sądziła, że dokładnie wie, co będzie robić w życiu. Czasem jednak okazuje się, że jedno marzenie zastępuje drugie, powodując niemałe zamieszanie… Zostawia za sobą rodzinne Dźwirzyno, wyjeżdża do Warszawy i z determinacją zabiera się do realizacji swojego nowego pomysłu na życie - otwiera Salonik Spojrzeń. Wtedy w jej życiu pojawia się mężczyzna, z pozoru tak od niej inny, jak ogień różni się od wody. Podczas gdy Warszawę pochłania wiosna, rozbrzmiewająca śpiewem ptaków spragnionych słońca i szumem drzew, kołysanych lekkim wiatrem, Rozalia i Drogomir będą musieli zmierzyć się z przeciwnościami złośliwego losu.

Źródło: https://www.wydawnictwofilia.pl/Ksiazka/1063

 

Mróz Remigiusz
Paderborn
Poznań: Czwarta Strona 2024, 477 s.

Paderborn, drugi tom cyklu Langer autorstwa Remigiusza Mroza, to kolejna fascynująca odsłona prokuratora Paderborna, który stara się rozszyfrować tajemnicę seryjnego mordercy działającego pod wpływem astrologii. Książka, która wciąga od pierwszej strony, stanowi doskonały przykład na to, jak znany polski autor potrafi połączyć elementy kryminału, sensacji i thrillera w jedną, spójną całość.

Źródło: https://bookland.com.pl/blog/post/paderborn-remigiusz-mroz-recenzja

 

Odojewski Włodzimierz
Zasypie wszystko, zawieje...
Kraków: Instytut Literatury 2024, 436 s.

Wreszcie Teodor Czerestwienski zaczął: „Czasem wydaje mi się, że rozumiem wszystko, czasem, że nic. Oczywiście, tobie zależy na tej ziemi w sensie jak najbardziej dosłownym, bo jej kawałek jest twoją rodzinną własnością od kilku wieków, i także w przenośnym, bo uważasz, że to twój kraj. Ukraińcy mówią, że to wyłącznie ich kraj i macie iść stąd precz. Ale na dobrą sprawę ty i tobie podobni nie jesteście nikim innym, jak Ukraińcami. Czy też Rusinami. W końcu to jedno i to samo. Nie o nazwę przecież chodzi. W którymś tam pokoleniu zmieniliście wyznanie, najczęściej zaś język, czasem i to, i tamto równocześnie, nie przestaliście jednak być Rusinami. Jesteście więc wy, mówiący po polsku - dawna szlachta czy chłopi, wszystko jedno - autentycznymi synami tej ziemi. Zatem o co nienawiść? O język? Też nie. (…) Nie język zatem ani narodowość rozgranicza. Myślałem dawniej, że nędza i bogactwo. (…) Więc i ten podział: nędza - bogactwo, niczego nie wyjaśnia. (…) Może przyczyna tego, co tu się dzieje, tkwi gdzie indziej? Może jak mozaika składa się z wielu elementów, których nie umiem poskładać?. (fragment książki)

Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/zasypie-wszystko-zawieje-wlodzimierz-odojewski-18199

 

Osman Richard
Ostatni gasi światło
Warszawa: Wydawnictwo Agora 2024, 443 s.

Nikt nie pisze o zbrodni z taką radością jak Osman. Seria bijąca wszelkie rekordy popularności. Niezmienny numer 1 na liście bestsellerów „New York Timesa”. Czwarta część przygód Czwartkowego Klubu Zbrodni. Tym razem wszystko zaczyna się od smutnej i wstrząsającej wiadomości. Pewien antykwariusz i zarazem stary przyjaciel naszych bohaterów został zamordowany, a tajemnicza paczka, której strzegł, zaginęła. Ekipa Czwartkowego Klubu rusza więc do akcji, wprost na spotkanie całej menażerii barwnych fałszerzy sztuki, internetowych oszustów i handlarzy narkotyków. I choć jak zwykle nie brakuje tu brytyjskiego poczucia humoru, po drodze w niejednym oku zakręci się łezka… A skoro liczba trupów rośnie, po niebezpiecznej paczce wciąż ani widu, ani słychu, i generalnie wszystko dookoła zaczyna się walić, to może czworgu nie najmłodszych detektywów nie sprzyja już szczęście? Kto zatem dotrwa do końca tej przygody?

Źródło: https://wydawnictwoagora.pl/ostatni-gasi-swiatlo/

 

Paszyńska Maria
Kochanka nazistów
Poznań: Filia 2024, 415 s.

Wybucha druga wojna światowa. Patriotycznie wychowana polska młodzież rwie się do walki. Po kapitulacji Warszawy młodzi ludzie nie porzucają marzeń o wolności. Przeciwnie, natychmiast zaczynają szukać możliwości dalszego oporu – w podziemiu. Marianna Jurasz, wielbicielka szachów i matematyki, wstępuje do konspiracji. Jej talenty, uroda i niezwykły charakter sprawiają, że zostaje wysłana przez dowódców AK na niebezpieczną misję. Dla Ojczyzny Marianna porzuca cały znany sobie świat, by zostać agentką głębokiego wywiadu Armii Krajowej. Skazana na samotność młodziutka dziewczyna zaczyna toczyć niebezpieczną grę, w której stawką jest nie tylko Sprawa, lecz także życie tych, których kocha. Grę, która szybko obnaży okrucieństwo wojny, zatrze granice między przyjaciółmi i wrogami. Grę, w której Marianna może stać się pionkiem przesuwanym po planszy przez potężniejsze siły…

Źródło: https://www.wydawnictwofilia.pl/Ksiazka/1189

 

Rozenberg Anna
Dusze spopielone
Warszawa: Harde Wydawnictwo 2023, 285 s.

Kolejna, piąta już część z inspektorem Redfernem w roli głównej. Na parkingu galerii handlowej znaleziono zwłoki dwojga młodych ludzi. Szybko wychodzi na jaw, że para tego dnia miała wziąć ślub. Przed inspektorem Davidem Redfernem kolejne śledztwo, które gmatwa się z każdym odkrytym tropem. Jeden z nich prowadzi na zabytkowy tor w Brooklands, gdzie odbyły się pierwsze na świecie wyścigi samochodowe. Tam też zakochani mieli powiedzieć sobie sakramentalne „tak”. Który z gości weselnych nie życzył młodej parze stu lat? Czy za straszliwą zbrodnią stoi wielka zazdrość czy może wielkie pieniądze? W tle policjant z Woking musi rozegrać własną śmiertelną partię, w której do tej pory przewagę miał tajemniczy Palacz. Redfern powoli zbliża się do prawdy nie tylko o morderstwach dzieci w hrabstwie Surrey, ale i o samym sobie. Tylko czy to naprawdę koniec?

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5088506/dusze-spopielone

 

Różewicz Rafał
Land
Wrocław: Wydawnictwo j, Jacek Bierut 2022, 202 s.

Małe górnicze niemieckie miasto Neurode z dnia na dzień zostaje polską Nową Rudą. Na dworzec kolejowy przybywają pierwsze transporty z polskimi osadnikami ze wschodu i z polskimi górnikami z Francji. Troje niemieckich nastolatków staje się naocznymi świadkami przemian zachodzących w okolicy, którą, jak im się wydawało, doskonale znali. Szybko się okazuje, że zmienia się nie tylko miasto, zmieniają się przede wszystkim oni.

Źródło: http://wydawnictwoj.pl/rafal-rozewicz-land/

 

Ryrych Katarzyna
Wilczy księżyc
Warszawa: Prószyński i S-ka 2024, 444 s.

Drugi tom sagi "Kobiety z rodziny Wierzbickich" .Młody księżyc nazywają tu wilczym księżycem. Powiadają, że w tym czasie młode wilki opuszczają swoje stado i wyruszają w poszukiwaniu własnego miejsca. Bietka, córka Malwiny, znika ze swoim chłopcem. Lea trafia tam, gdzie nikt nie chciałby się znaleźć, i próbuje przeżyć w Auschwitz. Tylko Urszula dalej żyje "na ptasich prawach” – w drodze, niespokojna, samotna. Biały Dwór żegluje przez morze historii jak arka Noego, dając schronienie potrzebującym – a dokoła szaleje wojna…

Źródło: https://harpercollins.pl/pl/products/tecza-nad-dolina-2823.html

 

Rzymska Anna
Tutejsze i nietutejsze: o twórczości Jarosława Marka Rymkiewicza
Kraków: Instytut Literatury 2024, 433 s.

Książka już w tytule sygnalizuje aspekt wzajemnego przenikania się dwóch stron bytu związany z tradycją kultury śródziemnomorskiej, a także literaturą i historią Polski. Na książkę składają się: wstęp do twórczości Rymkiewicza oraz wybór jego utworów zawierający wiersze, fragmenty esejów, rozpraw teoretycznych oraz rozmów z pisarzem.

Źródło: https://nowynapis.eu/wydawnictwa/biblioteka-krytyki-literackiej/tutejsze-i-nietutejsze

 

Sagan Aldona, Sagan Daniel
Kamperem przez świat
Warszawa: Purple Book Wydawnictwo 2023, 284 s.

To pierwszy profesjonalny poradnik karawaningowy, zarówno dla początkujących i chcących zacząć podróże kamperem, jak i dla wszystkich vanlajfersów i pasjonatów karawaningu, którzy pragną spełnić swoje marzenia o dalekich wyprawach po najbardziej fascynujących zakątkach świata. Autorzy są w drodze kamperem nieprzerwanie od wielu lat i mieszkają w nim na stałe, chociaż podróżowali wcześniej na wszystkie możliwe sposoby. Dlaczego więc ostatecznie wybrali taki sposób na życie? W poradniku tym poznasz ich historię. Podzielą się swoją wiedzą, wieloletnim doświadczeniem i podróżniczymi patentami. Dowiesz się wszystkiego tego, co sami autorzy chcieliby wiedzieć przed swoją pierwszą podróżą kamperem. Znajdziesz tu również wypowiedzi innych ekspertów związanych z karawaningiem. Aby twoja podróż była spełnieniem marzeń, bez względu na to, czy wybierasz się na krótki urlop po Polsce, czy planujesz dłuższe wakacje w Europie, czy chcesz ruszyć w wielomiesięczną podróż dookoła świata – ta książka to najlepszy kompan!

Źródło: https://ksiegarnia.pwn.pl/Kamperem-przez-swiat,1010107743,p.html

 

Socha Natasza
Trzy pierścionki
Warszawa: Purple Book Wydawnictwo 2023, 212 s.

W roku 2007 mąż Doroty zgłasza jej zaginięcie. Mimo zakrojonych na szeroką skalę poszukiwań, kobiety nigdy nie udaje się odnaleźć. Piętnaście lat później na komendę zgłasza się ojciec zaginionej, który twierdzi, że widział jej męża. Problem polega jednak na tym, że mężczyzna popełnił samobójstwo w niecały rok po zaginięciu żony. Do akcji wkracza Klara oraz Antoni, policjanci rozwiązujący zagadki z przeszłości. Kogo widział ojciec Doroty? Czy na pewno swojego zięcia, którego od początku obwiniał za to, co się wtedy stało? I czy po tylu latach uda się wreszcie trafić na trop zaginionej? Czy Dorota żyje? A może prawda jest jeszcze bardziej skomplikowana?

Źródło: https://www.purplebook.com.pl/ksiazki/trzy-pierscionki/

 

Strout Elizabeth
Lucy i morze
Warszawa: Wielka Litera 2024, 282 s.

Akcja książki zaczyna się w marcu 2020 roku. Lucy rezygnuje z trasy promocyjnej swojej kolejnej książki w Europie i wiedzie spokojne życie w Nowym Jorku. Jej były mąż William, z którym utrzymuje przyjacielskie stosunki, wyczuwa zbliżające się zagrożenie pandemią koronawirusa i namawia ją, by zabrała ze sobą tylko niezbędne rzeczy i wyjechała z nim do Maine, gdzie wynajął dom nad oceanem. Powieść jest przede wszystkim literacką kroniką pandemii doskonale oddającą – w typowy dla autorki, subtelny sposób niepewność, poczucie zagrożenia i izolację w czasie lockdownu. Pojawiają się też wątki związane z córkami Lucy i Williama – Becky i Chrissy. Obie przeżywają życiowe kryzysy, które bardzo angażują ich rodziców. Najważniejsze jednak są w powieści relacje pomiędzy Lucy i Wiliamem, oboje są już niemłodymi ludźmi, których okoliczności zmusiły po dwudziestu latach od rozwodu do wspólnego zamieszkania w warunkach lockdownu. Pojawiają się także postaci z jej innych książek – Bob Burgess, Katherine Tyler i Olive Kitteridge. Niezwykła, wysmakowana lektura dla dojrzałego czytelnika. Strout jest w najwyższej formie

Źródło: https://wielkalitera.pl/produkt/lucy-i-morze-ksiazka/

 

Stryjewska Anna
Lucyna. zerwana nić
Katowice: Wydawnictwo Szara Godzina 2024, 333 s.

Łódź lat 70. Betonowe ulice, czerwone tramwaje, lody Bambino, szara codzienność… Lucyna chce żyć inaczej niż matka, która pracuje w przędzalni na trzy zmiany, by utrzymać dzieci i męża hulakę. Wierzy, że z Julkiem, kolorowym ptakiem, stworzą szczęśliwą rodzinę. Kiedy ukochany trafia do więzienia w Berlinie Zachodnim, z pomocą zauroczonego nią fałszerza dokumentów przekracza wraz z córeczką nielegalnie granicę. To jednak dopiero początek jej niewiarygodnych przygód i podróży… Anna Stryjewska w powieści Lucyna. Zerwana nić opowiada o ludziach, którzy w latach 70. i 80. próbowali się odnaleźć w siermiężnej Polsce lub w poszukiwaniu lepszego życia wyjeżdżali do zachodniej Europy i za ocean, wierząc w american dream. Historia bohaterki, choć chwilami przypomina film sensacyjny, zdarzyła się naprawdę.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5099839/lucyna-zerwana-nic

 

Śliwińska Anna
Podróżniczek
Gdańsk; Warszawa: Wydawnictwo Lemoniada 2023, 56 s.

Podróżniczek, niewielki ptaszek, urwis, mieszka razem z rodziną w Pawim Oczku – pięknej krainie, w której bujna roślinność przybiera wszystkie odcienie zieleni. Są tam Szumiące Drzewa i Szalone Wodospady. A także tysiące, a może nawet miliony motyli! Pawie Oczko jest oazą szczęścia do momentu, gdy pewnego dnia… Złowrogi sęp, zwany Sępnikiem, podstępem przejmuje władzę, a wprowadzane przez niego rządy sprawiają, że kolorowe Pawie Oczko z każdym dniem blednie i pogrąża się w coraz większym smutku. Aby zyskać posłuszeństwo, Sępnik zabrania wszystkim opuszczania granic Pawiego Oczka. Zapomina jednak, że żyje tam przekorny Podróżniczek. Podróż poza granice tego, co jest znane oraz napotkani tam nowi przyjaciele dają początek wielkim zmianom. Czy Podróżniczek znajdzie sposób, aby uwolnić Pawie Oczko ze szponów Sępnika?

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5080214/podrozniczek

 

Tarkowska Barbara
W obliczu Boga ślubuję Ojczyźnie: rzecz o kapelanach katyńskich
Rzeszów: Polskie Radio Rzeszów 2022, 292 s.

W obliczu Boga ślubuję Ojczyźnie. Rzecz o kapelanach katyńskich” to wyjątkowa publikacja zawierająca biogramy 33 kapelanów Wojska Polskiego różnych religii i wyznań, którzy zamordowani zostali w Katyniu, Twerze i Charkowie. Biogramy uzupełnione są bogatym zbiorem fotografii indywidualnych i grupowych oraz fotografii pamiątek i dokumentów związanych z kapelanami. Autorką biogramów i redaktorem opracowania jest Barbara Tarkowska, wiceprezes Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich, a prywatnie bratanica ks. ppłk. Jana Leona Ziółkowskiego, kapelana Wojska Polskiego i Korpusu Ochrony Pogranicza w latach 1919-1939, zamordowanego w Katyniu. Do książki dołączona została również płyta DVD zawierająca zapis audycji radiowych zrealizowanych przez red. Annę Leśniewską z Polskiego Radia Rzeszów, a poświęconych poszczególnym kapelanom. Audycje powstały na podstawie rozmów z członkami rodzin kapelanów oraz z ich biografami i osobami zaangażowanymi w ich upamiętnianie.

Źródło: https://naszdziennik.pl/index.php/polska-kraj/261933,swiat-powinien-o-nich-wiedziec.html

 

Vanden Heede Sylvia
Felek i Tola na wyspie
Warszawa: Dwie Siostry 2014, 105 s.

Przeczekać mroźną zimę na gorącej wyspie – to jest pomysł! W trzeciej części cyklu dwójka przyjaciół wybiera się na egzotyczne wakacje. Wyspa jest strasznie daleko, ale za to plaża nigdy się tu nie kończy, za muszle można kupić wszystko, a nocą widać milion gwiazd. Zajączka Tola rozkoszuje się nicnierobieniem, a lis Felek z zapałem kopie w piasku. Aż Tolę dopada tęsknota za domem. Czy Felek znajdzie na to jakiś sposób? Cykl powstał z myślą o dzieciach uczących się czytać. Dzięki prostemu językowi i podziałowi na krótkie rozdziały doskonale nadaje się na pierwszą samodzielną lekturę lub do wspólnego rodzinnego czytania. Ujmuje prostotą i dowcipem, a jednocześnie wzrusza, bo opowiadając o z pozoru błahych zdarzeniach, dotyka najgłębszych uczuć. Jego wielkim atutem są zabawne ilustracje holenderskiego mistrza grafiki książkowej Thé Tjong-Khinga. Seria przez lata rozrosła się do kilkunastu tomów, zdobyła ogromną popularność w Belgii i Holandii i została przetłumaczona na wiele języków. Uznaje się ją za wzorcowy cykl książek dla początkujących czytelników.

Źródło: https://wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/felek-i-tola-na-wyspie.html

 

Walker Peter
Ruch – cudowne lekarstwo: dlaczego warto chodzić po mieście
Kraków: Wysoki Zamek 2023, 290 s.

Po znakomicie przyjętej książce „Jak rowery mogą uratować świat” Peter Walker zajął się tematem ruchu (aktywności) w mieście. Czym jest tytułowe cudowne lekarstwo, przynoszące tak ogromne korzyści zdrowotne, że gdyby zostało przekształcone w lek, byłoby najcenniejszym lekiem na świecie? Odpowiedzią jest ruch, a dobrą wiadomością jest to, że jest on bezpłatny, łatwy i dostępny dla każdego. Codzienny wysiłek był przez tysiąclecia nieodłączną częścią naszego życia, ale w ciągu zaledwie kilku dekad został praktycznie z niego wyeliminowany. Ta książka jest kroniką tej bardzo współczesnej i w dużej mierze niezbadanej katastrofy oraz historią ludzi próbujących ją odwrócić. Poprzez wywiady z ekspertami z różnych dziedzin lekarzami, naukowcami, architektami i politykami Peter Walker bada, jak wprowadzić więcej ruchu do współczesnego świata i, co najważniejsze, do życia każdego z nas. Ta książka jest o ruchu, o tym, że najlepiej by było, gdybyśmy do pracy jechali rowerem, a już na miejscu co jakiś czas wstawali, podchodzili po szklankę wody, a na lunch szli do nieodległego bistro lub wychodzili na dziedziniec budynku, przy okazji pokonując kilka kondygnacji. Jak jednak można mówić o takich śmiałych marzeniach, skoro w Polsce bycie osoba? piesza? oznacza ciągłe poczucie, ze jest się gorszym? Dopóki nie przemodelujemy naszego podejścia i radykalnie nie zmienimy siły nacisku na to, kto ma priorytet w poruszaniu się na mieście, niewiele się zmieni.

Źródło: https://www.taniaksiazka.pl/ruch-cudowne-lekarstwo-walker-peter-p-1921538.html

 

Wierzbicka Aleksandra, Milcke Mikołaj
Kalina Jędrusik: opowieść córki z wyboru
Warszawa: Prószyński i S-ka 2023, 316 s.

Ilu miała kochanków? Czy za pomocą tabletek usypiała męża, by móc się spotykać z innymi mężczyznami? Czy jako wdowa leżała krzyżem w kościele? Po raz pierwszy mówi o Kalinie tak dużo i tak intymnie. Szczerze i bez lukrowania opowiada Mikołajowi Milckemu o Kalinie prywatnej, domowej, bez makijażu i bez blichtru, który towarzyszył jej przez całe życie. Aleksandra Wierzbicka i Kalina Jędrusik znały się ponad ćwierć wieku. To o niej Jędrusik mówiła "córka". To w jej ramionach zmarła. To ona znała aktorkę, piosenkarkę i ikonę PRL-u jak nikt inny. I to ona rzuca zupełnie nowe światło na barwne życie Kaliny Jędrusik. To też osobiste listy Kaliny Jędrusik i Stanisława Dygata oraz nigdy wcześniej niepublikowane fotografie gwiazdy, która do dziś budzi skrajne emocje  - choć nie żyje od ponad 30 lat...

Źródło: https://ksiegarnia.salon24.pl/biografie/198894-kalina-jedrusik-opowiesc-corki-z-wyboru-9788383520681.html

 

Zawadzka Nina
Na wschód od Breslau
Poznań: Filia 2023, 447 s.

W 1941 roku młoda dziedziczka fortuny, Dina Neugebauer, otrzymuje od ojca rzeźbę greckiej bogini przeznaczenia Ananke. To wydarzenie staje się początkiem problemów. Niedługo potem Dina dowiaduje się o tragicznej śmierci ojca, jego sekretach i ogromnych długach, które wykluczają rodzinę Neugebauerów z kręgów breslauskiej elity. Jednocześnie do miasta przybywa Aleksander von Lichnovsky, działający pod fałszywym nazwiskiem polski szpieg, który zdobywa informacje o zbrodniarzach wojennych, by następnie przekazać je polskiemu podziemiu. Drogi Diny i Aleksandra przetną się w najmniej oczekiwanym momencie.

Źródło: https://www.wydawnictwofilia.pl/Ksiazka/1039

 

Żak Marek
Drudzy w mieście: życie codzienne ludności polskiej w Legnicy w latach 1945-1948
Wrocław: Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” 2024, 673 s.

Ta blisko siedmiuset stronicowa monografia to przeredagowana, poprawiona i uzupełniona wersja pracy doktorskiej obronionej przez autora w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego na początku 2022 r. Wydana została nakładem wydawnictwa Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”, co jest pokłosiem wygrania przez nią konkursu na monografię historyczną ogłoszonego przez tą wrocławską instytucję. Dr Marek Żak poświęcił swoją pracę życiu codziennemu ludności polskiej w cieniu garnizonu radzieckiego w pierwszych latach po II wojnie światowej. Nie jest to zatem książka o Legnicy z lat 1945–1948, ale opowieść o problemach, troskach i absurdach towarzyszącym ówczesnym mieszkańcom, którzy sami dopiero co osiedlili się w tym do niedawno niemieckim mieście. Nie zabrakło również informacji o klimacie panującym w mieście, sposobach na spędzanie wolnego czasu, warunkach pracy oraz wielu innych kwestiach. Wszystko to zaś zostało opisane na tle w trwającej wówczas akcji osadniczej, procesu montowania w powojennej Polsce systemu komunistycznego, a także i przede wszystkim obecności wielotysięcznego garnizonu Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej. Bo w przypadku Legnicy to Polacy byli tymi drugimi.

Źródło: http://muzeum-miedzi.art.pl/wydawnictwa-obce-pozycja/1245-drudzy-w-miescie-zycie-codzienne-ludnosci-polskiej-w-legnicy-w-latach-1945-1948

 

Żulczyk Jakub
Dawno temu w Warszawie
Warszawa: Świat Książki 2023, 794 s.

Stało się. Świat się skończył. Nadeszło Groźne i Inne. Przestańcie się mazać, to dopiero początek. Nie zapinajcie pasów. To bez sensu. 2014. Jacek Nitecki stoi samotny przed halą odlotów Okęcia. Zaczyna padać deszcz. Dzwoni telefon. Jacek odbiera, myśląc, że jego droga do piekła właśnie się skończyła. Ale ona dopiero się zaczyna. 2020. Warszawa wchodzi w kolejną falę pandemii. Lockdown zamyka ludzi w ich domach, w ich głowach, w kleszczach lęku. W środku tego szaleństwa Marta Pazińska próbuje walczyć o życie i godność tych, którzy są samotni i bezbronni. Nie rozumie jednak, że cała Warszawa stała się bezbronna jak dziecko. A ci, którzy przez lata czaili się w ciemności, teraz ruszyli po władzę. Idą po nią po trupach dzieciaków, policjantów, polityków. Kości chrzęszczą pod ich stopami. Parę lat po wydarzeniach ze Ślepnąc od świateł bohaterowie tamtej powieści schodzą pod powierzchnię miasta, zanurzają się w płynącym pod nim złu. A zło jest zimne. I gęste.

Źródło: https://ksiegarnia.pwn.pl/Dawno-temu-w-Warszawie,1029641551,p.html

 
AUDIOBOOKI

 

Bonda Katarzyna
Na uwięzi
Warszawa: Muza 2023, 1 płyta CD-MP3, czyta Adam Bauman.

Katarzyna Bonda tym razem nokautuje fanów powieści kryminalnych. Audiobook „Na uwięzi” to studium perwersyjnej obsesji, które poruszy nawet tych czytelników, którzy mają mocne nerwy. Jakub Sobieski wciąż czeka na sprawę, która przyniesie mu uznanie i pieniądze. Pewnego wieczoru w jego biurze pojawia się kobieta, która prosi o pomoc w odnalezieniu 15-letniej córki. Sprawa zaginięcia tylko z pozoru wydaje się banalna. Jej finał wstrząśnie nawet samym detektywem Sobieskim.

Źródło: https://www.publio.pl/na-uwiezi-katarzyna-bonda,p1762372.html

 

Gordon Noah
Lekarze
Katowice: Aleksandria Media 2023, 1 płyta CD-MP3, czyta Maciej Więckowski.

Trzech młodych, ambitnych lekarzy dzieli niemal wszystko: wychowanie, pochodzenie i status społeczny, pieniądze, miejsce na szczeblu zawodowej kariery. Łączy zaś z pozoru tylko jedno – praca na oddziale chirurgicznym okręgowego szpitala amerykańskiego. Miejscu, gdzie ból i strach pacjentów, porażka i błędy lekarzy mieszają się z euforią zwycięstwa życia nad śmiercią. Autor „Medicusa” opowiedział rok z życia Adama, Meomartino i Spurgeona, ich codzienne zmagania z chorobami, własnym zmęczeniem, odpowiedzialnością za życie ludzkie i często poplątanym życiem prywatnym.

Źródło: https://audioteka.com/pl/audiobook/lekarze

 

 

PŁYTY Z MUZYKĄ

 

Daria ze Śląska
Daria ze Śląska tu była
[Warszawa]: Jazzboy Records p2023., 1 płyta CD

„Tu była”, debiutancki album Darii ze Śląska, to mroczna, alternatywna płyta, w stylu Indie. Na krążku znajduje się 10 utworów, które składają się na prawie 44 minuty pięknych, emocjonalnych wrażeń; podczas pracy nad tym wydawnictwem Daria współpracowała między innymi z Olkiem Świerkotem (producent, gitarzysta w zespole Dawida Podsiadło) i Pawłem Krawczykiem (zespół Hey).

Źródło: https://bonito.pl/produkt/melodies-the-magic-mountain

 

Knopfler, Mark
One Deep River
[S.I.]: EMI, 2024, 2 płyty CD

Po kilku latach, jakie minęły od premiery poprzedniego krążka, Mark Knopfler powrócił albumem „One Deep River”. To już jego dziesiąta solowa płyta studyjna, na której jak zwykle umieścił on kolekcję niby prostych, ale jednocześnie dobrze i ciekawie skonstruowanych piosenek. Kolekcja dwunastu utworów składających się na standardową wersję krążka łączy w sobie cechy różnych stylów muzycznych, w tym rocka, folku, bluesa czy country, stanowiąc zróżnicowany ale jednocześnie spójny zestaw muzycznych historii. Kameralne, niespieszne granie z jednej strony pełne jest melancholii, ale nie brak tu też fragmentów brzmiących bardziej optymistycznie.

Źródło: https://topguitar.pl/muzyka/mark-knopfler-one-deep-river-recenzja/

Banery/Logo