Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Legnicka Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Gumińskiego w Legnicy - LUTY 2022

LUTY 2022

Książki:

 

Adaszewska Magdalena
Balsamistka”
Warszawa, Wydawnictwo Harde 2021, 320 s.

Miastem wstrząsa seria okrutnych morderstw dokonywanych na mężczyznach. Ofiar nic nie łączy: to zamożny prawnik, znany właściciel nocnego klubu, wreszcie recydywista - handlarz narkotykami. Policja nie może trafić na trop mordercy. Kiedy kolejnego ranka zostają znalezione następne zwłoki, zagadkę na własną rękę postanawia rozwikłać emerytowany detektyw. Czuje, że jeśli się nie pospieszy, wkrótce pojawią się kolejne ofiary. Młoda kobieta z zawodu jest balsamistką zwłok. Jej zadanie to wyprawiać ludzi w ostatnią drogę na ziemi z pięknymi twarzami. Trafiają do niej także zwłoki zamordowanych kobiet. I fotografie, które dostaje od ich bliskich. Drogi balsamistki i detektywa nieoczekiwanie się przecinają. On liczy na jej pomoc przy rozwikłaniu najtrudniejszego śledztwa w jego karierze. W dodatku detektyw jest przekonany, że grozi jej niebezpieczeństwo. Co jest prawdą, a co zmyśleniem? Kto jest w niebezpieczeństwie, a kto panuje nad sytuacją? W rzeczywistości nic nie jest tym, czym się wydaje. `Balsamistka` to tajemnice i zaskakujące zwroty akcji z okrutnymi zbrodniami w tle. Thriller Magdaleny Adaszewskiej - debiut powieściowy autorki znanej z literatury faktu - z pewnością zaskoczy zakończeniem.

Źródło: https://www.gandalf.com.pl/b/balsamistka/

 

Barciś  Artur
„Aktor musi grać, by żyć”
Kraków: Wydawnictwo Otwarte 2021, 300 s.

Niemal wszyscy znają go z serialu Ranczo, gdzie brawurowo zagrał Czerepacha, bezwzględnego doradcę wójta. Nieco starsi zapamiętali płochliwego „inżyniera instalacji podziemnych”, Tadeusza Norka, trzymanego krótko przez żonę Danutę, w którego wcielał się w Miodowych latach, oraz jego role w cyklu Dekalog Krzysztofa Kieślowskiego. Tylko nieliczni wiedzą, jakim jest człowiekiem, gdy zmywa charakteryzację. Kim zatem jest Artur Barciś?
To nie tylko utalentowany aktor i reżyser, szczęśliwy i spełniony człowiek: mąż ukochanej żony Beby, wspaniały ojciec i dziadek. To niezwykła osobowość – człowiek wielu zalet i talentów. Kiedy życie go do tego zmuszało, pasł krowy, dziergał oryginalne swetry, chodził na szesnastocentymetrowych szpilkach, zdzierał azbest z wież World Trade Center. Jako jeden z pierwszych aktorów w Polsce założył własną stronę internetową barcis.pl, by być w kontakcie z fanami. W czasie pandemii zamieszczał na YouTubie swoje wiersze ostrzegające przed COVID-19.
Ze szczerej i fascynującej rozmowy z Kamilą Drecką dowiesz o nim znacznie więcej.

Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/aktor-musi-grac-by-zyc-artur-barcis-kamila-drecka-207651

 

Bart Andrzej
„Dybuk mniemany”
Kraków: Wydawnictwo Literackie 2021, 404 s.

Andrzej Bart powraca z nową, znakomitą powieścią. Przedwojenna Warszawa, niemiecka okupacja, getto. Żydowscy policjanci, polscy szmalcownicy, zagrabiony majątek. Narratorem jest sam autor, a powieść to zapiski z lat 2019-2020, których zasadniczą część stanowi spotkanie z Danielem Czarewiczem, synem przedwojennego producenta filmowego. Bart, początkowo niechętny gościowi i pomysłowi, aby spisać i przekazać światu jego opowieść, stopniowo daje się ponieść fascynującej historii.

Książki Barta zawsze stawały się literackim wydarzeniem. Za młodzieńczą powieść Rien ne va plus otrzymał Nagrodę Kościelskich, za Don Juana raz jeszcze był nominowany do Nagrody Nike, a Fabryka muchołapek znalazła się w jej finale oraz była nominowana do Angelusa i Nagrody Literackiej Gdynia. Film Rewers według jego scenariusza otrzymał Złote Lwy na Festiwalu Filmów Polskich w Gdyni.

Źródło: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/produkt/3918/dybuk-mniemany

 

Bonek Tomasz
„Chemia śmierci : zbrodnie w najtajniejszym obozie III Rzeszy”
Kraków: Znak Horyzont 2021, 363 s.

Zapomniany obóz III Rzeszy na Dolnym Śląsku. Eksperymenty na więźniach w tajnym komandzie SS. Broń, która miała odmienić losy II wojny światowej. Mała miejscowość Dyhernfurth na Dolnym Śląsku. Niemcy budują tu ogromny zakład przemysłowy, który rozpoczyna produkcję śmiercionośnej broni. Hitler marzy bowiem o Wunderwaffe, która zapewniłaby mu szybkie zwycięstwo. Jednak to nie rakiety V1 i V2 czy bomba atomowa mają zapewnić Führerowi triumf, a broń chemiczna produkowana przez więźniów obozu ukrytego w lesie na rubieżach Rzeszy.

Naukowcy syntetyzują dla Wehrmachtu tabun i sarin, bojowe środki trujące. Testują je najpierw na małpach w ściśle tajnym laboratorium, a następnie na więźniach obozu, których nazywają elfami. Skutki oddziaływania tych substancji na organizmy są przerażające. Użyte na froncie mogą zapewnić zwycięstwo III Rzeszy. Produkowane są ich tysiące ton. Bomby i pociski wypełnione toksycznym gazem czekają na właściwy moment wojny.

Jak wielkie spustoszenie ta broń siała wśród więźniów? Ile zabrakło, by II wojna światowa zakończyła się inaczej? Jakie tajemnice ujawnili Ci, którzy przetrwali te nieludzkie eksperymenty oraz marsze śmierci, które wyruszyły z obozu ukrytego w dolnośląskim lesie? Jaką karę ponieśli ludzie odpowiedzialni za te zbrodnie?

Tomasz Bonek, dziennikarz i autor reportaży historycznych, przeprowadza śledztwo, w którym odkrywa nieznane karty wojennej historii i przytacza przerażające wspomnienia więźniów. O tajnym obozie i eksperymentach, o których wszyscy chcieliby zapomnieć.

Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/chemia-smierci-zbrodnie-w-najtajniejszym-obozie-iii-rzeszy-bonek-tomasz-189628

 

Charles Skeslien Janet
„Bibliotekarka z Paryża”
Kraków: Mando 2021, 426 s.

Niezwykła historia o miłości, przyjaźni i sile literatury w czasach II wojny światowej.

Odkryj świat, w którym magia książek niesie otuchę nawet w najczarniejszej godzinie Odile dostaje wymarzoną pracę w Amerykańskiej Bibliotece w Paryżu. Jej rodzice nie są zachwyceni. Woleliby, aby dziewczyna skupiła się na poszukiwaniu męża. Tym bardziej że pojawia się odpowiedni kandydat… Wkrótce jednak wybucha II wojna światowa, nad miastem przelatują samoloty wroga, a tłoczne do tej pory ulice pustoszeją. Dziewczyna obawia się, że może stracić bliskich i ukochaną bibliotekę. Decyduje się zatem dołączyć do Ruchu Oporu z najlepszą bronią, jaką ma: z książkami.

Lily jest nastolatką dorastającą w małym miasteczku w Stanach Zjednoczonych na początku lat 80. Jej zainteresowanie wzbudza intrygująca starsza kobieta, która zachowuje się zupełnie inaczej niż wszyscy. Smutne wydarzenia w życiu Lily sprawiają, że zaprzyjaźnia się ze swoją sąsiadką i odkrywa jej tajemniczą przeszłość.

Powieść oparta na prawdziwej historii paryskich bibliotekarzy, którzy ryzykowali życiem podczas II wojny światowej. Pokazuje, że odwagę można znaleźć nawet między regałami książek i za grubymi kotarami bibliotecznych okien.

Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/bibliotekarka-z-paryza-charles-janet-skeslien-203778

 

Ciarkowska Anna
„Dewocje”
Warszawa: Wydawnictwo WAB 2021, 185 s.

Powieść autorki głośnych i bestsellerowych Pestek oraz Chłopców, których kocham.

To mogło zdarzyć się wszędzie, bo wszędzie są matki i ojcowie, sklepowe, listonoszki i ciotki Jadwigi, wszędzie są katechetki i łysiejący proboszcze. I cuda mogą wydarzyć się wszędzie. To mogło zdarzyć się każdemu, ale zdarzyło się jej. A przecież niczym szczególnym na ten cud nie zasłużyła, bo żyła we wsi jak wszyscy, ze sprawiedliwie przez Opatrzność przydzielonym losem. Może tylko modliła się szczerzej, może bardziej niż inni prosiła o łaskę, mniej bała się wieczności i mocniej wierzyła w to, że człowiek może być święty.

Dewocje to spowiedź z jednego życia, ale na mocy cudu także z żyć innych, z grzechów niespowiadalnych, które zalegają na samym dnie duszy, z wyrzutów sumienia, z win, żalu i lęku. Spowiedź, która nie niesie ze sobą ulgi zupełnego odpustu, ale opowieść, na końcu której okazuje się, że nieważne przez Kogo, ale dla kogo dzieje się cud.

Źródło: https://www.gwfoksal.pl/dewocje-anna-ciarkowska-sku6abe86221f4ca79f121c.html

 

Czornyj Maksymilian
„Bestia z Buchenwaldu”
Poznań: Filia 2021, 319 s.

WYDARZENIA W TEJ KSIĄŻCE SĄ OPARTE NA FAKTACH. PRAWDA BYWA BARDZIEJ PRZERAŻAJĄCA OD NAJWYMYŚLNIEJSZEJ FIKCJI. CZŁOWIEK JEST ZDOLNY DO WSZYSTKIEGO.
Ilse Koch dokonała okrutnych czynów. Wiedźma z Buchenwaldu w wyjątkowo bestialski sposób znęcała się nad więźniami, była jedną z najbardziej odrażających sadystek w historii. W willi Kochów odnaleziono wyroby z ludzkiej skóry.
CO SPRAWIŁO, ŻE UROCZA DZIEWCZYNA STAŁA SIĘ WYRAFINOWANĄ SADYSTKĄ? ZASKAKUJĄCE, JAK ŁATWO CZŁOWIEK ADAPTUJE SIĘ DO ZMIAN.

Źródło: https://www.wydawnictwofilia.pl/Ksiazka/658

 

Czornyj Maksymilian
„Jestem mordercą”
Poznań: Filia 2021, 358 s.

Stoję jeszcze chwilę nad nieruchomym ciałem, dysząc i tkwiąc w tym wyjątkowym stanie między niebem a piekłem, między życiem a śmiercią. Czuję się bogiem. Zrobię wszystko, by się nim stać.
OPOWIEŚĆ Z PRZERAŻAJĄCEJ PERSPEKTYWY MORDERCY. Prawdziwa historia jednego z najbardziej bestialskich seryjnych morderców świata. Dewianta, który zadrwił z biegłych psychiatrów i wymiarów sprawiedliwości kilku państw. Uwodzicielskiego psychopaty, ulubieńca mediów oraz elit towarzyskich. Poety śmierci. PRAWDA OKAŻE SIĘ BARDZIEJ PRZERAŻAJĄCA OD FIKCJI. Mam na imię Jack, Jack Unterweger, miło was poznać.

Źródło: https://www.wydawnictwofilia.pl/Ksiazka/627

 

Filipowicz Kornel
„Formikarium czyli w moim świecie mrówek: opowiadania”
Kraków: Znak 2021, 301 s.

Pierwsze dziecięce wyprawy do lasu i nad rzekę. Migotanie odcieni zieleni i pulsowanie zapadającego zmierzchu. Zachwyt, strach, zaciekawienie. Śmiała próba udomowienia mrówek – i zdumienie, że nie chcą żyć w szklanym słoju. Powolny spacer ze zniedołężniałym psem, ostatnim towarzyszem w długim życiu. Wędkowanie, polowanie, wizyta w zoo. Człowiek w naturze, z naturą, przeciw naturze.

Filipowicz patrzy okiem wrażliwego przyrodnika, bohaterowie jego opowiadań dojrzewają i zmienia się ich stosunek do zwierząt, roślin i krajobrazu. Wybrane przez Agnieszkę Daukszę opowiadania z przyrodą w roli głównej pokazują Kornela Filipowicza nie tylko jako arcymistrza krótkiej formy, ale przede wszystkim jako pisarza aktualnego, współczesnego, uniwersalnego. Pisarza na dzisiejsze czasy.

„Gdy inni szukają źródeł metafizyki, Filipowicz ugania się za biomaterią. Nie tylko po to, by ją zawłaszczyć, ale również by poczuć jej bliskość, (od)zyskując poczucie sensu”

Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/formikarium-czyli-w-moim-swiecie-mrowek-opowiadania-filipowicz-kornel-201067

 

Fusek Wojciech, Porębski Jerzy
„Lekarze w górach: bohaterowie drugiego planu”
Warszawa: Wydawnictwo Agora 2020, 388 s.

To opowieść o granicach ludzkich możliwości, o człowieczeństwie, które przechodzi egzamin ponad chmurami. Historia ludzi, bez których nie byłoby wśród żywych wielu z dzisiejszych herosów wysokogórskiego wspinania. Lekarze wypraw himalajskich, to bohaterowie drugiego planu. Ale często też kluczowe postaci ekspedycji, i to nie tylko wtedy gdy w ścianie wydarza się wypadek.
Autorzy przybliżają ich rolę, opisują najbardziej dramatyczne wypadki w historii polskiego himalaizmu, ale też codzienność, często zabawną, w bazie. Rozmawiają ze wspinaczami i z samymi lekarzami, sięgają do historii, by pokazać jak rozwijało się ratownictwo oraz medycyna górska. Nie brak tu bolesnych opowieści, gdy na ratunek było już za późno.

Źródło: https://www.empik.com/lekarze-w-gorach-fusek-wojciech-porebski-jerzy,p1237100895,ksiazka-p

 

Gargaś Gabriela
„Matka roku”
Warszawa: Skarpa Warszawska 2021, 317 s.

Tatiana ma trzydzieści dziewięć lat. No dobra, prawie czterdzieści, do czego niechętnie się przyznaje. Stara się być najlepszą matką i żoną, ale wiadomo… chcieć, a móc to jednak wielka różnica.

Życie – jak to życie – czasami potrafi spuścić łomot i najbardziej cierpliwą osobę wyprowadzić z równowagi. A Tatiana czasem tę cierpliwość traci. Na szczęście ma przyjaciółkę, która zawsze jej wysłucha.

I kiedy kobieta wiedzie swoje spokojne życie i myśli, że nic już jej nie spotka, wtedy na jej drodze pojawia się Iwo – szkolna miłość – który nawija jej na uszy tonę makaronu, a że ona lubi jeść makaron, jest łasa na jego czułe słówka.

Zabawna opowieść o tym, że nie zawsze trzeba być idealnym.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4980777/matka-roku

 

Gregory Philippa
„Mroczne wody”
Poznań: Książnica 2021, 507 s.

Rok 1670, wigilia letniego przesilenia. Do nędznego magazynu na brzegu Tamizy przybywa dwoje nieoczekiwanych gości. Pierwszy to bogacz, James Avery, który szuka kochanki porzuconej dwadzieścia jeden lat temu. Jako protegowany króla Karola II mógłby zaoferować jej wiele, bo właśnie Alinor, uboga właścicielka składu, może dać mu to, czego sam nie zdoła kupić – syna i dziedzica.

Drugim gościem jest piękna wenecjanka w żałobie. Przedstawia się jako synowa Alinor i oznajmia, że Rob utopił się w ciemnych wodach weneckiej laguny. Alinor jest pewna, że jej syn żyje, a wdowa to oszustka. Pisze o tym bratu, który wyjechał do Nowej Anglii i tam stara się ułożyć sobie życie gdzieś na pograniczu ziem zajętych przez angielskich osadników i tych zamieszkiwanych przez Indian.

Mroczne wody to przejmująca wędrówka z dzielnic biedy i pałaców XVII-wiecznego Londynu, przez kapiącą złotem Wenecję, po kontynent amerykański. Opowieść, która w istocie mówi o jednym: o pragnieniu. Pragnieniu miłości, bogactwa, dziecka, domu…

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4979071/mroczne-wody

 

Hołub Jacek
„Beze mnie jesteś nikim: przemoc w polskich domach”
Wołowiec: Wydawnictwo Czarne 2021, 212 s. 

W badaniu przeprowadzonym na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trzydzieści procent – czyli ponad dziewięć milionów – dorosłych Polaków potwierdziło, że było sprawcami przemocy w rodzinie. Siedemnaście procent skrzywdziło bliskich kilka razy, a trzy procent wielokrotnie.

Mężczyźni katują żony i dzieci. Bici synowie dorastają i znęcają się nad swoimi partnerkami i dziećmi. Krzywdzone dziewczynki wpadają w szpony toksycznych mężów. Dorosłe dzieci dręczą zniedołężniałych rodziców. Silniejsi terroryzują słabszych, zdrowi niepełnosprawnych, ci, którzy mają władzę, kontrolują i ranią swoich podopiecznych. Przez nasze domy płynie rzeka agresji, bólu, cierpienia i nienawiści. Oficjalne statystyki to wierzchołek góry lodowej.

Napisałem tę książkę, by pokazać, co kryje się pod spodem – jak wygląda prawdziwe oblicze przemocy domowej. - Jacek Hołub

Źródło: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/beze-mnie-jestes-nikim

 

Horodyska Magdalena
„Pies w mieście: jak wypracować dobre nawyki, by żyć spokojnie z psem w miejskiej dżungli”
Kraków: Znak Litera Nova 2021, 300 s.

Życie z psem w mieście może przypominać pokonywanie toru przeszkód! Robisz slalom między rowerzystami, dziećmi na hulajnogach, psami, które „chcą się tylko przywitać”, i rozrzuconymi na trawnikach resztkami jedzenia. Wszystko to w szaleńczym pędzie za czworonogiem, który nieustannie ciągnie na smyczy i ekscytuje się na widok innych zwierząt i przechodniów. A po powrocie do domu wyje, gdy tylko zostawiasz go samego… Nie musi tak być!

Doświadczone trenerki, Magdalena Horodyska i Katarzyna Migdał, prowadzące szkołę dla psów i blog „Co pies na to?”, w unikalnym poradniku dla miejskich psiarzy prosto i konkretnie uczą, jak wyrobić dobre nawyki u siebie i psa oraz stworzyć zgrany zespół ze swoim czworonogiem.

Czy wiesz, że…

  • na każdy spacer warto zabrać ze sobą smakołyki i szarpak, żeby nagradzać psa za dobre zachowanie?
  • klatka kennelowa może stać się ulubionym miejscem odpoczynku twojego czworonoga?
  • czasem wystarczy prosty trik, by twój pies pokonał strach i w końcu wszedł do windy?
  • spacer to lepszy pomysł niż wizyta na psim wybiegu?

Praktyczne wskazówki i ćwiczenia pomogły wielu opiekunom zrozumieć psie potrzeby, wyznaczyć granice, a także czerpać większą przyjemność ze wspólnych spacerów i zabaw.

Dzięki tej książce ty i twój pies odnajdziecie własne tempo w miejskim pędzie!

Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/pies-w-miescie-jak-wypracowac-dobre-nawyki-by-spokojnie-zyc-z-psem-w-miejskiej-dzungli-magdalena-horodyska-katarzyna-migdal-202173

 

Hoskyns, Barney
„Tom Waits: życie na poboczu”
Warszawa: Kosmos Kosmos 2021, 575 s.

Długo oczekiwana biografia jednego z najważniejszych i zarazem najbardziej zagadkowych artystów przełomu wieków w znakomitym tłumaczeniu Filipa Łobodzińskiego.

Źródło: https://www.empik.com/tom-waits-zycie-na-poboczu-hoskyns-barney,p1267186306,ksiazka-p

 

Jeromin-Gałuszka Grażyna
Gdybyś wiedziała”
Warszawa: Wydawnictwo Prószyński i S-ka 2021, 456 s.


Kamila, Magda, Ramona i Julia, dawne koleżanki z tej samej klasy, po ukończeniu szkoły spotykają się co pięć lat na wspaniałych imprezach w domu Julii. Ich spotkania zawsze przebiegają podobnie i wzbudzają zainteresowanie mieszkańców miasteczka. Cztery przyjaciółki są dumne z łączącej je więzi i przekonane, że znają wszystkie swoje sekrety. Akceptują swoje wybory życiowe, wspierają się w trudnych chwilach, a w imię przyjaźni byłyby gotowe przekroczyć wiele granic.                               
Wszystko się zmienia, gdy na kolejnym spotkaniu pada strzał. 
Następne wydarzenia stają się pretekstem do pokazania czterech bogatych, odrębnych, a jednak mocno połączonych ze sobą historii. Czy gdyby można było cofnąć czas, przyjaciółki uniknęłyby nadciągających kłopotów?
"Gdybyś wiedziała" to przepiękna opowieść o przyjaźni, silnych emocjach, poświęceniu, zdradzie i zemście, a także o kompromisach, które nieodwracalnie zmieniają nasze życie. 

Źródło: https://www.proszynski.pl/Gdybys_wiedziala-p-37033-.html

 

Jimenez Abby
„Miłość szuka właściciela”
Warszawa: Muza 2021, 477 s.

Nowa powieść autorki bestsellera „To tylko przyjaciel”!

Historia skomplikowanej relacji Sloan i Jasona, których połączył niespodziewany splot wydarzeń. Ona mieszka w Los Angeles i od dwóch lat jest nieszczęśliwa. On jest wziętym muzykiem, dla którego międzynarodowa kariera jest priorytetem. Wydaje się, że tych dwoje nie może być razem…

Sloan, ma 26 lat. Dwa lata temu w wypadku motocyklowym straciła narzeczonego – miłość jej życia. Mimo intensywnych starań najbliższej przyjaciółki, Kristen, kobieta nie potrafi pogodzić się ze śmiercią Brandona i zacząć żyć na nowo, bez niego.

Niespodziewanie, w dniu rocznicy śmierci ukochanego, kobieta znajduje zbłąkanego psa. Na obroży zwierzęcia wygrawerowany jest numer telefonu. Sloan zostawia kilka wiadomości i czeka na odzew. Wreszcie zgłasza się do niej niejaki Jason – 29-letni muzyk przebywający właśnie w Australii. Połączona przez psa para zaczyna ze sobą flirtować. Wiadomości, które sobie wysyłają, z dnia na dzień stają się coraz bardziej pikantne, a rozmowy pełne erotycznych podtekstów. Co się stanie, kiedy w końcu spotkają się twarzą w twarz?

Źródło: https://muza.com.pl/grzeszne-ksiazki/3906-milosc-szuka-wlasciciela-9788328717336.html

 

Krawczyk Krzysztof
„Życie jak wino”
Warszawa: Świat Książki 2021, 492 s.

Życie jak wino – uzupełniona, oficjalna (auto)biografia Krzysztofa Krawczyka, opowieść na dwa głosy: artysty oraz jego menedżera – Andrzeja Kosmali.

Całe życie wielkiego piosenkarza aż po jego ostatnie dni. Tylko w tej książce przeczytacie o niespotykanej męskiej przyjaźni, dowiecie się, jak wyglądały kulisy sławy i barwne życie Krzysztofa Krawczyka, a także zapoznacie się z anegdotami i wcześniej nieznanymi faktami. Całość dopełniona wypowiedziami współpracowników artysty i jego najbliższych przyjaciół. Wielką gratką dla fanów artysty będzie bogaty materiał ilustracyjny – zdjęcia z prywatnego archiwum Artysty.

Źródło: https://www.swiatksiazki.pl/krzysztof-krawczyk-zycie-jak-wino-6759171-ksiazka.html

 

Margielewski Marcin
„Modelki z Dubaju”
Warszawa: Prószyński i S-ka 2021, 319 s.

Szokująca opowieść dziewczyny, która doświadczyła piekła prostytucji w Dubaju.

Autor bestsellerów o sekretach krajów arabskich powraca z nową, wstrząsającą historią.

Marzą o pracy w modelingu albo o ślubie z arabskim księciem. Lecą do Dubaju i zostają… prostytutkami. W miejscu gdzie prostytucja jest surowo karana, choć równie powszechna jak piasek na pustyni, nie mówi się o niej wprost. Nazywa się je modelkami. Tak jest ładniej. To wolą klienci, tak wolą one same.

Marcin Margielewski tym razem zagląda za kulisy bliskowschodniego seksbiznesu i za sprawą jednej z dziewczyn, która w nim pracowała, pokazuje, co dzieje się poza przyjęciami na luksusowych jachtach i orgiami w wystawnych pałacach. Jakie koszmary przeżywają „modelki”, gdy nikt nie widzi.

To opowieść o przebiegłych metodach handlarzy prostytutkami, o pułapkach, jakie zastawiają na dziewczyny, i o traumach, jakie stają się ich udziałem. O cenie, jaką płaci się za marzenia i naiwność, ale też o kobiecości, która dla jednych bywa przekleństwem, a dla innych niedoścignionym marzeniem.

Źródło: https://www.proszynski.pl/Modelki_z_Dubaju-p-36904-1-28-.html

 

Nowak Zuzanna
„Mam psa!”
Warszawa: Demart 2020, 95 s.

Książka „Mam psa! – Banda Pilota” to przewodnik po psim świecie adresowany do dzieci, które już mają psiaka, a chcą go jeszcze lepiej poznać. To także pomoc dla rodziców, chcących zapewnić dobrą i bezpieczną relację między dzieckiem i psem. Pies Pilot i psy z jego Bandy pokazują dwójce dzieci – Mii i Antkowi – jak sprawić, by życie z ich psinką Lotką było pełne radości i wspólnych przygód. Rzeczowej wiedzy towarzyszą wesołe komentarze psiaków, piękne fotografie Kamila Czyżewskiego i komiksowe ilustracje Jakuba Maślanki. A książka powstała we współpracy z pedagogiem dziecięcym i psim behawiorystą. Książka ukazuje psa jako członka rodziny i zawiera pełen zakres potrzebnych dzieciom informacji o psach i ich życiu wśród ludzi. Pilot i jego Banda omawiają wszystkie ważne dla dzieci tematy związane z życiem z psem: od karmienia, przez spacery, zabawy, sporty, aż do troski o zdrowie. Celem książki jest uwrażliwienie dzieci na potrzeby i na mowę psów, a także przekazanie nie tylko wiedzy, ale i wartości takich jak akceptacja różnorodności, szacunek dla żywych istot, poszukiwanie przygód w codzienności i ciekawość (psiego) świata.

Źródło: https://www.empik.com/mam-psa-nowak-zuzanna,p1255260146,ksiazka-p?gclid=EAIaIQobChMI6J2Uxuar9QIVhqSyCh191wFDEAAYASAAEgK5WvD_BwE&gclsrc=aw.d

 

Od kraju lat dziecinnych do terra incognito: odyseja kresowych osadników ziemi głogowskiej w świetle relacji autobiograficznych
/ wybór i oprac. źródeł J. Walczak, J. Pakuza
Poznań: Replika 2021, 270 s.: il.

Wspomnienia 19 osób znalazły się w nowowydanej książce, za którą odpowiada Głogowska Edukacja Kresowa. Opowiada ona o różnych historiach Polaków z kresów wschodnich, których burzliwe losy ostatecznie przywiodły na ziemię głogowską. Są tu wspomnienia zarówno zabawne, nostalgiczne, jak i wyjątkowo wzburzające. Książka nosi tytuł „Od kraju lat dziecinnych do terra incognita. Odyseja kresowych osadników ziemi głogowskiej w świetle relacji autobiograficznych". Dowiecie się z nich m.in. o losach osób, które przeżyły Rzeź Wołyńską, o tym jak w rozmowach z armią radziecką pomagał fakt, że ktoś widział dawniej Lenina, albo jak zaraz po wojnie szabrowano mienie na ziemiach odzyskanych. To i wiele innych historii przeczytacie na 272 stronach tej wyjątkowej publikacji.

Źródło: https://glogow.naszemiasto.pl/poznajcie-wspomnienia-kresowiakow-z-glogowa-gek-wydala/ar/c1-8608931

 

Przybyłek Agata
„Mimo twoich kłamstw”
Poznań: Czwarta Strona 2021, 359 s.

Czy kobieca intuicja nigdy nie zawodzi?

Kinga wiedzie szczęśliwe życie. Stworzyła dom, o jakim zawsze marzyła. Wydaje się, że można jej tylko zazdrościć. Jednak coraz rzadziej obecny mąż i coraz częstsze kłótnie powodują rysę na tym pięknym obrazku. Gdy kobieta przypadkiem znajduje w rzeczach ukochanego tajemniczą karteczkę, nie wie sama, co o tym myśleć. Dokąd zaprowadzi ją jej własne śledztwo?

Źródło: https://czwartastrona.pl/produkt/mimo-twoich-klamstw/

 

Ptak Olga
„Dźbowieść: my w sPRLowanej codzienności”
Łódź: Księży Młyn 2021, 235 s.

Dźbowieść dzieje się w Dźbowie, choć mogłaby dziać się wszędzie. Zapewne odnajdziesz w niej siebie, choć mogłeś nigdy nie słyszeć o tym miejscu. A jednak znasz takie osiedle, taki blok i podwórko. Drzwi do komórki skrzypią dziwnie znajomo, ławeczka przed blokiem kusi, by choć na chwilę na niej przysiąść. Tuż obok suszy się pranie, a w oddali słychać śmiechy ganiających się dzieci. Poznajesz ten trzepak, chodnik, altankę na działkach. Wielu z nas swój własny Dźbów zachowało we wspomnieniach. Te mamy wspólne.

Dla Olgi Ptak Dźbów jest magiczny. To nie tylko osiedle Kopalni Rud Żelaza „Barbara”, które powstało w latach 50. XX wieku w obecnie peryferyjnej dzielnicy Częstochowy. To tutaj w dwupiętrowym bloku mieszkali jej rodzice i dziadkowie. A mała dziewczynka przez wiele lat spędzała tam każde wakacje i ferie zimowe. Opowieści jej ojca i własne obserwacje, rejestrowane z dziecięcą naiwnością oraz wnikliwością wynikającą z młodzieńczej ciekawości, pozwoliły jej stworzyć własny obraz tamtych czasów. Obraz mentalny ludzi PRL-u, przeniesionych ze wsi do miast, pełnych sprzeczności i wykluczających się przekonań, uczestniczących w religijnych obrzędach, ale wdzięcznych władzy ludowej, usiłujących pogodzić w sobie światy, których pogodzić się nie da. Fałszują wspomnienia, ubarwiają szarą rzeczywistość, próbując zachować to, co czyni życie znośnym – międzyludzką życzliwość, zaufanie i wiarę w to, że bycie częścią społeczności chroni nas przez nieokreślonym złem, z którym w pojedynkę nie dalibyśmy sobie rady.

Mieszkańcy Dźbowa to ludzie, którzy wiedzą, jak trudno jest być dzieckiem swoich czasów, mając za plecami cienie przodków, których głosy zagłuszane są przez dźwięki pieców hutniczych i fabrycznych maszyn. Choć wiedzą o sobie wszystko, ich świat pełen jest tajemnic, skrywanych sekretów. O tym, co ważne, mówią po cichu. Wsłuchajmy się w te głosy. Zajrzyjmy za zasłonę, popatrzmy na nich z bliska.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4964555/dzbowiesc-my-w-sprlowanej-codziennosci

 

Sidz Małgorzata
Pół roku na Saturnie
Warszawa : Prószyński Media 2021, 303 s.

 Życie to sposób na odwrócenie uwagi od śmierci.
Seul, Korea Południowa, rozpędzony XXI wiek. Masz czas, masz pieniądze, masz nieskończone możliwości wielkiego miasta. Co robisz? Czy jesteś milenialsem czy nie, pewnie najpierw włączasz YouTube.
Bohaterka dostaje od losu (i leniwego wykładowcy uniwersyteckiego) pół roku na to, żeby odnaleźć siebie. Nowe pomysły na życie odbijają się w tutorialach, piosenkach k-pop i filmach Quentina Tarantino. Sens życia kryje się na Wikipedii, miłość na Tinderze, a odpowiedzi na pytania o Wszechświat - w ciemnych zakamarkach Google’a i przepowiedniach wróżbity.
Ta książka nie opisuje - ona wciąga w sam środek chaosu i zagubienia płynnej nowoczesności. Zabiera w maniakalną podróż, nie pozwala zostać w tyle. Śmieszy i przeraża jednocześnie, zadaje pytania, a wiele z nich to te "najważniejsze".

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4983334/pol-roku-na-saturnie

 

Stolińska Hanna
„Jelito drażliwe: leczenie dietą: 140 przepisów”
Warszawa: Zwierciadło 2021, 255 s.

W książce "Jelito drażliwe" znajdziesz zalecenia dietetyczne, a także proste i smaczne przepisy, dzięki którym posiłki znów będą sprawiały ci radość.

Zawarte w niej informacje i porady są wsparciem dla osób cierpiących na każdą postać zespołu jelita nadwrażliwego.

Książka zawiera odpowiedzi na pytania:

  • Jaka jest rola jelit w funkcjonowaniu naszego organizmu?
  • Jakie są przyczyny zachorowań (m.in. celiakia, nietolerancje pokarmowe, zaburzenia jelitowego układu nerwowego)?
  • Jak rozpoznać zespół jelita nadwrażliwego i jak z nim sobie radzić?
  • Na czym polegają diety specjalne: FODMAP i diety eliminacyjne?
  • Jak odróżnić zespół jelita nadwrażliwego od SIBO i jak z nim walczyć?

Źródło: https://www.empik.com/jelito-drazliwe-leczenie-dieta-stolinska-hanna,p1266344976,ksiazka-p?gclid=CjwKCAiAlfqOBhAeEiwAYi43F7pcaKQ5Ao88qMh0cOd9BBt8CW8-qlKzVRYz9CySFwPv-pqvivtQ3hoCcIQQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

 

Schweitzer, Vivien
„Szalona miłość: wprowadzenie do opery”
Warszawa: Wydawnictwo Czarna Owca, copyright 2021, 287 s.

Porywające wprowadzenie do opery od czasów renesansu aż po XXI wiek. Instrumentalistka i krytyczka Vivien Schweitzer prezentuje czytelnikom najważniejszych kompozytorów i najbardziej wpływowych wykonawców. Opowiada też o toczących się przez wiele lat sporach i wyjaśnia najistotniejsze pojęcia związane z operą.

Niewiele jest tak intuicyjnych i emocjonalnych form sztuki, jak opera – niewiele też tak bardzo przytłacza nowicjuszy. „Szalona miłość” to pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą poznać tę tętniącą życiem i wiecznie zmieniającą się formę sztuki w całej okazałości.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4951077/szalona-milosc-wprowadzenie-do-opery

 

Wajs Joanna
Dzicy przewodnicy: zwierzęta w mitach, baśniach i legendach”
Warszawa: Nasza Księgarnia 2021, 48 s.

Lisia narzeczona zrzucająca futro, zmiennokształtny wojownik niedźwiedź, foka zakochana
w człowieku, car węży ofiarowujący śmiałkowi swoją koronę… A do tego czarownice jeżdżące na wielorybach, boginie dosiadające wron i kotów oraz skryta, nieśmiała ośmiornica, która była na Samym Początku…

Wyobraźnię dawnych ludzi zamieszkiwały przede wszystkim zwierzęta. Uczyły współczucia i sprawiedliwości, odwagi podczas poszukiwania własnej drogi, a także szacunku dla każdego stworzenia. Pod zasłoną mitu i baśni łączyły niebo i ziemię, przekazywały prawdę
o naprzemienności radości i bólu, życia i śmierci.

"Dzicy przewodnicy" to piękny i poruszający przewodnik po dawnych opowieściach, zwyczajach i wierzeniach.

Źródło: https://nk.com.pl/dzicy-przewodnicy--zwierzeta-w-mitach--basniach-i-legendach/p2949.html

 

Audiobooki:

 

Strittmatter Kai
„Chiny 5.0”
[Warszawa: Biblioteka Akustyczna - Virtualo; [Piaseczno]: Heraclon International - Storybox.pl [2021], 1 płyta CD-MP3, czyta Bartosz Głogowski.

W XXI wieku dyktatura przyjmuje zupełnie nowe oblicze – cyfrowe. Prekursorem tej przemiany są Chiny, które choć od dawna są jednym z motorów światowej gospodarki, to wciąż pod względem ideologicznym pozostają krajem autorytarnym. Chiny śmiało konkurują z Zachodem i korzystają przy tym z baz danych i sztucznej inteligencji jak żaden inny rząd. Dzięki najnowszym osiągnięciom techniki partia próbuje stworzyć najlepszy na świecie system obserwacji. Celem jest kontrola chińskiego rządu nad wszystkim. Nad tym, co to dla nas oznacza, zastanawia się Kai Strittmatter, wieloletni korespondent "Süddeutsche Zeitung" w Pekinie.

Źródło:https://www.empik.com/chiny-5-0-jak-powstaje-cyfrowa-dyktatura-strittmatter-kai,p1240553316,ebooki-i-mp3-p

 

Gryglik Marcin
„Irma”
[Poznań]: Zysk i S-ka Wydawnictwo; [Piaseczno]: Heraclon International - Storybox.pl, copyright 2021, 1 CD-MP3, czyta Bartosz Kurek.

Warszawa, rok 1964. Czasy Gomułki, wszechobecnych szpicli, totalitaryzmu wgryzającego się w każdą dziedzinę życia. Ale też czasy szalonych imprez w oparach wódki i papierosowego dymu, czasy jazzu i wielkości polskiego kina.

Zygmunt Weber, wybitny reżyser i pupilek reżimu trzęsący polską kinematografią, zostaje znaleziony martwy na planie swojego najnowszego filmu. Była to egzekucja z zimną krwią. Milicja odkrywa, że nikt w środowisku filmowym nie tęskni za zamordowanym - z tak wpływową osobą niemal każdy miał na pieńku. I niemal każdy odetchnął z ulgą po jego śmierci.

Do współpracy zostaje zwerbowana Irma Rawska, młoda aktorka o mocno rozwiniętym pociągu do morfiny i skomplikowanym życiu miłosnym. Aktorka zanurza się w słabo jej znany świat filmu, pełen romansów i intryg. Tymczasem milicja odkrywa, że również Irma miała powody, by nie lubić Zygmunta Webera...

Źródło: https://www.taniaksiazka.pl/audiobook-irma-mp3-p-1517992.html

 

Wasilkowska Katarzyna
„Kilka niedużych historii”
[Piaseczno]: Heraclon International - Storybox.pl; [Gdańsk]: Adamada copyright 2021, czyta Ilona Chojnowska

Te bardzo współczesne opowieści uczą wrażliwości i empatii. Autorka otwiera słuchaczom oczy i serca, stawiając ich przed ważnymi dla nich sprawami: jak ciężko być młodszym bratem, co czuje „człowieczek” wyśmiewany przez kolegów, czy dobrze być rozpieszczoną jedynaczką, jak przeżyć wyprowadzenie się najlepszej przyjaciółki do innego kraju. I pokazuje, że najważniejsza jest próba wzajemnego zrozumienia. To piękne, wzruszające i mądre opowiadania, które mogą posłużyć jako punkt wyjścia do rozmowy.

Źródło:https://www.empik.com/kilka-nieduzych-historii-wasilkowska-katarzyna,p1285406152,ebooki-i-mp3-

 

Płyty muzyczne

 

Adele
"30"
[S.I.]: Sony Music 2021, 1 płyta CD

"30" to jeden z najbardziej wyczekiwanych krążków 2021 r. W końcu Adele oddała fanom nie tylko swoje najnowsze dzieło, ale także emocje, których nie pokazała jeszcze nigdy. To najbardziej kompletne dzieło w karierze wokalistki. Tworzy spektakularną całość, połączoną skrajnymi emocjami, które towarzyszą każdemu rozstaniu.

Źródło: https://kultura.onet.pl/muzyka/wywiady-i-artykuly/adele-30-recenzja-najnowszego-albumu-adele/rheb69y

 

Amos, Tori
"Ocean to ocean"
[London]: Decca Reccords p.2021, 1 płyta CD

Muzyka Tori Amos zawsze była bardzo osobistą sprawą. Jej rzemiosło jako autorki piosenek często dociera do miejsc w ludzkiej psychice, do których niewielu innych odważyłoby się zanurkować wystarczająco głęboko. Na tej nowej płycie fani mogą oczekiwać tej samej uczciwości i wrażliwości od żywej, ognistowłosej piosenkarki. Jej szesnasty album studyjny „ Ocean To Ocean” to szczera i autobiograficzna podróż po stracie i mroku, ale także zawsze obecna iskierka nadziei, która świeci przed nami — gdy odważymy się jej szukać.

Źródło: https://ichi.pro/pl/recenzja-albumu-ocean-do-oceanu-tori-amos-111138187837983

 

Kurzak, Aleksandra
"Mozart concertante"
Pantin, France: Little Tribeca 2021, 1 płyta CD

Aleksandra Kurzak wraca z długo oczekiwanym recitalem Mozarta. Najbardziej znane arie operowe Mozarta w pięknym dialogu ze skrzypcami i altówką. Na płycie genialni muzycy Morphing Chamber Orchestra z Wiednia oraz międzynarodowi soliści Yuuki Wong i Tomasz Wabni. Gandalf.com.pl

Źródło: https://www.gandalf.com.pl/m/mozart-concertante/

Banery/Logo