MAJ 2025
KSIĄŻKI
Awolusi Danuta
Wybrałam Allaha: Polki, które przeszły na islam
Warszawa: Agora 2025, 255 s.
Co kryje się za decyzją Polek, które wybierają islam? Co daje im religia, która według stereotypów odbiera kobietom wolność i czyni poddanymi mężczyźnie i jego rodzinie? Jak wygląda życie, gdy trzeba modlić się w tajemnicy i tłumaczyć z noszenia hidżabu? Danuta Awolusi przez dwa lata wnikliwie obserwowała i poznawała codzienne życie polskich konwertytek. Spotykała się z nimi w meczetach i kawiarniach, uczestniczyła w modlitwach i słuchała o dramatycznych wyborach i osobistych transformacjach. Reporterka dociera do środowiska polskich muzułmanek, pokazując świat, którego istnienia większość z nas nawet nie podejrzewa. Po raz pierwszy możemy zobaczyć, jak naprawdę wygląda życie konwertytek w Polsce. Jak ukrywały swoją wiarę przed rodziną? Jak znajdują mężów przez internet? Jak radzą sobie z presją społeczną i uprzedzeniami? Czy tęsknią za katolicyzmem? Jak nowa religia kształtuje ich tożsamość i codzienność? To opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości, odwadze, wolności wyboru i cenie, jaką trzeba za nią zapłacić. Odsłania nieznane oblicze polskiego islamu, zadając głębsze pytania o wolność wyznania, tolerancję i prawo do bycia innym we współczesnej Polsce.
Źródło: https://wydawnictwoagora.pl/wybralam-allaha-polki-ktore-przeszly-na-islam/
Bieńczyk Marek
Rondo Wiatraczna
Kraków: Karakter 2025, 284 s.
Wieloznaczna proza, której narrator, podatny na objawienia, krąży ulicami warszawskiego Grochowa, drogami własnych natchnień i wyobraźni. Trudno powiedzieć, co tu jest czystą fantazją, co mistyfikacją, a co śladem pamięci; jak poważny jest każdy żart i jak żartobliwa jest powaga. Łatwo za to wpaść w nieoznaczony prześwit, zanurzyć się w mnogość dźwięków i barw, dać się porwać logolewitacji, wybrykom słowa, i spotkać mniej lub bardziej widmowe postaci zaludniające ten mikroświat. Bieńczyk tworzy wspaniałą, schulzowsko-bułhakowską mitologię swojej dzielnicy – niedokończonej, niepełnej, a przez to właśnie tym bardziej domagającej się opowieści: „Tego potrzebuje wyobraźnia, kiedy już pojmiemy, że miejsce, w którym przyszło nam żyć, okazuje się ostateczne, przez co niejako dla pocieszenia lub równowagi nabiera głębi i zdaje się odsłaniać korytarze wiodące wstecz, do pierwszych pokoleń pterodaktyli czy do bakterii rozpoczynających ciężkie zadanie przerobu”.
Źródło: https://karakter.pl/product-pol-706-Rondo-Wiatraczna.html
Bikont Anna
Nie koniec, nie początek. Powojenne wybory polskich Żydów
Wołowiec: Czarne; Warszawa: Polin Muzeum Polskich Żydów 2025, 407 s.
Żydowscy rolnicy na Dolnym Śląsku nadający krowom imiona w jidysz. Żydzi odbudowujący na zgliszczach życie religijne, wydający gazety, prowadzący szkoły, angażujący się w politykę. Usiłujący nielegalnie wydostać się z Polski, miesiącami w drodze, w oczekiwaniu na pociąg, statek. Uparcie, lecz bezskutecznie próbujący dochodzić sprawiedliwości przed sądem. Pieczołowicie zbierający świadectwa Zagłady. Kołyszący dzieci w wózkach w obozach dla uchodźców. Planujący zatruć wodę w niemieckich miastach. Obraz żydowskiego życia tuż po wojnie to wciąż słabo znany „krajobraz po bitwie”. Osamotnieni, często przytłoczeni wyrzutami sumienia, że to właśnie im udało się przetrwać, otoczeni wrogością, nieraz w śmiertelnym niebezpieczeństwie, musieli podjąć nieskończenie trudną decyzję – co dalej? Czy zostać w kraju, gdzie spoczęły prochy ich bliskich, czy opuścić na zawsze ten wielki cmentarz i zacząć od nowa? Czy pielęgnować żydowską tradycję, czy też porzucić tożsamość, która stała się przyczyną tylu cierpień, i skrzętnie ukryć swoje pochodzenie? Jak wejść w to nowe życie, które naznaczyła pustka?
Żródło: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/nie-koniec-nie-poczatek
Bunda Martyna
Kot niebieski
Kraków: Wydawnictwo Literackie 2019, 409 s.
Nowa powieść Martyny Bundy, autorki wielokrotnie nagradzanego debiutu „Nieczułość”. Epicki rozmach, wyraziste postaci oraz trzymająca w napięciu akcja brawurowo rozpisana na siedem wieków historii. Zaczyna się w tysiąc trzysta siedemdziesiątym dziewiątym roku od samotnej wędrówki przez kaszubską puszczę i mnicha pragnącego wybudować klasztor o najsurowszej na świecie regule. Zakonnik dotrze do miejsca, które wiele lat później zostanie nazwane Kartuzami, a wraz z jego przybyciem ten niewielki skrawek ziemi, wciśnięty pomiędzy kaszubskie jeziora, stanie się areną, na której przecinają się losy z pozoru jedynie zwyczajnych bohaterów. Targany obsesjami donator klasztoru, przeorysza Alma widziana w wielu miejscach jednocześnie, kat, który zatraca się w swojej roli, czy akuszerka budząca strach, fascynację, a w końcu nienawiść. Ich losom, od początku do końca, milcząco przyglądają się błękitne koty, które na kaszubską wieś przybyły wraz z mnichem w XIV wieku. Od siedmiu stuleci pojawiają się i znikają niczym symbol tajemniczej równowagi i ukrytej harmonii, znak powtarzania, gubienia i odzyskiwania wszystkiego w nie wiadomo którym pokoleniu, miejscu i czasie… Martyna Bunda w mistrzowski sposób buduje i podtrzymuje napięcie między myśleniem magicznym i naukowym, między biologią a duchowością, tym co racjonalne a instynktowne. Kot niebieski to powieść intrygująca, wolna od oczywistych odniesień i ukazująca pełnię narracyjnego talentu autorki.
Żródło: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/produkt/3639/kot-niebieski
Czyszkowski Piotr
Czwarta władza? Między polityką a ekonomią: dziennikarstwo informacyjne w Telewizji Wrocław
Wrocław: Atut 2025, 316 s.
Głównym celem niniejszej monografii jest przedstawienie ewolucji dziennikarstwa informacyjnego w Polsce przez pryzmat dziennikarstwa telewizyjnego i samej telewizji oraz empiryczna diagnoza zjawiska paralelizmu politycznego […] Prezentowana rozprawa składa się z czterech rozdziałów. Rozdział pierwszy – teoretyczny – ma charakter wprowadzający i porządkujący. Zdefiniowano w nim kluczowe pojęcia (dziennikarz, informacyjne dziennikarstwo, materiał telewizyjny). […] W rozdziale drugim omówiono proces ewolucji informacyjnego dziennikarstwa telewizyjnego w kontekście politycznym, ekonomicznym i technologicznym, obejmujący okres od utworzenia Telewizji Polskiej i powstania wrocławskiego Ośrodka Telewizyjnego do likwidacji Komitetu do Spraw Radia i Telewizji i początków – zainicjowanej w 1989 roku przy Okrągłym Stole – transformacji ustrojowej i medialnej. […] Rozdział trzeci poświęcony jest ewolucji informacyjnego dziennikarstwa telewizyjnego i regionalnego programu informacyjnego Telewizji Wrocław na tle przeobrażeń Telewizji Polskiej S.A. oraz transformacji systemu politycznego i medialnego w latach 1993–2023. […] W czwartym rozdziale zaprezentowano wyniki badań empirycznych (ilościowych) przeprowadzonych techniką anonimowego kwestionariusza oraz odnoszące się do nich wyniki badań jakościowych przeprowadzonych w formie swobodnych wywiadów pogłębionych.
Źródło: https://www.atutoficyna.pl/politologia?func=productPage&wid=1914&pid=2773&cid=132&prid=
Dryja Sławomir
Browary ziem zachodnich i północnych w latach 1945-1951. T. 1
Kraków: Księgarnia Akademicka 2024, 357 s.
Głównym założeniem niniejszego opracowania jest próba monograficznego Ujęcia dziejów przemysłu piwowarsko-słodowniczego w pierwszych powojennych latach na ziemiach przyłączonych do Polski w 1945 roku, powszechnie określanych jako Ziemie Odzyskane. Z uwagi na propagandowy kontekst tej nazwy, przyjęto bardziej neutralne określenie – Ziemie Zachodnie i Północne. Należy zaznaczyć, że w polskim piśmiennictwie naukowym zagadnienia związane z rozwojem przemysłu piwowarskiego po zakończeniu II wojny światowej są niemal nieobecne. Celem niniejszej monografii jest wypełnienie owej luki.
Źródło: https://akademicka.com.pl/index.php?detale=1&a=2&id=77909
Gray Alasdair
Biedne istoty. Sceny z wczesnych lat życia doktora Archibalda McCandlessa, inspektora szkockiej służby zdrowia
Warszawa: Poradnia K 2023, 363 s.
Żywy trup? Potwór? A może empatyczna i wrażliwa istota poszukująca akceptacji i miłości… Glasgow, koniec XIX wieku. Ekscentryczny i równie odrażający doktor Godwin Baxter pokonuje nauką śmierć, przywracając do życia ciało młodej samobójczyni, która utonęła w rzece. Jako że przy okazji wszczepia jej mózg małego dziecka, będzie musiał nauczyć ją życia od początku. Piękna, żywiołowa i błyskotliwa Bella uczy się mówić w błyskawicznym tempie poszerzając swoje słownictwo. Jej postępy przerastają oczekiwania twórcy. Jest pozbawiona uprzedzeń, łakoma życia i wiedzy, a także nienasycona seksualnie. Nie daje się podporządkować ani mężczyznom, ani innym ograniczeniom swoich czasów. Opowieść o Belli, o jej Bozi, jej kochankach, mężach i jej niespożytej namiętności to historia żywej i prawdziwej miłości oraz niezwykłej przemiany, a także hołd dla naukowej brawury. Przenosi czytelnika z sali operacyjnej późno wiktoriańskiego Glasgow do arystokratycznych kasyn, slumsów Aleksandrii i paryskiego burdelu, aż po ołtarz w szkockim kościele. To jednak wcale nie zapowiada zakończenia… Bo życie bez wolności wyboru nie jest warte życia. Powieść jest postmodernistyczną rewizją Frankensteina, w której klasycznego potwora zastąpiła Bella Baxter – piękna młoda erotomanka przywrócona do życia z mózgiem niemowlęcia. Parodiując klasyczną powieść wiktoriańską, Gray stworzył dowcipną alegorię polityczną, w której ważną rolę odgrywa wątek pojedynku między żądzami mężczyzn a niezależnością kobiet, wciąż nad wyraz aktualny.
Źródło: https://poradniak.pl/produkt/biedne-istoty
Hamilton Kristy
Dzikie pomysły natury: jak przyroda inspiruje świat nauki
Kraków: Bo. wiem 2024, 319 s.
Natura matką wynalazków. Jeżeli chcesz zbudować teleskop rentgenowski, popatrz homarowi głęboko w oczy. A może zastanawiasz się, jak bezpiecznie przewozić szczepionki? Weź pod lupę niesporczaka. Gdy brakuje ci wody, przyjrzyj się, jak sekwoja pozyskuje ją z mgły. Oto biomimikra w działaniu: czerpanie pomysłów z natury w celu sprostania wyzwaniom stojącym przed ludźmi. Kristy Hamilton wspina się na zamarznięte wodospady, przemierza lasy i pustynie w poszukiwaniu zwierząt oraz roślin będących inspiracją dla naukowych innowacji. Odwiedza laboratoria i rozmawia z naukowcami, w pasjonujący sposób przedstawiając kulisy ich pracy. Badania nad sposobem, w jaki omułki przyczepiają się do skał, doprowadziły do wynalezienia nietoksycznych klejów. Odkrycie mechanizmu działania substancji obecnej w ślinie jadowitej jaszczurki przyczyniło się do powstania leku na cukrzycę typu 2. Uciskowe legginsy zostały zaprojektowane na wzór twardej, nieelastycznej skóry nóg żyrafy. Od medycyny przez inżynierię po technologie przyszłości natura podsuwa specjalistom z różnych dziedzin wiedzy nieoczywiste rozwiązania. Dzikie pomysły natury uświadamiają nam, że jeśli nadal chcemy uczyć się od otaczających nas stworzeń, musimy o nie dbać, zachowując różnorodność biologiczną.
Jeż Agnieszka
Potrzask
Warszawa: Luna 2025, 331 s.
W dawnym kamieniołomie znaleziono zwłoki. Zabitemu odcięto głowę, a w klatkę piersiową wbito drewniany palik. Komisarz Sonia Kranz, patrząc na scenerię zbrodni, czuje, że przygotowano ją po to, żeby pchnąć śledztwo w niewłaściwym kierunku. Skojarzenia z dawnymi rytuałami wydają się nieprawdopodobne – do czasu, gdy okazuje się, że właśnie w tym miejscu ponad trzysta lat temu grasował upiór, który molestował kobiety, straszył i zabijał zwierzęta. Lokalna społeczność wydała na niego pośmiertny wyrok, pozbawiając go głowy i przebijając serce osikowym kołkiem. Czy historia zapisana w archiwach zamku Książ ma jakiś związek ze współczesnym zabójstwem? A może wytłumaczeniem będzie dziwny tatuaż odkryty na udzie zamordowanego?
Źródło: https://marginesy.com.pl/sklep/produkt/134642/potrzask
Kanicka Joanna
Bezkost
Kraków: SQN 2025, 443 s.
Kogo uratuje funkcjonariusz policji, gdy do wyboru ma człowieka bądź demona? Każdy czytelnik fantastycznych kryminałów to odgadnie. Jeśli jednak chodzi o bezkosta, nikt nie zdoła go sobie wyobrazić, póki ten nie wkroczy na scenę, by pomóc w rozwikłaniu zbrodni. Wykopany z ziemi, wypuszczony z trumny i w każdej chwili gotowy, by zabić. Na ponurych ulicach Milczyna Sylwester Sonecki, w towarzystwie najdziwniejszego z policyjnych partnerów, będzie musiał… no właśnie. Odnaleźć czy mylić tropy? Z pewnością trzymać współpracowników z dala od własnej piwnicy, ciąży mu bowiem na sumieniu co najmniej parę demonicznych przewin. I choć zazwyczaj kierują nim szlachetne pobudki, w świecie, w którym ludzie koegzystują z demonami, dobro i zło przybiera wiele odcieni.
Źródło: https://www.wsqn.pl/ksiazki/bezkost/
Kleiber Anna
Wyjące pięćdziesiątki
Radom: Lucky 2025, 303 s.
Trzy pięćdziesięciokilkuletnie siostry z rodzinami wyruszają na urodziny swojego ojca. Na miejscu czeka ich niespodzianka - dowiadują się, że senior rodu nagle stracił wzrok, słuch i mowę. Nim to się stało, wyraził życzenie, by jego córki i zięciowie wyjechali w góry na uroczystą kolację w luksusowym hotelu. Zarówno kobiety, jak i ich mężowie mają jednak inne plany i w oddzielnych samochodach wyruszają w szaloną podróż. Tymczasem na ich drodze stają trzy młode pracownice klubu nocnego i ich zdesperowany kierowca. Oni również mają konkretny cel do zrealizowania. Nic jednak nie idzie tak, jak wszyscy z góry zakładali...
Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5179776/wyjace-piecdziesiatki
Klimko-Dobrzaniecki Hubert
Tu i tam
Warszawa: Noir Sur Blanc 2025, 333 s.
"Tu i tam" to zbiór felietonów pisanych od kilkunastu lat przez Huberta Klimko-Dobrzanieckiego do miesięcznika „Odra”. Do wydania książkowego autor zdecydował się wybrać te, które są świadectwem jego życiowej i artystycznej drogi. Od 33 lat mieszka poza Polską, ale utrzymuje stały kontakt z ojczyzną. Stąd tytuł tego tomu, w którym oprócz spostrzeżeń i refleksji dotyczących życia w Anglii, Holandii, na Islandii czy w Austrii znalazły się też zapiski natury ogólniejszej. Jak przystało na dobrego felietonistę Klimko-Dobrzaniecki pisze subiektywnie, emocjonalnie, a czasem nawet tendencyjnie i prowokacyjnie. W swoich opiniach jest krytyczny, posługuje się szyderstwem i ironią, wywołuje u czytelników emocje, skłania ich do myślenia i sformułowania własnego zdania na poruszane tematy. Nie stroni też od powagi, która ujawnia się zwykle przy okazji trudniejszych wspomnień. Stwarza również okazję do prześledzenia niektórych wątków przewijających się w powieściach, a mających źródło w zdarzeniach opisanych w felietonach.
Źródło: https://www.noir.pl/produkt/5498/tu-i-tam
Knapczyk Edward
Opowiadania wałbrzyskie
Warszawa: Warszawska Firma Wydawnicza 2024, 195 s.
Opowiadania wałbrzyskie zabierają nas w emocjonalną podróż do lat 70. ubiegłego wieku, kiedy świat był w fazie dynamicznych przemian. Autor przykuwa uwagę czytelnika, odkrywając historie bohatera, który z niepewnością stawia pierwsze kroki ku dorosłości, odnajdując pełnię szczęścia w naturze i sztuce. Rzeki i góry otaczające Wałbrzych stają się tłem dla opowieści o rozwoju miasta, o miłości, błędach młodości i wewnętrznych zmaganiach. Przechodząc do okresu „sierpnia 80”, razem z bohaterem odczuwamy euforię rewolucji, po czym wpadamy w melancholię, która odzwierciedla marazm społeczny, jaki ogarnął kraj po obaleniu muru berlińskiego. Garstka osób wzbogaciła się podczas tych przemian, a wielu wciąż musiało zmagać się z biedą. Mimo wszystko zawsze za murem zniechęcenia pojawia się nadzieja. W tej książce poczujesz smak rosołu z ziemniakami, a kwaśne mleko przywoła wspomnienia z dzieciństwa. Uwierzysz w mit o brodatej świętej Kumernis oraz zasłuchasz się w historie miejsc, gdzie dawne kaplice, kalwaryjne stacje i figury przydrożne stają się nieodłączną częścią ludzkiego doświadczenia.
Źródło: https://wfw.com.pl/ksiazki/opowiadania-walbrzyskie/
Knedler Magdalena
Noworoczne panny. Ścieżkami nadziei, T.1
Warszawa: Zwierciadło 2025, 350 s.
Dwie siostry – dwa różne światy w jednym mieście. Warszawa (zabór rosyjski), Breslau (Królestwo Prus), koniec lat 30. XIX w. Prakseda i Aniela Krukowieckie, wychowywane w luksusie i pałacowym rygorze córki hrabiego, mają zupełnie inny status towarzyski. Nieżyjąca już matka Anieli była arystokratką, a matka Praksedy i druga żona hrabiego - pruską malarką ze środowiska mieszczańskiego. Młodsza panna jest więc owocem mezaliansu, czego wielki świat nigdy jej nie wybaczył. Po śmierci ojca Prakseda niespodziewanie dostaje propozycję przeprowadzenia się z Warszawy do Wrocławia, do swojej dawno niewidzianej matki. Dziewczyna jest zachwycona tym pomysłem, zwłaszcza że opuściłaby złośliwą ciotkę, pod opiekę której trafiła, i nieprzychylną sobie od zawsze Anielę. Niespodziewany splot okoliczności decyduje jednak, że do Wrocławia wyruszają wszystkie trzy. Na Praksedę czeka nowe życie w prężnie rozwijającym się środowisku artystów i mieszczan, gdzie nie będzie już tylko pogardzanym przez towarzystwo owocem mezaliansu. Aniela, jak przystało na prawdziwą hrabiankę bez skazy na rodowodzie, poślubia hrabiego, którego jednak w ogóle nie zna i który ma swoje własne, mroczne sekrety. Czy drogi sióstr na dobre się rozejdą? Czy tak różniące się kobiety będą potrafiły znaleźć nić porozumienia w nowym otoczeniu? Czy też niechęć między nimi jeszcze się pogłębi?
Źródło: https://sklep.zwierciadlo.pl/produkt/ksiazki/powiesci/literatura-piekna/noworoczne-panny
Majewska Kamila
Zaplątane w grzywie. Zła przyjaciółka
Warszawa: Zielona Sowa 2025, 301 s.
Dla Zuzy i Ani wakacje w stajni pana Marka miały być czasem przygody i zdobywania nowych umiejętności jeździeckich. Kiedy jednak do ich życia wkracza Paweł, przyjaźń dziewczyn zostaje wystawiona na próbę. Zuza nie wie, jak poradzić sobie z nowymi uczuciami, tym bardziej, że serce przyjaciółki wyrywa się do tego samego chłopaka. Wszystko zaczyna się komplikować – nawet stajnia przestaje być rajem na ziemi, odkąd pojawia się tam zadufany w sobie Krzysiek. Czy przyjaźń dziewczyn przetrwa, gdy na jaw wyjdzie niewygodna prawda? Co kryje się za niespodziewaną sympatią Patrycji? I czy Krzysiek zrobi wszystko, by wykurzyć Zuzę ze stajni?
Źródło: https://www.zielonasowa.pl/zaplatane-w-grzywie-zla-przyjaciolka-32638.html
Muraszka Aleksandra
Chcę, żebyś wiedział
Warszawa: Wydawnictwo Jaguar 2025, 523 s.
Po tragicznej śmierci rodziców opiekę nad Ami Wood przejmuje starszy brat Jason. Pewnego dnia chłopak nie wraca po pracy do domu. Nad ranem do Ami przyjeżdża policja i informuje ją, że znaleźli jego samochód, ale po nim nie ma śladu. Jason zostaje uznany za zmarłego. Ami izoluje się od reszty świata i pogrąża w cierpieniu. Po dwóch latach pojawiają się jednak nowe dowody i sprawa zostaje ponownie otwarta. Ami udaje się do słonecznego Miami, gdzie dowiaduje się, że jej brat żyje i ma się całkiem dobrze. Dlaczego pozwolił swojej siostrze myśleć, że zginął? Kim jest David Wars i czy układ, w jaki Ami z nim wejdzie, sprowadzi ją na śmiertelnie niebezpieczną drogę? A może zrobi to tajemniczy Finn Tremblay – najlepszy przyjaciel jej brata i zarazem mężczyzna, który za nią nie przepada? Jedno jest pewne – Ami nie porzuci Jasona i zrobi wszystko, żeby dopasować się do jego nowego życia.
Źródło: https://wydawnictwo-jaguar.pl/sklep/produkt/1155/chce-zebys-wiedzial
Nowak Artur
Zakrystia
Warszawa: Prószyński i spółka 2025, 216 s.
Dlaczego ludzie powołani przez Boga chcą ze sobą skończyć? Czy porównywanie zasad działania Kościoła do mafii jest naprawdę przesadzone? Kim są kobiety mieszkające na co dzień z księżmi? Jak wygląda prawda o życiu zakonnic? „Zakrystia” to odzierająca ze złudzeń książka na temat prawdziwego życia mieszkańców kurii i plebanii. Jeśli ktoś myślał, że o księżach wie już wszystko, na pewno się zdziwi. Szantażowani przez kochanki i chłopaków na godziny, mobbingowani przez przełożonych, duchowni odbierają sobie życie w kościele albo na plebanii. O swoich pragnieniach i drugim życiu nie mogą nikomu powiedzieć, przez co wikłają się w coraz większe kłopoty. Opisane tu historie to gotowy scenariusz na trzymający w napięciu thriller o namiętności, chciwości i fasadowości życia kasty kapłańskiej.
Źródło: https://www.proszynski.pl/product/zakrystia
Przydryga Ewa
Perseidy
Kraków: Wydawnictwo Literackie 2025, 300 s.
Ta jedna noc może odmienić twoje życie. Albo brutalnie je zakończyć. Ślady krwi znalezione na miejscu zbrodni dają Justynie nadzieję na to, że Milena, jej siostra, wciąż żyje. Ze strzępków koszmaru sprzed ponad dwudziestu lat Justyna układa coraz wyraźniejszy obraz. Okazuje się, że w noc Perseidów, na kilka miesięcy przed swoją śmiercią, Milena wraz z grupą znajomych jedzie do odludnego neolitycznego obserwatorium, gdzie poddaje się tajemniczemu rytuałowi. Jednak nie wszyscy jego uczestnicy wyjdą z lasu żywi... Justyna z uporem podąża za tajemnicami siostry, choć wie, że może to sprowadzić niebezpieczeństwo na jej rodzinę. Ważne tropy prowadzą do Obrzyc i owianego mroczną historią szpitala psychiatrycznego. Po otwarciu drzwi, za którymi niegdyś odbywały się masowe mordy, Justyna zdaje sobie sprawę, że pewne sekrety powinny pozostać zakopane żywcem. Na zawsze.
Żródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5174673/perseidy
Rogoziński Alek
Zagubiona relikwia
Warszawa: Purple Book 2025, 331 s.
Kiedy dochodzi do porwania sześcioletniej córki Marysieńki i Jana III Sobieskiego, kochanej przez swoich poddanych królewny Tereski, wszyscy są pewni, że za czynem tym stoją szpiedzy wezyra imperium osmańskiego. I tylko hrabianka Julia Zasławska podejrzewa, że winnych należy szukać w najbliższym otoczeniu królewskiej pary. Kiedy zaś jej dwórka, Camille, zostaje oskarżona o udział w spisku mającym na celu wyłudzenie okupu za królewnę, Julia nie ma innego wyboru, jak wziąć sprawy we własne ręce. Wraz ze swoim kuzynem Pierre’em zaczyna śledztwo i szybko przekonuje się, że na królewskim dworze mało kto jest święty. A już na pewno nie ci, którzy pragną uchodzić za świętoszków! Zaginiona relikwia to trzeci akt rozgrywającej się w XVII wieku sagi obyczajowo-sensacyjnej Gorset i szpada.
Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5174237/zagubiona-relikwia
Sapkowski Andrzej
Rozdroże kruków
Warszawa: SuperNowa 2024, 292 s.
Tym razem arcymistrz polskiej fantasy cofa się do młodzieńczych lat Geralta, który stawia dopiero pierwsze kroki w wiedźmińskim fachu i musi sprostać licznym wyzwaniom. Uzbrojony w dwa runiczne miecze, zwalcza potwory, ratuje niewinne dziewice i pomaga nieszczęśliwym kochankom. Zawsze i wszędzie stara się przestrzegać niepisanego kodeksu, który przejął od swoich nauczycieli i mentorów. Jak to zwykle bywa, życie nie szczędzi mu rozczarowań – młodzieńczy idealizm raz po raz zderza się z rzeczywistością. Opowieść trwa. Historia nie kończy się nigdy…
Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5168033/rozdroze-krukow
Segui Nika Vazquez
Solozofia.Sztuka, która pozwala czuć się spełnionym i cieszyć się życiem w pojedynkę
Warszawa: Czarna Owca 2024, 168 s.
Solozofia to sztuka, która pozwala czuć się spełnionym i cieszyć się życiem w pojedynkę. Opiera się na założeniu, że bycie samemu to nie to samo, co poczucie osamotnienia. W swoim praktycznym przewodniku autorka udziela wskazówek, jak się rozwijać i cieszyć się życiem bez zbędnych zobowiązań, nie rezygnując przy tym z samego siebie. Dzięki tej książce nauczysz się:
Odrzucać błędne przekonania o tym, jak należy żyć i wchodzić w relacje z innymi;
Przejmować kontrolę nad przeznaczeniem, tak by zależało ono wyłącznie od twoich decyzji;
Podchodzić do życia z humorem, chęcią podejmowania wyzwań i miłością do samego siebie;
Poznawać swoje pragnienia i priorytety, i być swoim najlepszym przyjacielem;
Opierać samoocenę na rozwijaniu umiejętności i realizowaniu celów.
Pamiętaj, że masz do dyspozycji samego siebie. Czy istnieje lepsze towarzystwo?
Źródło: https://www.czarnaowca.pl/kategorie/poradniki/solozofia,p1717005154
Syniawa Mirosław
Nunquam Otiosus
Kotórz Mały: Silesia Progress 2017, 315 s.
Rok 1683. Gdy oczy całej Europy zwrócone są w stronę obleganego przez turecką armię Wiednia, młody, mieszkający od niedawna na Śląsku prawnik prowadzi śledztwo w sprawie morderstwa, w którym głównym podejrzanym jest nieżyjący od roku pan L.
„W końcu przed władzami miejskimi pojawiła się przerażona wdowa, która oświadczyła, że nie ma już dłużej żadnych zastrzeżeń wobec czynności skierowanych przeciw poczynaniom jej zmarłego męża. Dokonano zatem ponownej ekshumacji, obcięto zwłokom ręce, nogi, głowę i wycięto serce, które sprawiało wrażenie nienaruszonego rozkładem”.
„Zrobiłem szybko co trzeba, zerknąłem w lusterko i włosy na głowie stanęły mi dęba. Jego twarz w lusterku spoglądała wprost na mnie. Odbijał się, do cholery! Odbijał! Ale to nie mógł być człowiek!”
Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4726729/nunquam-otiosus
Zawadzka Dorota, Zawadzki Grzegorz
Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły
Kielce: Paśny Buriat 2022, 157 s.
Ile gatunków dzięciołów zamieszkuje w Polsce? Co wiemy o ich zwyczajach? Dlaczego dzięcioły bębnią i czy potrafią śpiewać? Ile razy na sekundę uderzają dziobem w drzewo? Czy mogą od tego dostać wstrząsu mózgu? Czy łączą się na zawsze w pary? Czy są troskliwymi rodzicami? Kto korzysta z ich dziupli? Czy świat mógłby istnieć bez dzięciołów? Na te wszystkie pytania, a także na wiele innych, można znaleźć odpowiedź w tej książce. Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły to książka, z której dowiecie się wszystkiego, co chcielibyście wiedzieć o dzięciołach, ale nie mieliście kogo zapytać. Dorota Zawadzka i Grzegorz Zawadzki, ornitolodzy, przyrodnicy, oddają w Wasze ręce przyrodniczą opowieść, która pomaga bliżej poznać życie dzięciołów – ptaków zapewniających przetrwanie wielu innym gatunkom. Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły, to książka zarówno do czytania, oglądania, a także do… słuchania! Po zeskanowaniu za pomocą smartfona (z dostępem do Internetu) zamieszczonych w niej QR kodów można usłyszeć głosy dzięciołów.
Źródło: https://pasnyburiat.pl/produkt/dorota-zawadzka-grzegorz-zawadzki-werbel-czyli-zrozumiec-dziecioly/
AUDIOBOOKI
Czarnecka Renata
Księżna Mediolanu
Katowice: Aleksandria Media copyright 2024, 1 płyta CD-MP3, czyta Paulina Holtz
Dzieje Izabeli Aragońskiej, matki królowej Bony. Italia, schyłek XV wieku, Izabela Aragońska – wnuczka króla Neapolu, nareszcie staje na ślubnym kobiercu. Mariaż, zaplanowany dla niej, gdy była jeszcze w kołysce, łączy ją z księciem Mediolanu Gianem Geleazzem Sforzą. Jednak ona, już od pierwszego dnia, odarta z marzeń i wyobrażeń o szczęśliwym życiu, czuje się niespełniona i samotna wśród mediolańskiego tłumu. Jej dłoń zdobi ślubny pierścień, ale młody małżonek konsekwentnie unika zbliżeń. Jaką pikantną tajemnicę skrywa przed poddanymi książęca alkowa? Tymczasem, szara eminencja – Ludovico Sforza – stryj Giana Galeazza, pragnie przejąć pełnię władzy nad Mediolanem i wszelkimi sposobami usiłuje skompromitować i odsunąć w cień męża Izabeli. Czy książę, dostrzeże w porę grożące mu niebezpieczeństwo i utrzyma należną mu pozycję? Bezkompromisowe, zakulisowe potyczki toczą się również między rywalizującymi ze sobą kobietami, pragnącymi władzy na równi z mężczyznami. Cały dwór kipi od intryg, plotek i emocji, tajemnice rodu Sforzów rozsypują się jak zbyt mocno zawiązany na szyi sznur pereł. Czy w świecie, w którym niezawodnym narzędziem walki o władzę były trucizna i sztylet, Izabela zachowa hart ducha, zniesie upokorzenia, ocali dzieci i uchroni swoje małżeństwo przed groźbą unieważnienia?
Źródło: opis z okładki
Dutka Wojciech
Niemka
[Piaseczno]: Storybox.pl; Warszawa: Lira Wydawnictwo copyright 2024, 1 płyta CD-MP3, czyta Joanna Domańska
Magdalena Pohl jest dziedziczką fortuny łódzkiego fabrykanta niemieckiego pochodzenia, maturzystką 1938 roku. Ma wokół siebie czwórkę przyjaciół: Polkę, Żydówkę oraz ich braci. Młodość to także miłość – Magda kocha Poldka Rosenmana i jednocześnie wzdycha do brata przyjaciółki, Stefana Brychczyńskiego. Wybuch II wojny światowej przerywa beztroskie lata i dziewczyna musi zmierzyć się z ciężarem swojej podwójnej tożsamości. Wkrótce nawiązuje współpracę z niemieckimi władzami okupacyjnymi, a jednocześnie podejmuje służbę w ZWZ, a potem w Armii Krajowej. Jest znakomicie zakonspirowaną agentką polskiego podziemia, o której misji wie niewielu. Która natura w niej zwycięży? Niemiecka czy polska? Czy Magda zdoła ochronić swoich polskich i żydowskich przyjaciół? Wojciech Dutka, autor bestsellerowych powieści o tematyce wojennej, takich jak „Czerń i purpura” oraz „Amerykanka”, tym razem podejmuje temat niemieckich obywateli II Rzeczypospolitej – ich dylematów moralnych i bolesnych wyborów. „Niemka” to pełna suspensu wojenna powieść historyczna z elementami obyczajowymi, którą czyta się jak najlepszą sensację. To też próba odpowiedzi na pytanie, czy można mieć dwie tożsamości narodowe, czy można być zarazem Polką i Niemką, Polakiem i Niemcem.
Źródło: opis z okładki
PŁYTY Z MUZYKĄ
Zalewski Krzysztof
Zgłowy
[Warszawa]: Kayax Production & Publishing p2024, 1 płyta CD.
Album Roku Rock & Blues – Fryderyki 2025.
Zalef, a tak naprawdę Krzysztof Zalewski, to jedna z najbarwniejszych postaci polskiej sceny muzycznej. W głębi duszy rockmen, natomiast aktualnie multiinstrumentalista, któremu nie straszny jest żaden gatunek muzyczny. Na jego dorobek składają się współpracę z wieloma, równie barwnymi jak on sam wykonawcami. ZGŁOWY to kolejne muzyczne dziecko Zalewskiego. Płyta zawiera jedenaście kawałków, które emanują feerią emocji- od tych złych po te dobre. Za pomocą tej płyty Zalef dokonuje próby rozprawienia się z przyszłością, a także za pomocą swojej artystycznej wizji świata stara się nie pozostać obojętny na to, co może przynieść przyszłość.
Źródło: https://radiosygnaly.uni.opole.pl/krzysztof-zalewski-zglowy-recenzja-plyty/
Sochacka Kaśka
Ta druga
[Warszawa]: Jazzboy Records 2024, 1 płyta CD.
Album Roku Pop – Fryderyki 2025
„Ta druga”, to w warstwie tekstowej, album opowiadający, jak mówi Kaśka - o miłości, o nadziejach i rozczarowaniach, o staraniach i odpuszczaniu, o byciu „tą drugą” dla innych i dla siebie samej. Prace nad płytą trwały 20 miesięcy. W nagraniach udział wzięli muzycy na co dzień koncertujący z Kaśką. Za ostateczne brzmienie tej płyty odpowiedzialni są: Kaśka, Olek Świerkot, Adam Toczko i Michał Przytuła.
Źródło: https://sklepjazzboy.pl/pl/p/Kaska-Sochacka-Ta-druga-CD/141