Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Legnicka Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Gumińskiego w Legnicy - STYCZEŃ 2022

STYCZEŃ 2022

Książki:

 

Appognanesi Lisa
„Szalone, złe i smutne. Kobiety i psychiatrzy”
Warszawa: Marginesy 2021, 558 s.

Historia narzucanych kobietom norm, podwójnych standardów i kategorii zbyt ciasnych, by pomieścić ludzkie życie. Histeria, szaleństwo laktacyjne, kobiece sprawy... W XIX wieku zaburzenia psychiczne kobiet wzbudzały w lekarzach (mężczyznach) niepokój, który często przeradzał się w lekceważenie. Jeszcze nie tak dawno dręczone przez własne umysły pacjentki mogły liczyć co najwyżej na zakucie w kaftan, kąpiele lecznicze albo wizytę egzorcysty.   Autorka w centrum tej wstrząsającej opowieści umieszcza kobiety, których życie i emocje coraz częściej stawały się przedmiotem badań lekarzy, jak choćby Freuda, Junga i Lacana, którzy opracowali dla nich nowe terapie. Pojawiają się one zarówno jako pacjentki – Mary Lamb, która w napadzie załamania nerwowego rzuciła się na matkę z nożem, Sylvia Plath i Virginia Woolf, latami dręczone przez nawracającą depresję, czy Zelda Fitzgerald i Marilyn Monroe, stopniowo pokonywane przez własne uzależnienia i kompleksy – jak i terapeutki, z Anną Freud oraz Melanie Klein na czele.  To także opowieść o tym, jak przez lata objawy i diagnozy dopasowywały się do modnych diagnoz, oraz o tym, jak terapie przynosiły sukcesy lub zawodziły. Wszystko to pozwala szerzej spojrzeć nie tylko na delikatne zagadnienie zdrowia psychicznego na przestrzeni wieków, ale także – a może przede wszystkim – na rolę i miejsce kobiet w całym tym szaleństwie.

Źródło: https://www.empik.com/szalone-zle-i-smutne-kobiety-i-psychiatrzy-appignanesi-lisa,p1257187120,ksiazka-p

 

Bill Francois
„Elokwencja sardynki. Niewiarygodne historie z podwodnego świata”
Katowice: Wydawnictwo Post Factum 2021, 216 s.

A gdyby tak wsadzić głowę pod wodę i nadstawić ucha? Śmieszna myśl? Niekoniecznie! Pogrążone w swoim „cichym świecie” ryby nie tylko mówią, ale też mają wiele do przekazania.
Z tej książki dowiesz się:

  • co można wyczytać z morskich zapachów,
  • po czym poznać, że ryby są zakochane, zestresowane albo głodne,
  • co kichaniem zdradzają przegrzebki,
  • dlaczego ryby miewają trudne dzieciństwo,
  • kto był pierwszy w Ameryce – dorsz czy Krzysztof Kolumb,
  • i wiele, wiele więcej!

Ta książka to skąpana w świetle fluorescencyjnych meduz podróż w głębiny nauki i mroki historii, gdzie legendy często okazują się mniej nieprawdopodobne niż zaskakująca rzeczywistość. Autor dzieli się z czytelnikami dwiema pasjami: uwielbieniem dla podwodnego świata i mocy słów, które na kartach tej książki splatają się w niesamowicie ekscytującą opowieść.

Źródło: https://www.swiatksiazki.pl/elokwencja-sardynki-niewiarygodne-historie-z-podwodnego-swiata-6714449-ksiazka.html

 

Bernd Heinrich
„Zimowy świat. Jak zwierzęta radzą sobie z zimnem”
Wołowice: Wydawnictwo Czarne 2019, 368 s.

Człowiek, będąc w gruncie rzeczy bezbronny wobec zimna, włożył mnóstwo wysiłku w znalezienie sposobów przeżycia w skrajnych warunkach atmosferycznych. Nauczyliśmy się tak budować domy, tak szyć ubrania, tak się odżywiać, by chronić się przed niskimi temperaturami. A mysikrólik? Ptaszek wielkości kciuka potrafi przetrwać kilkunastostopniowe mrozy, nastroszywszy piórka i odpowiednio spożytkowując energię. Podobnie radzą sobie inne stworzenia: zmiana ubarwienia, hibernacja, zwiększanie masy ciała, specjalna budowa kończyn czy dzioba, ocieplone schronienia, gromadzenie zapasów – każdy gatunek znalazł swój sposób na przetrwanie najmroźniejszych miesięcy. Ptaki mają pióra puchowe, ssaki futro, które chroni je przed zimnem. Liczne zwierzęta, takie jak bobry, niedźwiedzie i niektóre owady, budują gniazda i nory, które uzupełniają lub zastępują bezpośrednie okrycie ciała. A niektóre, jak niezwykły susłogon arktyczny, zamarzają, żeby nie zginąć.
Zimą tylko pozornie nic się nie dzieje. Bernd Heinrich zabiera czytelnika do świata zasypanego śniegiem, skutego mrozem i… tętniącego życiem.

Żródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4871174/zimowy-swiat-jak-zwierzeta-radza-sobie-z-zimnem

 

Bright Rachel
„Wilk, który się zgubił” 
Warszawa: Zielona Sowa 2021, 32 s.

Wilczek, choć jest jeszcze szczeniakiem jest silny i niezależny jak każdy dorosły wilk. Wcale nie potrzebuje pomocy swojej rodziny i przyjaciół – cokolwiek by się nie działo, poradzi sobie ZUPEŁNIE SAM. Lecz kiedy gubi się w śniegu, całkiem sam w chłodną arktyczną noc, uświadamia sobie, że czasami każdy potrzebuje pomocy swoich bliskich.
Seria uroczych picturebooków rysowanych przez Jima Fielda, ilustratora bestsellerowej serii „Królik i Misia”, uwielbianej zarówno przez dzieci, jak i rodziców!

Źródło: https://www.zielonasowa.pl/wilk-ktory-sie-zgubil-20218.html

 

Brum Elanie
Kolekcjoner porzuconych dusz: reportaże z Brazylii”
Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagielońskiego 2021, 223 s.

Zbiór reportaży Eliane Brum, wielokrotnie nagradzanej dziennikarki, przedstawia przejmujący obraz życia w Brazylii, którego próżno szukać w przewodnikach turystycznych.  Autorka odwiedza indiańskie i metyskie akuszerki na północnym krańcu puszczy amazońskiej, opowiada o życiu mieszkańców jednej z faweli w São Paulo i śledzi walkę aktywistów społecznych z międzynarodowymi korporacjami o prawa kobiet, środowisko naturalne i dach nad głową.    
Kloszard z Porto Alegre, poszukiwacze złota z Belo Monte, matki straconego pokolenia… Kolekcjoner porzuconych dusz to galeria niezwykłych postaci, do których autorka podchodzi z niezwykłą wrażliwością, pokazując świat z ich perspektywy. Jej wysmakowane literacko teksty nie tylko opisują aktualne problemy społeczne, lecz także stanowią prawdziwe ćwiczenie z empatii.    
To książka, wobec której nie można przejść obojętnie. 
Książka "Kolekcjoner porzuconych dusz" Eliane Brum znalazła się wśród 5 najlepszych reportaży wydanych w 2020 roku, wytypowanych przez jury 12. Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Źródło: https://wuj.pl/ksiazka/kolekcjoner-porzuconych-dusz

 

Coben Harlan
Mów mi Win”
Poznań: Albatros 2021, 413 s.

Najnowsza powieść Harlana Cobena.
Tym razem w roli głównej Win, czyli Windsor Horne Lockwood III. Milioner i awanturnik, najlepszy kumpel Myrona Bolitara. Król życia, który zawsze dostaje to, czego chce.
Przed ponad dwudziestoma laty dziedziczka fortuny Lockwoodów, Patricia, została uprowadzona podczas napadu na rodzinną posiadłość. Przez wiele miesięcy przetrzymywano ją w chacie na pustkowiu. Patricii udało się uciec, ale jej oprawców nie schwytano, nie odzyskano również rodzinnych pamiątek, które zostały skradzione podczas porwania.
Aż do teraz. W Upper West Side, w apartamencie na ostatnim piętrze znaleziono ciało mężczyzny. Oprócz zwłok uwagę policji przykuwają dwa przedmioty: skradzione płótno Vermeera i skórzana walizka z inicjałami WHL3. Po raz pierwszy od lat mundurowi mają wyraźny tropy nie tylko w sprawie porwania Patricii, ale także w innej nierozwiązanej sprawie FBI, związanej ze skradzioną walizką i cennym obrazem. Ślady jednoznacznie prowadzą do pewnego mężczyzny…
Windsor Horne Lockwood III lub Win – jak nazywają go przyjaciele – nie wie, jak skradzione dawno temu jego rodzinie walizka i obraz trafiły w ręce ofiary zagadkowej zbrodni. Kiedy FBI ujawnia, że martwy mężczyzna stał również za aktami terroryzmu, Win musi odkryć, co łączy te tak różne sprawy sprzed lat. Na szczęście ma do dyspozycji trzy rzeczy, których brakuje FBI: osobisty związek z co najmniej jedną ze spraw, nieograniczone środki finansowe i możliwość wymierzenia sprawiedliwości według własnych zasad.

Źródło: https://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazki/mow-mi-win/

 

Figas Orlando
„Europejczycy. Początki kosmopolitycznej kultury”
Warszawa: Wielka Litera 2021, 590 s.

Fascynująca panorama świata i epoki, która dała początek europejskiej kulturze. Ona: Pauline Viardot, megagwiazda opery, śpiewaczka znana i kochana w każdym z europejskich krajów. On: Iwan Turgieniew, wybitny rosyjski pisarz, ślepo i oddanie zakochany w Pauline.
On numer 2: Louis Viardot, mąż Pauline, krytyk, dziennikarz, od którego oceny zależały kariery wielu wybitnych twórców.
A w tle XIX wiek pełen przemian politycznych, społecznych i kulturalnych.Jak doszło do tego, że około 1900 roku na całym kontynencie obowiązywały te same lektury, reprodukowano te same obrazy, tę samą muzyką grano w domach i tej samej muzyki słuchano w salach koncertowych, a we wszystkich znaczących europejskich operach wystawiano te same dzieła? W jaki sposób wytworzył się europejski kanon, który dziś stanowi fundament kultury wysokiej nie tylko w Europie, ale wszędzie tam, gdzie Europejczycy się osiedli?
Ten szczególnego rodzaju kosmopolityzm – wspólnota dzieł sztuki, myśli i rozwoju - sprawił, że wybitne talenty mogły jeszcze jaśniej zabłysnąć na międzynarodowej scenie. Orlando Figes pokazuje to na przykładzie burzliwych losów trójki artystów, których dziś nazwalibyśmy bohaterami kultury masowej.  Ich kariery bowiem rozwijały się bez względu na jakiekolwiek granice. Pauline Viardot, która pochodziła z hiszpańskiej rodziny Garcia, znana była jako francuska mezzosopranistka, śpiewała włoskie opery, przyjaźniła się z rosyjskimi pisarzami, a przy tym przez wiele lat mieszkała w Niemczech. Doświadczyła też problemów pojawiających się na styku kultury i…ekonomii. Bo kultura, aby się utrzymać, musi działać jak biznes, a artyści nieraz muszą funkcjonować jak biznesmeni. I to nadal się nie zmieniło.
"Europejczycy" z jednej strony pokazują, jak daleko zaszliśmy w rozwoju jako ludzkość, a z drugiej uprzytamniają, że pewne dylematy są stare jak świat, a mimo tego wciąż nie tracą na aktualności.

Źródło: https://www.empik.com/europejczycy-poczatki-kosmopolitycznej-kultury-figes-orlando,p1279645404,ksiazka-p

 

Gajda Zdzisław
„Historia medycyny dla każdego” Wyd. 2
Warszawa: Fronda 2021, 512 s.

Popularna i autorska wersja historii medycyny, napisana gawędziarskim stylem, pełna dygresji i osobistych przemyśleń profesora UJ. Dlaczego Kazimierz Wielki zmarł bez męskiego potomka? Jaka choroba była przyczyną niepłodności Zygmunta Augusta? Przedwczesna śmierć Stefana Batorego wywołała oskarżenia wobec jego lekarzy, posądzano ich o otrucie króla na zlecenie Rosji. Dopiero po kilkuset latach współcześni medycy wystawili diagnozę: nieuleczalna choroba nerek. Gdy Ludwik Pasteur wprowadził w połowie XIX wieku szczepienie ochronne przeciw wściekliźnie, nauka nie miała jeszcze pojęcia o immunologii i wirusologii. Gdyby czekał na naukowe uzasadnienie swoich poczynań, wiele istnień ludzkich straciłoby życie. W bitwie pod Waterloo, Napoleon - bóg wojny, który zazwyczaj ze wzgórza, siedząc na koniu, wydawał na bieżąco rozkazy i zagrzewał do walki swoich wiarusów, tym razem, zniewolony ostrymi zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi spędził większość czasu w latrynie. W jakim stopniu choroba cesarza miała wpływ na tragiczny wynik bitwy? Skutkiem choroby nadciśnieniowej są zmiany w naczyniach krwionośnych wszystkich narządów, nie wyłączając mózgu. A to prowadzi do zaburzeń koncentracji, osłabienia pamięci, zmian osobowości, trudności w nawiązywaniu kontaktu, zaniku inteligencji. W Teheranie w 1943 i w Jałcie w 1945 roku spotkało się trzech przywódców państw, zarazem trzech poważnie chorych na nadciśnienie. Gawęda o historii medycyny - od epoki kiedy zeszliśmy z drzew, do czasów, kiedy na powrót zaczęliśmy się do nich przypinać łańcuchami.

Źródło: https://www.medicon.pl/historia-medycyny-dla-kazdego-/31516?gclid=EAIaIQobChMI8PbVoKvq9AIV04myCh1f5AB2EAAYASAAEgJOZfD_BwE

 

Hammond Claudia
„Sztuka odpoczynku. Jak znaleźć wytchnienie w dzisiejszych czasach”
Warszawa: Czarna Owca 2021, 304 s.

"Zapracowanie stało się dzisiaj powodem do dumy. Chwalimy się, jak bardzo jesteśmy zajęci, a jednocześnie jesteśmy przemęczeni. Dlatego powinniśmy potraktować wypoczynek jako przejaw troski o siebie. Ta książka, oparta na wielu rzetelnych badaniach naukowych, podpowie nam, jak to zrobić."  Jak się relaksujemy? Co uspokaja nasz umysł? Dzięki czemu nasze ciało otrzymuje nową energię?  W swojej nowatorskiej książce Claudia Hammond oparła się na największej do tej pory ogólnoświatowej ankiecie na temat odpoczynku, w której wzięło udział osiemnaście tysięcy osób ze stu trzydziestu krajów. Jej wyniki pokazały, jak ludzie odpoczywają i w jaki sposób relaks wiąże się ze stanem zdrowia.  Wymieniając dziesięć najpopularniejszych form wypoczynku, autorka wyjaśnia, dlaczego relaks jest ważny, a także przytacza wyniki badań naukowych, by móc ustalić, co naprawdę działa. Na koniec przedstawia mapę prowadzącą do bardziej zrelaksowanego, bardziej zrównoważonego życia, która pozwoli każdemu z nas odkryć, jak, gdzie i kiedy uda nam się najlepiej wypocząć.

Źródło: https://www.empik.com/sztuka-odpoczynku-hammond-claudia,p1276354459,ksiazka-p

 

Haught James A.
„Święty koszmar. Ilustrowana historia mordów i okrucieństw religijnych”
Warszawa: ARW DK Media Poland 2021, 242 s.

Badanie ludzkich dziejów ujawnia ponurą prawidłowość. Wszędzie tam, gdzie religia uzyskała dominujący wpływ na życie społeczne, stała się przyczyną krwawych prześladowań i okrucieństw. Im silniej ludzie wierzą w nadnaturalne byty, tym bardziej nieludzkie są ich uczynki. Kultury zdominowane przez kościoły i religie są bez wyjątku nietolerancyjne i bezwzględne wobec tych, którzy tej wiary czy przekonań nie podzielają, a często również wobec własnych wyznawców. Święty koszmar to wstrząsająca historia mordów i okrucieństw religijnych od średniowiecza do czasów współczesnych.

Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/swiety-koszmar-haught-james-a-210607

 

Hornby Gill
Panna Austin
Warszawa: Świat Książki Wydawnictwo 2021, 335 s.

Bestseller „The Sunday Times”, ujawniający sekrety Jane Austen.
Dlaczego Cassandra spaliła cenne listy znanej pisarki?
Rok 1840. Dwadzieścia trzy lata po śmierci sławnej siostry Jane, Cassandra Austen powraca do wioski Kintbury. Wie, że to tutaj, w jakimś zakurzonym kącie plebanii ukryto pakiet listów zawierających sekrety, które za nic nie powinny ujrzeć światła dziennego. Staje przed trudnym wyborem: Czy chronić reputację Jane? A może pozwolić, by potomni poznali treść listów bez cenzury?
Oparta na literackiej tajemnicy, która od lat zastanawia biografów i badaczy, „Panna Austen” jest cudownie oryginalną i kipiącą od emocji powieścią o miłościach i życiu Cassandry i Jane Austen.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4979659/panna-austen

 

Isern Sutanna
„Wielka księga superskarbów: to, co naprawdę się liczy”
Warszawa: Mamania 2021, 37 s.

18 rozkładówek to 18 krótkich historii. Opowieści o skarbach, dzięki którym jesteśmy szczęśliwi. Nie są to jednak drogie gadżety, najnowsze sprzęty elektroniczne, czy góry złota… To są te najważniejsze ze wszystkich skarby, te najcenniejsze – nosimy je w sercu, w pamięci i zawsze o nich ciepło myślimy.

Być może nie doceniacie drobiazgów, które wypełniają Wasz dzień? Wspólne czytanie książek, spacer po lesie, gotowanie z dzieckiem? Myślę, że każdy z nas ma TO coś, co sprawia mu i bliskim radość.

W tej książce poznacie dzieci i ich wyjątkowe skarby. Dla Sary są to przyjaciele, z którymi spędza co roku letni obóz, dla Candeli są to zwierzęta, które obdarza wielką miłością, Patri kolekcjonuje wspomnienia w postaci zdjęć, wycinków, pocztówek i biletów, a dla Rashida jest to czas…

Przekonacie się jak bardzo można cieszyć serce przeżywaniem przygód, zbieraniem wyjątkowych rzeczy, miłością do książek, czy docenianiem bycia zdrowym. Będą także marzenia, przyroda, zdobywanie wiedzy, czy budowanie tajnych kryjówek. Każdy z nas jest wyjątkowy, każdy nosi swój skarb, tylko trzeba go zauważyć i docenić!

A Wy jakie macie super skarby?

Źródło: https://wnaszejbajce.pl/wielka-ksiega-super-skarbow-wydawnictwo-mamania/

 

Janko Anna
Finalistka
Kraków: Wydawnictwo Literackie 2021, 345 s.

Brawurowa. Wywrotowa. Autoironiczna.
Hanna M. to pisarka w tak zwanym dojrzałym wieku, aktywistka-pesymistka, która niejedno w życiu przeszła. Ma za sobą trudną młodość, nieudane związki, rodzinne rewolucje. Teraz los wystawia jej rachunki za podjęte decyzje, ale też daje nowe nadzieje na starą miłość. Tymczasem z offu słychać tykanie zegara, biologicznego.
Żeby się ratować, Hanka rzuca się w wir opowieści. Bo życie nie daje się zrozumieć, jeśli się go nie opowie. Im bliżej końca, tym jest to ważniejsze; kto by chciał rozstawać się ze sobą, niczego o sobie nie wiedząc! Hanka musi zatem wymyślić siebie na nowo i stanąć do finału życia. W drugiej jego połowie próbuje zagadać przemijanie, odwlec napisy końcowe, przechytrzyć śmierć czyhającą za rogiem następnej kartki.
Jej intymny dziennik to notatki maratończyka. Ale przecież nie o dotarcie do mety tu chodzi, lecz o to, by wciąż być w trasie, nawet jeśli pełna jest meandrów i ostrych wiraży.
Najnowsza – wyczekiwana od lat! – powieść Anny Janko to wielki powrót Hanki – ukochanej przez czytelników bohaterki Dziewczyny z zapałkami i Pasji według św. Hanki.
Finalistka to proza nietuzinkowa, wybitna, potrzebna.
To książka, do której powinno się wielokrotnie wracać.
Opowieść, która się nigdy nie zestarzeje.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4985985/finalistka

 

Kaźmierczyk Jerzy Krzywik
Głodni obrońcy zamku Czocha: lata 50, wojsko, Dolny Śląsk, Wrocław
Łódź: Księży Młyn 2021, 325 s.: il.

Jerzy Kaźmierczyk urodził się w Łodzi w 1932 roku. Już od dziecka chciał grać. Był podwórkowym muzykantem, a w czasie okupacji hitlerowskiej grywał nawet „zawodowo” za pajdę chleba – niekiedy nawet z szynką. Nauczył się grać w szkolnej orkiestrze dętej. Zafascynowany jazzem, który wtedy był muzyką niechcianą przez władze i żyć się z niej nie dało, pracował w biurze projektów jako projektant. Po pracy grał jazz w „Klubie 77”. Okazyjnie grywał również w Operetce Łódzkiej i Orkiestrze Radia Łódź. Był członkiem orkiestry występującej na Festiwalu Młodzieży w Bukareszcie.
Wojsko Polskie chciało mieć takiego muzykanta i wcieliło obywatela poborowego w swoje szeregi. Trafił na Dolny Śląsk. Grał w Reprezentacyjnej Orkiestrze Śląskiego Okręgu Wojskowego. Później jako trio muzyczne występował w Domu Oficera we Wrocławiu. Koncertowali wszędzie tam, gdzie Zarząd Polityczny Sztabu widział taką konieczność… polityczną. Zabawiali publiczność, kiedy wojsko tworzyło Rolnicze Spółdzielnie Wojskowe. Grali, kiedy wrocławianie rozbierali ruiny i wysyłali cegłę do Warszawy, kiedy ludność miasta sprzątała swoje ruiny i budowała Kościuszkowską Dzielnicę Mieszkaniową. Występowali na sielankowych zabawach w miejskich parkach, jak też na statku pływającym po Odrze. A ponieważ posiadali też inne talenty, przydzielono ich do Sekcji Propagandowej. Malowali tam obrazy ówczesnych wodzów narodu, ale też – tak przy okazji – realizowali odpłatne zamówienia prywatne.

Źródło: https://www.empik.com/glodni-obroncy-zamku-czocha-krzywik-kazmierczyk-jerzy,p1289021746,ksiazka-p

 

Keret Etgar
„Maleńkie królestwo”
Piaseczno: Widnokrąg 2021, [36] s.

Wydawałoby się, że wspaniale jest być królem, wydawać królewskie dekrety, być witanym i oklaskiwanym. Ale czasem ceną, jaką przychodzi zapłacić za wszystkie zaszczyty, jest dojmująca samotność… A nikt nie chce zostać sam. Nawet król. W maleńkim królestwie żyli spokojnie Król Dobre Serce, jego Mądry Doradca i dwóch zwykłych ludzi, którzy pracowali na polu truskawek. Zdarzyło się jednak tak, że poddani odeszli (w poszukiwaniu miłości, przyjaźni, rodziny), a król i doradca zostali sami. Listy od szczęśliwych byłych poddanych przyjęli z mieszanymi uczuciami – wszak bez poddanych nie ma królestwa… Maleńkie królestwo wybitnego pisarza, jednego z mistrzów izraelskiej i hebrajskiej sztuki słowa to poetycka, wielowarstwowa opowieść o mądrości, współczuciu, prawdziwych emocjach, samotności oraz o szczęściu, które daje prawdziwa przyjaźń. Perełka współczesnej literatury.

Źródło: https://www.wydawnictwo-widnokrag.pl/ksiazki/malenkie-krolestwo/

 

Kluczkowski Zbigniew
„Historia motoryzacji”
Warszawa: Wydawnictwo SBM 2021, 368s.

Bogato ilustrowana książka-album prezentuje dzieje motoryzacji od czasów wynalezienia koła aż po futurystyczne wizje motoryzacji. Wśród podjętych przez autora tematów znajdują się: Historia motoryzacji, wynalazki z dziedziny motoryzacji, wybitni konstruktorzy, pojazdy nietypowe, pojazdy rekordowe okresu międzywojennego, pracownie karoseryjne, styliści motoryzacyjni, trendy w motoryzacji, wpływ motoryzacji na życie człowieka, historia rozwoju dróg na świecie, produkcja potokowa, sport motorowy, wypadki, motocykle, trójkołowce, polski przemysł motoryzacyjne, polskie prototypy samochodów, wpływ polskich inżynierów na motoryzację na świecie, streamliner, rekordy prędkości, wyścigi Grand Prix, Formuła 1, rajdy samochodowe, nieznane marki samochodowe.

Źródło: https://www.empik.com/historia-motoryzacji-kluczkowski-zbigniew,p1269265847,ksiazka-p

 

Krajewski Marek
Diabeł stróż”
Kraków: Znak 2021, 439 s.

Wrocław, rok 1934. Podczas perwersyjnej orgii zostaje porwany, a następnie zamordowany urzędnik pocztowy Sepp Frömel. Kilkanaście dni później z rąk oprawców ginie jego kochanka. Ich syn z nieprawego łoża, niemy, niepełnosprawny Rolf dziwnym zrządzeniem losu trafia pod opiekę radcy kryminalnego Eberharda Mocka. Ten niespodziewanie odkrywa w sobie pokłady ojcowskich uczuć.
Śledztwo w sprawie dwóch morderstw prowadzi do grupy ludzi połączonych osobliwą emocjonalną więzią, opartą na wspólnych przeżyciach i ponurych doświadczeniach. Mock wie, że aby rozbić to tajne stowarzyszenie, musi odkryć, kto stoi na jego czele. Stawka rośnie z dnia na dzień.
W plugawych lupanarach, eleganckich gabinetach i jaskiniach nielegalnego hazardu Mock staje twarzą w twarz z mrocznymi żądzami i własną słabością. Czerwone i czarne pola ruletki podpowiadają mu, że klucz do zagadki może mieć tylko Rolf. Tymczasem chłopiec znika, a nad Mockiem gromadzą się burzowe chmury.

Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/diabel-stroz-krajewski-marek-208167

 

Lis Agnieszka
Guziki, czyli dwanaście historii o miłości
Warszawa: Skarpa Warszawska 2021, 320 s.

Intrygująca opowieść o życiu, miłości, wierze w przeznaczenie i siłę ludzkiej duszy. Jaromira, żona rybaka, mieszka w stuletnim domu nad samym morzem, w Łazach. Z biegiem czasu część swojego domu przekształca w niewielki pensjonat. Co pięć lat do Jaromiry przyjeżdża wyjątkowy gość, którego kobieta rozpoznaje po szczególnym znalezisku. Każdy natrafia na guzik – w lesie, na plaży, na nadmorskiej promenadzie... gdziekolwiek. Ale przede wszystkim każdy przywozi ze sobą historię nieszczęśliwej miłości. Niekoniecznie typowej. Jaromira uważa morze za partnera do rozmowy, niemal żywą istotę, z którą należy się liczyć, a która potrafi pomóc w rozplątaniu ludzkich problemów. Jakie odpowiedzi przyniesie morze gościom odwiedzającym pensjonat? Jak po latach złączą się ich losy? Jakie znaczenie odnajdą dzięki Jaromirze w odnalezionych guzikach? Gdy nie potrafisz znaleźć ważnych odpowiedzi, gdy życie oszałamiająco pędzi, gdy kłopoty cię przerastają – zatrzymaj się nad morzem. Może wsłuchasz się w jego mistyczny szum? Być może jego pierwotna siła rozsupła twoje kłopoty...

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4972389/guziki-czyli-dwanascie-historii-o-milosci

 

Luiselli Valeria
„Archiwum zagubionych dzieci”
Warszawa: Wydawnictwo Pauza 2021, 522 s.

Szczególnie aktualna, a zarazem ponadczasowa powieść rzuca czytelnikom wyzwanie, skłania, by przeciwstawiać się nietolerancji, brakowi empatii i egoizmowi. Literacka wirtuozeria autorki woła o ludzką solidarność, współczucie i odwagę w konfrontacji z problemami współczesnego świata. W pewne upalne lato małżeństwo artystów wybiera się z dwójką dzieci w podróż samochodem z Nowego Jorku do Arizony. Między rodzicami nabrzmiewa konflikt, który dzieci coraz mocniej odczuwają. Rodzinne więzi zaczynają się kruszyć, wśród bliskich narasta napięcie. Drobne, codzienne zdarzenia, słuchane piosenki, śledzone mapy, ciągłe robienie zdjęć polaroidem nakładają się na rosnący kryzys rodzinny i ten szerszy, obecny w słuchanych w trakcie podróży medialnych przekazach: dramat tysięcy dzieci z Ameryki Środkowej i Południowej próbujących przekroczyć granicę Stanów Zjednoczonych, zatrzymywanych przez amerykańskich strażników granicznych lub zagubionych na pustyni. Szczególnie aktualna, a zarazem ponadczasowa powieść rzuca czytelnikom wyzwanie, skłania, by przeciwstawiać się nietolerancji, brakowi empatii i egoizmowi. Literacka wirtuozeria autorki woła o ludzką solidarność, współczucie i odwagę w konfrontacji z problemami współczesnego świata. 

Źródło: https://wydawnictwopauza.pl/produkt/archiwum-zagubionych-dzieci/

 

Małecki Robert
„Najsłabsze ogniwo” 
Poznań: Czwarta Strona 2021, 386 s.

Zło czai się w każdym z nas. Dlatego wszyscy jesteśmy podejrzani.
Spokojna podtoruńska wieś i kapryśne lato 2019 roku.
Znany pisarz powieści obyczajowych, Piotr Warot, przeżywa najpotworniejsze wakacje swojego życia. W tajemniczych okolicznościach znika jego brat z dziewczyną. Policjanci podejrzewają, że Aleks i Alina wyskoczyli na krótki romantyczny urlop i odcięli się od świata. Jednak kiedy oboje milczą zbyt długo, Piotr nie ma wątpliwości, że wydarzyło się coś złego.
Tylko co stało się z Aleksem i Aliną oraz kto stoi za ich zaginięciem? I dlaczego – w tym samym czasie – nastoletni syn sąsiadów ucieka z domu? Czy to możliwe, że coś łączy obie te sprawy?
Aby poznać prawdę, Warot będzie musiał wyplątać się z pajęczyny pełnej kłamstw, którą tkają także jego najbliżsi. A w solidnym i trwałym łańcuchu tajemnic trudno trafić na jedno, najsłabsze ogniwo…
Ekscytujący thriller o sile rodzinnych więzów i o złu przekraczającym niepostrzeżenie próg każdego domu.

Źródło: www.empik.com/najslabsze-ogniwo-malecki-robert,p1275160747,ksiazka-p?gclid=EAIaIQobChMI4NOg3sqI9QIVPASiAx2OhgHjEAAYASAAEgIMnvD_BwE&gclsrc=aw.ds/

 

Morris Heathem
Trzy siostry”
Warszawa: Marginesy 2021, 422 s.

Obietnica bycia razem. Nierozerwalna więź. Miłość, nadzieja i oddanie.
Autorka międzynarodowych bestsellerów Heather Morris opisuje zapierające dech w piersi zakończenie trylogii zapoczątkowanej Tatuażystą z Auschwitz.
Kiedy są dziewczynkami, Cibi, Magda i Livi obiecują ojcu, że zostaną razem bez względu na wszystko. Wiele lat później, gdy trwa wojna, naziści wywożą szesnastoletnią Livi do Auschwitz. Jej starsza siostra Cibi wyrusza za nią – zamierza ją ochronić lub umrzeć przy niej.
Magda ukrywa się w rodzinnym mieście na Słowacji, ale w końcu zostaje schwytana. W horrorze obozu zagłady trzy piękne siostry spotykają się ponownie. Choć żyją w najgorszym koszmarze, są razem. Składają sobie kolejną obietnicę: że będą żyć. Ich walka o przetrwanie wyrwie je z piekła Auschwitz, lecz będą musiały przetrwać marsz śmierci przez rozdartą wojną Europę, by ostatecznie trafić do ojczyzny, teraz pod rządami komunistów. Zdeterminowane, żeby zacząć od nowa, wyruszają w kolejną podróż – do Izraela.
Pięknie opowiedziane Trzy siostry ścisną wam serce, zadziwią odwagą i siostrzaną miłością. Dwie z nich mieszkają dziś w Izraelu, otoczone rodziną i przyjaciółmi. Wybrały Heather Morris, aby opowiedziała ich historię.

Źródło: https://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133439/trzy-siostry

 

Mozil Czesław
„Pocztówki z pandemii”
Warszawa : Świat Książki Wydawnictwo, 2021, 204 s.

Słodko-gorzka opowieść o najdziwniejszym roku dla branży rozrywkowej i koncertowej w Polsce (oraz na całym świecie) z perspektywy muzyka i jego współpracowników. A to wszystko w formie wnikliwych, przeplatających się ze sobą rozmów, przepełnionych ciekawostkami, nadzwyczajnymi spostrzeżeniami i niezachwianą pewnością, że mimo wszystko lepiej być artystą w Polsce, niż fretką w Danii.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4971498/pocztowki-z-pandemii

 

Nealon Louise
„Snowflake”
Warszawa: Muza 2021, 349 s.

   Historia o mnie i o tobie. O emocjach każdego z nas. „Snowflake” to mocny i zapadający w pamięć debiut. Opowieść o rodzinie, miłości, depresji, radości i dorastaniu we współczesnym świecie.
Osiemnastoletnia Debbie White mieszka na wsi pod Dublinem z matką Maeve, jej sporo młodszym partnerem i wujem Billym. Billy zajmuje stojącą w ogrodzie przyczepę kempingową, gdzie towarzyszą mu gwiazdy nad głową i butelka whisky. Matka zmaga się z chorobą psychiczną i codziennie zapisuje swoje sny, które uważa za prorocze. Jej dziwactwa przybierają coraz bardziej mroczne oblicze i silnie oddziałują na Debbie. Nad tym specyficznym domem wisi widmo nadchodzącej tragedii.
Debbie, wychowana w hermetycznym rodzinnym świecie, rozpoczyna studia na Trinity College w Dublinie. Dziewczyna próbuje odnaleźć się w nowej, zupełnie innej rzeczywistości, między dwoma biegunami: wyrafinowanym towarzystwem przyjaciół z uczelni a swoją rodziną.
„Snowflake” to autentyczna i poruszająca historia o dorastaniu i opuszczaniu domu. Czy najdziwniejsza rodzina i skomplikowane relacje łączące jej członków mogą być bezpieczną przystanią i wsparciem? Historia Debbie jest głosem pokolenia, opowieścią o radzeniu sobie z niełatwymi doświadczeniami.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4981239/snowflake

 

Petitfils Roy
„Jak pomóc nastolatkom w walce ze stresem, lękiem i depresją”
Kraków: Wydawnictwo eSPe 2021, 184 s.

Wsłuchaj się w problemy nastolatka i dowiedz się, jak go wspierać w zmaganiu z nimi!
Jakie objawy mogą sugerować, że nastolatek cierpi z powodu depresji, nadmiernego lęku, uzależnienia lub zaburzeń odżywiania? Jak rozmawiać z młodymi ludźmi, by naprawdę ich zrozumieć i przekonać do przyjęcia pomocy? Na te i wiele innych niezwykle ważnych pytań odpowiedzi daje Roy Petifils, terapeuta specjalizujący się w pracy z młodzieżą w wieku 14-20 lat. Swoją książkę kieruje zarówno do rodziców niepokojących się o swoje dzieci, jak i do nauczycieli oraz wychowawców, którzy powinni umieć zauważyć różnego rodzaju problemy swych podopiecznych i właściwie na nie zareagować.
"Jest to książka, która stanowi bardzo dobre wprowadzenie do tematu dorastania i trudności, z jakimi zmaga się dzisiejsza młodzież. Mimo kryzysu autorytetów autor wyraźnie podkreśla znaczącą rolę dorosłych w kształtowaniu dojrzałych postaw, które mogą uwolnić młodych od nadmiernego lęku, smutku, perfekcjonizmu, rozczarowania i stresu. W przystępny sposób pokazuje sprawdzone metody, których zastosowanie pozwala młodym ludziom odnaleźć emocjonalną i duchową wolność.”

Źródło: https://www.empik.com/jak-pomoc-nastolatkom-w-walce-ze-stresem-lekiem-i-depresja-petifils-roy,p1268845390,ksiazka-p

 

Przybyłek Agata
Gdy zasypie śnieg”
Poznań: Czwarta Strona 2021, 501 s.

W życiu każdego z nas przychodzi ten moment, gdy trzeba zrobić trochę miejsca na… miłość!
Marta woli być sama, niż tkwić w związku, który mógłby okazać się pomyłką. Całą energię poświęca swojej firmie, więc znalezienie miłości na pewno jej nie grozi…
Gdy w prezencie od ukochanej babci dostaje voucher na pobyt w pensjonacie pod Tatrami, jest sceptyczna. Nie zdecydowałaby się na urlop tuż po świętach, lecz nie chce sprawić przykrości Janinie. Żywiołowa i towarzyska emerytka nie może doczekać się wyjazdu – jak mawia, życie jest za krótkie, żeby tylko siedzieć i patrzeć, jak inni dobrze się bawią. Czy to jednak powód, by tak często pakować się w kłopoty? Marta musi mieć na nią oko, szczególnie że już pierwszego dnia pobytu w górach babcia znajduje adoratora.
Nie tylko Janina zawrze nowe znajomości pośród zaśnieżonych stoków, przy kubku pysznego grzanego wina. Czy ten międzypokoleniowy babski wypad okaże się sukcesem, czy zakończy połamaniem nart lub… serca?

Źródło: https://wydajenamsie.pl/produkt/gdy-zasypie-snieg/

 

Puzyńska Katarzyna
Chąśba”
Warszawa: Prószyński 2021, 461 s.

Co mają wspólnego zrzędliwy starzec z drewnianą nogą (który jest tylko zwykłym katem), niezbyt potężnej budowy chłopak (który do wszelkich przygód ma dość ambiwalentny stosunek) oraz pewna pyskata dziewczyna (która posiada, co prawda, znamię w kształcie śnieżynki, ale absolutnie nie jest ściganą przez wszystkich, żeby ją spalić na stosie i utopić, boginką zimy Marzanną)? Otóż ta trójka nie ma ze sobą absolutnie nic wspólnego. Kto jednak słyszał o tym, by Rodzanice tak przędły nić życia, aby komukolwiek cokolwiek ułatwić? Zamir, Strzebor i Mora muszą zjednoczyć siły we wspólnej sprawie, choć tak naprawdę nie znają nawet celu swojej wędrówki, a za wskazówkę mają jedynie niezbyt zrozumiałą przepowiednię wołchwa.
Ze świątyni w grodzisku wykradziona zostaje tarcza powierzona mieszkańcom przez Jarowita, znanego ze sporego (i dość krwawego) temperamentu boga wojny i wiosny. A zbliża się wiosenna równonoc, zostało więc dosłownie kilka dni na odzyskanie zguby i zażegnanie niebezpieczeństwa. Jakby tego było mało, odnalezione zostaje ciało kobiety. Najwyraźniej została zamordowana. Rozpoczyna się poszukiwanie związku jej śmierci z nagłym wyjazdem i dziwną obietnicą, której złożenie wymogła na mężu. W lesie znajduje się odmieniec - chromy chłopiec. Czy to on zmieni losy grodziska? A może nawet całego Królestwa? Jeszcze tego nie wiesz, ale to ty zdecydujesz, oczywiście na tyle, na ile bohaterowie ci pozwolą! Tylko uważaj, bo w bezkresnym lesie czai się Leszy. No i jeszcze banda stolemów, ale kto by się przejmował olbrzymami cztery razy większymi od człowieka. Tak czy inaczej, wiadomo jedno - topór wszystko zakończy.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4984535/chasba

 

Quammen David
Zaraza: najskuteczniejsi zabójcy naszych czasów”
Kraków: Znak Litera Nova 2021, 663 s.

David Quammen podąża tropem śmiercionośnego wirusa w środku afrykańskiej dżungli. Łapie nietoperze w południowych Chinach i makaki skaczące po dachach świątyń w Bangladeszu. Odwiedza laboratoria o najwyższej klasie bezpieczeństwa mikrobiologicznego, gdzie badane są najgroźniejsze odmiany wirusów, gotowe w każdej chwili wymknąć się spod kontroli.
David Quammen robi wszystko, aby odkryć prawdę o najskuteczniejszych zabójcach naszych czasów i udzielić odpowiedzi na pytania dręczące ludzkość: Czy tajemnicza choroba X zabije nas wszystkich – i kiedy nadejdzie?, Dlaczego tempo, z jakim pojawiają się pandemie, nieustanie się zwiększa?, Czy sami ściągamy na siebie wyniszczające plagi?, a przede wszystkim: Gdzie popełniliśmy błąd?
Wciągający niczym najlepszy thriller reportaż totalny na miarę Głodu Martína Caparrósa czy Cesarza wszech chorób Siddharthy Mukherjeego. Lektura obowiązkowa dla każdego fana mocnej literatury faktu. Kronika największych plag współczesności. Kronika naszych czasów.

Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/zaraza-najskuteczniejsi-zabojcy-naszych-czasow-quammen-david-186790

 

Rimmer Kelly
Sierota z Warszawy”
Kraków: Znak Horyzont 2021, 409 s.

Niezwykła opowieść o bohaterstwie, poświęceniu i nadziei
Wiosna 1942 roku. Po tragicznej stracie rodziny czternastoletnia Emilia Śląska mieszka w Warszawie przygarnięta przez bezdzietną parę. Niemiecka brutalność wobec Żydów zmusza ją do ukrywania prawdziwej tożsamości. Od tej pory dziewczynka nazywa się Elżbieta Rabinek. Wie, że za murami pobliskiego getta panuje jeszcze większe cierpienie niż po aryjskiej stronie.
Elżbieta zaprzyjaźnia się z sąsiadką, pielęgniarką Sarą, która zaczyna przemycać ją do getta. Dzięki dokumentom zdobytym przez Sarę dziewczynka podejmuje niebezpieczne próby ratowania żydowskich dzieci. Podczas jednej ze swoich wypraw Elżbieta spotyka szesnastoletniego Romana Górkę, w którym się zakochuje. Czy ich miłość będzie silniejsza niż zło i cierpienie otaczającego ich świata?
Sierota z Warszawy to porywająca opowieść o realiach życia dzieci podczas wojny. Pomimo głodu i strachu nie tracą one nadziei na lepszą przyszłość i nie przestają walczyć o miłość.

Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/sierota-z-warszawy-rimmer-kelly-209697

 

Sakowicz Anna
Siła miłości
Warszawa : Luna 2021, 350 s.

Gdzie jest granica miłości i czy w ogóle taka istnieje?
Malwina i Adam Ostrowscy, specjalistyczna rodzina zastępcza, przyjmują pod swój dach niemowlę. O chłopca przez dwa lata walczy biologiczna matka. Kiedy udaje się wreszcie ustalić sytuację prawną dziecka, na stałe trafia ono do Ostrowskich, gdyż nie ma chętnych na adopcję Kacpra. Okazuje się, że nikt nie chce dziecka z zaburzeniami intelektualnymi. Malwina z Adamem kosztem własnych dorastających dzieci wkładają wiele wysiłku, by zapewnić Kacprowi odpowiedni rozwój. Z wiekiem chłopiec ujawnia skłonności do przemocy wobec słabszych. Malwina i Adam stają przed dylematem: zakończyć opiekę nad dwunastoletnim Kacprem i rozwiązać rodzinę zastępczą czy nie? Każdy wybór niesie za sobą czyjeś cierpienie.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4980108/sila-milosci

 

Sinclair David, LaPlante Matthew
„Jak żyć długo. Dlaczego się starzejemy i czy naprawdę musimy”
Kraków: Znak Horyzont 2021, 432 s.

A jeśli starzenie się to choroba… i to choroba uleczalna? Czy można żyć dłużej i starzeć się wolniej?  Żyjemy w przekonaniu, że starzenie się jest nieuniknione. Co jednak, jeśli wszystko, co dotychczas wiedzieliśmy o tym procesie, było mylne? Co, jeśli możemy wybrać, jak długo będziemy żyć? Autorzy, światowe autorytet w dziedzinie genetyki i długowieczności, twierdzą, że starzenie się to choroba, którą można leczyć. Przedstawiają badania, które uświadamiają nam, jak możemy spowolnić, a nawet odwrócić ten proces.    Jednak nie jedynie naukowe odkrycia przybliżają nas do poznania sekretu długowieczności. Autorzy udzielają nam również praktycznych porad. Okazuje się, że wystarczą małe zmiany w codziennym trybie życia, które pozwolą zachować młodość i zdrowie na dłużej. Ta książka to drogowskaz pokazujący, jak odzyskać panowanie nad swoim zdrowiem. Raz na zawsze zmieni nasz sposób myślenia o starzeniu się i o tym, co możemy w tej kwestii zrobić.

Źródło: https://www.empik.com/jak-zyc-dlugo-dlaczego-sie-starzejemy-i-czy-naprawde-musimy-sinclair-david-laplante-matthew,p1261228503,ksiazka-p

 

Szubrycht Jarosław
„Życie, bierz mnie: biografia Andrzeja Zauchy”
Kraków: Wydawnictwo Literackie 2021, 533 s.

Pierwsza kompletna biografia legendarnego artysty.
Miał zostać kajakarzem lub zecerem, ale wybrał muzykę, a raczej muzyka wybrała jego. Andrzej Zaucha to jeden z największych talentów i najwspanialszych głosów w historii polskiej muzyki, wokalista obdarzony niezwykłą barwą i skalą, a także saksofonista i perkusista. Do tego – kochający mąż i ojciec, świetny przyjaciel, facet tryskający humorem, brat łata bez krzty gwiazdorstwa. Jarek Szubrycht, ceniony dziennikarz muzyczny, proponuje kompletną biografię Andrzeja Zauchy – od historii rodzinnej poprzez młodość, początki muzykowania, ogólnopolską karierę i występy zagraniczne, aż po tragiczną śmierć, na którą autor próbuje rzucić nowe światło.

Źródło: https://www.empik.com/zycie-bierz-mnie-biografia-a-zauchy-szubrycht-jaroslaw,p1275335378,ksiazka-p

 

Wynbrandt James
„Bolesna historia stomatologii albo Płacz i zgrzytanie zębów od starożytności po czasy współczesne”
Warszawa: Marginesy 2021, 404 s.

Wynbrandt w zabawny i zupełnie bezbolesny sposób opowiada o krwawej historii stomatologii. Płynnie przechodzi od czasów najciemniejszej niewiedzy, błędnych przekonań, przesądów i barbarzyńskich zabiegów, bardziej przypominających sceny z horroru niż jakąkolwiek opiekę medyczną, aż do świadomego leczenia, które – nawet jeśli wzbudza strach – raczej nie zakończy się powolną i wyjątkowo bolesną śmiercią. I choć wizyty w gabinecie stomatologicznym nawet teraz nie należą do najprzyjemniejszych, a wielu ludzi na samą myśl o dentyście oblewa się zimnym potem, współcześni pacjenci mogą być naprawdę wdzięczni losowi. Gdyby przyszło im leczyć uzębienie choćby w pierwszej połowie XX wieku, mogliby zupełnie niepotrzebnie zostać potraktowani dawką promieniowania lub stracić kilka zdrowych zębów. A trochę wcześniej dla ukojenia bólu upuszczono by im krew, przypalono skórę albo podano śmiertelną dawkę arszeniku. Możliwe nawet, że trafiliby na scenę, gdzie wyrwiząb – artysta bólu i prekursor profesji – ku powszechnej radości zgromadzonego tłumu zająłby się problemem.  Ta opowieść raczej nie wyleczy nikogo z dentofobii, z pewnością jednak pomoże docenić wykształcenie dzisiejszych stomatologów, sterylność ich gabinetów i dostępność szerokiej gamy skutecznych środków przeciwbólowych.

Źródło:  https://www.medicon.pl/bolesna-historia-stomatologii-albo-placz-i-zgrzytanie-zebow-od-starozytnosci-po-czasy-wspolczesne-/31249?gclid=EAIaIQobChMIpuvA9LPq9AIVERl7Ch17_QyKEAAYAiAAEgK6pvD_BwE

 

Żak Marek
Czerwony młyn: historie z powojennej Legnicy”
Legnica: Prographic 2021, 220 s.

Co oferowały najpopularniejsze lokale powojennej Legnicy? Gdzie się znajdował legendarny legnicki Czerwony Młyn? Jakich skarbów szukali szabrownicy na zamku? Czym słynny Solski podbił radziecki teatr w Legnicy? Dlaczego Gomułkę poproszono o głos w sporze kościół Marii Panny? Skąd sprowadzano towary do legnickiego Pedetu? – to tylko kilka historii, o których opowiada książka. Bo mimo powojennych niedostatków i prowizorki Legnica tętniła życiem.
„Czerwony Młyn. Historie z powojennej Legnicy” to zbiór opowieści koncentrujących się na Legnicy drugiej połowy lat 40. XX w. Wtedy zaczyna się rodzić polskie życie polityczne, społeczne, kulturalne i sportowe. Wszystko jest nowe, pierwsze i jak to w takich przypadkach bywa prowizoryczne…” to zbiór opowieści koncentrujących się na Legnicy drugiej połowy lat 40. XX w. Wtedy zaczyna się rodzić polskie życie polityczne, społeczne, kulturalne i sportowe. Wszystko jest nowe, pierwsze i jak to w takich przypadkach bywa prowizoryczne…

Źródło: http://muzeum-miedzi.art.pl/wydawnictwa-2020-2011/1034-czerwony-mlyn-historie-z-powojennej-legnicy

 

Audiobooki:

Borowczyk, Jerzy
„Punkty zapalne: dwanaście rozmów o Polsce i świecie”
[Warszawa]: Audioteka ; [Piaseczno]: Heraclon International - Storybox.pl, [2018]. , 1 płyta CD-MP3, czyta Maciej Więckowski, Roch Siemianowski, Ewa Konstanciak.

„Punkty zapalne” to dwanaście przejmujących opowieści o współczesnym świecie, który drży w posadach. O coraz słabszej Europie. O nieobliczalnej Rosji. O tykającej bombie, jaką jest Bliski Wschód. O straszliwie poranionej Afryce. O błędach Stanów Zjednoczonych. Rozmówcami Michała Larka i Jerzego Borowczyka są reporterzy, fotoreporterzy, komentatorzy, analitycy. W tym pasjonującym towarzystwie znajdziecie także polityka, szpiega i dyplomatę. Każdy z nich przedstawił swoją autorską wersję rzeczywistości bezustannie podlegającej kryzysom, konfliktom i wojnom.

Źródło:https://audioteka.com/pl/audiobook/punkty-zapalne-dwanascie-rozmow-o-polsce-i-swiecie

 

Suzman James
„Praca: historia tego, jak spędzamy swój czas”
[Warszawa]: Zysk i s-ka: Grupa Wydawnicza Literatura Inspiruje ; [Piaseczno]: we współpracy z: Heraclon International - Storybox.pl, 2021, 1 CD-MP3, czyta Jacek Dragun.

Rewolucyjne spojrzenie na historię ludzkości przez pryzmat pracy.
Praca określa, kim jesteśmy, nasz status w społeczeństwie oraz to, gdzie i z kim spędzamy większość czasu. Odgrywa ważną rolę w kształtowaniu naszej tożsamości i systemu wartości. Ale czy jesteśmy zaprogramowani, by pracować tak dużo i ciężko? Czy nasi przodkowie z epoki kamienia również żyli, żeby pracować, i pracowali, żeby żyć? Jak wyglądałby świat, w którym praca odgrywa o wiele mniej ważną rolę?
By odpowiedzieć na te pytania, James Suzman opisuje historię pracy od początków życia na Ziemi do naszej coraz bardziej zautomatyzowanej teraźniejszości i udowadnia, że przez większą część dziejów nasi przodkowie pracowali znacznie mniej niż my i postrzegali pracę zupełnie inaczej. Pokazuje, że współczesna kultura pracy ma swoje korzenie w rewolucji neolitycznej sprzed 10 000 lat.

Źródło: https://www.legimi.pl/ebook-praca-historia-tego-jak-spedzamy-swoj-czas-suzman-james,b699002.html

 

Płyty muzyczne:

 

Bonamassa Joe
"Time Clocks"

Berkel, The Netherlands: Mascot Label Group /Provogue Records p.2021, 1 płyta CD

Materiał został zarejestrowany w Nowym Jorku, co jest powrotem do korzeni Bonamassy. Nowy materiał pokazuje ogromna dojrzałość muzyka, jego nowe brzmienie jest surowe i zarazem bardzo witalne, a album pokazuje nieustanną ewolucję muzyka. Materiał został wyprodukowany przez wieloletniego współpracownika Joe, Kevina Shirleya.
„Time Clocks” to kolejny dowód na to, że Joe Bonamassa jest jednym z najwybitniejszych gitarzystów bluesowych wszech czasów.

Źródło: https://voiceshop.pl/pl/p/BONAMASSA%2C-JOE-TIME-CLOCKS/30306

 

Metallica
"The Metallica Blacklist"
[S.I.]: Blackened Recordings 2021, 4 płyty CD

12 sierpnia minęło równo trzydzieści lat od premiery płyty Metallica. Nazywane potocznie “czarnym albumem” wydawnictwo okazało się być przełomowe nie tylko dla zespołu, ale też dla historii metalu i muzyki w ogóle. Z okazji jubileuszu grupa zdecydowała się wydać wyjątkowy projekt, zatytułowany The Metallica Blacklist, na który trafiło ponad pięćdziesiąt nowych wersji piosenek, które znalazły się na podstawowej edycji płyty. Zostały one nagrane przez imponujące grono współczesnych artystów i artystek, reprezentujących różne style i gatunki muzyczne.

Źródło: https://allaboutmusic.pl/czarny-album-nagrany-na-nowo-various-artists-the-metallica-blacklist-2021-recenzja/

 

Zaz
"Isa"

[S.I.]: Warner Music 2021, 2 płyty CD

Trzy lata po wydaniu platynowego albumu `Effet Miroir`, Zaz powaraca z piątym albumem, nad którym zaczęła pracować wiosną 2020 roku podczas lockdownu. - Potrzebowałam wówczas spokoju, potrzebowałam się niemal wycofać - mówi artystka, która sprzedała 4 miliony płyt na całym świecie odkąd zachwyciła publiczność w 2010 roku swym pierwszym albumem i hitem `Je veux`. - Było to zupełne przeciwieństwo tego, co robiłam przez ostatnie 10 lat, co należy uznać za paradoks.
Nad nadchodzącym albumem Zaz pracowała z holenderskim producentem Reynem. Ten pianista i kompozytor muzyki filmowej zaprosił wokalistkę do swego studia, które powstało w dawnej kaplicy. Zaz nagrała też kilka piosenek w swoim domu oraz w studiach w Brukseli i Prowansji.
Album Isa jest przedstawicielem muzyki z gatunku pop.

Źródło: https://www.gandalf.com.pl/m/isa-a/

 

 

Banery/Logo