Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Legnica Biblioteka Publiczna - Zbiory polecane w bieżącym miesiącu

Zbiory polecane w bieżącym miesiącu

Menu dla: Zbiory polecane w bieżącym miesiącu

Polecane na grudzień 2021

 

Książki

 

Bimer Anna
„Chciałem być piosenkarzem : biografia Krzysztofa Krawczyka ” 
Poznań: Rebis 2021, 239 s.

Ta biografia była zaplanowana na 75. rocznicę urodzin Krzysztofa Krawczyka. Stało się inaczej − Krzysztof Krawczyk odszedł, a książka ukaże się jako pierwsza niezależna biografia artysty po jego śmierci.

Krzysztof Krawczyk przez niemal sześćdziesiąt lat był obecny na polskiej scenie muzycznej − przez pierwsze dziesięć lat jako członek zespołu Trubadurzy, a przez prawie pół wieku jako artysta solowy. Obdarzony niezwykłym barytonowym głosem piosenkarz wypromował wiele przebojów, pracował z cenionymi artystami z Polski i świata, koncertował − jak sam śpiewał − od „Las Vegas po Krym". Równie barwne jak życie zawodowe było jego życie prywatne.

Autorka, dziennikarka Anna Bimer, wnikliwie zgłębiła życiorys piosenkarza. "Chciałem być piosenkarzem" to efekt wielu miesięcy pracy i dziesiątek rozmów z osobami, które towarzyszyły Krzysztofowi Krawczykowi na różnych etapach jego życia. To książka o artyście i o człowieku. Książka warta przeczytania.

Źródło: https://www.empik.com/chcialem-byc-piosenkarzem-biografia-krzysztofa-krawczyka-bimer-anna,p1276750839,ksiazka-p

 

Brand Sofie Maria
„Święta na świecie”
Kraków: Znak Emotikon-Społeczny Instytut Wydawniczy Znak 2021, 60 s.

Kto z was chciałby dostać pod choinkę zęby morsa albo zgniłego ziemniaka? Co by było, gdyby przyjechał do was Mikołaj na saniach, które ciągną kangury?
Okazuje się, że pachnąca żywicą choinka, karp i łamanie się opłatkiem to niejedyne sposoby obchodzenia Gwiazdki. Jak wygląda ona w innych zakątkach świata?
W Meksyku w stajence zamiast choinek są kaktusy. We Włoszech w ogóle nie ma Mikołaja – prezenty roznosi Befana, uśmiechnięta stara wiedźma, która lata na miotle z workiem na plecach! Islandzkim dzieciom w czasie świąt towarzyszą zaś psotne skrzaty: złodziej naleśników, oblizywacz łyżek, trzaskacz drzwiami, węszyciel szpar i rabuś… parówek.
W Norwegii na wigilijnym stole króluje danie, które potwornie cuchnie, ale smakuje cudownie. To lutefisk, czyli ryba suszona na słońcu i wietrze. W Rosji z kolei najważniejszą potrawą jest słodka kasza, którą dawniej wszyscy domownicy jedli z jednej miski. Po kolacji należało rzucić łyżką w sufit. Po co? Przeczytajcie!
Zobaczcie, jak wspaniale obchodzi się święta w różnych częściach świata!


Źródło: https://www.empik.com/swieta-na-swiecie-brand-sofie-maria,p1277663691,ksiazka-p

 

 Brun-Cosme Nadine
„Duży Wilk i Mały Wilk”
Warszawa: Wydawnictwo Dwie Siostry 2021, 34 s. 

Wzruszająca opowieść o narodzinach przyjaźni.
Duży Wilk od zawsze mieszkał sam pod drzewem na wzgórzu. I było mu tak dobrze.
Ale pewnego dnia zjawił się Mały Wilk, i teraz jest ich dwóch. Duży Wilk nie jest tym zachwycony. Dla takiego samotnika jak on inny wilk, nawet mały, to tylko kłopot.
Tak mu się w każdym razie wydaje – do chwili, gdy pewnego dnia Mały Wilk gdzieś znika…
Ciepła, pełna czułości opowieść o tym, że nawet ktoś bardzo mały może zająć dużo miejsca w sercu, oczarowała już czytelników w ponad 20 krajach, została zekranizowana w formie filmu animowanego i zapoczątkowała trzytomowy cykl książek o Dużym Wilku i Małym Wilku.
Źródło:  https://wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/duzy-wilk-i-maly-wilk.html

    

Clements Oliver
„Oczy królowej”
Poznań: Dom Wydawniczy Rebis 2021, 343 s.

Krew, spiski i tajne służby Jej Królewskiej Mości!

W pierwszej odsłonie serii „Agenci Korony” człowiek, który zostanie pierwowzorem agentów MI6, chroni Anglię i Jej Wysokość królową Elżbietę I przed niegodziwymi planami Hiszpanii wrogiej protestanckiemu wolnomyślicielstwu.
Po stuleciach nędzy, prześladowań religijnych i barbarzyńskich obyczajów Europa nareszcie otwiera się na nowe idee. Uczeni, filozofowie i poeci wierzą, że będzie to epoka rozumu i nadziei dla wszystkich bez wyjątku. Niestety Hiszpania nadal poluje na tych, którzy ośmielają się sprzeciwić katolickiej ortodoksji, i wyrzyna ich w pień.
Tylko jeden kraj może stawić czoło mrocznym siłom zagrażającym renesansowym przemianom – jest nim Anglia, którą włada niezwykle inteligentna Elżbieta I. Odważna i uparta, ale też świadoma, że tej wojny nie wygra samym orężem. W momencie, gdy angielski skarbiec świeci pustkami, potrzebuje broni, dzięki której uda się jej stoczyć zupełnie inną wojnę… Wojnę podstępów, tajnych szyfrów i sekretów.
Charyzmatyczny John Dee, uczony, żołnierz i alchemik, jest lojalny jedynie wobec nauki… i swojej władczyni. Dla niej, kobiety, której nie wolno mu kochać, jest gotów ryzykować życie. I tak staje się „oczami królowej”.
Oczy królowej to trzymający w napięciu, emocjonujący thriller historyczny, idealny dla fanów Kena Folletta i Dana Browna.


Źródło: https://www.rebis.com.pl/pl/book-oczy-krolowej-oliver-clements,SCHB10484.html

 

Cottrell Tara
Jedz jak Budda. Jak jeść świadomie i zdrowo.
Białystok: Wydawnictwo Kobiece 2021, 250 s.

Odkryj zalety uważnego jedzenia i pielęgnowania żywieniowych nawyków według wskazówek Buddy.

Z całą pewnością jest wiele rzeczy, których nie wiecie na temat Buddy. Przede wszystkim wydaje się wam, że Budda był wiecznie uśmiechniętym grubiutkim facetem. Tymczasem prawdziwy Budda przez całe życie był szczupły. I szukał harmonii w każdej dziedzinie życia – w odżywianiu również.
W kwestiach żywienia pragnął podążać „drogą środka”. Odrzucał zarówno nieograniczone obżarstwo, jak i nieracjonalne głodówki. Pomimo tego, że żył wiele lat przed erą hamburgerów i frytek, instrukcje, jakich udzielił mnichom ponad 2500 lat temu, okazują się aktualne aż do dziś. A w dodatku są banalnie proste!
Najważniejsza z nich brzmi: to, co jesz, nie jest aż tak istotne jak to, kiedy jesz. Nie musisz stosować drakońskich diet, aby czuć się zdrowo i dobrze wyglądać.
Z tej książki dowiesz się:

  • jakie techniki jedzenia sprzyjają utracie nadmiernych kilogramów,
  • czy Budda uczęszczał na crossfit i jakie ćwiczenia są najlepsze dla ciebie,
  • jak odróżnić prawdziwy głód od zwykłych zachcianek i nieposkromionego apetytu,
  • jak zakończyć trudny i toksyczny związek pomiędzy tobą a twoją lodówką,
  • jak zaprzyjaźnić się z własnym żołądkiem i osiągnąć wagową nirwanę.

Źródło: https://www.empik.com/jedz-jak-budda-jak-jesc-swiadomie-i-zdrowo-zigmond-dan-cottrell-tara,p1276491501,ebooki-i-mp3-p?gclid=EAIaIQobChMI4fezupas9AIVNkeRBR3-ngOhEAAYASAAEgJQ0PD_BwE&gclsrc=aw.ds

 

Czechowicz Jarosław
„Gorsza”
Warszawa: Wydawnictwo Czarna Owca 2021, 303 s.

 Trzy kobiety. Dwanaście godzin. Któraś z nich musi odpowiedzieć za to, co zrobiła.

Magda prowadzi zwyczajne życie. Mieszka w przytulnym domu w Krakowie, pracuje w komunikacji miejskiej, wolne chwile spędza, jeżdżąc na ukochanym motorze. Pozorny spokój zakłóca jedno spotkanie, po którym Magda nie może dojść do siebie. A potem jeszcze jedno. I kolejne…

Gdy Magda spogląda w oczy kogoś, kogo miała nadzieję już nigdy nie zobaczyć, pozorny spokój znika. Zagłuszane koszmary i traumy uderzają ze zdwojoną siłą. Przerażona tym, co drzemie w głębi jej umysłu, Magda musi podjąć decyzję, od której zależeć będzie nie tylko jej życie.


Źródło: https://www.empik.com/gorsza-czechowicz-jaroslaw,p1263073077,ksiazka-p

 

Czyńska Małgorzata
„Kobiety z obrazów”
Warszawa: Marginesy 2020, 270 s.

Ekscentryczna Dora Maar, niezależna Victorine Meurent, tajemnicza Lisa del Giocondo czy twardo stąpająca po ziemi Catherine Bolnes – to tylko niektóre z kobiet kryjących się dziełami wielkich mistrzów.

Małgorzata Czyńska udziela im głosu, ukazuje je już nie przez pryzmat ich związków z wielką sztuką, lecz jako osoby z krwi i kości, pełne obaw i emocji, żywe i zaskakująco prawdziwe.
Tamara Łempicka w czasach największej biedy za sprzedawane obrazy kupowała diamentowe bransoletki. Frida Kahlo nawet przykuta do wózka inwalidzkiego i dręczona bólem brała udział w manifestacjach politycznych. Emilie Flöge przez ponad dwadzieścia lat prowadziła zakład krawiecki, ubierając najzamożniejsze wiedenki. Gala Dali twardo kierowała karierą męża, rozkochiwała też w sobie przeróżnych artystów, często doprowadzając ich do szaleństwa. Antoinette de Wateville o względy i miłość Balthusa musiała rywalizować z własnym bratem, a zaledwie siedemnastoletnia Wally Neuzil dla Egona Schielego porzuciła pracę modelki u Gustawa Klimta. Choć pochodziły z różnych czasów, krajów i sfer, zostały uwiecznione na obrazach, które wywarły trwały wpływ na światową sztukę. Zachwycały nieprzeciętną urodą, imponowały odwagą, gorszyły bezwstydnością. Często były nie mniej fascynujące od płócien, na których je utrwalono.


Źródło: https://www.empik.com/kobiety-z-obrazow-czynska-malgorzata,p1249505516,ksiazka-p?gclid=EAIaIQobChMIien-tP6r9AIVXBDmCh34WQQxEAAYASAAEgK9VfD_BwE&gclsrc=aw.ds

 

Gifford Clive
„My strażnicy planety: jak zostać ekobohaterem”
Kielce: Wydawnictwo Jedność 2020, 125 s.

Ziemi grozi niebezpieczeństwo! Pora się mu przeciwstawić. Czy podejmiesz to wyzwanie?
Ratowanie planety to trudne zadanie, ale istnieją setki codziennych sposobów, by uczynić Ziemię lepszym miejscem dla wszystkich – czystym, bezpiecznym i zrównoważonym ekologicznie. Wszelkie niezbędne informacje, jak zostać ekobohaterem, znajdziemy w tej wyjątkowej książce, która pełna jest faktów, zadań, pomysłów i wskazówek dla przyszłych Strażników Planety. Napisana została specjalnie dla młodych czytelników w wieku szkolnym, by wyjść naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu na edukację ekologiczną dzieci i młodzieży. Jest tu mowa o gospodarstwie domowym, energii elektrycznej, żywności, wodzie, a także o środowisku naturalnym – morzach i oceanach, lasach i dzikich zwierzętach. Przystępny język, wiele odniesień do otaczających młodego człowieka zagadnień oraz lekka, wciągająca narracja sprawiają, że książkę czyta się naprawdę szybko i przyjemnie. Polecamy ją każdemu, kto chce mieć pewność, że młody czytelnik zrozumie, dlaczego ta kwestia jest obecnie kluczowa dla naszego życia, oraz po prostu wszystkim – niezależnie od wieku – którym dobro Ziemi leży na sercu.


Źródło: https://www.empik.com/my-straznicy-planety-gifford-clive,p1258181406,ksiazka-p

 

Gregory Philippa
„Mroczne wody”
Poznań: Wrocław Książnica 2021, 507 s.

Rok 1670, wigilia letniego przesilenia. Do nędznego magazynu na brzegu Tamizy przybywa dwoje nieoczekiwanych gości. Pierwszy to bogacz, James Avery, który szuka kochanki porzuconej dwadzieścia jeden lat temu. Jako protegowany króla Karola II mógłby zaoferować jej wiele, bo właśnie Alinor, uboga właścicielka składu, może dać mu to, czego sam nie zdoła kupić – syna i dziedzica.
Drugim gościem jest piękna wenecjanka w żałobie. Przedstawia się jako synowa Alinor i oznajmia, że Rob utopił się w ciemnych wodach weneckiej laguny. Alinor jest pewna, że jej syn żyje, a wdowa to oszustka. Pisze o tym bratu, który wyjechał do Nowej Anglii i tam stara się ułożyć sobie życie gdzieś na pograniczu ziem zajętych przez angielskich osadników i tych zamieszkiwanych przez Indian.
„Mroczne wody” to przejmująca wędrówka z dzielnic biedy i pałaców XVII-wiecznego Londynu, przez kapiącą złotem Wenecję, po kontynent amerykański. Opowieść, która w istocie mówi o jednym: o pragnieniu. Pragnieniu miłości, bogactwa, dziecka, domu…


Źródło:  https://www.empik.com/wiatr-ze-wschodu-za-zaslona-chmur-mroczne-wody-gregory-philippa,p1271939750,ksiazka-p?gclid=EAIaIQobChMIz__bi5Cs9AIVTBV7Ch2xrAhoEAAYASAAEgINz_D_BwE&gclsrc=aw.ds

 

Hannah Kristin
„Pozwól odejść”
Warszawa: Świat Książki 2021, 461 s.

Pokochałaś TullyiKate?
KRISTIN HANNAH, autorka bestsellerów „Słowik” i „Gdzie poniesie wiatr” prezentuje kontynuację powieści „Firefly Lane", na podstawie której powstał serial z Katherine Heigl i Sarah Chalke w rolach głównych.
Kiedyś – dawno temu – szła sama pogrążoną w ciemności drogą zwaną Firefly Lane. To była najgorsza noc w jej życiu i właśnie wtedy natknęła się na pokrewną duszę. „To był nasz początek”. Ponad trzydzieści lat temu. TullyiKate. „Ty i ja kontra cały świat”. Najlepsze przyjaciółki na zawsze.
Ale opowieści mają swój koniec, prawda?
Traci się tych, których się kocha, i trzeba jakoś żyć dalej.


Źródło: https://www.empik.com/pozwol-odejsc-hannah-kristin,p1276089102,ksiazka-p?gclid=EAIaIQobChMIhM64tous9AIVRhV7Ch28gAY2EAAYASAAEgLubfD_BwE&gclsrc=aw.ds

 

Kidd Sue Monk
„Księga tęsknot”
Kraków: Wydawnictwo Literackie 2021, 635 s.

Długo wyczekiwana nowa książka autorki światowych hitów – Sekretne życie pszczół i Czarne skrzydła, które przez wiele tygodni zajmowały pierwsze miejsca listy bestsellerów „New York Timesa”.
Na imię mi Ana. Byłam żoną Jezusa z Nazaretu, syna Józefa. Nazywałam go Ukochanym, a on mnie Małym Grzmotem, zawsze się przy tym śmiejąc. Twierdził, iż kiedy spałam, rozlegało się we mnie dudnienie, niczym dźwięk pioruna dolatujący z dalekiej doliny Nahal Zippori lub jeszcze odleglejszej Jordanii. Nie wątpię, że naprawdę coś słyszał. Odkąd sięgam pamięcią, gnieździły się we mnie tęsknoty, które wzbierały jak nokturny, mącące swymi dźwiękami ciszę nocy.
Tak rozpoczyna się opowieść Any. Młodej Żydówki z zamożnej rodziny, blisko związanej z dworem tetrarchy Heroda Antypasa. Jej los dyktują mężczyźni i tradycje, a przekleństwem nastolatki jest pęd do wiedzy, który nie pozwala się jej podporządkować. Przemożną chęć do wyrażania swoich myśli i spisywania losu kobiet pielęgnuje w dziewczynie ciotka Yaltha, uczona siostra jej ojca, która po latach banicji powróciła w tajemnicy na łono rodziny.
Brutalny męski świat zmusza Anę do ucieczki. Dziewczyna rozpoczyna własną podróż przez życie, spisując pomijaną w oficjalnych przekazach historię kobiet początku naszej ery. Jej droga rozpoczyna się w 16 roku w Seforis, a kończy w 60 roku w Egipcie.
Księga tęsknot przedstawia, z kobiecej perspektywy, wydarzenia znane z Nowego Testamentu. To poruszająca, hipnotyzująca powieść, napisana z rozmachem i jednocześnie szacunkiem do religii chrześcijańskiej, ukazująca ludzką twarz Jezusa z Nazaretu i jego życie z Aną.


Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4970476/ksiega-tesknot

 

Koper Sławomir
„Historyczne Archiwum X. Tajemnicze zgony znanych Polaków”
Warszawa: Fronda 2021, 351 s.

Śledztwo po stuleciach w sprawie słynnych śmierci.
Czy można po stuleciach, mając jedynie dostęp do archiwów pisanych znaleźć nowe dowody czyjegoś zabójstwa? Czy warto brać się za bary z narodowymi mitami? 14 opowieści o wciąż niewyjaśnionych zgonach czternastu znanych Polaków.
Korona i pastorał. Bolesław Śmiały i św. Stanisław ze Szczepanowa.
Kto i w jaki sposób go zamordował?
Zginął w bitwie z Turkami? Władysław Warneńczyk.
Czy naprawdę jest protoplastą Krzysztofa Kolumba?
Tajemnica śmierci ostatnich książąt mazowieckich. Stanisław i Janusz III.
Cui bono? A właściwie Bona Sforza?
Zamordowany król? Stefan Batory.
Tyfus, nerki, czy rosyjska trucizna?
Józef Poniatowski. Pod własnym ogniem
W poszukiwaniu bohaterskiej śmierci.
Samobójstwo premiera. Walery Sławek.
Dlaczego zdecydował się na tak desperacki krok?
Śmierć ułana. Bolesław Wieniawa – Długoszowski.
Na czyjej drodze stanął Wieniawa?
Stefan Witkowski i Muszkieterowie. Czy rzeczywiście zdradzili Polskę?
Największy rywal Grota - Roweckiego.
Generał, który się kulom nie kłaniał. Karol Świerczewski.
Mit i postać warta zapomnienia.
Ofiara własnych demonów. Tadeusz Borowski.
Lubił ocierać się o władzę. Otarł się za mocno?
Tragedia skamandryty. Jan Lechoń.
Kto pomógł wypaść poecie z okna i - dlaczego?
Pojechał w futerku, wrócił w kuferku. Bolesław Bierut.
Moskiewski sposób odsuwania od władzy
Tajemnica kliniki rządowej. Jerzy Zawieyski.
Chory człowiek biegający po gzymsach szpitala
Sławomir Koper swoim drapieżnym piórem po raz kolejny udowadnia, że historia może być pasjonująca i że wciąż czeka na swoje historyczne archiwum X.


Źródło: https://www.empik.com/historyczne-archiwum-x-tajemnicze-zgony-znanych-polakow-koper-slawomir,p1276292195,ksiazka-p

 

Landero Luis
„Mżawka”
Katowice: Wydawnictwo Sonia Draga 2021, 258 s.

Żadna historia nie jest łatwa i niewinna. Zwłaszcza historia rodziny.

Osiemdziesiąte urodziny matki wydają się dobrą okazją, by zebrać ze sobą rodzinę i spróbować zażegać stare urazy, które odsunęły od siebie jej członków. Łagodna z natury i ugodowa Aurora, powierniczka wszystkich tajemnic i jedyna osoba, która wie, jaką moc mają nadal rodzinne demony z przeszłości, próbuje jednak odwieść od tego pomysłu Gabriela, obawiając się, że próba pojednania zaostrzy tłumione dotąd konflikty. I rzeczywiście, każda kolejna rozmowa telefoniczna zamienia się w coraz bardziej zaciętą kłótnię. Tak poznajemy życie Sonii, Andrei, Horacia, Aurory, Gabriela i matki, a wraz z nimi losy tej rodziny od czasów, gdy rodzeństwo było dziećmi. Dawne spory powracają niczym mżawka, która z czasem przerodzi się w ulewę i zagrozi powodzią…
Najlepsza powieść 2019 roku według opiniotwórczych dodatków kulturalnych magazynów „El País”, „El Mundo”, „Forbes” i „La esfera de Papel”.


Źródło:  https://soniadraga.pl/produkt/mzawka

 

Langan Sarah
„Dobrzy sąsiedzi”
Łódź: Feeria 2021, 390 s.

„Szaleńczo straszna, dziko ciekawa i ostra jak brzytwa książka” - Gillian Flynn, autorka Zaginionej dziewczyny i Ostrych przedmiotów "Książka niezwykle mi się podobała – każde słowo, każda strona, każdy ostry zwrot akcji” – Sarah Jessica Parker Oto Maple Street, urocze i bezpieczne miejsce, gdzie w eleganckich, przytulnych domach mieszkają szczęśliwi dorośli i ich wesołe dzieci. Za idealną fasadą kryją się jednak mroczne tajemnice – kłamstwa, intrygi, latami skrywane frustracje i uzależnienia, a także przemoc i zbrodnie. Gdy w dramatycznych okolicznościach ginie jedna z dziewczynek, spod perfekcyjnie nałożonego makijażu zaczyna prześwitywać prawdziwe oblicze Maple Street, a „dobrzy sąsiedzi” przestają maskować swoje szaleństwo i mordercze instynkty. Karuzela zdarzeń zaczyna kręcić się coraz szybciej, a my, docierając do ostatniej strony, zdajemy sobie sprawę, że wstrzymywaliśmy oddech… Sarah Langan z precyzją chirurga pokazuje nam, jak łatwo – zbyt łatwo – zapominamy o sile tkwiącego w każdym z nas mroku, który w najbardziej nieoczekiwanej chwili może doprowadzić do zbrodni.


Źródło: https://www.legimi.pl/ebook-dobrzy-sasiedzi-kiedy-zlo-mieszka-tuz-obok-ciebie-langan-sarah,b689553.html

 

Laws David
„Sieroty wojny”
Poznań: Wydawnictwo Filia 2021, 440 s.


CZY ZNALAZŁBYŚ NADZIEJĘ NAWET W NAJCZARNIEJSZEJ GODZINIE?
Na rozległym obszarze przemysłowym wojennego Monachium grupa dwudziestu siedmiu głodnych i przerażonych dzieci ukrywa się przed Gestapo. Ich rodzice zostali wysłani do obozów koncentracyjnych, a one same nie mają dokąd pójść.
Przyjmując pod swój dach dwójkę bezdomnych uciekinierek, nauczycielka Claudia Kellner odkrywa istnienie dzieci i zapewnia im schronienie, ryzykując własnym bezpieczeństwem.
W międzyczasie komandos Peter Chesham, szpieg pracujący dla Brytyjczyków,
z powodzeniem przedostaje się na terytorium Trzeciej Rzeszy. Jego ściśle tajna misja staje pod znakiem zapytania, gdy odkrywa miejsce, w którym ukrywają się sieroty.
Jeśli będzie ją kontynuował, może się to okazać tragiczne w skutkach. Jeśli tego nie zrobi, naziści mogą wygrać wojnę. Peter staje przed poważnym dylematem – wykonać rozkazy czy uratować dzieci.
JEGO WYBÓR MOŻE ZADECYDOWAĆ O LOSACH ŚWIATA.
POWIEŚĆ OPARTA NA PRAWDZIWYCH WYDARZENIACH DLA FANÓW HEATHER MORRIS, AUTORKI TATUAŻYSTY Z AUSCHWITZ

Źródło: https://www.wydawnictwofilia.pl/Ksiazka/606

 

Link Charlotte
„Bez winy”
Katowice: Wydawnictwo Sonia Draga 2021, 433 s.

Sierżant Kate Linville podróżuje pociągiem do Yorku, gdy niespodziewanie zdjęta paniką współpasażerka prosi ją o pomoc: prześladuje ją obcy mężczyzna. Pada kilka strzałów, kobiety w ostatniej chwili salwują się ucieczką.
Wkrótce potem w pobliżu Scarborough dochodzi do ataku na młodą kobietę. Spada z roweru, zahaczając o rozciągnięty w poprzek drogi drut. W jej kierunku pada strzał, chybia jednak celu, kobieta uchodzi z życiem. Ekspertyza wykazuje, że pocisk pochodzi z tego samego pistoletu, z którego strzelano w pociągu.
Kate Linville desperacko szuka powiązań między oboma zdarzeniami. Czas nagli, gdyż sprawca nie daje za wygraną, starając się za wszelką cenę pozbyć niedoszłych ofiar.  W końcu sama Kate wpadnie w najgroźniejszą pułapkę w życiu.


Źródło: https://soniadraga.pl/produkt/bez-winy

                  

Mak Katarzyna
„Asystentka szefa”
Gliwice: Helion 2021, 434 s.

Weronika Banach to skromna i miła dziewczyna, a do tego niepoprawna romantyczka. Marzy o księciu z bajki. Pochodzi z maleńkiej wsi, w której mieszka wraz z babcią. Nie kręci jej wielkomiejskie życie, ale pewnego dnia, za namową przyjaciółki, przyjeżdża do Gdyni na spotkanie w sprawie pracy.

Właśnie wtedy trafia na zarozumiałego i pewnego siebie pyszałka, niejakiego Alana Wolfa, który wkrótce oferuje jej posadę asystentki. Alan jest światowej klasy biznesmenem, a przy tym bezwzględnym, zimnym, pozbawionym uczuć facetem, którego największą jego wadą jest to, że nie wierzy w miłość. Uczucia sprowadza do sfery czysto fizycznej, wyuzdanej. Łóżkowych fanaberii mógłby mu pozazdrościć nawet Christian Grey!
Czy Weronice uda się rozniecić ogień w sercu swojego szefa? Czy Alan wpadnie w zastawione przez swoją asystentkę sidła miłości? A jeśli tak - to czy miłość można zbudować na kłamstwie?
Daj się wciągnąć w perwersyjną zabawę i wejdź do świata, jakiego nie znasz!


Źródło: https://www.empik.com/asystentka-szefa-harmak-katarzyna,p1275983786,ksiazka-p?gclid=EAIaIQobChMI8aqwt4as9AIVzEaRBR0H0wohEAAYASAAEgJpgfD_BwE&gclsrc=aw.ds

 

Małecki Jakub
„Święto ognia”
Kraków: Wydawnictwo SQN 2021, 253 s.

Tata tańczy za szybą. Podnosi rozmazane przez deszcz ręce i kołysze rozmazaną przez deszcz głową, ma zamknięte oczy i ja w końcu też zamykam swoje, i śpię, i budzę się rano, i znowu jesteśmy razem.

Łucja wierzy, że przed wspomnieniami uratuje ją balet. Nastka obserwuje świat przez okno z taką uwagą, że zdarza jej się przenosić w innych ludzi. Ich ojciec coraz częściej ucieka do jedynego miejsca, w którym czuje, że żyje naprawdę.
Każde z nich po swojemu obłaskawia przeszłość.
Urodzinowe widokówki, które trzeba palić po kryjomu.
Wzrok sięgający tak daleko, że czasem lepiej jest nie patrzeć.
Pasja, która ocala albo niszczy.
Święto ognia to kameralna opowieść o przekraczaniu granic i cenie, jaką trzeba za to zapłacić. O zachłanności życia i konfrontacji z niemożliwym.
Prawa do ekranizacji Święta ognia jeszcze przed publikacją książki zakupiła wytwórnia Opus Film, producent m. in. Idy i Zimnej wojny.


Źródło:https://www.empik.com/swieto-ognia-malecki-jakub,p1274847928,ksiazka-p?gclid=EAIaIQobChMIj7mB1oas9AIVSOqyCh117AvSEAAYASAAEgJcN_D_BwE&gclsrc=aw.ds

 

Michalak Katarzyna
„Panna z Bajki”
Kraków: Znak Jednym Słowem  2021, 306 s.

Taką Katarzynę Michalak pokochały Polki!
„Panna z Bajki” to uroczy, zaskakujący i romantyczny powrót autorki!

Hania Ruczaj ma dwie wielkie miłości: pisanie scenariuszy filmowych oraz uroczy, wtulony w zieleń lasu domek, który nazwała Bajką. To w nim chroni się przed światem. I w nim stara się zapomnieć o wydarzeniach sprzed dwóch lat. Tam też niczym huragan odwiedzają ją dwie ukochane przyjaciółki. Magda jest asystentką znanego reżysera i nie ma dla niej rzeczy niemożliwych. No, może jest jedna… wyznanie szefowi, że od lat się w nim kocha. Lena natomiast potrafi uwieść każdego mężczyznę i zawiązać niejedną intrygę, ale nikomu się nie przyzna, że w głębi serca marzy o prawdziwej miłości. 
Gdy przyjaciółki wpadają na genialny plan ziszczenia marzeń Hani o realizacji scenariusza filmowego, nie wiedzą jeszcze, że zapoczątkują lawinę miłosnych wydarzeń. Będzie wesoło! I romantycznie! Dopóki przeszłość nie zapuka do drzwi dziewczyny… 
Nic nie jest ważniejsze od szczęścia tych, których się kocha.


Źródło:https://www.empik.com/panna-z-bajki-michalak-katarzyna,p1278188018,ksiazka-p?gclid=EAIaIQobChMIpqqVo4Os9AIVjRh7Ch0YHA0CEAAYASAAEgK5CfD_BwE&gclsrc=aw.ds

 

Mokosa-Rykalska Joanna
„Matka siedzi z tyłu”
Warszawa: Wielka Litera 2021, 358 s.

Mistrzyni ciętego humoru, słownej szermierki i jechania po bandzie!
Poznajcie Joannę. To Bareja w spódnicy – w loży szyderców czuje się jak ryba w wodzie. Siedzi z tyłu, ale czujnym okiem skanuje każdą sferę życia. Wykpi, obśmieje, wścieknie się, sama niejedną gafę palnie, czasem zagra na nerwach, ale robi to z wdziękiem i polotem, jakich mało. Gdy trzeba, to i szpagat zrobi, choć woli być luźna jak guma.
Zawodów ma kilka, a jeden z nich to matka. Może i pogdera, ale tak naprawdę można z nią konie kraść. Nigdy cię nie oszuka – zawsze powie, że przytyłaś. Z niejednego pieca chleb jadła i chyba nic jej nie zaskoczy. Śmiech jest jej niezbędny do życia jak powietrze, bez niego się dusi.
To idealna lektura dla tych, którzy chcą sobie odpuścić. Dla zmęczonych codziennością, dla wszystkich, którzy mają chęć wdziać Kuboty, wyciągnięty dres i popijając „ekspresso” lub modżajto zanurzyć się w absurdalnym i pełnym przygód świecie absurdu i groteski.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4974770/matka-siedzi-z-tylu-opowiesci-z-d-y-wziete

 

„Na obrzeżach wielkiego miasta: z dziejów kina na Dolnym Śląsku do 1945 roku” / red. A. Dębski
Poznań: Wydaw. Nauka i Innowacje 2021, 549 s.

Książka dotyczy kina na Dolnym Śląsku poza Wrocławiem, który był już tematem innych opracowań. Jej pierwsza część obejmuje: Kina, Programy kin i Filmy. Przedstawiono w niej najpierw zarys rozwoju kin na Dolnym Śląsku i dwa studia przypadków: na temat kin w Jeleniej Górze i wałbrzyskiego Capitolu. Następnie zaprezentowano wydarzenia związane z dwoma przełomami: metrażowym (1910/1911) i dźwiękowym (1929/1930), a także studia przypadków dotyczące repertuarów kin w dolnośląskich miasteczkach w latach 1926, 1930 i w sezonie 1938/1939. Poruszono ponadto problematykę filmów o tematyce dolnośląskiej oraz wykorzystania filmu w oświacie. W drugiej części książki usystematyzowano geografię kin w podziale na powiaty. Do publikacji załączono dwa filmy na DVD: Wrocław i okolice oraz Hrabstwo Kłodzkie (oba z 1927 roku).


Źródło: https://www.silesiaprogress.com/pl/p/Na-obrzezach-wielkiego-miasta.-Z-dziejow-kina-na-Dolnym-Slasku-do-1945/1442

 

Pobłocka Ewa
„Forte-piano”
Gdańsk: Słowo/Obraz Terytoria copyright 2021, 136 s.

Eseje wybitnej pianistki odsłaniają nie tylko charakter jej relacji z wielkimi artystami – poczynając od matki (słynnej śpiewaczki) przez Witolda Lutosławskiego i Dang Thai Sona po Jerzego Maksymiuka – lecz także osobiste opinie i poglądy oraz nierzadko bardzo zabawne anegdoty. Czytelnik wyrusza z autorką w podróż z rodzinnego domu w gdańskiej Oliwie do sal koncertowych w odległych krajach Azji i obu Ameryk.

Ci, którzy czekają na dramatyczne opisy przekraczania własnych granic i dążenia do perfekcji za wszelką cenę będą rozczarowani. „Forte-piano” to ciepła, zabawna i wzruszająca opowieść kobiety, która czerpie z życia pełnymi garściami. Pobłocka stawia pytania, dzieli się rozważaniami i wspomnieniami. Empatyczny czytelnik z łatwością przejmie optykę autorki i dołączy do czołówki najwybitniejszych artystów muzyki klasycznej, by zanurzyć się w świecie pełnym zachwytów.

Źródło: https://www.empik.com/forte-piano-poblocka-ewa,p1252283474,ksiazka-p

 

Socha Natasza
„Dom marionetek”
Kraków: Wydawnictwo Literackie 2021, 352 s.

   Czy zemsta jest słodsza od wybaczenia? Gdy najbliższa osoba rani, można wybrać zemstę lub odpuścić. Co przyniesie upragnioną wolność? Joanna, po zdradzie partnera i zakończeniu trudnego związku, postanawia wyjechać. Praca w luksusowym domu z bajecznym ogrodem i opieka nad rezolutną pięciolatką wydają się tym, czego teraz potrzebuje. Serdeczność właściciela willi, Leona, szybko pomoże zaaklimatyzować się jej w nowym miejscu. Tylko dlaczego żona gospodarza, jego matka i siostra nigdy nie jedzą razem posiłków? Dlaczego żona jest z nim, choć go nie kocha? I dlaczego matka i siostra, gdy na niego patrzą, mają w oczach strach? Co dzieje się tak naprawdę za zamkniętymi drzwiami wielkiego domu? Dom marionetek to opowieść o rodzinnych tajemnicach, toksycznych relacjach, poszukiwaniu akceptacji i bliskości. I o wybaczeniu, które w odróżnieniu od zemsty przynosi prawdziwe wyzwolenie.

Źródło:  https://www.znak.com.pl/ksiazka/dom-marionetek-natasza-socha-208020

 

Stuart Douglas
„Shuggie Bain”
Poznań: Wydawnictwo Poznańskie 2021, 523 s.

Najgłośniejszy światowy debiut literacki ostatnich lat.
Powieść o granicach miłości, która rozbudza uczucia i zostaje w człowieku na zawsze.
Agnes Bain od zawsze oczekiwała od życia czegoś więcej. Marzyła o domu, o życiu na własny rachunek, w którym za wszystko płaciłaby z góry. Kiedy jej uganiający się za spódniczkami mąż postanawia, że ma jej dość, kobieta i trójka jej dzieci zostaje uwięzionych w górniczym mieście, przetrzebionym przez reformy Margaret Thatcher. Agnes coraz częściej szuka ratunku w alkoholu i wkrótce to na dzieciach spocznie obowiązek uratowania matki. Okazuje się to niemożliwe i jedno po drugim bliscy ją opuszczają, aż zostaje tylko on, Shuggie.
Jej najmłodszy syn wierzy w matkę jak nikt i walczy o nią do końca. Przy tym jednak sam zmaga się z problemami. Wszyscy wokół zgadzają się bowiem, że Shuggie „do normalnych nie należy”, mimo iż chłopak stara się z całych sił. Agnes chce mu pomóc, ale uzależnienie przyćmiewa w jej życiu wszystko, łącznie z ukochanym synem.
Nominowana do wszystkich najważniejszych nagród literackich – w tym do Nagrody Bookera i National Book Award – łamiąca serce opowieść o uzależnieniu, seksualności i miłości, przywołująca na myśl dzieła Édouarda Louisa, Alana Hollinghursta czy Hanyi Yanagihary.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4952024/shuggie-bain

 

Wędzina Dariusz
„Jak Feniks z popiołów?: kierunki odbudowy i rozwoju miast Dolnego Śląska na wybranych przykładach”
Legnica: Stowarzyszenie „Wspólnota Akademicka” 2021, 735 s.

 Czy miasta dolnośląskie po II wojnie światowej, odradzały się do życia jak mityczny Feniks z popiołów? Czy miasta odbudowywano, czy przebudowywano. Ile zostało w nich z ich prawdziwej, historycznej tożsamości? Odpowiedzi na te pytania zawarł w książce „Jak Feniks z popiołów? Kierunki odbudowy i rozwoju miast Dolnego Śląska na wybranych przykładach” Dariusz Wędzina.


Źródło: https://kulturalia.lca.pl/legnica,news,86704,Jak_Feniks_z_popio_w_Odpowied_w_publikacji_Dariusza_W_dziny.html

 

Waszut Sabina
„Listy z czarnych miast”
Poznań: Książnica 2021, 294 s.

    Lata 20. XX wieku – czas przemian, niepokojów i rosnących nadziei.
Na początku XX wieku obietnice lepszego życia zawiodły górniczą rodzinę Bednarzy ze Śląska do Westfalii. Teraz wracają, aby zagłosować w plebiscycie. Głęboko wierzą, że ich ukochana ziemia zostanie przyłączona do Polski.
Losy rodziny splatają się z burzliwą historią Górnego Śląska, a marzenia o spokojnym życiu okazują się mrzonką. Po trzecim powstaniu śląskim rodzina wyrusza w kolejną podróż – tym razem do wykrwawionej wojną Francji, która kusi górników obietnicą dobrze płatnej pracy.
Czy Bednarze odnajdą szczęście na obcej ziemi? I czy listy z odległej Brazylii pomogą odzyskać nadzieję?
Listy z czarnych miast to drugi tom przejmującej serii Emigranci – pełna zaskakujących zwrotów akcji opowieść o poszukiwaniu domu, miłości, a przede wszystkim samego siebie.

Źródło: https://publicat.pl/ksiaznica/oferta/literatura-wspolczesna/emigranci-listy-z-czarnych-miast

 

Wizowska Julia
„Nie śmieci”
Warszawa: Julia Wizowska 2019, 367 s.

To połączenie reportażu i poradnika. Zapoznacie się więc nie tylko z losem odpadów po wyrzuceniu do kosza, ale również dowiecie się jak marnować mniej jedzenia, gdzie przekazać niebezpieczne przedmioty i substancje, które mamy w swoich domach oraz jak dbać o ubrania, by posłużyły one dłużej. "Nie śmieci" nie tylko opowiada o drugim życiu odpadów, ona JEST drugim życiem odpadów. Książka została wydrukowana na certyfikowanym papierze w 100% makulaturowym. Makulaturowa jest również okładka, która - z uwzględnieniem ewentualnego późniejszego recyklingu - nie została powleczona folią ani lakierami.

Źródło:  https://www.eko-dystrybutor.pl/poradniki/15323-nie-smieci-wyd-ii-julia-wizowska.html

 

Wnuk Witold
„Jazz w Piwnicy pod Baranami : 25 lat Letniego Festiwalu Jazzowego/Summer Jazz Festival Kraków”
Kraków: Polskie Wydawnictwo Muzyczne 2020, 286 s.

 Piwnica pod Baranami to już miejsce kultowe. Od swych początków była ostoją sztuki i swobody myśli. To tu spotykali się młodzi, początkujący twórcy, którzy później niejednokrotnie zyskiwali sławę nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, jak i dojrzali artyści z wielkim dorobkiem. Piwnica była miejscem nie tylko spotkań i dyskusji – jej niezwykła atmosfera zawsze sprzyjała syntezie różnych obszarów sztuki, takich jak teatr, literatura, muzyka, sztuki plastyczne.

Jedną z najważniejszych piwnicznych postaci był Piotr Skrzynecki. To on zasugerował w 1996 roku Witoldowi Wnukowi, żeby zorganizował festiwal jazzowy w ramach obchodów 40-lecia Piwnicy. Tak zrodził się istniejący już od ćwierćwiecza Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy pod Baranami (a od 2016 roku Summer Jazz Festival Kraków), który szybko zyskał grono wiernych fanów, jak i rangę jednej z najważniejszych polskich, a nawet europejskich imprez jazzowych.


Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4939028/jazz-w-piwnicy-pod-baranami

 

Audiobooki:

 

Meadowcroft William H.
„Thomas Edison : biografia autoryzowana”
Piaseczno: Heraclon International - Storybox.pl [2020], czyta Tomasz Kućma.

To historia wielkiego wynalazcy, najważniejszej postaci epoki elektryczności. Ta historia jest w dużej mierze autobiografią, ponieważ dzięki współpracy autora z panem Edisonem często możliwe było uzyskanie jego własnych relacji o jego życiu. Autor od prawie trzydziestu jeden lat ma przywilej kontaktu z Panem Edisonem i jego firmami, a obecnie jest jego asystentem. Każda strona książki została przeczytana przez samego pana Edisona i została opublikowana za jego zgodą jako rzetelna historia jego życia do chwili obecnej.

Źródło: https://www.gandalf.com.pl/u/thomas-alva-edison-biografia-a/?utm_source=google&utm_medium=free_clicks&utm_campaign=GMC_free&gclid=EAIaIQobChMIoJKx2f2r9AIVTdiyCh0F7AtTEAQYAyABEgKKmPD_BwE

 

Sacks Olivier
„Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem”
Poznań: Zysk i S-ka Wydawnictwo ; [Piaseczno] : we współpracy z Heraclon International - Storybox.pl copyright 2021, czyta Wiesław Kolbusz.

Książka Olivera Sacksa, angielskiego neurologa i psychiatry, z pozoru tylko podejmuje wąsko rozumianą tematykę medyczną związaną z neuropsychologią czy też z neurologią. Neuropsychologia, tak jak kiedyś psychoanaliza, jest pasjonującą dyscypliną naukową nie tylko dlatego, że poszerza naszą wiedzę o psychice człowieka, ale również dlatego - a może przede wszystkim - że studiowanie tych zagadnień nieodmiennie prowadzi czytelnika do postawienia sobie zasadniczych pytań egzystencjalnych. Głębokie, proste i literacko znakomite analizy osób chorych, z którymi spotkał się w swojej praktyce 0liver Sacks, nie tylko przybliżają nam ich psychicznie jako ludzi. Skłaniają także do refleksji nad sobą. Każdy ma przecież jakieś braki, każda psychika jest w jakimś stopniu niekompletna, z czymś nie możemy sobie poradzić, czegoś nie potrafimy zrozumieć, a to, co uzyskujemy jako ostateczny wynik prób uzgodnienia siebie ze sobą, nie zawsze zdaje egzamin.

Źródło: https://audioteka.com/pl/audiobook/mezczyzna-ktory-pomylil-swoja-zone-z-kapeluszem?gclid=EAIaIQobChMIkemUy_6r9AIV2ACiAx26Mg2REAAYAiAAEgL3T_D_BwE

 

Chołoniewska Krystyna
„Miejsca rzeczy zapomnianych”
[S.I.]: StoryBox.pl, [2021], czytają Mirella Rogoza-Biel, Konrad Biel.

Czy Śnieżynce uda się odnaleźć szczęście i nie sprawić przykrości rodzicom? Jak dwa gadające koty pomogły złotym bucikom wrócić do właściciela? Co znalazła dziewczynka za starym regałem i czego panicznie boi się królowa? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w baśniach.

Źródło: https://litres.pl/krystyna-choloniewska/miejsca-rzeczy-zapomnianych-65901733/?utm_medium=cpc&utm_source=google&utm_campaign=Smart_Tovarnaya%7C6443058692&utm_term=&utm_content=k50id%7Cpla-1163052038118%7Ccid%7C6443058692%7Caid%7C376423759607%7Cgid%7C76574948586%7Cpos%7C%7Csrc%7Cu_%7Cdvc%7Cc%7Creg%7C1011214%7Crin%7C%7C&k50id=76574948586%7Cpla-1163052038118&gclid=EAIaIQobChMIsfzvo_-r9AIV04myCh2LngkQEAQYASABEgLmpPD_BwE

 

 

Banery/Logo