Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Legnicka Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Gumińskiego w Legnicy - Otwarcie wystawy „Naprawdę jaka jesteś…”

Otwarcie wystawy „Naprawdę jaka jesteś…” - ze zbiorów M. Sołobodowskiego - 03.03.2023

Otwarcie wystawy „Naprawdę jaka jesteś…”

1–31 marca 2023
„Naprawdę jaka jesteś…” – wystawa portretów kobiecych w malarstwie mistrzów z kolekcji archiwalnych pocztówek Mariana Sołobodowskiego
Miejsce: Galeria „Loża”, siedziba Legnickiej Biblioteki Publicznej, ul. Piastowska 22
wstęp bezpłatny; org. LBP, Stowarzyszenie Kulturalne „Krajobrazy”

Na wystawie pod melodyjnym tytułem „NAPRAWDĘ, JAKA JESTEŚ NIE WIE NIKT...” (słowa Jonasza Kofty do piosenki „Jej portret”), pragnę zaprezentować portrety kobiet na pocztówkach z pierwszych trzech dekad XX wieku. Wszystkie kobiety z obrazów reprodukowanych na pocztówkach stały się obiektami naszego zachwytu. Czuje się ich piękną, tajemniczą i czarującą moc.

Myślę, że na początku XX wieku wielu malarzy, także polskich, życie skłoniło do szukania tematów kobiecych w bezpośrednim swoim otoczeniu, tj. w życiu prywatnym. W literaturze czytam, że po roku 1900, ale i nam współczesne portrety kobiet powstawały najczęściej z wewnętrznej potrzeby artysty – malarza, a nie tak, jak w XVIII czy XIX wieku na odpłatne zamówienia.

Świat kobiet utrwalony na obrazach i pokazywany choćby na tej wystawie, zachęca do kontemplacji... Wzbudza refleksje oraz nasuwa pytania: co skłaniało malarzy do utrwalania w swoich dziełach kobiet pięknych, fascynujących i zachwycających swoją urodą. A jednocześnie anonimowych dla nas współczesnych. Patrząc na obrazy Teodora Axentowicza, Franciszka Żmurki, Piotra Stachiewicza, Mieczysława Reyznera, Christo Kutewa, czy Kamila Mutticha można śmiało powiedzieć, że kobiecy świat i sportretowane kobiety zdominowały większość twórczości tych artystów. Na obrazach wspomnianych mistrzów kobiety zachowały do dzisiaj swój czar, dawny urok i wdzięk. Są świadectwem czasów, które zachowały się już tylko w starych albumach... Może też nie poznamy już oryginalnych obrazów, choćby polskich malarzy, dlatego dobrze się stało, że temat portretu kobiecego stał się bliski pomysłodawcom pocztówek. Był dla nich źródłem wielu inspiracji.

W mojej kolekcji jest ponad 300 pocztówek kobiecych portretów wydanych przez różnych, przedwojennych, polskich wydawców kart pocztowych, dziś już archiwalnych. Chciałbym, aby oglądający tę wystawę, zadali sobie pytanie: jakimi były kobietami namalowane na obrazach mistrzów? A może jaką jest kobieta mojego serca?..

Marian Sołobodowski

 

Banery/Logo